Zaterdag 22 November. A°. 1873. M 3265. SUtTEMLABQSSHE BERICHTEN. BINNËBL^ INfrEZOMDEN. Abonnementsprijs, per Drie Maandenf t.85. Franco per Post, door het geheele Hijk (Brieven Franco.) De Nationale "Vergadering heeft in hare zitting van Woensdag-avond het eerste artikel van het tegeu-ontwerp, door Depeyre ingediend, aangenomen met 383 tegen 317 stemmen. Volgens dit artikel wordt de volmacht van Mac- Mahon verlengd voor den tijd van «enen jaren. De beslis sing werd genomen met een betrekkelijk groote meerder heid en het beginsel der verlenging is dus gered. Een amendement op artikel 2 van hetzelfde ontwerp, strekkende om te bepalen, dat vóór de stemming over de constitutioneele wetsontwerpen '/j van de Kamer zou wor den vernieuwd, is verworpen. Artikel 2, dat de benoe ming van een commissie vei langt, door de Kamer in een openbare vergadering en niet door deafdeelingen benoemd, en belast orn rappoit over Dufaures wetsontwerpen uit te brengen, v >rd aangenomen met 370 tegen 330 stemsaeiv- en lietg 'i e ontwerp-Depeyre is vervolgens met 378 te- tegen 310 uraraen aangenomen. Na de zitting hebben de Ministers gezamenlijk hunne portefeuilles in handen van Mac-Mahon gesteld. Mac- Mahon heeft hen verzocht die tc behouden tot dat er een nieuw kabinet zou gevormd zijn. Men gelooft dat dit vóór Maandag zal plaats hebben. Er heerscht een volmaakte rust te Parijs en in geheel Frankrijk. Maandag is in de Halles centrales te Parijs een peer te koop aangeboden, die 900 grammen woog en 39 centi meters dooi snede had. De ratten zijn tegenwoordig in Parijs bijzonder talrijk, waarschijnlijk tengevolge van de vermindering van het aantal honden eu katten door den laatsten oorlog. De rat- tenjagers hebben daardoor een gjoeden tijd en verdienen soms 8 tot 10 francs per nacht. Te Nottingham is een vergadering gehouden van de Unie der Baptisten in Engeland en Ierland, bij welke ge legenheid de voorzitter, de heer Underbill, een rede hield over de zending. Hij deelde mee, dat volgens de verslagen in de laatste 40 jaren, ongeveer 5,000,000 Heidenen tot het Christendom waren overgegaan. De bijbel was in dien tijd overgezet in 39 talen der uiet-Christelijke wereld, het N. T. in 74 en enkele gedeelten der II. S. in 122 talen. Enkele dezer talen waren voor het eerst door zendelingen geschreven. Tien roiilioeu bijbels zijn in dat tijdsverloop onder de Heidenen verdeeld, moer dan 100 millioen onder de Christenen. Het getal zendelingen, vooral in Indie, dat een zoo ruim veld aanbiedt, is veel ie klein. Wel was dat getal in de laatste 20 jaren 22 verbeterd, van 495 tot 606, maar het getal bekeerde Heidenen was van 22,400 ge klommen tot 78,494 en verbeterde dus niet minder dan 350 In de jongste zitting van het anthropologisch gezel schap te Berlijn vertoonde Dr. Yirehow twee phothographiën van voorhistorische afgodsbeelden, op de Guano-eilanden gevonden. Een luid gelach ging onder de leden op, daar de phothographiën het juiste portret teiuggaven van den heer Thiers. Volgens een bericht uit Frankenthal is ook de tweede gieting der klok voor den Keulschen Dom mislukt. Of schoon er 60 centners metaal meer was gesmolten dan men noodig had, was de hoeveelheid evenwel niet voldoende. Men vermoedt derhalve, dat er weder in den vorm een scheur is ontstaan. Menig vreemde reiziger, schrijft de D. Ztgheeft in hetBeierschc gebergte, bij Partenkirchen een ongelukkige ontmoet, en wel een nog jeugdige vrouw met ingevallen wangen en met wildrollende oogen, wier rijk, blond haar' verward om het hoofd fladdert. De ongelukkige doet niemand eenig leed, maar vlucht voor ieder, die haar ont moet, naar de wouden of het gebergte. "Wij deelen hier hare geschiedenis mede: Voor weinige jaren was Sepp Falkner, een knap jongman, en