m \l ThgIzTb\ul¥. '.•A®. 1873. .W 3259. Vrijdag 14 HoYember. BUITEiHUBDSSHE BERICHTE». BINNENLANDSCHE BERICHTEN. '4 ■I "•va*4 COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drte Mwidenf 1,85. franco per Pat I, door lict gelieele Uijk2 50. (Brieven Franco.)) ABTBETEHTIIlt: Prijs: van 1 lot 10 gewone regels 1 00iedere regel mcor /"0.10 Voor den werkenden stond en voor weldadigheid, de hein van den prijs. MfaumixsBuaLxauffKxstc Het linker-centrum der Nationale Vergadering heeft paet .eenpat ige stemmen een resolutie aangenomen, strek kende om aan het provisorium een einde te maken, liet heeft zich bereid verklaard, om Mac-Mahons mandaat als President der Republiek te verlengen; doch het wilde prorogatiejwet vastknoopen aan de constitutioneele wetten en aan de organisatie van de openbare machten der Republiek. Gisteren heeft de President de commissie voor het prprogatie-ontwerp ontvangen, en op de vraag van den neer de Rémusat verklaard, dat hij de dringende nood zakelijkheid aan het vaststellen der constitutioneele wetten erkende; maar tevens dat de discussie daarover uitsluitend thuis behoort bij de Nationale Vergadering, aan wier be slissing hij zich altoos zou onderwerpen, behoudens zijn reeht om zich terug te trekken, indien zij meende niet de uitvoerder harer besluiten te kunnen zijn. Voorts ver klaarde hij, dat hij voor zich onmogelijk kan begrijpen, dat men de constitutioneele wetten niet tevens zou willen vast stellen. Immers, deze alleen kunnen aan hein en zijn Gouvernement de duurzaamheid en het gezag geven, welke zij noodig hebben. De heer Casimir Périer heeft in de zitting der Commissie van Vijftienen zijn voorstel in dien zin gewijzigd, dat hij Mac-Mahon vijf |aren aan 't bestuur wil lateu na de bijeen komst der nieuwe Kamer. De leden der rechterzijde hand haafden den termijn van tien jaren; maar het eerste artikel van het voorstel der heeren Casimir Périer is aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Vervolgens zijn ook de andere artikelen goedgekeurd. In een conferentie, welke de Oostenrijksche Minister van Financiën, de heer von Pretis, dezer dagen met baron Lasser, dr. Herbst en de heeren Plener, Brestel en Dumba aan het Ministerie van Binnenlandsche zaken gehouden heeft, verklaarde hij, dat liet denkbeeld om staatshulp in de bestaande ftnancieele crisis te verleenen, eerst ingang by; hem had gevonden, toen die crisis niet meer alleen de geldmarkt betrof, maar door hare terugwerking ook den handel en de industrie bedreigde. De Minister geloofde voorts, dat een leening van hoogstens '100 millioen fl.bij openbare inschrijving aangegaan, voldoende zijn zou, om definancieele crisis te doen ophouden. Later is gevolgd een wetsvoorstel, waarbij de Oosten rijksche Regeering tot het sluiten van een zilverleeuing van 80 millioen fl.ter verlichting van de ftnancieele crisis te Weenen, gemachtigd wordt, en door den Minister van Financiën bij den Rijksraad ingediend. Dit bedrag zal bij de-Nationale bank worden gestort, die daartegen bank noten tot een gelijk bedrag zal verstiekken. Deze leening ïall dienen, om het aanleggen van spoorwegen te bevor deren en een voorschotbank op te richten. De minimum- rente voor do voorschotten is op 8 pCt. bepaald. Degelden der leening, die in de voorschotbank terugvloeien, worden tot/het herstel der valute aangewend. De groote overwinning der Cat listen, die uit Bayonne en San Sebastian met vele bijzonderheden werd getele grafeerd, blijkt nu ook een groote onwaarheid te zijn. Het Spaansche Gouvernement, dat zich eerst bepaald had om de nederlaag zijner troepen in twijfel te trekken, ver klaart nu rondweg, dat het bericht ten eenenmale onjuist is. Zondag, dus daags na den slag, heeft het telegrammen