W ocnsdag J1 o v in b e r. m m I 1 A0. 3262. 8U1TEMUMDSCHS BERICHTE». BINNENLANDSGHE BERICHTE». Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het gehoelo Rijt In de Fransche Nationale Vergadering heeft de her tog de Broglie een boodschap van Mac-Mahon voorge lezen, waarin deze zegt: Vóór de opening der discussie over de verlenging mijner volmacht, acht ik mij verplicht te omschrijven welke voorwaarden Frankrijk, verlangt gesteld te zien. Het land, verlangende naar stabiliteit van gezag, zou niet begrijpen wat het heeft aan een macht, ■wier duur reeds bij hare vaststelling afhankelijk werd ge- mdakt van zekere reserves, die éérst bij de constitutioneele wetten zouden kunnen bepaald worden. Het zou zijn alsof men wilde zeggen, dat hetgeen thans zal worden besloten, na verloop van weinige dagen weer in quaestie zal worden gesteld. Meer dan ieder ander moet ik verlangen, dat de constitutioneele wetten zonder langer oponthoud in beraad slaging woéden gebrachtmaar zou men, met de proro gatie afhankelijk te stellen van die wetten, de volmacht niet onzeker maken? Indien ik alleen naar mijn verlangen ie werk ging, zou ik van dén duur dier volmacht niét sprekén. Ik begrijp de gedachten van hen, die, om aan "de ontwikkeling der zaken een ruime vlucht te geven, een termijn van tien jaren voorstellen. Na rijpe ovei weging geloof ik evenwel, dat een tijd van zeven jaren meer ge- ëvenredigd zou zijn aan de krachten, die ik aan het land kan wijden. In allen gevalle zal ik van de volmacht, die mij zal woi den opgedragen, gebruik maken ten dienste der conservatieve denkbeelden, dewylik overtuigd ben dat de meerderheid des lands daaraan vast gehecht is. Nadat de zitting geschorst was tot 5 ure, zeide de heer Laboulaye, dat de commissie de boodschap nog eenmaal gelezen had. Dharuit was 'haar toen gebleken, dat zij een geheel ander karakter moest toekennen aan een daarin voorkomende zinsnede, die zij niet duidelijk had verstaan en toen eenige sensatie bij haar had te weeg gebracht. Zij wilde1 vooiaf de Ministers„hooren. In een daarop gevólgde bijeenkomst bleek 'dat de Midistèrs hadden verklaard, dat z'y volstrekt niet voornemens zijn een voorstel te doen tot het samenstellen van een Gouvernement, dat in eenig op zicht ^zou gél\jken naar een dictatuur. Zij beschouwen de constitutioneele wetten als urgent, maar huns inziens zou Kei als een bewijs van wantrouwen moeten worden be schouwd, als men vóór de behandeling van de wetten niet wilde stemmen over de verlenging der volmacht van Mac- ijlahon. Wat_deze in zijn boodschap heeft gezegd, moet niet sléchts gelden als een besluit van zijn Kabinet, maar als een beslissing van het gekeele Gouvernement. De commissie zou heden andermaal bijeenkomen, om een beslissing te nemen. In 1631 was de bevolking van Londen 130268, in 1801958863, id '18211378946, in 18411948417, in 1861 2803989 zietëft: In 1872 was de bevolking 3311299 in woners, en néémt men de verste grenzen, dan zou die meer dan 4 xdüHóen bedragen. De gemiddelde sterfte was in 1872 2ijj'er 1000, en de gezondheidscommissie schrijft de teleur^Mling, dat dit nog niet beneden de 20 per duizend is, toenaan het gebruik, dat nog van Theemswater ge maakt wordt. Het aantal levens dat op de Engelsche kust op zee verloren gaat, wordt naar een statistiek der laatste vijf jaren, gerekend jöp 791 per jaar, terwijl in het jaar 1872 niet minder dan 1145 personen door spoorwegongelukken het léven Verloren, en 3038 anderen verwond werden. 