Versehljat flatffljb, aitpoiirt Diisiais. i Zaterdag 8 lovember. ■i 1873. JV- 3255. WAT N Ui iill Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door hot geheele 50. Dat vrij het betreuren, dat de stedelijke begrooting is aangenomen, behoeven wij wel niet te zeggen. Toch ook nu moet er niet stilgezeten worden. Het is een feit, dat een drukkende last aan onze burgerij wordt opgelegd tegen de werkelijke meerderheid in onze raadsvergadering. In een voltallige raadsvergadering, bij eene zuivere stemming zouden de amendementen Vrijland en Jansen niet zijn aangenomen. Laat thans de burgerij een petitionnement organiseeren aa" Gedeputeerde Staten en Gemeenteraad, waarin zij ee.'. edig maar met nadruk er tegen protesteert, dat de min gunstige financieele toestand van onze gemeente tot een dekmantel gebruikt wordt om onze beste instellingen een knak toe te brengen, Vooral niet alleen ouders, die kinderen op de getroffen scholen hebben, moeten zich tot een dergelijk petitionne ment aansluiten. Alle burgers moeten begrijpen, dat het hier hunne zaak geldt. Er moet een einde komen aan die kortzichtige en flauwhartige theorie, dat men, als een's buurmans huis brandt, niets te vreezen heeft. Waar de groote beginselen van recht worden aangetast, waar de zaak der volksontwikkeling in gevaar wordt gebracht, moet iedereen, die rechtvaardigheid en vooruitgang lief heeft, zich ook in het bijzonder bedreigd achten. Ons zou het zeer wenschelijk voorkomen, dat er door eenige onzer medeburgers een publieke vergadering bijeen geroepen werd, waarop alle belangstellenden kouden wor den toegelaten. Daar kon dan de zaak besproken worden, daar kon dan een petitionnement worden voorbereid. Men vreeze niet, dat de petitie door den Gemeenteraad zoo maar doodgezwegen zal worden. Wij weten, dat wij althans in de heeren Roelants, Rynbende, Loncq en Knappert gemeenteraadsleden bezitten, die zich voor onze belangen in de bres willen stellen. In elk geval mag een dergelijke vrees ons niet weerhouden ons gevoelen uit te spreken. Lijdelijkheid zou het gevaarlijke element in onzen Gemeenteraad slechts in zijn stoutmoedige pogin gen kunnen versterken. BUITENLANDSGHE BERICHTEN. Na de lezing der boodschap van den President in de Nationale Vergadering is de machtsverlenging het onder werp van een voorloopig debat geworden, waarin de par tijen hare krachten gemeten hebben. De heer Dufaure heeft zeer logisch en juist gevraagd, om het voorstel naar een commissie te zenden, die de Kamer toch eerstdaags moet benoemen, ten einde de constitutioneele wetsontwerpen, die door het vorig gouvernement bewerkt zijn, te onder zoeken. De Minister de Broglie verzette zich hiertegen; hij verzocht de kwestie eenigecmate op te lossen, door al het andere zoolang uit te stellen en een speciale com missie te benoemen, belast met het onderzoek hiervan. De Kamer heeft toen met 362 tegen 348 stemmen aan den Minister de Broglie gelijk gegeven tegenover den heer Dufaure. Het is dus een nederlaag geweest voor de vereenigde linkerzijden. Het cijfer der stemmen is precies hetzelfde geweest als dat van den 24 Mei, toen tot den val van den heer Thiers besloten werd. Dezelfde meerderheid van 14 stemmen heeft thans over de moreele orde beschikt. De republikeinsche bladen bevelen kalmte en ge duld aan. Volgens den Figaro is het linker-centrum gisteren avond bijeengekomen en moet toen besloten hebben, om heden een verzoek tot interpellatie in te dienen,betrekkelijk de onmiddellijke bijeenroeping der elf kiescolleges, die nog in vacatures in de Nationale Vergadering moeten voorzien. Het lot van