Tmclijit iaplijts, titpMiri DiMap, H Maandag 5 november. Per Telegraaf. 'f A<>. 1873. STEDELiJK NIEUWS. Z E ET IJ D 1 M G EN m-r JVS 3231. BUITENLANDSGHE BERIGHTEi. f( 51 |l0S5BS6st COURANT. ABOnnSSESI: Abonnementsprijsper Drio Maanden' Franco per Post, door hot gcheele Rijk 1.85, S.50. (Brieven Franco.) Eindelijk is er in den toestand, omtrent de vooruit- zicthen op een monarchie in Frankrijk, een weinig ver andering gekomen. Het orakel, bij monde van den graaf van Chambord, heeft gesproken. Hij heeft aan den heer de Chesnelong een brief geschreven, die liet dagblad l Union in zijn kolommen heeft opgenomen en die naar onze ziens wijze allen twijfel over de wezenlijke meening van den prins wegneemt, en tegelijk daarmede onherroepelijk be paalt, wat het lot der fusionistische kuiperijen zal zijn. De pretendent komt in dien briefer openlijk voor uit, dat zijn conferentiën met den afgevaardigde uit de Basses- Pyreneën slechts er toe bijgedragen hebben om de massa verkeerde uitleggingen en gevolgtrekkingen te vergrooten. En omdat men hem dwingt het een en ander van zicli te doen hooren, verklaart hij, alle mogelijke kunsten, huiche larijen en leugenachtige praatjes ter zijde stellende, niets van alles wat hij vroeger verklaard heeft te kunnen of te willen terugnemen, op welk punt het ook zij. Bovenal zal hij blijven volharden in het weigeren van de driekleurige banier. Hij noemt al deze concessiénslechts zwakheid; hij wil geheel blijven wie hij is, de ferme flinke Henri V. Hij zegt voortss Wanneer ik heden in macht verminderde, zou ik morgen geheel van macht beroofd zijn. De graaf van Parijs zelf heeft mij geen voorwaarden gesteld. Voorts heeft men geen waarborgen geëischt van Mac-Mahon en ik iieb dus recht op hetzelfde vertrouweu te rekenen. Ik moet het zelfde gevoel van zekerheid inboezemen. Mijn persoon is niets, mijn beginsel is alles. Frankrijk kan nooit te gronde gaan, want Christus bemint Frankrijk nog." Deze brief pleit wel voor de loyauteit van Chambord en doet den schrijver eer aan; het zal een groote en tevens beslissende slag zijn voor de fusionistische samenzweerders. Uit het verslag van de gezondheidscommissie te Londen blijkt, dat in de maand Juli jl. niet minder dan tien millioen Engelsche ponden vervalschte thee in de entrepots aanwezig was. De vervalsching, die, naar het schijnt, in China door de Chineezen zelf wordt in praktijk gebracht, geschiedt door inmenging van ijzervijlzel en andere, voor de gezondheid nog schadelijker, stoffen, soms tot een bedrag van 70 pet. by slechts 30 pet. wezenlijke thee. Zou de Regeering vraagt de Ball Mall Gazette verdiept als zy steeds is in de sferen der hoogere politiële, zich kunnen verwaardigen om door middel van wetgeving aan een zoo schandelijk euvei perk testellen? Zoo neen, dan zal, met gevenvd ijzervijlsel in den trekpot en typhoïde smetstof in de melkkan, de ^afschaffer" zich in een gevaarlijker positie bevinden dan de dronkaard; en weldra zuilen onze sterfte- lijsten een nieuwe kolom bevatten, met het opschrift: sdood door matigheid." Te Londen is dezer dagen een vrij zonderlinge maatschappij opgericht, 't Is een vereeniging, die zich ten doel stelt om het Tichborne-proces in een historische schilderij te vereeuwigen. Op deze schilderij, van kolossale afmetingen natuurlijk, zullen voorkomen alle personen, die eenigszins met de zaak in betrekking staan, rechters, advocaten, getuigen enz. enz. 