Anne Marie het braafste en zindelykste meisje in het gebergte. Zij kregen elkander en men kon geen gelukkiger huisgezin op aarde vinden, dan dien Sepp mèt zijn aanminnig vrouwtje en zijn twee kleine krullebollen. Toch was aan hun geluk een steekje losSepp kon helaas de wilddieverij niet laten, schoon hij op den bruiloftsdag aan zijn liefje de hand er op gegeven had, om zichnooitweor daaraan schuldig te maken. Op zekeren nacht was hij weer mot zyn vuurroer op den schouder uit gegaan en de houtvesters kwamen hem op het spoor en wilden hem opvangen. Een hunner waagde hem al te nabij te komen. Sepp legde zijn vuurroer aan en zond den onge lukkige, die zyn loven gering genoeg gerekend had, om zijn hand aan den stouten wilddief te leggen, een lading lood in de borst. Do anderen kozen het hazenpad. Nadat de misdaad gepleegd was, zwierf Sepp-Falknor in de wouden rond, en op zekeren ochtend was ook Anne Marie met hare kinderen uit de woning verdwenen. De jacht der gendarmen en der houtvesters op Sepp nam nu een aanvang. Wanneer de groenrokken my pakken, zullen zij mij althans niet lovend krijgen, had Sepp tot zijn Anne Marie gezegd. Daarop had hij zijn vuurroer met scherp ge laden, nam aan de eene hand zijn 4jarig knaapje en onder- steunde met de andere zyn Anne Marie, die het jongste op haren arm droeg, en voort ging het langs sluipwegen naai de Oostenrijksche grenzen. Op zekeren avond rustten de vluchtelingen in het woud uit, vrouw eu kinderen sliepen. Daar hoort Sepps scherp oor den toon van hoefgeti appel op den straatweg, die naar het boscli, 't welk hen verborg, leidde. Hy tikte Anne Marie op den arm. Zij ontwaakte. De gendarmen! Zij verschrikte zoo erg, dat het kind, 't welk zij in haren schoot had, uit den slaap gewekt werd. Het begon te huilen. Zorg, dat die huilebalk zwijgt, fluis terde Sepp de moeder met een heesche stem in 't oor. Anne Marie drukte het kilid zenuwachtig aan haren boezem, om zijn gehuil onhoorbaar te maken. Het schreeuwde nog luider. De gendarmen hadden op den straatweg halt ge maakt en luisterden. Nu scheurde Sepp den kleine uit de armen zijner moeder en legde zijne eeltachtige hand op den mond van den kleine. Tien minuten lang vervolgden hem de gendarmen eu houtvesters op den straatweg, tien mi nuten lang onderdrukte de stevige vuist des vaders het gqhuii zijns kinds. Eindelijk reden de gendarmen verder, de moeder nam haar zuigeling weder; lang drukte zij haieu mond op de blauw geworden lipjes van het arme wurmpje, alsof zij uit hare borst levensadem in de zijne wilde blazen; liet kind was en bleef dood. Sepp zeide: Voorwaarts! Hij nam den ouderen knaap op den rug en ging voorwaarts, Anne Marie volgde met liet kleine lijkjetegen het krieken van den dag bereikten zij de grenzen. Zij stieten op een Oostenrijkschon tolbeambte. Ilebt ge iets aan te geven, vioeg deze? Niets, antwoordde Sepp. Anne Marie echter trad vooruit, wees op het doode kind, 't welk zij in haar schort droeg, en zeideIk heb aan te geven, dat deze man een moordenaar is, hij heeft zijn kiad vermoord. Sepp liet zich gevangen nemenhij zit sedert dién tijd in hechtenis, zijn oudste zoontje werd door een met hem bevrieaden herbergier in Tyrol in huis genomen, de arme Anne Marie echter heeft het verstand verloren, zij zit óf bewegingloos in haar kamer, óf zwerft heen en weerzij eet bijna niets en zal binnen kort van haar aardsche lijden verlost zijn. Uit authentieke stukken is gebleken dat de "Weener tentoonstelling een tekort heeft van 20 millioen francs, terwijl die van Parijs 3,000,000 fi ancs winst afwierp. In de redevoering, welke de procureur-generaal van het hof van appèl te Home, volgens liet bestaande gebruik, in de eerste zitting van dat hof na de rechterlijke vacantie hield, gaf