ontvangen van Rivera, die men zeide, dat gesneuveld was en'; van Moriones, welke in nog ongelukkiger toestand ver- keeren zou. Ilij zou namelijk gewond en krijgsgevangen zijn. Hij was Zaterdag het een noch het ander, want Zondag was hij met zijn voorhoede te Arcos, een plaatsje twee mijlen ten Zuidwesten van Estella op den weg naar Logrono, en dus ia een geheel ander oord dan te Miranda de Agra, waar hij de beweerde nederlaag zou hebben onder gaan. De waarheid is, en deze wordt ook bevestigd door berichten van Carlistische zijde, dat den 7 een bloedig ge vecht bij Arcos heeft plaats gehad. Beide partijen kennen zitjh, als gewoonlijk, de overwinning toe, en overdrijven de verliezen van de tegenpartij. De Carlisten beweren, dat 8000 der hunnen onder bevel van Ollo en Elio, de positie bij| Arcos vermeestevd hebben op achttien duizend repu blikeinen. Maar terwijl daarentegen een telegram van Moj-iónes van den 9 gedagteekend is, uit Arcos zelf en daar hij,i Behalve zijn numerieke meerderheid, ook een talrijke artillerie in zijn voordeel had, is zijn bericht, dat de positie naeen heftigen strijd vau vier uren, in zijn bezit is gebleven, en de troepen daar twee nachten bleven, ook wel zoo aan nemelijk. De verliezen der Carlisten worden zeer hoog ge raamd, terwijl het,leger slechts £5'd<joden en 250 ge kwetsten zou* hebben. Bovendien zou het eeu kanon, vier munitie-wagens en een aantal soldaten hebben buitge maakt. i .Volgens de ölonnel Ohrmicle is deze week een groote hoeveelheid haring in de haven van "Waterford ge dreven. De, visscheu zwommen zoo dicht by een dat zij een Vareentgde massa schenen en de visschers hunne netten sjêghtsten halve uitwierpen, vreezende dat zij scheuren zouden. Er werden allerlei vervoermiddelen uit deu omtrek aangebracht om deu haring weg te brengen. Weidt a kwamen er visschers van andere havens, toen het nieuws bekend werd, en tevens koopers. Een der visschers zond na tweo dagen 9 (f108) aan zijne vrouw, als opbt engst zijner vangst. De haring werd gevolgd door een groot aantal tarbotten en andere visch en later trok de zeebevolkiug verder naar den kant van Wexford. Zooals men zien zal herinneren heeft de Duitsche Kioonprins tijdeus zijn tegenwoordigheid bij de opening van het Suez-Kanaal van den Sultan een terrein in Jeruza lem ten geschenke ontvangen, waarop vroeger een Johan- neskerk en een hospitaal stonden, terwijl er thans een Evangelische kerk, een pastorie en een school zal gebouwd worden. Men is nu met de noodige toebereidselen gereed en het bouwplan zal thans door den bouwmeester aan den Keizer worden voorgelegd. De gezamenlijke Katholieke geestelijken te Breslau zijn titans door de Koninklijke Regeering, afdeeling kei li en schoolwezen, aangeschreven, dat zij behooren zorg te dragen, dat in de kerkregisters hunner ondetlinge paro chiën ook de doop-, trouw- en sterfgevallen der oud- Katholieke leeken worden ingeschreven, daar anders elk verzuim of weigering van dien aard met een geldboete van 5 thlr. zal gestraft worden. Tevens is hun kennis gegeven, dat de oud-Katholieken als medeleden der Katholieke kerk volkomen recht op het medegebruik der Katholieke kerk hoven hebben, en in dat recht door de Regeering zullen gehandhaafd worden, In Duitschland is door de postadministratie weder een nieuwe vrijgevige maatregel ingevoerd, die een ge- heele revolutie zal brengen in de organisatie van den boek handel daar te lande. Voortaan zullen n. 1. pakketten tot en met 10 pond door het geheele Duitsche rijk van wege den post voor 2'A Sgr. (15 centen) worden verzonden. Tot eene deputatie vau monniken, die hein eeu adies kwam aanbieden, heeft de Paus dezer dagen eenige zeer merkwaat dige woorden gericht. De II. Vader zeide