't Kapitaal bestaat uit 20,000 pond sterling in 400,000 actiën van een shilling, 't Bekende parlementslid Wlialley, die den aeischer" ah diens schaduw volgt en hem in zijn bijzondere bescherming lieeft genomen hij ziet namelijk in hem een slachtoffer der Jezuïeten is een van.de eerste inschrijvers. In de kerk te Cork heeft Bregg de lastige echo en het galmen doen ophouden, door over de breedte van hot schip der kerk, op de plaats waai* de koristen zaten, en op een niet zeer groote hoogte boven bun hoofd, dunne draden te spannen. Hjj deelt mede dat de organist, die niets van de proefneming wist, verbaasd stond over de verandering van toon, die hij ontdekte; alle résonnance had opge houden. liet schijnt dat de geluidsgolven door de draden worden gebroken en dus niet regelmatig van de wanden en het plafond kunnen terugkaatsen. Uit "Woolwich wordt een zonderling natuurver schijnsel medegedeeld, 't welk aldaar op 24 Oct. werd waargenomen, 's Voormiddags was het vochtig weder en een betrokken lucht, toen het tegen 4 uur plotseling geheel donker werd. Deze duisternis kon niet worden toege schreven aan dien nevel, dien men, in de nabijheid van Londen meermalen opmerkt, 't Was een volslagen nachte lijke duisternis en op groote afstanden zag men de lichten die ovei al waren aangestoken. De hemel was als door een gloeiend vuur rood geverfd, terwijl de atmosfeer zwaar en drukkend was. De regen hield op en werd door een tamelijk sterken Zuid-Oostewind opgevolgd. Alle levende wezens verkeerden in een vreemden toestand, de zenuw achtige lieden wisten 2ich van angst niet te bergenzij, die met meer bedaardheid het verschijnsel waarnamen, keken in den almanak in de meening, daarin op dien datum een zonsverduistering te zien aangekondigd, doch te vergeefs. De duiven, die uitgevlogen waren, keerden ten spoedigste naar hunne kwartieren terug, terwijl ook de go veer vijf minuten hield deze duisternis aan; toen werd het langzamerhand lichter en spoodig daarna kwam de zon prachtig schitteiend te voorschijn. Gemiddeld worden in de navolgende landen het daarachter geplaatste aantal brieven jaailijks per hoofd ontvangen: Groot-Brittannie 26, Zwitserland 20, Ver- eenigde Staten 17, Australië 15, Duitschland 11, Belgic 11, Nederland 10, Frankrijk 10, Canada 7, Denemarken 7, Oostenrijk 7, Chili 5, Spanje 4, Italië 4, Noorwegen 3, Griekenland 2, Brasilia 1, Ru menie euRusland In Noorwegen is op 4 dezer te Tromsoe de eerste sneeuw gevallen; 15 Oct. heeft het te Bergen zwaar gesneeuwd. In den Elzas is sedert drie dagen sneeuw gevallen. In Italië heerscht de cholera nog in de provinciën Napels, Genua, Brescia, Padua, Rovigo en Reggio. De Courrier des Etats-Unk verhaalt de volgende ongelukkige luchtreis: De luchtreiziger J. W. Barley werd het slachtoffer van een verschrikkelijk voorval. In de vorige week heeft hij een luchtvaart gemaakt van Fair-Grounds naar Vapello (Iowa), in een ballon met verwarmde lucht gevuld. Barley hield zich met beide handen aan een trapeze vast. Toen de ballon opsteeg, vatte zij vuur; maar het scheen dat de luchtreiziger te laat iets daarvan merkte, om op den grond te springen en daardoor het gevaar te ontkomen. Hij bleef zich vasthouden aan het trapéze van den ballon, die al brandende, met groote snelheid steeg. Op een hoogte van 1500 voet ongeveer, toen de touwen van de trapéze door liet vuur verteerd waren, viel de on gelukkige luchtreiziger op de aarde. Ilij kwam neder op een vierde mijl afstands van de plaats waar hij opgestegen was. Zijn beide beenen waren tot aan de knieën in den grond gedrongen. Het overige van zijn lichaam was een bloedige en onherkenbare massa. S CIIIE D A M1 November 1873. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag, den 4 November, des namiddags ten twee ure, eeu gecontinueerde vergade ring houden; de alsdan ter behandeling aan de orde ge stelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Voort zetting van de behandeling der gemeentebegrooting voor 1874. De Provinciale Staten van Zuidholland hebben van Gedeputeerde Staten een derde bezending stukken ont vangen voor de najaarsvergadering, en wel verzoek der gemeente Monster, met gunstig praeadvies, om subsidie in de kosten voor het bouwen eener school gelijk verzoek der gemeente Katwijk, met ongunstig praeadvies verzoek van E. Otlet te Brussel en L. Wilmoet te Parijs, opvolgers van P. M. Montiju en F. v. d. Ouwelandt, om subsidie en kosteloozen afstand van gronden in den Prins Alexauder-polder, voor een spoorweg van Rotterdam, via Schoonhoven, Wageningea en Arnhem naar Munster. Ged, Staten meonen dat hier geen termen bestaan tot inwilliging. Zij vinden hier nog minder piovinciaal belang, clan bij den weg Leiden"Woorden, want Schoonhoven en Berg-Am- bacht zijn alleen bij dezen weg gebaat, terwijl de Alblasser- waard, waarvan twee gemeenten (Ameide en Tienhoven) zich de zaak aantrekken, beter gebaat zal zijn met de lijn DordrechtEist. Veeleer valt deze ouderneming in de ter men van rijks- dan van provinciale subsidie. Ten slotte be rekenen Ged. Staten den kosteloozen afstand van 17 hec- taien in den Prins Alexauder-polder op f 117,000, waar tegenover voor dien polder geen voordeel bestaat, als komende daarin ge°n halt. en eindelijk: ontwerp bijzonder reglement voor den pol der de Gorinchemsche Avelingen. Uit Doesborgh schrijft men aan het TBr. Bil van den 29 Oct. De lste najaarsveemarkt is zoo druk geweest als nimmer te voren. -Volgens schatting van sommigen waren er plus minus 800 stuks aan de lijn. Het publiek zal zeker met veel genoegen vernemen, dat er een aanzienlijke daling in den prijs van het vee heeft plaats gevonden. Zoo werden er verkocht voor denzelfden prijs als waarvoor werd ingekocht in Mei, waardoor natuurlijk weideloon ad f65 per stuk verlies werd geloden. Anderen moesten zware koeien afgeven a f 70 minder per stuk dan in don zomer is geboden. Er werd besleed van 27 ''2 tot 37 'A ct. per halve kilo, dus gemiddeld 32 Vi ct. per halve kilo, wat zeer gunstig afsteekt bij de prijzen der laatste drie jaren. Uit deu Tielerwaard wordt onder dagteekeuing van 28 Oct. aan de Haart, Ot. gemeld, dat de prijs der varkens een groote verandering ondergaan heeft. De vette zijn van 52 en 54 ets. het Ned. pond tot 42 en 43 ets. gedaaldiets mindere soort van 47 en 50 ets. het kilo tot 38 en 39 ets. Ook de jonge varkens zijn zeer goedkoophiervoor betaalt men thans f2.50 fi f3 per stuk, en eenige weken geleden betaalde men van f 6 tot f 9, soms meer. Voor zoover bekend is, is in den loop der week. van 19 tot en 'met 25 dezer, in de provincie Noord-Holland u 'f* '"f ï1 U-S>i i, Js v/C- ADVEBTEHTIlHi Prijs: van i tol 10 gewone regels 1 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prijs. slechts één rund wegens longziekte onteigend en afge maakt, namelijk te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal. De Tentoonstelling in het sPaleis voor Volksvlijt" te Amsterdam, in den loop dor maanden Januari en De cember onder administratie van het Technologisch bureau van den heer C. A. Geesink te houden, zal de volgende groepen bevatten A. 1. Weverij, Kant- en