jj u m ii! Woensdag 2© October. A°. 1873. BUITENLANDSGHE BERICHTEN. 4 3247. BINNENLANDSCHE BERICHTE». lil Al >^1 IKl <•*1 1 S COURANT. ABONNEMENTt Abonnementsprijs, per Drie Msanden Franco pet Post, door hct geliooio liijk f 1.85 (Brieven Franco.) De monarchale party gaat bij den dag achteruit en de tegenpartij laat zich voortdurend krachtiger hooren. Zoo hebben de Bonapaitisten een bijeenkomst gehouden, waar meer dan 25 afgevaardigden hun vooringenomenheid tegen den graaf van Ciiambord betuigd hebben. De dagbladen van de partij der samenzweerders laten zich scherp uit tegen de flinke houding, Zaterdag door het linker-centrum aangenomen. Een hunner gaat zelfs zoo ver de conservatief-republikeiuen te bedreigen met een onmiddellijke ontbinding der Nationale Vergadering en een systhematische onthouding bij de algemeeue ver kiezingen, door alle conservatief-monarchaalgezinden. Men begint langzamerhand te gelooven dat maarschalk Mac-Mahon toch nog niet zeer gedecideerd is gemeene zaak te maken met de fusionisten. Het dagblad F Ordre durft zelfs te beweren, dat, zoo de restauratie mislukt, Mac- Mahon geen de minste tegenwerping zal maken, om van de conservatieve meerderheid de verlenging zijner macht te ontvangen, en het blad is hiervan zoo overtuigd, dat het 't Journal Oj/icicl zelfs uitdaagt dit tegen te spreken. Door de kiezers van twee arrondissementen van Parijs zal een adres aan de Kamer gericht worden, waarin verzocht wordt de Republiek tot eiken prijs te verdedigen. Het adres bevat reeds 400 handteekeningen. Met de stoomboot Newa zijn negen landverhuizers in Engeland teruggekomen, die in het vorig jaar naar Brazilië vertrokken. Zij schilderen het lijden der landver huizers als allerverschrikkelijkst en verzekeren, dat vele ouders genoodzaakt waren, hunne eigen kinderen voor 20 milreïs per hoofd te verkoopen aan de inboorlingen, om de overige leden dés gezins tijdelijk voor den hongerdood te bewaren. Wij vernemen dat men te Londen op het punt staat een Weekblad uit te geven voor Hollanders en 'Vlamingen, onder den titelDe Nederlander. De politieke leus zal zijn Vooruitgang in den gematigden zin, langs alle wettelijke wegen, zonder geweld, en vooial ten doel hebbende den werkman aan te sporen tot verbetering van ziju toestand en het verkrijgen zijner burgerlijke en politieke rechten. Volgens de volledige opgave der ongelukken op de staatsspoorwegen in Belgie, gedurende het jaar 1872 zijn in het geheel 102 personen gedood en 157gewond; 16 hunner waren reizigers, van deze werden 10 gewond door van of op in beweging zijnde treinen te springen, 6 tenge volge van botsingen met treinen. Onder de gewonden en dooden behoorden voorts 164 beambten en 79 personen, die gedood of gewond werden, terwijl zij overdespoor- leggers liepen. In de Belgische gemeente Espienes is een zonderlinge diefstal gepleegd. Twee kooplieden, die herhaaldelijk te vergeefs geld hadden geboden voor het haar van een meisje aldaar, drongen Zondag jl.toen zij onder kerktijd alleen te huis was, haar woning binnen en beroofden haar met geweld van haar fraaie lokken. De Russische begrooting van uitgaven voor onder wijs over het jaar 1874 bedraagt 11,525,548 roebels, zijnde 787,029 meer dan ten vorigen jare. Van het geuoemd be drag is uitgetrokken voor de universiteiten 2,314,250; voor gymnasiön en inrichtingen van middelbaar onderwijs 4,321,804; voor zoogenaamde reaalscholen 689,404; voor lager onderwijs 2,503,418, enz. De ontvangst van acade mie-, leer- en schoolgelden is geraamd op 2,631,022 roebels. In vele steden van Pruisen wordt op groote schaal het plan doorgezet om adressen van hulde eu dank aan den Keizer Koning te zenden voor de krachtige wijze waarop