■fl Tersclijiil Mb, iltpÉW Want. ku Woensdag 5 üovember. i M°: 1S73 M 3252"C T BUITEWUNDSCHE SEHSOHTEi. u 1 SIS!! - L - i*cH BIHMEiHLAMDSOHE BERICHTEN. - Fï ii Ml *1 4® óV ïHi 'di COURANT. t ABONNEMENT: Abonnemantsprijsper Drie Maandenf 1.85. franco per Post, door het geheole Rijk2 50. (Brieven Franco.) ArTIBTBSIIEJf: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.11) Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prijs In het kamp der monarchalen in Frankrijk is men geheel uit het veld geslagen. De brief van den graaf van Chambord verplettert alle vooruitzichten van die partij, cn maakt den Koning voor altijd onmogelijk. Dit evenwel kan niet ontkend worden dat hij met eere het veld ruimt. Dit kan niet gezegd worden van de prinsen uit het Iluis van Orleans, die tliaus medegeslecpt worden door den ouderen tak, tenvijl zij met hunne beginselen en de traditie» aan hun naam verbonden zich gemakkelijk met de Republiek hadden kunnen verzoenen. De breuk tusseheu den graaf van Chamboid en de koningsgezinden is voor het oogen- blik onherstelbaar. Het behoeft geen betoog dat nu allerlei meeningen el kander ieder oogenblik afwisselen, en dat alle fractien druk aan 't vergaderen zijn, om ieder voor hare belangen te waken. Ook de Ministeis zijn tot dit laatste overgegaan en hebben eenparig besloten om de machtsverlenging van maarschalk Mac-Mahon, als President der conservatieve republiek, te ondei steunen, zoodra dit voorstel in de Na tionale Vergadering mocht worden gedaan. In dezen zelfden zin heelt Mac-Mahon zich uitgelaten dal hij zich tot geen andere combinatie zou leenen, dan tot zijn machtsverlenging, door de conservatieven ondersteund, en met constitutioneele garantièn, die in staat waren haar een vasten duur te verzekeren. Elke andere combinatie, strekkende om hem, hetzij luitenant-generaal van het ko ningschap, hetzij regent van Frankrijk te maken, zou hij van de hand wijzen. Om nu tot een algeheele overeenstemming te geraken, hebben de afdeelingen der rechterzijde en van het rechter» centrum ook een vergadering gehouden, en hierop scheen in het eerst do volgende oplossing het meest bijval te ondervinden. Het proelameeren der monarchie, het aan stellen van een stadhouder-generaal over het koninkrijk, het opdragen van deze betrekking aan den piins van Join- ville, totdat de Koning en de Nationale Vergadering het eens zouden zijn geworden. Men besloot hieromtrent nog geen dadelijke beslissing te nomen, maar deze aan de com missie van negenen over te laten. In ieder geval zou de meerderheid, alvorens zich te vei klaren, het Gouvernement moeten raadplegen. De prinsen van Orleans hebben echter, bij monde van eenige conservatieven in een gehouden bijeenkomst, ver klaard, dit voorstel, door de rechterzijde gedaan niet te willen aannemen, daar zij tegenover Chambord niet als pretendenten wilden optreden. Daarom kan er dus nu ook geen sprake zijn van een mededinging naar het koning schap want dan zouden de prinsen den schijn op zich laden, alsof zij zijdelings het aan den graaf van Chambord gegeven woord schonden. Menishet dus ten slotte ook in de conservatieve kringen eens geworden de macht van Mac-Mahon te verlengen Dit was ook volgens den prins van Joinville de beste op lossing voor het oogenblik. Het linker-centrum schijnt van plan te zijn een voorstel te doen, tot organisatie der republiek cn aanvulling dei- Nationale Vergadering door complémentaire verkiezingen. In het Engelsche leger, dat door werving voltallig gehouden wordt, konden'11,852 man of 7 pCt. lezen noch schrijven; 10,964 of 6 pCt. konden alleen lezen, tenvijl 125,442 of 73 pCt. konden lezen en schrijven. De over blijvende 14 pCt. hadden een wetenschappelijke opvoeding genoten. In verschillende dorpen van Belgie is een ziekte onder