f V r ij d a g T November. *rXo. 1873. .A* 3254. Ill BUITEMLAMDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 'J» Alionnementspnjsper Drie Maandenf 1 85. Franco per Post, daor hot geheele Rijk50. Gisteren zijn de parlementaire werkzaamheden dooi de Nationale Vergadering hervat, en werd daarbij de bood schap van den President ingediend. Daarin komt o. a. voor, dat de afgevaardigden, bij hunne terugkomst te Vetsailles, Frankrijk weer in vrede en geheel en al door vreemde troe pen verlaten terug zien. Euiopa is ve-zekerd van Frank- rijks ernstig voornemen, om den vrede te handhaven. De kwestie omtrent den delinitieven staatsvorm is weer op den voorgrond getreden. liet kan dus niemand verwonde ren, dat dit vraagstuk door verschillende personen met levendigheid in hun geest wordt bepleit. liet is de roeping van den President nietom zich in dezen strijd te mengen. Het Gouvernement moet zich enkel daartoe bepalen, dat het de discussiën binnen de wettige termen houdt. Mis schien zal men bij den tegenwoordigen staat der gemoede ren aan het vestigen van een definitief Gouvernement den ken, iets waai aan ernstige moeilijkheden verbonden zijn. Misschien zal men het voorzichtiger oordeeleude tegen woordige instellingen en het karakter daarvan in stand te houdenwaardoor het gezag alle voorstanders der orde zonder ondei scheid van partij, aan zich kan vei binden. Tol het verzekeren van de openbare rust heeft, het tegen woordig régime noch duurzaamheid nog gezag genoeg. Daar het Gouvernement eiken dag kan veranderen, wordt zijn recht van bestaan telkens in twijfel getrokken. Daarom wijs ik op de noodzakelijkheid, om aan het Gouvernement duurzaamheid te geven. Het ondervindt dikwijls dat zijn gezag te kort sfchietom de fractiën te ontmoedigen en ge hoorzaamheid voor zijn agenten te verkrijgen. Straffeloos slaat de drukpers tot hevige aanvallen over, die ten slotte den geest der bevolking zouden bederven. Er zijn Gemeen teraden gekozen Lichamen, die vergetendat zij organen der wet zijn. Gij zult aan die gevaren denken en een duur zaam en krachtig uitvoerend gezag in 't leven roepen, dat de maatschappij nadrukkelijk kan verdedigen. Bij de Kamer is ook nog het voorstel ingekomen, om Mac-Mahons mandaat te verlengen. Het is met een groote meerderheid urgent verklaard. Het proces-Bazaine, dat nu reeds een inaand han gende is, heeft de aandacht van het publiek te zeer ver moeid, dan dat het op blijvende belangstelling kon rekenen. "Wij besparen onzen lezers dan ook de bijzonderheden van het omslachtige getuigenverhoor. Alleen zij melding ge maakt van een incident, dat zich heeft voorgedaan, nl. een requisitoir van den regeerings-commissaris, strekkende om een gerechtelijk onderzoek in te stellen naai het gedrag van den bekenden kolonel Stoffel, die verdacht wordt de pêches te hebben onderschept. In het departement van de Seine konden van de 14,000 lotelingen van de lichting 1S73, 823 lezen noch schrjjven. Een zeldzaam diné werd dezer dagen in een dei- eerste restauraties van Parijs gehouden. Dertien couverts waren op een tafel geplaatst, waaraan slechts één gast ge zeten was, die tot groote verbazing van de garpons dood bedaard begon te eten, nadat hij verklaard had dat de twaalf andere stoelen voor de couverts bezet waren. Het geheim van dit zonderlinge diné wordt door het volgende opgelost: Twintig jaren geleden zaten *13 vrienden, waar onder Alfred de Musset,Théophile Gautier, graaf de Flehac en anderen in bedoelde restauratie, en toen besloot men, eik jaar op dienzelfden dag daar ter plaatse elkander te ontmoetenals er een stierf, moest voor hem toch, evenals voor Banquo'r geest, een plaats gereserveerd worden. Ih het daaropvolgende jaar waren er slechts elf, in het volgende tien, drie jaar later zeven