hij de eer van Buitschland in antwoord op 's Pausen brief heeft gehandhaafd. De verhouding van de verschillende uitgereikte di ploma's op de Weeuer tentoonstelling tot de bevolking, is volgens een Zwitsersch blad voor de verschillende rijken Zwitserland '1 op de 108000 inwoners; Belgie 1 op de 250000; Duilschland 1 op de 410000; Oostenrijk-IIon- garije 1 op do 433000; Frankrijk 1 op de 462000; Neder land 1 op de 650000Zweden eu Noorwegen 1 op de 655000Denemarken 1 op de 900000Groot-Brittannie '1 op de 1222000; Italië 1 op de 'J .405.000; Europeesch Rusland 1 op de 3550000. Volgens de Popoio Romano heeft een vlijtig bezoeker van het Yatikaan dezer dagen verklaard,' dat Pius IX vol strekt niet is ingenomen met het drijven der Frans.-he legi timisten. vHet is niet meer dan doelloos alarin", zou Pius IX onlangs hebben gezegdvgraaf de Chambord is wel is waai- een zeer goed Katholiek, maar geen Koning, zooals de Fransehen er thans een behoeven." Uit een officieel rapport blijkt, dat de graanoogst in de Vereenigcle Staten dit jaar een viorde minder dan de gepiddelde oogst van 1872 heeft opgeleverd. In het Amerikaanse' tuchthuis te Sing Sing ver toonde zich het merkwaardig verschijnsel, dat, hoewel er geen sterke drank aan de gevangonon werd verstrekt, oen aantal van hen smoordronken waren. Het toeval bracht den cipier tot de ontdekking, hoezij aan den bedwelmenden drank kwamen. Eed der gevangenen hoorde hij des avonds overluid in zijn cel het woord voeren tot een tweede wezen; daar hij alleen zat, opende de cipier de cel en vond hem met een leege flescli in de hand, tot welke hij de toespraak had gericht Door hem met strenge straf te bedreigen kwam de misdadiger tot de bekentenis, dat hij den drank van een anderen tuchthuisboef, zekeren Jolm Short, had ontvangen, die in de marmergroeven werkte. Zonder dezen te waai schuwen werd nu eeu ondoizoek in de groeven ingesteld en men vond daar in een afgelegen gedeelte een whiskey-stokerij. In een paar tonneu vond men aardappelen, broodkorsten, tomaten, koren, meel, kortom al wat men van dien aard had kunnen meester worden in de gevangeniseen ijzeren ketel, een gebogen gaspijp vormden de verdere toestellenen dagelijks werden op die wijze vijf gallons afschuwelijke sterke drank gestookt, die Short verkocht in drankjes- fleschjes, voor een dollar per stuk! In de nabijheid waren 600 doll. onder den grond geborgenhet was een eerlijk verkregcu winst, die thans door de directie der gevangeais wordt bewaard, tot hij de gevangenis verlaat. SCHIEDAM, 28 October 1873. Zaterdag 1 November a. s. zal de winterdienst langs den Hollandscheu spoorweg aanvangen; de treinen komeu als dan aan te Schiedam Naar Amsterdam: 7.21; 8.39'; II. 12.21; 2.34'; 3.46; 6.21; 8.35'. Naar den Helder: 8.39'; 11. 2.34'; 6.21. Naar'sIIage: 7.40; 10.44. Naar Rotterdam: 7.32; 8.43; 9.48'; 11.27'; 1.52; 4.38'- 5.48; 7. 4; 9.37; 10.48*. Op de met een aangehaalderureu loopen sneltreinen lste, 2de en 3de klasse. Ook bij den winterdienst zijn alle retourbiljetten op den dag volgende op dien der afgifte geldig, ook op de snel treinen. Op de heenreis mag men echter daarvan alleen van den trein gebruik maken waarvoor het is afgegeven, doch op de terugreis mag men op de tussclieagelegen sta tions vertoeven. Bij Kon. besluit van 24 Oct. jl.no. 12, is o. a. aan den heer dr. S. J. Halbertsma, arts. te Schiedam, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van de hem door dcu Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschon ken medaille voor niet-strijdenden, ter heriuneriug aan den oorlog van'187071. Bij Kon. besluit van 24 Oct. jl. no 18, is benoemd tot ontvanger dor registratie en domeinen te Arnhem, de heer G. J. Jacobson, thans