de Nwillo is thans door het hof der ad miraliteit in Londen beslist. Het schip zal verkocht worden ten voordeele van de eigenaars van de Northjleet en van die der lading, met dat schip te gronde gegaan. Er was van de eigenaars der Murillo geen gemachtigde aanwezig, zoo dat het proces von korten duur was. By het uitspreken van het vonnis veroordeelde de rechter nog ten strengste het gedrag van den gezagvoerder en de bemanning van de Murillo, die al de wreedheid zonder den moed van den zee schuimer hadden aan den dag gelegd. Het vergroote dok te Portsmouth, dat naar men hoopt in Juni van het volgende jaar gereed komt, zal dan het grootste diepe dok der wereld zijn. Het heeft thans een oppervlakte van 115 Engelsche acres (184 morgen), nu komen daar nog 178 acres by, zoodat het in ziju geheel 293 acres zal beslaan. Hoe groot de uitgegraven massa grond (Brieven Franco.) is, meest uit klei bestaande, blijkt uit het feit, dat daarvan 120 milliocn tegels gebraad zijn en het Whale Island van 11 tot 88 acres vergioot is geworden. In Nottingham is Zondag 11. oon der kei ken door brand grootendeels vernield. De brand ontstond tijdens den dienst bij den verwarmingstoestel, en de predikant be merkte dien 'teerst. ^Toehoorders," zeide hij, seris hier zoo hevig gestookt, dat de atmospheer te heet isik moet daarom de/e godsdienstoefening sluiteu." Door deze tegen woordigheid van geest werd eeu paniek voorkomen eu ver lieten de aanwezigen in oi de het gebouw. Tegen de opening der zittingen van den Pruisischen Landdag op Maandag 10 November, wordt met ver dubbelde kracht gearbeid aan de voltooiing der zaal te Berlijn, waarin de vergaderingen zullen gehouden worden. Opmerkelijk is het echter dat die zaal slechts 159 zit plaatsen bevat, terwijl het Huis 300 leden telt. Een slecht bewijs voor den parlementairen ijver dezer heeren! Men heeft bij de inrichting der zaal dan ook rekening gehouden met de omstandigheid, dat de leden de zittingen zeer onge regeld bezoeken, doch er vloeit tevens uit voort dat geen hunner op een v aste zitplaats zal kunnen aanspraak maken. Een treffend bewijs hoe gevaarlijk het is om, zooals de partijen in Pruisen steeds deden en ook nu nog doen, wanneer men de macht in handen heeft, andersdenkenden door uitzonderingswetten en strenge administratieve maat regelen te vervolgen en verjagen, is onlangs weder in Pruisen geleverd. Vóór '11 jaren maakte het oppeige- rechtshof te Berlijn bij ai rest uit, dat de oproeping en aan sporing tot het houden van niet-geautoriseerde bijeen komsten onder dm vrijen hemel zelfs strafbaar was, wanneer die bijeenkomst niet had plaats gehad. Die straf was niet slechts toepasselijk op hen die de oproeping deden, maar zelfs op de redacteurs van dagbladen die zulk een oproeping in hun blad plaatsten. Dit arrest is van 1862, dus uit den zoogenaamden condicts-tyd, toen de Kamer het oorlogs-budget en de leger reorganisatie weigerde. Sedert raakte dit arrest in veigetelheid. Maar plotseling worden deze oude roestige wapenen weder te voorschijn gehaald, thans om te dienen tegen de Katholieke processiën en de bisschonpely ke organen. Zoo zijn de rollen gewisseld de liberalen en democraten, die zich toen over dergelijke zaken beklaagden, bezigen, nu zij de bovendrijvende stroom zijn, zulke middelen tegen de toenmalige bondgenooten der reactie. De te Madrid aanwezige agent van buitenlandsche houders vau Spaausche fondsen heeft laugs telegrafischen weg bekend gemaakt, dat deSpaansclieRegeeriug aan hare financieele agenten te Londen en Parijs last heeft doen toekomen, om aan de eigenaren alle coupons terug te geven, die zij te vergeefs bij hen ter betaling hadden ingeleverd. Het Spaansche Kabinet betreurt het, dat het door de moeilijkheden om zich geld te verschaffen buiten dep - legenheid was om den vervallen coupon te betalen. BIMMEWLAMDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 7 November 1873. 