dischgenooten enz. De voor laatste stierf in deu loop van dit jaar: hetwasdegiaafde Flavigny. De laatste houdt zich nog gestreng aan het ge bruik, tot dat de beurt ten slotte ook aan hem zal komen. De dertiende is de 84jarige schilder Rubelles. In Kissingen is de sterfte M gering, dat de dood graver zich tot het geraeentebestuu heeft gewend methet verzoek om een subsidie. Hij verklaart van honger om te komen, daar niemand ziel. bc0.nven laat. Hetgebeurde met het kanton Geuève heeft in Zwitser land het voorbeeld gegeven tot een algemeene reactie tegen de hiërarchische organisatie-van de Katholieke geestelijk heid. De groote raad van Bern, het meest belangrijke kanton van allen, heeft met *154 tegen 29 stemmen een nieuwe wet omtrent de eerediensten aangenomen, volgens welke de verkiezing der geestelijken, zoowel van Katholieken als van Protestanten, voor immer aan de parochianen over gelaten is. De pastoors of de dorainé's zijn om de 6 jaren aan een herkiezing onderworpen. Deze wet moet nog, eer zij van kracht kan zyn, aan een volksstemming ondeiv worpen worden. De Oostenrijksche Ryksroad is gisteren door Keizer Frans Jozef in persoon geopend. In de troomede, daarbij door hem uitgesproken, wordt het indienen van maat regelen toegezegd, geschikt om het geschokt vertrouwen* •te herstellen, deoeconomische bedrijvigheid voorhadeelige -•[Stoornis te beveiligen, en het landhuishoudelijk verkeertot (Brieven Franco.) Prijs- van 1 lol 10 grwono regels fi 00: icücre regel meer f0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft vin den prijs. duurzame beginselen terug te biengen. De staatsbe- grooting, welke zal ingediend woulen, zal van de meest mogelijke spaai /aamheid getuigen, ten einde de financiën van den Slaat in haar bevredigenden toestand to kunnen handhaven. Voorts gewaagt de troonrede nog van het in brengen van wetsontwerpen, bestemd om de beslaaude leemten in de wetgeving, ten opzichte vau de vei houding lusschen de Katholieke kei k en het staatsgezag, aan te vull»'i. J lot vorstenbezookto Weeneu, gedurende de wereld tentoonstelling aldaar, heeft de vriendschapsbanden nauwer toegehaald en de waa'-boigen vooi het behoud van deu vrede vermcerdoid. Ten slotte wekt do ti oom ede de beide huizen vau deu Rijksraad op, tot samenwerking aan de oplossing der groote zaak, t. w. om de volken van Oostenrijk tot een machtigen, door de denkbeelden van 1 echt en vrij heid gesehraagden, Staat te maken. In Pompei heeft men een goed bewaard mensclielijk lichaam opgedolven. Alle gelaatstrekken zijn duidelijk hei- koubaar, een haviksueus, dikke lippen, groote oorcu. De pose is van een slapendehet gelaat noch de ledematen duiden eenigen doodstrijd aan. Over het lichaam, waai van welgeslaagde gipsafdrukken zijn genomen, lagen kope ren en zilveren munten verspi cid. In geen jaren is de weield door zulke hevige stoi- men geteisterd, als in 1873. Vooral Amerika heeft er onder geleden. Zoo worden thans bijzonderheden bekend van den storm die in de laatste dagen van Augustus op de kusten van Nieuw-Schotland heeft gewoed en waarvan de telegraaf melding maakte. Deze storm vernietigde in den tijd van twee dagen, iu de nabijheid van kaap Breton in Newfoundland, niet minder dan 1032 schepen; elders bleven nog 90 schepen, zoodat meer dan 11O0 schepen te gronde gingen, daaronder 450 visschersvaartuigen. Het getal der omgekomen persouen bedroeg 600, terwijl 900 huizen geheel of gedeeltelijk verwoest werden. De visscliei'ij is in die streken voor langen tijd te niet gegaan. SCHIEDAM, 6 November 1873. In. de openbare zitting van den Gemeenteraad alhier, heden gehouden, zijn de beraadslagingen voortgezet en ten einde gebracht over het ontwerp der gemeentebe- grooting voor 1874. Langdurig werd beraadslaagd over de vraag, of men tot