ontvanger der registratie en domeinen te Schiedam. Bij den gisteren gehouden schietwedstrijd te Waals dorp bekwamen de korporaal K. vau Dyke en de scherp schutter J. P. Meijer Jz., op 200 passen, ieder een prijs, terwijl de scherpschutters D. Visser en J. Witkamp heden kamp moeten schieten. Op de vrije hanen (twee baneu waar een ieder tegen inleg kan schieten) had de korporaal L. van Dijke gisteren namiddag, bij het sluiten ten 4 ure, de meeste puutea be haald. De eei'ste prijs van dit concours is 20 van de inleggeklcn. In de week vau 19 tot 25 October jl. zijn aan Aziati sche cholera overledente Breda 7, Oudenbosch 2, Delfs- haven 2, Dordrecht 3, Dubbeldam I, Rotterdam 5, Schie dam 2, Hora 1, te zamen 24 personen. De Minister van Financiën heeft liet volgende be kend gemaakt. Blijkens een mededeeling van de directie der stoom vaart-maatschappij Nederlandis de voor Nederland be stemde brievenmaal aau boord van het stoomschip Prins ILcndrïk, bij de ramp van dat vaartuig, niet kunnen gered worden. Uit de scheepsverklaring van den gezagvoerder blijkt, dat het stoomschip, na het raketi van do rots the Brothers in diep water is gezonken, en dat bij het verlaten van het schip de brievenmaal niet kon worden medege nomen, daar de ruimte in descheepsbooten voor het redden van menscheulevens geheel benoodigd was. Als model voor de buste van Z. M, den Koning op de nieuwe te graveeren muntstempels zal, naar men mede deelt, dienen een door den heer Martin Bosse, te Deventer, vervaardigd photographisch portret van Z. M. en profil, 't welk diens bijzondere tevredenheid mocht verwerven. De hulponderwijzer W. Lavoy, te Delfshaven, is als zoodanig benoemd aan de armenschool te Rotterdam. Zaterdag nacht is te Rotterdam het huis op den hoek van het Haagscheveer en de Raamstraat genoegzaam uit gebrand. 's Morgens ten 7 ure is in eenatcoof in het boven huis een verkoold lijk gevonden,'t geen bleek te zijn dat van den heer O. Iluibers, rentenier, die aldaar gestolïeei de kamers bewoonde. Naar men verneemt is bij na het uit breken van den brand, te gelijk met andere bewoners, die oit den slaap waren gewekt, op de straat gekomen, doch weaer naar boven gegaan, vermoedelijk om nog iets van waarde te redden en zoodoende om het leven gekomen. Een der veestoombooton, die in do vorige week van ADVEBTENTIENs Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f 1 00; ledeie regel mcor /'O.iO Voor den werkenden stand eu voor weldadigheid, de helft vin den prijs. Rotterdam naar Londen voeren met 700 kalveren aan boord, kreeg door den storm op zee een lek, waardoor het zooveel water inkreeg datallekalveien verdronken. Indejl. Dinsdag gehouden zitting van den gemeente raad van 'silage is een adres ingekomen van het hoofd- coinitu voor een huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke, waarin verzocht wordt het standbeeld te mogen oprichten op den Vijverberg, aan het einde van het daar gelegen giaspeik, waar de twee voetpaden ineeu- loopen (Tournooi-zijde). Tegen de oprichting op het Binnenhof, waartoe eerst plan bestond, zijn door den Mi nister van Financiën bedenkingen geopperd. Door mr, G. v. P. te 's Hage is voor de oprichting en instandhouding van een Seminarie te Batavia f 10,000 geschonken. In den nacht van 20 op 21 dezer kwam het hoog water aan den Hoek van Holland bij eon hevigen westen wind tot 2 meter hoven A. P.de hoogste aanwijzing van de golfdrukmeters bedroeg 10,000 kilogrammen per vierk. meter. Behoudens beschadiging van de oevervoorziening aan de noordzijde vau den beueilemnonil der doorgraving, alwaar 100 vierk. met jr verloren ging eu 250 vierk. meter beschadigd werd, ontstond geen schade aau de werken. (Stoompost.) Te