TersÉijnt Mb, itiezmleril BWan yg ffuTTHTfl: :%V IB<3. 1 M 3267. Woensdag 26 November. (Brieven Franco.) BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Te Parijs is weder een dierentemmer van den eersten ran" verschenen. Het is een neger van zuiver ras, Dol- menico. Hij geeft voorstellingen met vier leeuwen eu drie leeuwinnen, in een kooi, die 2.50 meter breed en 5.50 meter lang is. Het gevaarte weegt 6000 kilogi am, en niet dan met ongelooflijke moeite heeft men het in den schouw burg les Folies Bergères kunnen brengen en op het tooneel plaatsen. Niet de temmer zelf, maar een Italiaan voedert en verzorgt het leeuwengezelschap. Ieder dier krijgt een maal daags drie kilogrammen paardenvleesch. Hun drank is lauw water. Deze dieren zijn het eigendom van den be kenden directeur Renz, in wiens circus te Weenen zij on langs vertoond zijn. Het transport van daar naar Parijs heeft 1200 francs gekost. Een dier leeuwen is, naar men zegt, afkomstig uit de diergaarde van het Koninklijk Zoö logisch Genootschap Natrna Aitis Magistra te Amsterdam, en was vier jaren oud toen hij aldaar werd aangekocht. De 18 dezer is te Plymouth binnengeloopen het Ne- derlandsch schip Kanagaioa, gezagv. Garst, tehuisbehoo- rende te Alblasserdam. Het schip is jl. Zondag op het Kanaal aangevaren door de stoomboot Bgdal Hall, varende tusschen Antwerpen en Philadelphia en komende van laatstgenoemde plaats. Dit schip liep met volle kracht op de Kanagaioa in, ofschoon deze den Juisten koers hield, en beschadigde haar zoozeer dat ze dreigde te zinken. Men verzocht hulp van de bemanning der stiomboot, doch deze vervolgde medoogenloos haren weg. Met veel moeite heeft daarop de Kanagaioa Plymouth bereikt. Men miste daar drie personen, waarvan echter twee op de JRydal Hall zijn overgesprongen en met deze jl. Dinsdag te Antwerpen zijn aangekomen; een man schijnt verdronken te zijn. Op hei vernemen der tijding heerschte in Engeland groote veront waardiging over dezen tegenhanger der JfwnJ/o-zaak. In den nacht van 16 op 17 November is de St. Phi- lippus kerk te Berlijn op de schandelijkste wijze geschon den. Niet slechts is alles wat waarde had gestolen, maar overal is de ruwste verwoesting gepleegd. De waarde van het geroofde bedraagt niet meer dan 600 k 700 thaler, maar veel is vernield dat onherstelbaar is. Te Stuttgait heeft men het plan gevormd een ver- voerbare kerk te bouwen. Bij de groote uitbreiding, welke de stad in alle richtingen ondergaat, bestaat er op ver scheiden punten gebrek aan gebouwen voor godsdienst oefening. Meer dan een is er in aanbouw, maar het kan nog lang duren eer zij voltooid zijn. De verplaatsbare kerk kaB dtó eenige jaren dienst doen. 1Blijkens een openbaar gemaakt officieel rapport zijn in Hongarije in den loop van het tegenwoordige jaar door "de cholera aangetast 433,295 personen, waarvan er247,718 ÏÏersïéld," 182,549 overleden en nog 2,978 in behandeling zijn. Met inbegrip van Crontie, Slavonie en de militaire grenzen bedraagt het getal slachtoffers ougeveer 20,000. Men zegt, dat de kardinalen te Rome reeds met een groote meerderheid kardinaal Pecci hebben aangewezen om Plus als Paus op te volgen. De Amerikaansche sergeant Bates, die reeds ter wille eener weddingschap het heldenfeit bestaan heeft om een vlag der Vereenigde Staten te voet geheel Engeland door te dragen, zal thans, ten einde de republikeinsche gevoe lens in Europa ter toets te brengen, met zijn vlag een voet reis door Europa doen, welke te Calais aanvangen en door Frankrijk, Italië en Duitschlandnaar Petersburg leiden zal Een telegram uit Washington bevat, dat het Spaan- sche gouvernement aan de gezagvoerders zijner oorlogs schepen in de West-Indische wateren gelast heeft, om de uiterste omzichtigheid hij het in aanraking komen met Amerikaansche oorlogsvaartuigen in acht te nemen, en alle oorzaken tot verbittering te voorkomen. Het gezamenlijk actief der gefailleerde firma's A. en W. Sprague te Providence en Hoyt Sprague Co. te New- York bedraagt 19,495,000 dollars en het passief 11,475,143 dollars, zoodat er een ruim surplus voorhanden is. Intus- schen zijn door het faillissement van liet eerstgenoemde huis alleen, waarvan de patroons de grootste fabrikanten van manufacturen in de Vereenigde Staten waren, niet minder dan 10,000 werklieden buiten arbeid gesteld. In Noord-Amerika bestaan, volgens een opgave van The New-York Journal niet minder dan 127 verschillende kerkelijke secton, waarvan iedere gelooft in 't bezit van de absolute waarheid tc wezen, terwijl de anderen rond wandelen in duisternis. De Katholieken b. v. zijn tegen woordig eens zoo sterk als in 1850 en wel zesmaal zoo rijk. Daarentegen hebben de methodisten, die vroeger altijd de meeste propoganda maakten, sedei 11860 slechts 4 percent gewonnen. De Mormonen brachten het in 20 jaar van 10,000 op 87,000, terwijl hunne bezittingen vertwintig- voudigd werden. Do Congregationalisten wonnen 28 per cent aan personen; hun vermogen werd verdriedubbeld. De episcopaten zijn eens zoo sterk on driemaal rijker. De kwakers wonnen alleen geld, maar geen proselieten. De Lutherschen wonnen voornamelijk door landverhuizing 90 percent in kracht, maar ze zijn en blijven arm. 