de paarden uitgebroken. Als zij door deze epidemi sche ongesteldheid worden aangetast dan worden zij ver lamd, vallen neder en sterven binnen twee dagen. Het Gouvernement heeft een commissie benoemd, om maat regelen te beramen ten einde de verspreiding tegen te gaan. Een aardig tooneel viel dezer dagen in een wijk te Antwerpen voor. Een vader en zijn zoon vierden gelijk tijdig hun gouden en zilveren bruiloft. De ngeburen" dei- wijk maakten van deze gelegenheid gebruik om den feestelingen fraaie geschenken en prachtige ^bloemtuilen" aan te bieden. Aanspi aken werden gehouden, en int alge meen werd de grootste hartelijkheid betoond, u's Avonds", zegt een Vlaamsch blad, »waren de straten vei licht met vetpottekens, balonnekens, bengaalsch vuur enz. Er is zei ft een vuurwerk afgestoken en er zijn serenades aan de jubilarissen gebracht." Te Hameln in Hannover is op 24 October jl. de ook in ons land welbekende improvisator Eduard Beerman, op meer dan negentigjarigen leeftijd, overleden. Beerman moet tot zelfs in zyn laatste levensjaren zijn gewone helder heid van geest en levendige verbeeldingskracht, waardoor hjj in staat werd gesteld om over elk hem opgegeven onder werp in dichtmaat het woord te voeren, behouden hebben, In Croate zijn steenkolenbeddingen ontdekt 'over een oppervlakte van 10 kilometers. De geologen hebben de aanwezigheid van drie lagen-geconstateerd overeen uitgestrektheid van 5 tot 8 kilometers, die een ryken.voor- \'V V VyM '*'1- r'j raad kolen bevatten, geschikt om terstond te woi den ge ëxploiteerd. Te Memphis in Amerika heerscht sedert eenigentijd de gele kooi ts met grootc hevigheid. Het gi ootste gedeelte der bevolking is, evenals van andeie plaatsen, waarde plaag uitbrak, gevlucht. De sterfte is intusschen zóó groot onder de overgeblevenen, dat niet alleen allo handel en verkeer stil staan, doch de stad beschreven wordt als één groot hospitaal en begi aafplaats. Men/iet geen wandelaais, geen menschen, die naar hunnen arbeid gaan, des Zondags geen kerkgangers, niets dan lijkkoetsen, die zich haasten in vollen draf nieuwe slachtoffers te gaan halen. Van alle kanten in de Vereenigde Staten heeft, men teu spoedigste hulp betoond. De gelden, overal bijeengezameld, bedragen een aanzienlijke som. SCHIEDAM, 4 November 1873. Heden zijn in de openbare vergadering van den Gemeen teraad alhier vooitgozet de beraadslagingen over de gemeontebegrooting voor 1874, en is, na zeer breedvoerige discussie, met 13 tegen 2 stemmen aangenomen liet voor stel van den heer J. B. Nolet, om den post der inkomsten betrekkelijk do plaatselijke directe belasliug, te behoudou op f50,000. De post opbrengst der wik-, weeg-, meet- en keurloonen is nader, ingevolge het voorstel van Burge meester en "Wcthoudei s, van f 750 gebracht op f 600. Met 8 tegen 7 stemmen is aangenomen een voorstel van den heer J. L. J. Jansen, om het schoolgeld aan de hoogei-e burgerschool te verhoogen tot f 70, maar met 9 tegen 6 stemmen verworpen een voorstel van hetzelfde lid, om het schoolgeld aan de openbare burgerschool te verhoogen respectievelijk tot f 25, f 20 en f 15. Daarentegen is met 8 tegen 7 stemmen aangenomen een voorstel van den heer J. L. J. Jansen, om het schoolgeld aan de school van mejulftouw van Driel te veihoogen, respectievelijk tot f65, f60 en f40; maar is met gelijke stemming vei worpen een voorstel van hetzelfde lid, om een dei-gelijke verhooging toe te passen op de school van don heer Tiji. Met 14 stemmen tegen 1 is aangenomen het voorstel van den heer J. B. Nolet om de belasting op de honden (f1500) met f200 te verhoogen. Bij den post: opbrengst van de gasfabriek (uitgetrokken tot f20.000) is met 10 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van den heer J. B. Nolet, om den prijs van het gas te vei hoogen