p De in£e:ooden diktes ?ai eeriisterei en pteien. A o. 1873. M 3260. Zaterdag 15 November. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. (Brieven Franco.! «Sn is ontleend geworden? Voor dat men Drie inzenders, X, A en W, hebben zich de moeite gegqven in weerlegging te treden van een paar artikels, door ons gewijd aan de jongste schoolgeldverhooging. Ons antwoord aan X dient aan te vangen met de betuiging, dat zijne cijfers nauwkeuriger zijn dan de onze. "Werkelijk hebben wij de traetementen- van het hulppersoneel op de school van mej. van Driel bij ver gissing te laag aangeslagen. Bedriegen wij ons niet dan vergist ook X zich nog en komen die tractementen niet op f 2350 maar op f 2400. Doch dat bedrag van f50 kan hier de zaak niet zijn. De vergissing, waar wij ons aan schuldig maakten, is echter niet van dien aard, dat daardoor onze eigen lijke redeneeiing komt te vervallen. Wij wilden aan- toonen, dat de schoolgeldenverhooging (20 it 30 pCt.), wilde die tot het doel voeren, dat de voorstanders er van zeiden zich voor te stellenstij ving van de stadskas, (wij voor ons geloofden, dat dat doel er niet of althans slechts ten deele door bereikt zou \vorden), wel eens op een batig saldo zou kunnen uitloopen; dat nu was volgens onze meening geheel verkeerd. Wanneer nuX komt aantoonen, dat die verhooging slechts tot gelijk stelling of bijna tot gelijkstelling van baten en lasten leidt, is daarmee dan onze bewering gevallen, dat overwinst tot de hooge waarschijnlijkheden behoort Reeds een raming in het groot levert bijna gelijkstelling oper behoeft niet veel te gebeuren of het batig saldo is daar. De geachte inzender was in staat de waarde aan renten van het schoolgebouw op te geven, ons ontbra ken daartoe de gegevens. Wij sloten dan ook de reke ning niet af, en behoefden dat niet te doen, omdat wij meer op het algemeene resultaat der becijfering (een vast cijfer is niet aan te geven) dan op eenige bijzon dere uitkomst onze redeneering baseerden. Wij meenden veilig te mogen aannemen, dat, indien eene zoo kolossale verhooging van schoolgeld haar doel bereikte, ook die huishuur, zullen wij maar zeggen, licht gevonden zou kunnen worden. Ons antwoord aan X is er eigenlijk tevens een aan A. In hoofdzaak toch is beider betoog hetzelfde. Echter is A's stuk van dien aard, dat het tevens een afzon derlijke beantwoording noodzakelijk maakt. Wij stellen het in 't algemeen zeer op prijs, wanneer men ons in wil lichten, en ook uwe opmerkingen, ge achte inzender, willen wij ons gaarne ten nutte maken. Duidt het ons echter niet ten kwade, dat wij uw wel- meenenden. uwenk", hoe dankbaar wij u waren, toch met een glimlach hebben aangehoord. Het is immers wel wat belachlijk, als A, B of C zichzelf op een verbazend hoog voetstuk gaat plaatsen om een ander van uit d;e hoogte met genadige kalmte en sveel autoriteit" die kenschetsende woorden moeten wij van u overnemen zooals men zegt, op zijn plaats te zetten. Wat ons echter het meest bevreemdt is dit, dat gij, die toch zeker nooit iets schrijft zonder de zaak ^bestudeerd" te hebbcnr met zóó sgrooten ijver" te werk zijt gegaan, ook die treffende woorden ontleenen wij aan uwe vocabu laire, dat gij daardoor zelfs het stuk niet eens goed gelezen hebt, waarop uwe welmeenende kastijding met hl haar. gewicht moest neerkomen. »De school van mejuffrouw van Uriel bedruipt zichzelf" zouden wij gezegd hebben. Excuus, geachte inzender, wij hebben gezegd, dat die school zich dzoo goed ale" bedruipt. Dat zij zich nog niet bedruipt, hebben wij immers zelf aangetoond door een hooger cijfer aan te geven voor de uitgaven dan voor de inkomsten. Hoe gij dus ons die meening kunt toedichten is ons onbegrijpelijk; vooral echter is het ons een volkomen raadsel hoe ons stuk u tot het vermoeden beeft kunnen brengen, dat wij die meening vsu anderen zouden hebben opgevan gen, Welke grond uebt gij om te gelooven, dat eene voorstelling, die wy voor uwe oogen meenden uit vaste gegevens te kunnen afleidenin werkelijkheid door ons iemand van napraterij beschuldigt, mag men nde zaken" toch zeker wel eens beter nbestudeeren." De geachte inzender W. wil cijfers en redeneeringen stellen tegenover onze" cyfers en die van PiiiLOPiros. Vreemd is het nu, dat hij cijfers voor den dag brengt, die niets te maken hebben noch