632 der gédoo'dén én 1385 der gokwetsen waren spoorweg beambten. Te ïnsterburg (inde prov. Pruisen) is de cholera op nieuw uitgebroken en zijn weder veie personen er aan overleden De onlangs overleden Koning van Saksen stelde be lang in de verschillende onderdeelen van het raderwerk van den staat en was gewoon van tijd tot tijd zittingen van het gerechtshof, colleges en lessen op de lagere scholen bij te wonen, evenals hij somwijlen op de verschillende buioaux van algemeen bestuur kwam. Volgens de Neüe Stktinèr Zeitung, die voor de waarheid van't feit instaat, bezocht Z. M. eens het telegraaf bureau van een klein station. De daar aanwezige ambtenaar vernam de komst dek Konings nog tijdig genoeg om aan een collega van een naburige stad te seinen: »de Koning komt straks het kantoór inspecteeren." Terwijl de Koning in 't bureau was, kwam er juist een telegramZ. M. stond naast den ambte naar die het in ontvangst nam en wilde nu weten wat het telegram inhield. De ambtenaar werd verlegen en zocht nitvluchteii, maar Z. M. liet zich niet van zijn voornemen afbiéngenen'eindelijkmoestde telegrafist toegeven. 'tWas het antwoord van den collega uit de buurt die seindejde Koning steekt overal zyn neus in." De Beiersche dagbladen deelen den volgenden brief mede: Mijn waarde Bijlcsraad dr. von Böllinger Mórgen is bet vijftig jaren geleden dat gij uw leerambt zijl ihgetredën. Slechts weinigen is het gegeven, een zoo fcöge wetenschappelijke loopbaan af te leggen, en slechts zelden heeft -- tj!~ (Brieven Franco.) wichtige resultaten opgeleverd als de uwe. Beieren deelt in den roem van nw naam en in de vi eugde van uw jubileum. Ook uw Koning biedt u van ganscher harte zijn mnigsten heihvensch aan. Mijn waarde Rijksraad dr. von Dollinger, neem bij het bewustzijn der groote resultaten door u wscheppenden geest verkregen, op nieuw de verzekering aan van nujne bij zondere toegenegenheid, waarmede ik mij noem Hohen Schwangau, Uw hoogachtende Koning 12 Nov.( 1873, Lodewijk. In een Itahaanseh blad U Patriotia wordt gemeld dat in de nabijheid van Pavia een groote zeeadelaar ge schoten is. Bij de nadere beschrijving van dezen iu Italië hoogst zeldzamen vogel zegt het blad o. a.»Hij voedt zich met zoogdieren en wel het meest met groote visschen." Ziedaarwaarschijnlijk de oplossing van het raadsel, waarom de walvisschen zoo schaai s worden 1 De eerste Japansche dame van rang die ooit haar vaderland verliet, is de vrouw van den Japauschen gezant te Washington, die haar echtgenoot op zijn post vergezelt. Twee Japanneezen, dehh. Mc. Vean en .1 oyuei-, heb ben plannen ontworpen vooreen technische school te Jeddo, op groote schaal. Ze zal ingericht zijn voor 360 leerlingen en het onderwijs aan vreemden woiden opgedragen. SCHIEDAM, 18 November 1873. In de week van 9 tot 15 November jl. zijn aan Aziati sche cholera overleden: teBiedal, Zevenbergen 2, Buur- malsen 1, Alphen 1, Capelle a'd IJsel 1, Delfshaven 1, Gouda 19, Goudeiak 1, 's Gravenhage 1, Kralmgen 1, Oudshoorn 2, Rotiérdam 5, Tholen 2, Zierikzee 1, te zamen 39 personen. Zaterdag zijn te Rotterdam 2 personen aan cholera overleden. Door roodvonk zijn in de week van 9 tot 15 dezer 7 personen aangetast en 1 overleden. Sedert 8 dezer is te Breda nog 1 persoon aan cholera overleden, zoodat tot jl. Zaterdag daar aan die ziekte over leden zijn 7 mannen, 4 vrouwen en 14 kinderen. De Regeering heeft geantwooid op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer betrekkelijk de begrooting der Staatsspoorwegen en o a. medegedeeld, dat een drietal aanvragen om concessie voor den aanleg van een spoorweg van Rotterdam naar den Hoêlc van Holland en voor het maken van havens en pakhuizen aldaar voorioopig zijn af gewezen, omdat de tijd voor de voltooiing van het werk en de voorwaarden van concessie uit den aard der zaak af hankelijk moest worden gesteld van het tijdstip, waarop in den nieuwen Maasmond de voor die haven noodige diepte zal zijn bereikt en tevens een latere aanvraag voor een spoorweg RotterdamVlaardingen om verschillende re- denen is afgewezen. Men zal zich