met 3 cent per stère; en is voorts besloten, naar die berekening, den post uit te trekken tot een bedrag van f 36,000. Ten aanzien van do posten betrekkelijk de Stads-Bank van Leening is besloten, deze voor alsnog op deze be grooting te laten, onder voorbehoud, dat binnen drie maanden oen punt van opzettelijk onderzoek zal uitmaken het behoud of de opheffing dier inrichting. Het uur te ver verstreken zijnde om de begrooting af te doen, is de voortzetting harer behandeling verdaagd tot aanstaanden Donderdag, des namiddags ten half 2 ure. Door het kiescollege bij de Hervormde gemeente alhier is uit het vroeger opgegeven drietal predikanten be roepen, do heer II. W. Oroutzberg, te Vlissingen. Gisteren werd ooit alhier het vijfentwintigjarig jubilé van het bestaan der gewijzigde Giondwet, door het uit steken van de nationale vlag, ofschoon dan ook uit slechts enkele particuliere woningen, herdacht. v Den 3 dezer heeft Mejuffrouw J. van Loenen, werk zaam aan de bewaarschool in de Nieuwstraat, voor de Plaat selijke Schoolcommissie alhier, met gunstig gevolg het examen van bewaarschoolhouderes afgelegd. In de week van 49 tol 25 October jl. zijn te Strijen 2 personen aan de Cholera Asiatica overleden, die in de vorige opgave niet vermeld zijn. In de week vau 25 October tot 1 November zijn aan die ziekte overleden te Breda 5, Oudeubosch 12, Aiphen 1, Dordrecht 1, Gouda 10, Rotterdam 4 en Schiedam 4, te zamen 34 personen. In 't belang van de afschaffing van den arbeid van kinderen in de fabrieken hebben directeuren der Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid zich met een adres tot Z. M, den Koning gewend, met verzoek om die afschaffing door Zr. Ms. hoogen invloed te ondersteunen, opdat aan het edele werk, door de benoeming der rijks commissie van onderzoek begonnen, de kroon worde op gezet door liet spoedig vaststellen eener wet, gelijk zij iu Engeland en Duitschland bestaat en in de Fransche Na tionale Vergadering in behandeling is genomen. De heer J. A. Montijn, te Oudewater, oppert in de JV. It. Ct. het denkbeeld den Koning bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubilé een zyner meer waardig paleis aan te bieden. De gehoele natie zou hiertoe kunnen medewerken. Do schrijver herinnert er aan dat, thans bijna 10 jaren ge leden, bij de beraadslagingen over 's Konings voordracht tot stichting eener vergaderplaats voor de vertegenwoor diging, de oprichting van een beter en meer grootsch Koninklijk Paleis werd ter sprake gebracht, waarop de Minister Tborbecke ongeveer antwoordde »dat niet de Kroon maar de natie daartoe het initiatief nemen kon, en de Regeeriug in dat geval tot dien wensch zou mede werken." De weildieden-veieeniging te Veendam zal mede- een eigen broodbakkenj oprichten, liet brood zal tegen den gewonen marktprijs worden verkocht; het hoofddoel is deugdelijk brood aan den werkman te vei schaffen. De Arnh. Ct. bevat het volgende ingezonden stuk: Dezer dagen is in de couranten, zeker met het oog op de tijdsomstandigheden, een geneesmiddel tegen Cholera Asiatica in herinnering gebracht, datindertijddoor bet Bat. Hbl. als uitstekend en als liet ware onfeilbaar is aange prezen. In no. 6094 der Arnh. Ct. wordt door de plaatselijke ge- zondsheids-commissie, te Arnhem, de aandacht van het publiek gevestigd »op het gevaarlijke, dat er, in het alge meen, gelegen is in liet gebruik van door dagbladen aanbe volen geneesmiddelen." Vooral heeft zij het oog, zoo zegt de commissie, op het bovengenoemde geneesmiddel, omd.it zij meent, dat net, toegediend door onkundigen, in hooge mate schadelijk kan zijn. Zij raadt daarom het daarom- tient vooraf raadplegen van een geneesheer aan, of liet althans in minder gevaarlijken vorm dan in druppels in huis te hebben. De commissie verdient zeker