verhoozing van opcenten op het per soneel zou overgaan, dan wel of men den post no. 38, van do opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendommen zou verhoogen. De slotsom was, dat een voorstel van den heer J. B. Nolet, om den posL 38 te brengen op f20.000, werd aangenomen met 8 tegen 7 stemmentegende heeren J. A. Nolet Wz,, J. Lechner, Roelants, Zoetmulder, Loncq, Kuappeit en Vrijland. Teugevolge van dit besluit is de verhooging der opcenten vervallen. Nadat eenige posten van uitgaaf, op voorstel van den heer J. B. Nolet, nog waren gewijzigd, werd de begrooting in haar geheel in omvraag gebi acht en aangenomen met 41 tegen 4 stemmen. Tegen, de heeren Roelants, Rijnbende, Loncq en Knappert.. Afwezig waren de heeren van der Drift en van der Schalk.De-heer Roelants heeft aan- teekening verzocht, dat hij zich met de begrooting niet heeft verepnigd. Na behandeling der begrooting heeft de Voorzitter nog modedeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waar onder behoorde een missive van A. deVletter, leei aar in de gymnastiek, waarbij hij kennis geeft, dat hij de stad heeft verlaten. Tengevolge daarvan is die betrekking open gevallen. Voorts is beslotenBurg. en Wctli. te machtigen om deu rente-standaard vooi' de Bank van Leeniug voor een jaar te doen bekrachtigen. Eindelijk is aan den wijkmeester E. de Koning, wegens zijn buitengewone werkzaamheden voor de tienjarige volks telling en registerseen gratificatie toegekend. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident tc Madrid, heeft de Spaansche Regeering wijziging gebracht in het uitvoerrecht, dat met '1 November dezes jaars zoude geheven worden (zie Staats Courant van 14 October jl.), en bepaald dat bedoeld uitvoerrecht, met ingang niet vóór 1 Januari a.s.slechts 2al geheven worden tot een bedrag van 1 percent acl valorem van de waren welke geladen worden met bestemming naar vreemde landen of naar de Spaansche overzeesche bezittingen, en tot een bedrag van '4 percent van die welke over zee van eenenaar eene andere haven van het schiereiland of van de omliggende eilanden worden vervoerd. Het rad. geeft tot aanvulling van liet bericht betrek kelijk de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die *13 Februari 1849 zijn opgetredennog het volgende: Op dit oogenblik zyn drie leden in de Tweede Kamerdie ooit lid daarvan waren in 1848 tijdens de Grondwetsherzie ning, n. 1. de heeren Hoffmann, Kien en Storm van 's Gra- vesande,' en 2 die lid waren van de Dubbele Kamer in hetzelfde jaar, u. 1. de heeren van Nispen van Zevenanr en van Foi eest. Van de drie eerstvermelde leden is alleen ile heer Storm van 's Gravesande onafgebroken lid van de Tweede Kamer geweest (sedeit de maand October 1847); de heer Kièn was geen lid van de Tweede Kamer van 13 Februari 1849 tot September 1851, cu de heer Hoffm-.nn was lid van de Eerste Kamer van 1849 tot Juli 1853. Gisterenis door don Gemeenteraad van Maassluis tot gemeente-secretaris benoemd do heer J. Dirkzwager Gz. tot dus\erro 1ste klerk ter seci etarle aldaar. De aanbesteding voor het bouwen van een gedeelte van het Brielsch Asyl zal 13 dezer plaats hebben, Eergisteren is te Rotterdam één pei soon aangegeven als overleden aan cholera asiatica en gisteren drie personen. De heer P. Maas Geestemnus, civiel-ingenieur te 's Gravenhage, heeft in een missive aan den r - oeenteraad aldaar de aandacht gevestigd op een wijze van bei eiding van gas, die met het moeste voordeel bij steenkolen-gas fabrieken Kan worden -oegepast, en waarvan een voorbeeld bestaat te Chichester in Engeland. Het gas, dat tot vermenging met het steenkoleugas wordt gebezigd, heet* watergas en de kosten van het be- eiden van 1000 Mvau dit gas bedragen te Chichester f36. De stad wordt door een mengsel van beide