Sappcmeer zijn zware vermoedens gerezen tegen een 72jarigon grijsaard, wiens dochter men met afgesneden hals in haar kamer heeft gevonden. De vader beweerde dat zij een zelfmoord gepleegd had, doch een geneeskundig onderzoek zou voldingend hebben aangetoond dat daarvan geen sprake kon zijn, Vader en dochter leefden langen tijd zeer oneenig met elkander en in den laatsten tijd zelfs in v '.slagen vijandschap. De vader is Dinsdag naar het huis van arrest te Groningen overgebracht. In de gemeente Nieuwe Pekela, die een bevolking vpn bijna 5200 zielen heeft, is in 43 dagen geen enkel sterfgeval voorgekomen, terwijl er daarentegen 32 kinderen zijn geboren. Op het drietal bij de Evangelisch Lulh. gemeente te Stadskanaal, zijn geplaatst do heeren P. J. F. Dusseau, S. F. W. Grebe en D. Pont, allen proponenten. De besmettelijke longziekte in Friesland is sedert de vorige maand toegenomen. Vijftien nieuwe gevallen hebben zich voorgedaan. Vier vermoedelijke aangetaste dieren zijn voor gezond verklaard. Aan de ziekte stierven 3 rundereu, terwijl 42 werden afgemaakt. Het totaal der gevallen sedert 1 Januari jl. bedraagt 452. De heer E, A. G. van Iloogenhuyze, predikantte Steenwijk, heeft voor het beroep naar Ilarlingen bedankt. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche Her vormde gemeente te Harderwijk de heer II. W. Creutzberg, te Vlissingeu. De vorige week heeft te Zeildam het volgend voorval plaats gehad. Zekere landbouwer T. overleden zijnde, wenschte men diens uitgestrekte bezittingen, die op meer dan een ton gouds geschat werden, op een vreemde te doen overgaan, ouder vooi bijgang van zijn wettige erfgenamen, waarvan enkelen in behoeftige omstandigheden verkeeren. Men liet daartoe een notaris overkomen, terwyl men in middels het lijk had weggeborgen en in plaats daarvan een ander persoon in het bed gelegd. Deze gaf nu den zooge- naamden wil van don overledene op, waarbij aan den erf- gragen persoon alles vermaakt werd, terwyl de notaris dien wil ter goeder trouw in geschrift bracht. Een dor ge tuigen echter weigerde het testament mede te ouder- teekenen, omdat do zoogenaamde testateur re»ds eenige uren vroeger overleden was. ArnhOt De AT". Arnh. Ot. zegt »Naar wij vernemen, is de prijs van het vette vee op de veemarkten 10% lager duu het geweest is. Wij hopen, dat dit spoedig door een evenredige daling der vleeschprijzen zal gevolgd wordeu." Uit Deventer meldt men thans dat sommige slachters aldaar de pr'yzeu van het rundvleeseh met 10 ii '15 cents per kilo hebben verlaagd. Volgens de Tijd was de dezer dagen door brand ver nielde kerktoren te Voorhout reeds acht eeuwen oud en van zeldzame schoonheid. Uit den Helder schrijft men aan het IJ. D. (ld. 25 Oct. Volgens waarnemingen op het meteorol. observ. alhier, is er alleen van 2124 dezer gevallen 728 mm. regenwater, de landeryen zijn oververzadigd van water en vele vee houders zijn reeds genoodzaakt hun vee te stallen, Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het uitvoerend comité voor het grondwets-jubildum een uitnoodiging is gericht aau Z. M. den Koningen de Prinsen van het Ko ninklijk Huis, om den feestmaaltijd met hun hooge tegen woordigheid te vereeren. Ter gelegenheid vau het Grondwets-jubiléum op 3 November a. s. zal te Amsterdam de heer mr. S. Visse ring, hiogleeraar te Leiden, als feestredenaar optreden in de byeenkomst des ochtends ten elf ure in het Park aldaar, te houden. Uit Veuray meldt men: De vorige week had alhier een droevig voorval plaats. De heer Reijnders vierde zijn 25jarig feest als notaris. Tal van familieleden en kennissen i IMS - >S W- TW,'- Av 1 >7 -it f II W «- 'v-vjf V

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1