herinneren, dat eenige duizenden werk lieden zich bij adres tot Z. M. den Koning hebben gewend, om op wettelijke ïegeling van deu aibeid van kinderen aan te dringen. De Minister van Binnenlaudsche /aken, daartoe door den Koning gemachtigd, heeft hun in autwooi d daar op te kennen gegeven, dat de Regeering, doordrongen van het gewicht der viaag, reeds geruimen tijd het oog daarop heeft gevestigddat echter nu het vraagstuk, ten gevolge van het door den heermr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingediend voorstel van wet, strekkende om overmatigen arbeid en vervvaarloozing van kinderen tegen te gaan, bij die vergadering in overweging is, en het mitsdien op dit oogenblik voegzaam schijnt af te wachten, wat die tak der volksvertegenwoordiging omtrent dit onderwerp zal gelieven te beslissen. De hh. Staatsraad W. J. L. van Oordt, voorzitter, en L. A. IT. Hartogh, secretaris der Nederlandsche Hoofd commissie voor de Weener-tentoonstelling, zijn door den Keizer van Oostenrijk benoemd tot Ridders der Fianz- Jozef-orde. Met ingang vau 15 dezer worden in het telegrafisch verkeer met Aden, via Mont-Cenis en Malta, depêches van 10 woorden toegelaten, tegen een tarief van f 26.25 voor alle Nederlandsche telegraafkantoren. De hoogere burgerscholen hier te lande tellen reeds 4000 leerlingen. Dit getal bewijst wel, dat die scholen spoedigdiet burgerrecht hebben verkregen. ®De invoering van den wetteïijken leerplicht in Nederland is wenschelijk. De daartegen bestaande be zwaren zyn niet onoverkomelijk, aldus luidden twee stel lingen dezer dagen in de Geld. Maatseh. voor Geschied- en Letterk. verdedigd. Op verschillende gronden toonde de Spr. aan dat de uitkomsten van ons lager onderwijs veel te wenschen overlaten, en betoogde hij de noodzakelijkheid dat het staatsgezag in deze hoogst gewichtige aangelegen heid een schrede verder zou gaan door den leerplicht voor te schrijven. Dat door dien maatregel de vrijheid der individuen zou worden aangerand, kon hij niet toegeven. Men venvarre toch die beperking der vrijheid niet zeide Spr. met de zoodanige welke op den persoon zelf drukt, zooals de aangeprezen maatregels tegen openbare dronken- 1J- Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f\0 0; iedere rogel meer /0.10, schap, die veel verder ingrijpen in de mdiviijueele vrijheid. De wettelijke leerplicht beschermt juist de vrijheid der kinderen, die nu door hunne ouders in hunne vrye ont wikkeling belemmerd worden. De klasse derniet-bezitters heeft zich in hare Vereeniging en oi gauen steeds voor den leerplicht vei klaardzij zal er later alleen door getroffen worden. Ook ontkende Spr. dat er 1 edeneu zijn om aan le nemen, dat de leerplicht in sti ijd is mot ons volkskarakter. Daarbij werd vooial gewezen op liet vei schil in opvatting van den wei kkring vau den Staat bij lands vaderlijke over- heersching en bij de huldiging van het beginsel der zelf- regeering. Men voei t aan dat de ouders hét loon zullen moeten derven, dat de kinderen thans op de fabi leken ver dienen, maar door het mindere aanbod zal het loon stjjgen en daardoor hunne positie, zich verbetéréq. Hier zóu het Schoolverbond weer veel goéds kunnen werken, door in liet gemis van inkomsten te gemoet te komen. Bovendien zal de hoogere intellectueele ontwikkeling ruimschoots worden teruggevonden in vermeerdering én verbetering van stoffelijke productie. Ook de kostbaarheid van den maat regel en de gemoedsbezwaien werden door den Spr. be handeld. Het resultaat van het hierop gevolgd debat was dat het beginsel van den leerplicht werd aangenomen, of schoon slechts met één stem meerderheid. Wij zijn in staat het bei icht van de Meppelèr d legen te sprekén, zegt de MaagscJie Nieuwslode omtrent de ontdekking in de zaak van den moord der weduwe