dank voor hare belang stellende waarschuwing. Toch zou het publiek gewis nog meer gebaat zijn, indien het eens in de dagbladen het be doeld medicament in zulk een minder gevaarlijken vorm openlijk vermeld zag. Indien dus de commissie of een ander deskundige zich eens verledigen wilde, om in dit blad zoodanig een opgave te doen, dan zijn wij overtuigd, dat zulks door het publiek niet minder zal worden gewaardeerd. Voor de Zaanstreek is een hulpcomité gevormd, aansluitende aan het centraalcornité tot oprichting van een /Seminarie nalij Batavia, tot opleiding van Inlanders in onze Oost-Indische bezittingen, tot Zendelingen en Onder wijzers, om onder hun eigen volk te arbeiden. Het hulp comité bestaat uit de heeren R. Kramer en H. E. Antink te Zaandam en K. Honig Klz. en A. Honig te Koog a d. Zaan. Gisteren werd te Amsterdam het feest van het vijf entwintigjarig jubileum onzer ge wijzigde grondwet gevierd, waaraan tal van belangstellenden uit alle oorden des lands hebben deel genomen. Ten 44 ure waren de feestelingen, waaronder vele dames, in de groote zaal van het Park vereenigd. Onder hen werden opgemerkt, behalve den heer den Tex, Burge meester van Arasterdam, al de Ministers, uitgezonderd de heeren Fransen van de Putte en Broox, voorts verschillende leden van de Eerste en Tweede Kamer en verder vele per sonen van aanzien en rang. Het feest werd ingeleid door een ouverture vanReinicke en het fraaie gezang van de kinderen der stadsscholen, namelyk drie coupletten van het: Wien Ncerlandsch bloed, welke door de aanwezigen staande werden aange hoord, waarna de feestredenaar, mr. S. Vissering optrad, die een hai tig woord, een woord van dankbare herinnering, een woord van ernstige opwekking sprak. Na aan de woorden van Willem III herinnerd te hebben, die hij bij de aanvaarding der regeering heeft uitgesproken, namelijk: Willem I bracht een constitutioneele grondwet tot stand, Willem II wijzigde die grondwet naar de be hoefte van zijn tijd, mijn roeping is die uit te voeren, zeide de spreker, dat Neêrlands Koning zijn belofte heeft gestand gedaan. Hij heeft ten allen tijde gedeeld in het wel en wee van zijn volk en bovenal heeft hij ons geregeerd als een goed Koning onder alle omstandigheden, ook in moeilijke tijden; hij heeft orde, wet, vrede en vrijheid gehand haafd, daarom zij hem in de eerste plaats hulde gebracht. Leve de Koning! Vervolgens schetste de redenaar de zegeningen die 'voor ons land uit de groudw t waren voortgevloeid, als.ook den krach tigen vooruitgang in zoo menig opzicht; zij hééft voor ons den weg gelegd tot een nieuw leven, zij heeft een einde gemaakt aan den willekeur, die overal gevestigd was, zij eisclite openbare behandeling van de publieke zaak, zij heeft in een woord het volksleven met een diepen geest bezield. Hier werd gewaagd van Thorbecke, wiens naam niet is af te scheiden van deze groote gebeurtenis, en van de mannen, die hem ter zijde hebben gestaan. Het lag in zijn programma, dat de dingen, die later zouden komen, nog grooter zouden zijn, dan wat in de Grondwet was opge nomen; hij zocht versterking van alle organen in het algemeen belang. Dat wilde hy en zoo is 't geweest. De verschillende wetten opnoemende uit de grondwet voortgesproten, werd ook die op het onderwijs niet ver geten, waardoor het ouderwijs uit een toestand van ver- waarloozing werd verheven en de onderwijzersstand in eere hersteld. Ofschoon er ook gebreken aau. de Grondwet mogen kle ven, wij hebben haar lief, omdat de geest, die van haar uitgaat, 't is, die haar ous dierbaar maakt. Onze Grondwet blij ft geworteld in de consciëntie des volks. Zy bly ve de band onzer vereeniging, de waarborg van it I 5! - 1 ft 5 i. ""vi u Al,- V riiT tvK* uPKrE* - >A

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1