1. Zooals wij gisteren reeds vermeld hebben, weid in de openbaie zitting van den Gemeenteraad het ontwerp der begrooting voor 4874, na een vierdaagsche zitting, aangenomen met i 1 tegen 4 stemmen. Voor de heeren J. L. J. Jansen, L. W. Jansen. J. Lechner, J. A. Nolet Wz., J. F. Legner, P. Melchers, J. B. Nolet, Vrijland, Ris, Kerdel en Zoetmulder. Tegen: de heeren Roelants, Rynbende, Loncq en Knappert, Afwezig de heeren van der Drift en van der Schalk. Door den heer Roelants werd nanteekening in de notulen verzocht, dat hij zich met het genomen besluit niet heeft kunnen vereenigen. Aau dit vei langen zal worden voldaan. 2. Vervolgens zijn, op vooistel van Buigemeester en Wethouders, zij gemachtigd, om aan de Regeering ver lenging voor den tijd van een jaar aan te vragen van de vaststelling van den rente-standaard voor de Bank van Leening. 3. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders is aan den wijkmeester E. de Koning een gratificatie van f200 toegekend voor de buitengewone werkzaamheden, door hem verricht, bij het opmaken der tienjai ige voiksregisters met daartoe behoorende al phabetisrhe registers, 4. Ingekomen een voordracht van Burgemeester en Wethouders, iu overleg met den schoolopziener, tot be noeming van een hulponderwijzer op de openbare school voor jongens. Daarop komen, voor de heerenK. Messel, te Maassluis, P. A. Kommers, te Goes en C. in 't Pelt, te Tiel. Ter inzage nedergelegd, om in een volgende ver gadering tot de benoeming over te gaan. 5. Rekening van het Oudemannenhuis overl872.Ter inzage nedergelegd, om in eene volgende vergadering te worden behandeld. 6. Adres van agenten van politie, om verhooging van jaarwedden. Ter inzage nedergelegd en de behandeling aangehouden. 7. Adres van de weduwe van een agent van politie, tot ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ft 00; iedere regel meer f 0 10. Voor den werkenden stind en voor weldadigheid, de helft van don prijs. het bekomen van een gratificatie.Ter inzage en aan gehouden. 8. Adres van A. de "Vletter, leei aar in de gymnastiek, waarbij bij kenuis geeft, dat hij z.ijue betrekking heeft moeten verlaten. Aangenomen voor kennisgeving; ter wijl die betrekking tevens vacant verklaard is. Waarna de vergadering werd gesloten. In de Staats-Oourant van gisteren is opgenomen het koninklijk besluit van 28 October jl., betreffende de uit- lotiug en aflossing van 3'4 pei cents schuldbekentenissen ten laste vau het voormalig amortisatie syndicaat voor 1874. De briefwisseling over de betrekkingen tusschen Engeland en Atsjin is openbaar gemaakt. In een schrijven van lord Enfield, gedagteekend van 45 Juli 11 wordt ge logenstraft, dat Engeland zich zou verbonden hebben, om Atsjin bij te staan, indien het zich het misnoegen zyner naburen op den hals mocht halen. Atsjin kan daarentegen op de vriendschappelijke pogingen van Engeland staat maken, om liet herstel van den vrede en de rust te bevorderen. Het plan om Z. M. den Koning bij gelegenheid van het 25jarig Koningschap door de schoolkinderen een ge schenk te doen aanbieden, wordt met ernst op touw gezet. Er heeft zich een Centraal Comité van uitvoering, uit onderwijzers vau allerlei richting gevormd, dat zijn zetel te Amsterdam heeft. Dit comité verzond dezer dagen door middel van de arrondissements-comité's, die zich hier en daar reeds gevormd hebben, een circulaire aan alle onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland, bevattende, na een warm woord van aanbeveling en opwekking, de vol gende bepalingen welke een ge .venschte uitvoering vau het plan waarborgen 4. Geen maximum of minimum van contributie wordt vastgesteld. De cent van het arme kind is even welkom als de ruimere bijdrage van het meer gegoede. 