hij een verslag van den uitslag der pogingen, door de Regeering aangewend, om de zedelijke en maat schappelijke wedergeboorte van Rome te bevorderen, en wees hij tevens de groote moeilijkheden aanwaarmede de Regeeiing daarbij te kampen had. Zoo deelde hij mede dat, hoewel de wet geen huwelijk als wettig erkent, dat niet ten overstaan van een burgerlijk ambtenaar gesloten is twee derden der te Rome gesloten huwelijken uitsluitend door de geestelijkheid worden voltrokken, zoodat de echt- genooten vrijwillig voor hen en hunne kinderen afzien van alle burgerlijke rechten, welke de wet aan de echtelingen en aan de uit een wettig huwelijk geboren kinderen toe kent. Voorts geeft hij eeu gunstig getuigenis van hot her leven van handel en bedrijvigheid in de hoofdstad van Italië. Minder verblijdend echter was het door hem geschetste tafereel van de in Rome gepleegde misdrijven en den bij de vervolging daarvan aan liet licht gekomen lagen trap van ontwikkeling der bevolking. De vergrijpen tegen liet leven van personen waren toegenomen; hun totaalcijfer bedroeg 4094 in 4872, waarvan 738 moorden gepleegd waren op kerkelijke feestdagen en 356 op gewone dagen. De geval len van roof met samenspanning waren afgenomen, en hadden in acht maanden tijds slechts het cijfer van vier be reikt. Verder was liet getal vervolgingen wegens diefstal en wegens verwondingen en beleedigiugen aanmerkelijk afgenomen. Van do 12000 getuigen, welke iu de instructie getuigenis aflegdenwaren er slechts 1096 in staat het proces-verbaal hunner ondervraging te onderteekenen, de 10904 andere verklaarden niet te kunnen schrijven. Deze omstandigheid meende de procureur-generaal in de hoog ste mate bedroevend to moeten noemen, omdat de be doelde personen niet uitsluitend tot de lageie volksklasse behoorden, maar daaronder aangetroffen werden in de stad wonende grondeigenaarseigenaars van villa's onvaste goederen in do omstreken van Rome, personen, in één woord, welke in het maatschappelijke leven aanzien en vertrouwen genieten. Te Napels heerscht de cholera in ergen graad. Alle scholen en inrichtingen van onderwijs zijn aldaar gesloten. Do Indépendance ontleent aaneen brief uit de om- stroken van Saint-Francisco het verhaal, dat in de nabij heid van de Goldcrcek liet lijk gevonden is vaneen man. Daarnaast lag een zak met ruim honderd pond goud en eeu boekje, waarin vermeld stond, dat hij een grot had ontdekt, waar zich honderdmaal meer goud bevond, dan Californie in de laatste twintig jaren had opgeleverd. Toon hij zijn verhaal opstelde, werd hij plotseling door don dood over vallen, zoodat de plaats waar de grot met hare honderden inilliarden goud zich bevindt, niet is genoemd. De In- pépendance hoopt voornamelijk in het belang der voor standers van den gouden standaard dat de overledene Prijs: van 1 tol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10] Voor don werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. zijn leven met een puff heeft willen eindigen, en dat de menschheid voor dezen zondvloed van goud zal bewaard blijven. S C HIE D A M21 November 1873. Naar wij vernemen heeft het college van ouderlingen en diakenen bij de Hervormde Gemeente alhier zijn ontslag genomen, tengevolge van de benoeming, dezer dagen, van 3 ouderlingen en i diaken van de confessioneele partij. II. M. de Koningin neemt merkbaar in beterschap toe. Door het kies-colloge der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam is, ter voorziening in de vacature bij die ge meente, het volgende drietal predikanten opgemaakt: dd. E. B. Gunning, teNunspeet; C. II. Koopman, te Waspik; J. Vos, te Katwijk aan Zee. Dezer dagen is een proefblad verschenen van een weekblad, genaamd de Nederlander, hetwelk te Londen zal worden