namelijk, van Rome sprekende, dat de onderdruk king der geestelijke corporation wel eens een straffende daad van de Voorzienigheid zou kunnen zijn, aangezien sedert langen tijd onder die corporation zoo weinig tucht heerschte. Wanneer in gelukkiger tijd en voegde Z. H. er bij, het u weer zal worden vergund u te vereenigen, zal het noodig ziju zeer strenge hervormingen in te voeren. SCHIEDAM, -13 November 1873. Bij de werk mans vereeuiging te Delft bestaat het plan om door een allegorischen optocht het 2ojatig feest van Z. M. den Koning plechtig te vieren. Na afloop van deu optocht, die hetgeen op gebied van kunst en nijverheid gedurende dn laatste 25 jaren is tot staud gekomen in be- hagelijken vorm zal voorstellen, zal men den feestavond te zamen gezellig en feestelijk eindigen. Zondag namiddag is hel 13jatig zoontje van den watermolenaar J. v. V,, te Zwammordam, door eon dei- wieken vau den molen getroffen, met het treurig gevolg dat het hoofd van het kind geheel vei brijzeld werd en het op de plaats dood bleef. Maandag middag gebeurde te Almelo bij de in aan bouw zijnde stoombieibrouwerij een vreeselijk ongeluk. Door het wegnemen der stutten, die onder het verwulf van den ijskelder stonden, zakten de buitenmuren uit, waardoor de geheele kelder in elkander stortte en daaronder ver scheidene personen bedolven geraakten, waarvan drie ernstig gekwetst werden en twee onmiddellijk op de plaats dood bloven. Te Maastricht is Maandag morgen door demaré- chaussée van het gehucht Bochholz, zwaar geboeid binnen gebracht zekere Kieijkers, die 's avonds te voren zijn dorps genoot Peter Gurvets voor diens deur heeft doodgeschoten. De aanleiding tot dien manslag schijnt een twist over het kaartspel te zijn. Wij ontvangen ter inzage het extra-nommer dèr New-York Tribune van den 13 October. Dit nommer is, op drie kolommen na, geheel gewijd aan de Evangelische Alliantie. Wat bij gelegenheid der samen komst van die vereeniging gezegd is en over het onderwerp zelf gezegd kan worden moge eenigszins blijken uit de volgende opgave Het nommer beslaat 24 bladzijden dubbel folio formaat. De bladzijde is dus zoo groot als de Arnhemsche Courant uitgespreid. Zij is verdeeld in zes kolommen en gedrukt met nonparelletter, zoodat elke kolom bevat 2801 egels. Elke regel telt gemiddeld 42 letters, alzoo elke bladzijde 6x270x41=66,420 letters en het geheele noinmér' 21 maal dit bedrag of ongeveer '1,600,000 letters. Een juister denkdeeld van de waarde van dit cijfer zal men bekomen, wanneer men in aanmerking neemt, dat ecu bladzijde-van een gewoon octavo werk 1700 letters bevat en dit nojtj)rier' alzoo ruim 940 bladzijden of bijna zestig vel druks beslaat! Dat er zijn die dit schrijven, zetten en drukken, kunnen wij begrijpen; dat men er 62!4 cent voorgeeft ook; maar dat men er zelfs maar aati zou deukeu dit kolossalp blpd te gaan lezen, komt ons volstrekt ondenkbaar voor. (Arnh. Ct.) De Zutf. Cour. zegt dat aller gemoederen in den Haag iu beweging zijn over het faillissement van de firma Overklift Co., een van de grootste bankiershuizen in de residentie. De hoofden van de firma, tot een der eerste fa- miliën der residentie behoorende, zijn voortvluchtig en hebben niets van eenige waarde achtergelaten. Zelfs de in deposito gegeven bezittingen waren niet te vinden. Tal van geachte ingezetenen zijn er ongelukkig door geworden. Een Indisch ambtenaar, die zijn geheel vermogen, uit f 80,000 bestaande, aan hen had toevertrouwd, en van zijn rente wilde gaan leven, moet nu weder naar Indie terug gaan. Van een der schuldeischers, den heer v. B., worat verhaald dat hij, lont ruikende, Dinsdag naar het kantoor ging en zijn papieren en fondsen op stannden voet opeischte dat hem na eenige aarzeling