met die van Pmi o- phos, noch met die vau ons, en die er dus met geen mogelijkheid tegenover kunnen staan. Wij constateeren dus vooreerst, dat hij tegen de cijfers zelve eigenlijk niets inbrengt. En wij gelooven ook niet, dat er veel, althans tegen die van Piiilopuos, is in te brengen. Naar onze meening is daar, zooals men zegt, geen speld tusschen te krijgen. Doch laten wij niet den schijn op ons Iaden alsof wij Piiilopuos zouden willen verdedigen. Hij is eigen lijk niet aangevallen, en zou het in elk geval best zelf afkunnen. Bepalen wij ons tot het betoog van W. W. redeneert aldus: 1. Ieder kind op de openbare school kost f 22.50. De bijzondere school lieeft 2000 kinderen, gingen die op de openbare .school, dan zouden zij kosten f 45,000.00. 2. De bijzondere scholen halen thans aan de ge meente die kosten uit. Bij gevolg geven de bijzondere scholen aan de gemeente groot financieel voordeel en heeft dus de gemeente uit een financieel oogpunt er belang bijhet bijzonder ouderwijs te handhaven. 3. Zonder tegenstander van het openbaar onderwijs te zijn, kan een gemeenteraadslid dus, uit een fi nancieel oogpunt, het bijzonder onderwijs te hulp komen tegen het openbaar. 1Het eerste punt is reeds onjuist. Niet om ieder kind behoeven de leermiddelen en het onderwijzers-personeel naar into te worden uitgebreid. Meerdere onzer openbare scholen kunnen nog leerlingen velen, zonder dat tot die uitbreiding behoeft te worden overgegaan. 2. De gemeente moet het bijzonder onderwijs in de hancl werken, om zich den financieelen last van het open bare zooveel mogelijk van den hals te schuiven zegt W. De gemeente moet dus, om den wille van het geld, het openbaar onderwijs tegenwei kenen 3. Iemand die om den wille van het geld het openbaar onderwijs tegenwerkt, kan toch een voorstander daarvan wezen. 't Is een vrij zonderlinge bewering. Als zulk een voorstander zich op het financieele standpunt stelt, moest hij op dien grond het geheele door hem zoo hartelijk geliefde openbare onderwijs ten gronde richten. Zeer zekermen kan van uit het financieele starid- punt tegen het openbaar onderwijs zijn, doch de zaak is deze: dat men niet op het financieele standpunt staan kan, wanneer men voor het openbaar onderwijs is. Dat de voorstanders van de schoolgeldverhooging zich uitsluitend op dat standpunt stelden, is dus juist een bewijs, dat zij tegen dat onderwijs waren. S CIIIE D A M44 November 1873. Onze eerste varkenmarkt was heden zeer di uk bezocht door nieuwsgierigen, ten gevolge van het roe ddragen van een zeer fraai en groot varken, in effigie, door de leer lingen van de schilderschool des heeren P. van der Burg, die daarmede een optocht door de voornaamste straten en langs de grachten hielden, hetgeen niet weinig de alge meene aandacht trok; trouwens dit was ook heteonige varken dat op de markt te zien is geweest. Volgens de Handelingen der Algemeene Vergadering van het Nederlandse!) Bijbelgenootschap, gehouden te Amsterdam den 14 Augustus jl.telt de AfdeelingSchiedam 39 leden, zijnde 15 meer dan het vorige jaar, en 77 be gunstigers, zijnde 9 minder dan het vorig jaar. De contri butie bedraagt f319,64', zijnde 4' ct. minder, en het getal bijbels en testamenten, uit het hoofddepot ontvangen, 186, zijnde 199 minder dan in het vorig jaar. Met genoegen vestigen wij de aandacht op de in dit nommer voorkomende advertentie, waarin bericht wordt gegeven van een hoogst belangrijke tentoonstelling van oleographiën (copieën naar beroemde schilderyen in olie verf), aanstaanden Maandag en Dinsdag in Musis Sacrum alhier te houden. ltecds in Februari jl. stelden de heeren gebroeders Kocli, spiegelfabrikanten te Amsterdam, de SchiedamscHe kunst liefhebbers iu de gelegenheid dezeschoone collectie, sedert met tal van merkwaardige stukkeu uit verschillende oorden der wereld vermeerderd, te bezichtigen en te be wonderen. Wij twijfelen niet, of ook ditmaal zal deze expositie een druk bezoek ten deel vallen en monigeu kooper uitlokken, daar er velerlei en van ieders gading is. Zoo wij ver nemen zullen er o. a allerliefste stukken met vergulden lijst te koop zijn van f 12 en bijzonder fraaie tot f95, De lieer Hoogstraten, predikant bij deNederduitsche Hervormde gemeente te Almelo, heeft voor het beroep naar die gemeente te Rotterdam bedankt. Bij de Remonstrantseh