2. De Hoofdonderwijzer of Hoofdonderwijzeres zendt de geïnde bijdragen voor Uo November a. s. tegen quitantie aan den Penningmeester van het Arrondissements-Coraité, met opgave van den naam en de standplaats van het hoofd der school en het getal leerlingen, die bijgedragen hebben. 3. Het Arrondissements-Comité maakt de ontvangen gelden met de daarbij gevoegde opgaven onmiddellijk over aan Penningmeesteren van het Centraal Comité en ont vangt kwitantie voor het bedrag. 4. Het Centraal-Comité plaatst de ontvangen sommen bij de Associatie Cassa, 5. Bij de keuze van het geschenk stelt zich het Centraal Comité in betrekking met Arrondissements-Comité's en raadpleegt personen van erkenden kunstzin en smaak. 6. Aan het geschenk wordt toegevoegd een album, in houdende aanduiding van de scholendo namen van de hoofden dier scholen en het getal leerlingen, dat elk van hen vertegenwoordigt. 7. Mochten niet schoolgaande kinderen bijdragen komen aanbieden, dan worden ook deze in ontvangst genomen in 't album wordt dan 't aantal dier schenkers afzonderlijk vermeld. 8. De onvermijdelijke onkosten, die de uitvoering van het plan veroorzaakt, worden gekweten uit de inkomende bijdragen of de renten daarvan. 9. Aan het einde van zijne werkzaamheden doet het Centraal-Comité de meest volledige rekening eu verant woording van zijn beheer. Gedurende de 83 jaren dat het instituut voor doof stommen te Groningen heeft bestaan, werden daar 1436 kweekelingen opgenomen, van welke 900 ontslagen wer den, bekwaam om in de maatschappij te verkeeren. Ge durende dien tijd zijn er 92 overleden. Van die kweeke lingen kwamen er 275 uit Noord-Holland, 200 uit Zuid- Holland, 477 uit Groningen, 435 uit Friesland en 95 uit Gelderland. In de kom der bevolking van het dorp IJsbrechtum (Friesl.) tellende 426 personen, bevinden zich 6 oudjes van 7080 en 5 van 8090 jaar, waaronder nog wel 5 paar echtelieden. Met nog één paar, even buiten 't dorp, tellen ze gezamenlijk 999 jaar. Sedert veertien dagen hebben,te Ostende proef nemingen plaats met een monsterkanon, dat den vorm heeft vau een monsterachtige champagnefïesch. Het wordt van achteren geladen, waar de laadruimte 25 centimeter bedraagt. Het stuk weegt 46,000 kilo. De kogel heeft den vorm van een suikerbrood en weegt 130 kilo. Elk schot vereischt 23 kilo buskruit. Iu twaalf seconden doorloopt de kogel tien duizend vyftien mijlen en heeft dan nog zóó veel kracht dat hij een schip doorboort "Wij vonden dit bericht in het Utrechtsch Dagllad, dat wy er de volle verantwoordelijkheid gaarne voor laten. Wanneer wij intusschen opmerken, dat een uur gaans vijf en een halve mijl is, dan volgt er uit dat deze kogel in 42 seconden een afstand doorloopt vau 1824 uren, dat is dus meer dan een vierde van den omtrek der aarde. Om een denkbeeld van den afstand te geven, één paar voorbeelden: van Sint Petersburg tot de Kaapstad, of van Parys naar Irkulsch I 4 m 11 ff vV - V» •9 v^xy» i CD1RAIT. ABONNEMENT: nvu.wjnacrfnrwiwm Burrewramtfiw jf 1 l i SS* V* AV rti-ajn-arai t .si imKmmKrvaxamiwmai»muimmjemwiMu huwiij.uww<ii au 9.vm fll

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1