de pakketten dan ook werden ter hand gesteld, doch dat hij thuis komende, alle effecten miste. Niet wetende of dit aan toeval of oneerlijkheid moest worden toegeschreven, ging hij naar het kantoor terug, maar de heeren waren naar Amsterdam. Zij zullen nu wel iets verder zijn en waarschijnlijk in den eersten tijd niets meer van zicli laten hooren. De zaak maakt des te meer indruk, omdat en door de Spanjaarden en door de Amerikaansche spoten eu door do mislukte mijncompagr.ie toch i ceds zoovele kapitalen in de residentie zijn verongelukt. Men vreest dan ook voor nog meerdere bankroeten. Naar aanleiding der déconfiture van een twee- of drietal bankiershuizen hier te lande en de daardoor ont stanenaar te hopen is zeer overdrevengeruchtenen algemeeno spanning, geeft liet Nieuws v. d Eageenwenk, die zeker behat tigeuswaardig is en dien wij daarom hier laten volgen »E!ke beurspaniek," zegt dit blad, ïis een tijdelijke zenuwachtige overspanning, waarvan de koelbloedige speculant partij trekt. In zulke tijden worden dikwerf zeer solide fondsen in een ongemotiveerde daling begrepen en berokkent hij, die zich door de paniek laat medeslepen, zich noodelooze verliezen. Vrees of angst zijn slechte raadslieden; als wij bij bedaarde zinnen blijven, dan zullen wij hier de dwaasheden niet beleven die men in New-York en Berlijn zag gebeuren. Als in een dichtbezet gebouw de kreet: brand! word gehoord, loopt hij die t meeste haast heeft naar buiten te komen,' groot gevaar onder1 dien voet te geraken, terwijl hij, die kalm blijft, het gewoonlijk onge deerd verlaat." Een drogist noemt het volgende middel, dat als uit stekend tegen verkoudheid wordt aanbevolen Men neme een ons glycerine en voege er vijftien a twintig droppels karbolzuur bij, doorweeke daarmee een sponsje, dat bij alle drogisten bekend is onder den naam van oor sponsje en houde dat onder den neus. De prikkelende en bederfwerende eigenschappen van het karbolzuur, gevoegd bij de verzachtende glycerine, oefenen een heilzame wer king op de verkouden raenschen. Mijnheer de Eedacteur l Om eono zaak goed te kunnen beoordeelenmoet men haar van meer dan eeno zijde bezien. Ten einde de lezers der S. C. daartoe in de gelegenheid te stellen, acht ik liet niet ongepast omzonder in eene beoordee ling to treden over de meerdere of mindere juistheid der redo- neeiingen en cijfers voorkomende in liet ingezonden stuk door Philophos in uwe Courant van 10, en in hot leading artikel derzeifde Courant van 12 dezer, de volgende cijfers daartegen over te stellen. Volgens do begrooting over 1874, zooals die thans gewijzigd isral voor verschillende uitgaven aan hot openbaar onderwijs besteed worden do som van (Hoofdstuk VII) f 59537.00 Het perceptie-loon der schoolgelden is - 225.00 Do rente der waarde van de II. B. S. eu 7 scholen voor het L. 0. berekend ad 5 van f 220,000.00 bedraagt- «000.00 Grondlasten, Assurantie, en2Memorie Alzoo te zamen. f 70762.00 Daarentegen zal voor schoolgelden ontvangen worden ongeveer Zoodat mot inbegrip van desiibsidioad"f7000.00 van Jiot Rijk meer zal worden .uitgegeven dan ont- yahg'en- iNaar ik vermeen bedraagt het* getal leerlingen'aan do* openbare H. en L. scholen, ongeveer 2400, derhalve kost elke leerling dooréén f 22.50 meer, dan hot gewone schoolgeld opbrengt. 'i Aan 'do bijrondero' scholen worden ongeveer 2000 kindoren 'onderwezen, dieaiu aan dé gemeente niets kosten. Besfonden dezp bijzondere scholen echter niet, dan'zouden natuurlijk die 2000 kindoren ook van hel? openbaar, onderwijs gebruik moeten maken, hetwelk-'tegen f 22.50 per lioofd, oen meerdere uit gaaf jy an f45000.0_0,zou veroorzaken. r >- vJ - 16762.00. - 54000.00' i «a

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1