Vrouwenarbeid; 2. Kristal, Glas, Aardewerk, Porcelein; 3. Goud- en Zilversmids- werken, met inbegrip van email, niëllo, enz.4. IJzer-In- dusti ie5. Brons en andere onedele metalen6. Geweren en wapenen; 7. Meubelmakerij en Houtsnijkunst; 8.Mozaïk, Hout-en Lederwerk, Papeterie;9. Graphiek (Boek-, Steen- en Plaatdruk; Chromographie, enz.)10. Muur-, Bed-en VloerbekleedselsDecoratief11, Tapisserie en Behangers- werk B. Voedingstoffen en delicatessen; O. Chemische Industi ie. Het doel der Tentoonstelling is derhalve terzelfder tyd zoo Kunst en Wetenschap als practisch-aesthetischen zin te doen waardeeren als hefboomen der Nederlandsche Volksvlijt, die van oudsher beroemd, de medewerking niet alleen der Industrieelen, maar van allen waardig is. Aan dergelijk een streven hoopt het technologisch bureau, dat de algemeene medewerking ten deel valle óók omdat uit deze Tentoonstelling wellicht iets te loeren zal zijn voor den wedstrijd der volken op industrieel gebied in 1875 te Philadelphia (Noord-Amerika) te houden. Uit dien hoofde roept hij den steun in van allen, zoowel Voortbrengers als Gebruikers, zoowel Kunstvrienden als Geletterden ook al exposeeren zij teWeenenniet en noodigt hen uit van dien steun te doen blijken door het bekendmaken hunner deelneming. In de zitting van den gemeenteraad, dezer dagen te 's Hertogenbosch gehouden, is door den Wethouder Pompe, met den voorzitter der gezondheids-commissie, den heer J. Roosenburg, belast met een onderzoek naar het te Delft ingevoerde tonnenstelsel voor den afvoer vanfae- caliën, een zeer gunstig rapport omtrent dat stelsel uit gebracht, waarover in een volgende vergadering een be slissing zal worden genomen. De onlangs te Parijs overleden komiek Désiré had een hond, die zijn meester de3 avonds uit den schouwburg kwam halen. Was deze vroolijk, dan liep het dier treurig achter hem en ging terstond naar zijn mand. Was de acteur somber gestemd, dan was het dier vroolijk en dartel. De verklaring hiervan is dezewanneer Désiré slecht gespeeld had in zijn gevoel, zeide hij tot zijn hond: »Uw meester heeft als een hond gespeeld, eet gij nu als een mensch", en dan kreeg het dier het soupé van Désiré, die zich met een glas water tevreden stelde. Had hij goed gespeeld, dan was de verdeeling omgekeerd. 's GIIAVEJÏHAGE. Heden 1 November. Het beginsel van de bij de Tweede Kamer ingediende nieuwe muntwet, is de aanneming van den enkelen gouden standaard voor Nederland; voor Indie bljjft voorloopig de zilveren gehandhaafd. BURGERLIJKE STAND. Ceboren30 October. Hendrik, zoon van A. Poot en A. Zwalje, Ylaar ding straat. Johanna Catharina, dochter van T. Govaart en C. T. "Wuisman, Broersvest. Dirk, zoon van O. A. Janse en J. de Jong, Hoofdstraat. Overleden: 30 October. Cornells Ignatius Beckers, oud 12 weken, Westvest. Johann Theodor Jung, oud 29 jaren, Buitenhavenweg. Ondertrouwd: 30 October. J. Vermeulen en J. de Roo. J. II. Weber en M. C. van Ooijen. W. van Paassen en A. C. Zaat. M. B. Klaassen en A. H. van Beurzen. 11 n 1 -1 1 1 1 1 1 ii t MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 1 November 1873. Kogge en Gerst zonder handel. Moutwijnf15 per hectoliter Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f19 Afl9!4 per hecto liter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.00 per ketel. Bij de SchiedamscheSpoeling-Vereeniging: fl.OOp. k. SVIN0ER. 11 Oct. Aangekomen, Georgó Louis k. Tliielo, v. Riga n. Schiedam. - ei» SLA» V?

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1