gassen ver licht; de lichtsterkte van dit gemengde gas staat gelijk met die van 18.5 stearine-kaarsen. De grootste afstand der lichten van de fabriek bedraagt 4000 M. en op dien afstand branden de lichten even helder als op korteren afstand. Het groote voordeel van de toepassing van dit gas, waarvan de duurzaamheid geroemd wordt in vereenigiug met steenkolengas, bestaat hierin, dat de steenkolengas- fabriek de coke le vei t, die voor de bereiding van het water- gas noodig is;' terwijl men voor de bereiding van het steeukolen-gas van een mindere kwaliteit van steenkolen kan gebruik maken," zooals blijkt te Chichester, waar men vroeger steenkolen van f18 per ton gebruikte, terwijl thans steenkolen van f 12.60 per ton volkomen aan het doel beantwoorden. Dit voordeel is bij den tegenwoordigen hoogen prijs van steenkolen niet te versmaden. Door het stichten eener watergasfabriek zou men tweeerlei doel bereiken: 1. zou men voorzien in de noodzakelijke uitbreiding der bestaande fabriek en 2. zou men beter en goedkooper gas verkrijgen. De comvnisie van fabricage te Leiden lieefl in een gedrukt rapport hare beschouwingen medegedeeld omtrent het voor die stad aan te bevelen stelsel van rioleering. Zij geeft aan het Liernur-systeem verre de voorkeur boven het Delftsche tonnenstelsel en stelt dan ook voor, om de heeren Liornur en de Bruijn Kops uit te noodigen tot toe passing van hun stelsel, zoo spoedig mogelijk, op de ge dempte Marendorps-Achturgracht en omliggende buurten, en de ontwerpers op te dragen om te rekenen op latere uitbreiding van het stelsel voor de geheele stad. De kosten van aanleg voor de geheele stad worden door de commissie geraamd op f 980,000^dejaariijkscheexploitatie-kcsten, met renten en aflossing, op f101,600. Blijkens een mededeeling van de commissie voor den bouw van den "Willcmstoren te Dillenburg, is die toren thans tot meer dan een derde van zijn hoogte opgetrokken en geeft nu reeds een heerlijk vergezicht. Het uitzicht be staat dat de bouw in -1874 voltooid zal zijn. Evenwel alle financieele bezwaren zijn nog niet overwonnen en een be trekkelijk kleine som, van eenige duizend guldens wordt nog vereischt. Men hoopt voor de b'yeenbrenging er van op Amsterdam, welke plaats tot dusver niet ernstig werd aan gesproken. Uit verschillende streken van onze noordelijke pro vinciën wordt medegedeeld, dat talrijke huisgezinnen al daar voornemens zijn, in het volgende voorjaar naar Amerika te emigreereu. De slagers te Meppel beginnen reeds af te slaan met hunne vleeschprijzen. Het beste vleescli, dat tot hiertoe 50 ets. per half kilo gold, wordt nu voor 40 ets. verkocht. In Deventer wordt het ruudvleesch tot den benijdens- - waardig lagen prijs van 25 tot 40 ct. per half kilogram verkocht. Te Amsterdam heeft zich Zondag het eerste geval van cholera voorgedaan. De aangetaste, een schipper, is weinige uren later o verleden. De zachte droomen der Ultramonlanen worden bitter teleurgesteld in de laatste dagen: Victor Emanuel werd met open armen ontvangen te Weenen en te Berlijn, de kiezers in de Cisleithaansche landen zonden een anti- clericale meerderheid naar den RijksraadChambor'd en zijn zwarte trawanten kwamen niet op Allerheiligen in liet Elysée aan; Lismarck maakte de brieven van Paus en Keizer openbaar; de Romeinsche syndicus verzocht pater Beckx en consorten om de generalaten in zijn handen, te stellen, én de poging om meer invloed te verkrijgen in den Pruisischen Landdag mislukten ten eenenmale. Gisteren hebben de Pruisische kiescolleges de afgevaardigden voor den Landdag gekozen, en de uitslag, voor zoover die heden Af f* n* 1I 1 011BANT. V ABONNEMENT: ADVEBTBNTIBN: iA^v-v/ t i t v r -f' V>" v Jf 5, i r - -1 i r v -.s a&Hïl' - I

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1