Donderdag 20 November. A0.IH<3. M 3263. BUITENLANDSQKE BERICHTEN. BINNENLANDSGHE BERICHTEN. ABONNBMBNT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 185. Franco per Post, door het geheelo P.ijk50. (.Brieven Franco.) ADVEETISIIEItl Prijs: van 1 tot 10 gewone regels /TOO; iedere regol meer 0.1OJ Voor den wei kenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Uit Archangel bericht men, dat er op Groenland een vreeselijke hongersnood heerscht. Tengevolge van het in dit jaar geheel mislukken der robbenvangst, zijn de be woners van dat eiland van hun gewoon wintervoedsel be roofd. -Te Naparoe zijn reeds 150 menschen van honger omgekomen. Te Stettin hebben de vorige week eenige ongeregeld heden plaats gehad. Een Fransch koopman, die reeds her haalde malen uit zeker bierhuis verwijderd was, daar hij de gasten voortdurend beleedigde, kwam de vorige week weder daarheen, doch thans in gezelschap van zijn knecht, Opnieuw uit hel huis verwijderd zijnde, keerde hij zich om en legde zijn geladen revolver op de gasten aan. Het schot ketste, doch dit was tevens voldoende om de gasten met zijn oogmerk bekend to maken. Allen liepen op hem toe en vervolgden hem. In zyn vlucht loste hij nog drie re vol ver schoten op zijn vervolgers, tot hij eindelijk door een hond in het been werd gebeten en daaidoor viel, Beide Fran- schen werden in hechtenis genomen, doch de knecht spoe dig weder op vrije voeten gesteld. Te Liverpool zijn, volgens de Pall Mall Oas. 19 zendelingen der Mormonen aangekomen, die zich voor stellen eene reis te doen door Engeland, Duitschland en de Noordsche rijken, tot het maken van proselieten. In het Cirque des Champs-Elysées is een natuur- gedrocht te zien h l'instar van de Siameesche broeders. Minne Eliie is of liever zijn twee kleine, zeer vroolijke, vlugge en levendige negerinnen, die met een heldere en aangename stem duo's zingen. Bij de lendenen ajn zij aan elkander gegroeid, maar dit belemmert haar volsAekt niet om zich vrij te bewegen. Zij walsen met haar kleine beenen naar de maat en maken daarbij de meest gracieuse en sierlijke bewegingen. Het officieus Preusz. VolksUatt verzekert thans mede, dat er een tweede schrijven van dén Paus aan Keizer "Wilhelm bestaat, of liever bestaan heeft. Dat schrijven, laat het orgaan er op volgen, is echter vernietigd, zonder officieel openbaar gemaakt te zijn. De reden daarvan is, dat door de openbaarmaking van den inhoud van dat schrijven niet de Keizer maar de Paus zou geschaad zijn geworden, en dat de eerste, hoe dikwerf door den laatste ook beleedigd, dezen nogmaals grootmoedig heeft willen sparen. Volgens Hirth's statistieke berekeningen bedraagt het verbruik van hoeken in Duitschland jaarlijks 8sgr. per hoofd. De geheele omzet van den boekhandel be draagt bij dit» volk van denkers" slechts de helft van de opbi engst der accijnsen op sterke dranken. Als de vrouwen aan de leveranciers den oorlog ver klaren, dan wordt hot voor dezen gevaarlijk, indien zij niet tijdig capituleeren. Van die waarheid doordrongen, hebbende vrouwen te Kassei een oproeping geplaatst in de dagbladen, waarin zij een beroep doen op de vrouwen in Duitschland, om te waken tegen de opdrij ving der prijzen van de eerste levensbehoeften. In Kassei hebben vrouwen uit verschillleade standen der maatschappij, de hoogste niet uitgezonderd, een ver- eeniging gevormd, die voor alle noodzakelijke levens behoeften, b. v. vleesch, eieren, melk, boter enz., een naar de omstandigheden billy ken prijs heeft gesteld; de laagste prijs elders met bijberekening van de vracht naar Kassei. De leden der vereeniging hebben zich verbonden niet hoven dat tarief te gaan, en indien de winkeliers weigeren, dan zullen