van der Kouwen. Noch bij de justitie, noch bij onze politie is daarvan iets bekend, ofschoon er aanleiding zou kunnen bestaan om geloof te hechten aan dit bericht, daar dè vioeger, tegeKjk met de Jong, in hechtenis genomen per soon van de Gelder, die spoedig weder'op vrije voeten werd gesteld, dezer dagen wegens bedelarij naar de kolonie is opgezonden. Er loopt een gerucht als zou de beruchte de Jong van stadswege aan het werk zijn gesteld. Wij kunnen dit met zekerheid tegenspreken. Wel is de Jong aan het werkhij is "op de laan Copes van Cattenburgh bezig met zand kruien en heeft van den burgemeester op zijn verzoek een wagentje en eenige planken, die daarbij nóodig zyn, ten gebruike ontvangen. Thans komt zijn kameraad Be hagel zich dagelijks bij de politie om onderstand vervoegen. Te oordeelen naar de ingediende teekenifig van Üet plan voor het standbeeld van van der Werff, door den beer Koelman te 's Gravenhage ontworpen, heeft men met dit model eene uitmuntende keuze gedaan. Hetontwerp'stelt van der Werff voor in levensgrootte, geplaatst op eed trotsch breed voetstuk, dat op drie zijden tooneelen uit hét beleg en ontzet vau Leiden vertoont',' waaronder de spreuken: Concordia res parvae or kamt én Pugno pro pairia met herinnering van 3 Oct. 1574. Het verschilde weinig of de geheele jeugdigé be volking van het Bestédelingshuis te Gouda was dezer dagen vergiftigd. De besledelingen, waren nl. nauwelijks aan het middagmaal begonnen of eenige daarvan werdén onpasselijk, het eten werd diiect gestaakt en bij onderzoek bleek, dat het eten gekookt was in een ouden koperen ketel, die gewoonlijk niet meer gebruikt, ditmaal nog eens dienst had gedaan. Deze ketel, onvertind, was de waar schijnlijke oorzaak der onpasselijkheid. Tot tegengift werd deu bestedelingen de melkspijs, die voor's avonds bestemd was, toegediend, waardoor gelukkig allen met den schrik zyn vrijgekomen. Te Leiden is een ongewoon proces aanhangig ge maakt. Een student heeft zyn hospes aangeklaagd wegens willekeurige verhooging in de berekening van ee'n voor schot. 't Moet hier meer het recht van het spel dan de knikkers betreffen, want de geheele zaak geldt slechts, als wy goed ingelicht zijn, het overtrekken van een canapé waarvoor de meubelmaker wel de helft minder onkosten had gemaakt dan de hospes den student in rekening bracht. Slechts om een voorbeeld te stellen besloot men de zaak aan het oordeel van den rechter té onderwerpen. De Raad der gemeente Bedum heeft afwijzend be schikt op een verzoek van eenige ingezetenen om op de openbare scholen schoolgeld te heffen. Men schrijft nit Deventer: Ten gevolge van de vrij sterke vorst zijn geheele velden met herfstvoeder voor 't vee verloren gegaan en moeten de boeren hun vee op den stal brengen, 't Water! op den IJsel is zoo laag, dat de scheepvaart zeer bemoeily kt wordt. In de zitting van den gemeenteraad van Arnhem, op Zaterdag is met algemeene stemmen benoemd tot hoofd onderwijzer, aan de eerste overgangsschool aldaar, de heer J. van der Hoeven Jz. Op, de scholen worden thans bijdragen van de kin deren ibgezam'eld voor het gesbh'éhk, den Koning aan te bieden bij zijn vijfentwintigjarig koningschap. Het geschenk, wil het zyn karakter behouden, moet een geschenk wezen van de jeugd. Niet'de ouders moeten die bijdragen betalen; dan ware het wel zoo eenvoudig den omweg niet in te slaan om, in naam ,der kinderen, den Koning een hulde aan te bieden, maar rechtstreeks zeiven een som bijeen te brengen. Daarom gelooven wy, dat het wenschèlijkis de by dragen Éi 4(l 1 <4, Ik kil 1, COURANT. ABOKKBMKBÏ; i J f -v-vA f v"' ADVB1BTENTIBK! A - Voor ikn werkenden stinden voorweldidigliciil, delielftvm donprijv -i j' i - *'->• J 'O- 5» «"'4 A a®

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1