Gereformeerde gemeente te Rotterdam is beroepen de heer A. P. G. Jorissen, predikant bij die gemeente te Delft. Bij de Waalsche gemeente te Rotterdam is beroepen de heer O. de Magnin, predikant te Parijs. Het Departement Delfshaven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft bij hare gewone volks-lees- bibliotheek ook ecu kinder-bibliotheek opgericht, waarvan tegen betaling van slechts één cent per week en per boek deel door de jeugd een zeer druk gebruik wordt gemaakt. Door den Gemeenteraad aldaar is voor de feestviering van den 25sten verjaardag der troonbestijging van Z. M. den Koning op de begrooting een som van f420 uitgetrokken. Door de kinderen op onderstaande scholen te Delft is voor het geschenk Z. M, den Koning aan te bieden bijeen gebracht: op de school van den heer Rovers, door 308 kin deren, f27.40; op de school van den heer van Everdingen, door 449 kinderen, f21.99. Te Roubaix, in Frankrijk, had op 1 November jl. de plechtige inwijding plaats van. de nieuw gebouwde kerk der lioliandsch- Vlaamsch-evangelische gemeente aldaar. Deze kerk, tot welker stichting door een Engelsch fabrikant aldaar, den heer J. Holden Crothers, ee som van 42000 fr. was geschonken, is uit- eu inwendig voltooid met hulp uit Nederland, waar in korten tijd ruim f 3000 tot dit doel is bijeengebracht, terwijl op den dag der opouing aan r-e-ï kerkeraud nog een som vau f512 namens het bestuur der Ned. Gustaaf-Adolf-vereeniging kon worden overhandigd, als feestgave dezer vereeniging, nog verhoogd door bij- diagcn van eenige afdeelingen. De inwijdingsrede werd gehouden door den heer G, A. Hoog, predikant te Haarlem. Hartelijke toespraken en gebeden besloten de plechtigheid, terwijl een en ander was afgewisseld door het aanheffen van toepasselijke liederen door een zangkoor uit de ge meente en de gemeente zelve. (JB. O.) -De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in de maand October jl. f8,525,956.59, zijnde f240,874.4714 meer dan in die maand van 1872 en f2,438,513.03 meer dan Yn der raming. Sedertl Jan.jl. was de opbrengst f70,141,328.31», zynde f1,956,947,37 Zt meer dan in de eerste 10 maanden van 1872 en f6,236,892.78 meer dan '"/is der raming. BURGERLIJKE S T A N Geboren12 November. Maria, dochter van IK Wjtmr en A. M. Sprujjt, Tuinlaan.Johanna Hendrica, diwllter van A. Brouwer en S. Verkaart, Broorsveld.'Maria, dochter van J. H. Mulder en J. 0. Kalkman, Ilagastraat. 13. Hendrica Sophia Wilhelmina, dochter van W. A. F. Griiper en P. Bakker, Broersveld. Gijsbertus Martinus, zoon van G. Fieret en A. van Bellen, Kreupelstraat. O verletten12 November. Levenloos aangegeven zoon van F. J. van de Water en A. W. Breukelman, Verbrande Erven. Gerardus Alblas, oud 2 maanden, Broersveld. 13. Johanna Maria Everdina Baard, oud 2 jaar en 3 maan den, JVieuwsticht. Maria Johanna Petronella Sork, oud 4 jaar, Vijgensteeg, MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 14 November 1873. Rogge: per 2100 kilo's Petersburg f245 6/w., dito f242 6 w.Archangel f248 6 w., dito f250 6/w.; Kunda f268 Ct. Gerst: per 1950 kilo's Libau f 209 Ct, 211 6/w. Woutwynf 14'4 per hectoliter Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f!8!4 s\ f19 per hecto liter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.50 per ketel. Bij de Schieilarmche SpoeUng-"Vereeuigiug: f 1.60 p. k. Marktberichten van Delft. Donderdag 13 November 1873. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1 85. Franco per Post, duor het geheele Rijk50. ABVEETENTI ïBl Prijs: vjii tol 10 gewone regels f 1.00iedere regel meer ƒ0.10. Voor den wei kenden st.md en voer weldadigheid, de hol ft van den prijs. Weder kleine aanvoer ter graanmarkt; alle arlikclen waren voer 20 tut 30 rents minder le koop; afwijkende Tarwe weinig liegcerd VVcsl- l.iiuUche T.nwc f 1120 a f 12 20; Zeeinvsrhc f 13.20 a f 11. Ëtlaiiil.rlie lioggo fS'JO af 10, Zeeuw-rlie f (0 a f 10 60, VljauufiltP f 10.80 ÉikuitlMlia Wiiilergei&l f 8 50 a f 8 75Wcstl. f 8 3d a f 8.70; lui. Zunicigeist f 7 60 a f8, Weal! f 8 >i f 8 20, Korte H iver f 5 .1 f 6 20. Lange dito f 4 20 a f5. Duivcnboonen f 0 a f 9 50. P,i irclenliootien f 8 a f 8.80. limine Duonoii f 14 a f 16. Greene Er» Int f 10 a f 20. Wiltc Erwten f 0 20 a f 10 geioclil.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1