zij hai e waar uit den vreemde trekken. Reeds is dit met goed gevolg geschied. De Kasselsche vrouwen vragen nu hare zusters in de groote steden in Duitschland, haar voorbeeld te volgen, daar er bij de voortdurende rijzing der prijzen voor de on bemiddelde klasse niets anders overblijft, dan eerlijk te zijn en gebrek te lijden, .of zich op oneerlijke wijze het noodige te verschaffen, beide verwerpelijk; zij vleien zich' door hare vereeniging het kwaad te keeren. Indien men daarbij met verstand tewerk gaat, is 't niet onmogelijk. Te 'Cuesmes, in Henegouwen, hebben 2000 mijn gravers den arbeid gestaakt, nadat hun eisch om loonsver- hooging was afgewezen; een groot aantal hunner ver diende reeds_van 6 tot 9 fr. daags. Uit naam van zijn stam heeft een der opperhoofden van Nieuw-Caledonie aan den Frauschen consul een kist met ratelslangen gezonden, ter expeditie naar Frankrijk en met verzoek om deze beesten daar in de tuinen van zijn doorluchtigen meester te doen verspreiden. »Gy zendt ons een kolonie uwer vreeselykste schelmen, de Commune mannen, wij zenden u een onzer gevaarlijkste dieren", is de lakonieke opmerking van het opperhoofd. De beroemde Abd-el-Xader is dezer dagen over leden. Een der bladen noemt hem een held, die een Walter Scott tot levensbeschrijver gehad moest hebben. Abd-el-Kader was in waarheid een meer volkomen ridder overeenkomstig de oude school der schevalerie" dan Sa- ladinzelf; hij vereenigde by na voorbeeldelooze dapper- -1 .«Vt- - - - heid meteen vlekkeloos eervollen en vromen levenswandel, zooals het Muzelmanscli geloof die voorschrijft. Iu zijn jongensjaren als pelgrim naar Mekka vertrokken, Emir door geboorte, plaatste hij zich op 24-jarigen leeftijd aan het hoofd van den Heiligen krijg, waardoor de onge- loovigen uit zijn gebooi teland Algei ie zouden worden ver- dieven, Jaren lang hield hij met zijn Arabieren enKabyien den strijd tegen do best uitgeruste legers van Fianki ijk vol. De wijze waarop die legers, onder Bugeaud, Pëlisaier en Lamoricière den ridderlijken held en zijn dappere scharen ten onder brachten, verstrekte Frankrijk niet tot eer, en het zal Napoleon III dan ook steeds tot eer worden aange rekend, dat hij, toen hij in 1852 Keizer werd, Abd-el- Kader uit zijn kerker ontsloeg. De gevoelige Arabier bleef dan ook van dien dag af aan de warme vriend en aanhanger van zijn bevrijder, van -wiens val lnj met het diepst leed wezen getuige was. In New-York had, gelijk men onlangs mede deelde, een muis een bedrag van 200 dollar^ aan Gi een- backs het bekende groengekleurde muntpapier opge peuzeld. Men vond den volgenden moigcn nog snippers over den grond verspreid, maar in een hoek lag het vratige dieitje dood. Het was door den groenen drukinkt vergiftigd. Dn man, wien dit geval oveikomen is, beveelt nu iedereen, die last van muizen heeft, Greenbacks aan, ah het beste middel om ze te dooden. De telegraaf heeft dezer dagen het bericht gebracht, dat tot president der Republiek van San Domingo be noemd was de heer Gamier d'Abin. Deze bekende avon turier ving zijn loopbaan aan in destiaten vanMontmartre. Toen hij grooter was geworden, beproefde hij zijn foi tuin in andere hemelstreken en toen hij ook daar niet slaagde, keerde hij naar zijn vaderland terug en werd soldaat. Hij bleef in de gelederen tot weinige jaren geleden, zonder eenige rol te spelen, en toen hij ontslagen werd nam hij dienst bij een Siameesch edelman, die met een zending te Parijs was belast en dien hij in de betrekking van kamer dienaar volgde. Garnier d'Abin werd in Siam gedurende den oorlog tot kolonel vei heven, met den rang van generaal. Tijdens den Duitsch-Franschen oorlog keerde hij naar Frankrijk terug en bood Gambetta