uitgegeven. De prijs van elk nommer bedraagt te Londen 1 penny, in Nederland TA cents en in Belgie 15 centimes. Het blad stelt zich ten doel de Nederlanders en Vlamingen, welke zich te Londen bevindenop de hoogte te houden van hetgeen in Nederland geschiedt. In't bij zonder zal het voor de werklieden geschreven, zyn, en aan dringen op vrijheid van vereeniging, met uitsluiting van de patroons uit de veieenigiugen en op het verkrijgen van al gemeen stemrecht. Door den hoofdonderwijzer te Bovencarspelden heer P. Fransen Jz., is een kinderspaarbank opgericht, welke reeds verscheiden deelhebbers telt In de Arnh. Otkomt het volgende ingezonden stuk voor Aan hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen van openbare en bijzondere scholen in Nederland. Met zeer veel sympathie zal voorzeker ieder onzer het besluit gelezen hebben van het centraal-comité te Amster dam tot inzameling van bijdragen der leerlingen van scholen, om onzen geliefden Koning op den 12 Mei 1874 een geschenk aan tebieden. Zal de schooljeugd, vertrouwen wij, hierin nietten achteren blijven, mogen wij hoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeressen, als vertegenwoor digende de scholen, dan in gebreke blijven onzen geliefden Vorst op dien dag een blijk van hulde te geven? Wordt het idéé van het centraal-comité toegejuicht, dan verwachten wij, dat een ander, uitgaande van de onder- geteekeude voorloopige commissie, niet minder bijval zal vinden: namelijk Z. M. een album met de portretten der hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen (wier namen iu het album van het centraal-comité vermeld staan) op Zijn zilveren feest aan te bieden. Wie hieraan zijn adliaesie mocht willen hechten, wordt verzocht per briefkaart vóór den tienden December a. s. hiervan te doen blijken aan een der oudergeteekenden, die naar raming gemeend hebben, dat een bijdrage van 50 ets. maximum per hoofd voor de kosten van het album, vol doende zal zijn. 17 Nov. 1873. De voorloopige commissie: J. Steenbeek, te Herwijnen, Gelderland. H. E. Wullings, te Heilouw, PS. Beleefdelijk worden alle dag- en onderwijsbladen verzocht bovenstaand over te nemen. Bij den uitgever G. L. Funke, te Amsterdam is thans verschenen een Platte grond van 's Qravenhage, met vol ledige lijsten der straten, pleinen, grachten, paleizen, mu sea, voorname gebouwen, hotels, restaurants, café's en verdere aanwijzingen om dit Plan voor iedereen als Gids te doen strekken. Prijs 60 cents. Dit Plan, bewevkt even als het vroeger bij denzelfden uitgever verschenen van Amsterdam, munt door duidelijkheid en nette bewerking ten zeerste uitook de geringe prijs zal, vertrouwen wij, veel bijdragen om het in veler handen te doen komen. Mijnheer de Redacteur! Ilob de goedheid en verleen voor ditmaal in uwe courant ook een plaatsje aan het schrijven van een burgerman, wiens aan slag in de stedelijke directe belasting binnenkort met ruim 160 °«i staat verhoogd te worden, door de besluiten onlangs in onzen gomeentoraad gonomen, omtrent do verhooging dor gasprijzen en van sommige schoolgelden, als hij insgelijks iets in hot midden wensclit to brengen rokende die besluiten, en u bij die gelegenheid tevens inlichting zou willen vragen op eon punt, dat hem daarbij nog steeds duister is gebleven en duister blijft. Vóóraf zou hij u nog gaarne van liarto dank zeggen voor do flinke en kordate wijze, waarop die gansch treurige zaak door u onmiddellijk in het openbaar is besproken en op de kaak gesteld. Ondanks toch enkele vergissingen mogelijkerwijs hier of daar in uwe bsrokeningon binnengeslopenondanks zekere advertentie waarin den uitgever gebrek aan nrespect vooy T. AB ONNEMBNT: A X> V B B T E U T I E N

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1