zijn diensten aau als generaal. Deze wilde hem slechts als kolonel aanstellen. Den 18 Maart voegde hij zich bij de opstandelingen van Parijs, en. de commune maakte hem tot militair bevel hebber in Montmartre. Toen de opstand overwonnen werd, wist hij te ontsnappen en het laatst dat men van hem hoorde, was, dat hij in. Carthagena opgesloten was met de intransigenten. Het blykt echter dat hij heeft weten te ontkomen en thans is hij president eenerRepubliek en zal hij vau de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden de geloofsbrieven in ontvangst nemen, misschien ook wel van den Franschen vertegenwoordiger. •*ei4b§L S C HIE D A M-19 November 1873. Gisteren namiddag, omstreeks 2 ure, geraakten twee jongens van 10 en 14 jareD al spelende in liet Broers- veld; Pieter van Rliijn, het ongeval bemerkende, aarzelde niet zich gekleed te water te begeven, en mocht het ge noegen smaken beide drenkelingen behouden aan wal te brengen. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15Nov. 1873 in de onderstaande entrepots aanwezigehoeveelheid ruwe suikert Amsterdam19,208,834 kilogr. Rotterdam15,647,210 Schiedam138,044 Dordrecht66,999 Middelburg638,921 Totaal 35,700,008 kilogr. H. M. de Koningin is sedert eenige dagen, tengevolge vaD gevatte koude, ernstig ongesteld, doch gelukkig buiten dadelijk gevaar. Het Dagbl. meldt hieromtrent, dat H. M. zich gisteren iets beter bevond. De ziekte verschijnselen namen af, waar door gelukkig de hoop op spoedig herstel wordt geboren. De Minister van Oorlog, in aanmerking nemende de voortdurende behoefte aan officiereu van gezondheid bij de landmacht, overwegende dat, en vooral in kleine gar nizoensplaatsen, het noodig is, om daaromtrent maat regelen te nemen, speciaal, wanneer door de bestaande be hoefte, geen officieren van gezondheid bij de schietoefe ningen kunuen tegenwoordig zijn, heeft, door tusschen- komst van den inspecteur van deu geneeskundigen dienst der landmacht, bij circulaire verordend, dat gedurende dezen winter, bij alle garnizoenen, een cursus voor de officieren van alle wapens gehouden zal worden, om lien te bekwamen in de eerste beginselen der heelkunde. De regeering acht den tijd gekomen om een rijks- landbouwschool in het leven te roepen. Of die inrichting aan een onzer hoogescholen zal verbonden worden, is nog niet beslist. Volgens berichtuit Penang blij ft de cholera te Batavia heerschen, Naar ons wordt medegedeeld, is door mr. A. J. Nieuwenhnis, te Parijs, aan de Ministers van Binuenland- sclie Zaken en van Financiën concessie gevraagd tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg, van Moerdijk, langsdoor en over den Biesbosch naar Werkendam, en van daaruit met een zijtak naar Doidrecht Boxtel, voorts naar Goiinchem, Loovestein, Zuilichem, Zalt- Bommel, Woudrichem, Rossum, Maren en Ravenstein, en in verband daarmede tot de indijking en droogmaking van den Biesbosch en het graven van een daartoe strek kend kanaal, tevens openende een nieuwen waterweg van Woudrichem naar hel HoIIandsche Diep, ter ver vanging der twee nog altijd onvoldoende waterwegen door den Biesbosuh, een en ander in den tijd van drie jaren tot stand te brengen. Siompost Naar men verneemt, zal eerstdaags het rapport der commissie van advies voor de reorgauisatie van de Ned. Hervormde kerk het licht zien. Als een eerste offer der vreeselyke cholera in de residentie, bezweek 11. Vrijdag een der uitstekendste leden van het korps Indische ambtenaren. De heer Th. A. L. Kroesen had het vorige jaar Indie met tweejarig verlof verlaten, om hier herstel te vinden voor zijne door aanhoudenden arbeid en inspanning verzwakte gezondheid, ea zou in het aanstaande voorjaar zijn schoone loopbaan weer gaan vervolgen. Zestien jaar lang "had hy onafgebroken op Sumatra's westkust doorgebracht. A]s ambtenaar van de Delftsche academie, had hij daar de controleurs- en adsistentri'esidents-rangen doorloopen en bekleedde laatstelijk de gewichtige betrekking van secre taris aan het gouvernement van Sumatra's westkust. Hij had zich al dien tyd ten nutte gemaakt om een zeldzame kennis van land en volk te vergaderen. De vruchten daar van heeft hij, behalve in menig doorwrocht officieel stuk, neergelegd in de zoo degelijk als aangenaam geschreven ai tikelen: »Het inlandsch bestuur ter Sumatra's westkust" (Tijdschrift van Augustus en September 1873.) Kroesen stond gereed dien arbeid te vervolgen met artikelen over het nog weinig begrepen jlandbezit ter Sumatra's Westkust"', toen de dood nera te midden van een krachtvol leven wegrukte aan zijn bejaarde ouders, zijn echtgenoot en zes jeugdige kinderen, die den steun van den trouwen vader nog zoo zeer behoefden. Kroesens edel en rechtschapen karakter, zijn ongemeene kennis en zeld zame ijver voorspelden, dat het vaderland nog groote diensten van hem had te wachten gehad. Twee zijner broeders (van wie een als politiek agent thans een zeer belangrijke rol in de Atsjineesche zaken ver vult) mogen den eervollen ambtelijken naam van Kroesen blij ven handhaven I (Amft. Ot.) By een geachte familie te 's Hage, had een 19jarige dochter op eenmaal haar spraak verloren en kon in vijftien en een halve maand geen woord uitbrengen, hoewel zy overigens een uitmuntende gezondheid genoot. Zaterdag morgen echter heeft het meisje eensklaps hare spraak terugbekomen, en spreekt nu weer even onbelemmerd als immer te voren. Het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw heeft zich, ter uitvoering van een besluit ter algemeene vergadering, bij een uitvoerig adres tot de Prov. Staten gewend om prov. subsidie in de kosten van een cursus in de hulpwetenschappen van den landbouw aan de vier hoogere burgerscholen in de provincie, door het hoofd bestuur op te richten. Men wenscht een proefneming voor den tijd van twee jaren, waarvan de kosten zyn berekend op f 8880. Daartoe vraagt het hoofdbestuur van de pro vincie 13; ter bekoming van de andere 2/3 heeft het zich tot 's lands Regeoring gewend, De dyssenterie of roode loop, die zich voor eenigen1 tijd te Steeuderen vertoonde, behield van het begin af een goedaardig karakter, en schijnt thans geheel geweken, ten minste van nieuwe gevallen wordt niet meer vernomen. Overigens hoort men in dezen tyd veel van ziekten, vooral de kinkhoest heerscht te Bronkhorst onder de kinderen. Ook sterfgevallen komen hier tegenwoordig betrekkelijk nog al veel voor, en het mag opmerkelijk genoemd worden, dat in den afgeloopon nacht 4 personen, allen na lang durige ziekte zijn overleden. Dezer dagen vond een schipper, die met zyn vaartuig in 't Steeuwykerdiep ligt, zijn kind levenloos in de wieg. De dood schijnt veroorzaakt te zijn door een kat, die op den hals der kleine lag te slapen. Uit Texel wordt gemeld dat vele pachters der wier; gronden in de Zuiderzee, welke ze pachtten voor 12 jaren, met h t icht tot opzegging om de 3 jaren, van dat recht gebruik hebben gemaakt, en hunne perceelen opgezegd. Als reden daarvan noemt men de jaarlijksche vermindering van het gewas wegens verzanding en de ai te hooge pacht som, men ziet dus een vernieuwde verpachting van vele perceelen te gemoet, hoewel hetweuschelykwaredatde* regeering deze vrijgaf aan de visschersvele verderfelijke monopoliën'zouden dan worden voorkomen. In den avond van den 10 dezer is de bomschuit de COURANT. 2^ 3 X v v t V 'V* -* 1 H - t t v "S 1

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1