't Staat even gunstig met de zoogenaamde Gereformeerden. Ook desecto der »iShakers" bloeit, gelijk mede die der Swedcn- borghianen en der Spiritualisten. De Joden telden in 1850 slechts 18,000 man met 400,000 dollars vermogen, nu 78,000 man met 5 millioen dollars. Ongeveer 17 millioen behooren in Amerika tot geen enkel kerkgenootschap. In den schouwburg te Patterson, in New-Jersy, dicht bij New-York, gaf onlangs een troep Comanchen- Indianen een voorstelling van Indiaansehe gezangen, wapendansen en gevechten. Onder het vechten had een Indiaan het ongeluk eeu ander aau den schouder te wonden. In een oogenblik was het schijngevecht in een ernstigen strijd veranderd. Uit de zijschermen kwamen andere In dianen en vrouwen (squados) op het tooneel, dat in een oogwenk een verschrikkelijk gezicht opleverde, waarbij vrij wat bloed stroomde. Politie-agenten sprongen met de revolvers in de hand op het tooneel, het publiek schreeuwde vol ontzetting en liet duurde eenjgen tijd eer dat den wilden aan het vei stand kou worden gebracht, dat op het tooneel de schijn niet in werkelijkheid mocht ontaarden. Het gebouw voor de wereldtentoonstelling te Phila delphia te houden, zal worden opgericht volgens het ont werp van de heeiea Vaux en Radford, architecten te New- York City. Het eigenaardige van dit gebouw zal zijn, dat het tot iu het oneindige kan worden vergroot, en de com missie dus in staat zal zijn te voldoen aan alle aanvragen om plaatsruimte. De gele koorts te Memphis is zoo goed als geweken. Deels is het weldadige vriezende weder de oorzaak, deels ook het gebrek aan slachtoffers. Ieder toch, die kon, vluchtte. In andere plaatsen doet de ziekte zich niet epi demisch voor. De giften voor de geteisterde plaatsen zijn alom zeer groot geweest Men schat de giften bij de te New-York plaats gehad hebbende vei kiezingon, bij welke gelegenheid in alle wijken, naast de stembussen, een bus voor bijdragen voor Memphis geplaatst was, op ongeveer 25,000 dollars. De gemeenteraad van New-York heeft voor eenigeu tijd 20,000 dollars aan de zwaar geteisterde stad gezonden. Berichten uit Calcutta melden, dat de door hongcis- nood bedreigde provinciën een bevolking bevatten van 25,00,000 zielen. De oogst in die provinciën wordt ge- ïekend slechts van de gemiddelde opbrengst te r.ullen bedragen. Een som van 25,000 is door de Regeering be schikbaar gesteld tot het opkoopen. van rijst en het ver schaffen van werk aan de noodlijdenden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 25 November 4873. Met genoegen vernemen wij dat de ongesteldheid van H. M. de Koningin thans geheel geweken is. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de bekendmaking, opgenomen in de Staats-Courant van 18 November jl melding gemaakt is van het voorkomen in de week van 915 Nov. van een sterfgeval aan Aziatische Cholera te Capolle aau den IJsel dit moest zijnCapelle in Noord-Biabant, In de week van 16 tot 22 November jl. zijn aau de Aziatische Cholera overleden: In Breda 3, Buurmalsenl, Poederoijenl, Aarlanderveen I, Alphen 1, Gouda 5, Gouderak 1, Krimpen aan den IJsel 1, Oudshoorn 1, Rotterdam 12, Wassenaar 1, te zamen 28 personen. De burgemeester van Rotterdam maakt hekend, dat, volgens ontvangen kennisgeving van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor deze provincie, Aziatische Choleia in die gemeente epidemisch voorkomt. In de laatste 24 uren waren weder 2 personen aan gegeven als ovei leden aan die ziekte. Blijkens de oflicieele berichten, zijn van de 160 sterf gevallen aan cholera in ons geheele land alleen te Gouda 52 voorgekomen. Opmerkelijk is, dat juist iu die stad groot gebrek is aan goed drinkwater, waartoe veelal het water uit de zoogenaamde rivier" wordt gebruikt. De eerste twee gevallen te Gouda dedeu zich voor naar men ons mede deelt bij twee militairen, die van elders gekomen woi eu. De twee privaten der kazerne lozen in den stadssingel. Het derde choleiageval kwam voor aan de overzijde van den singel, vlak tegenover de kazerne. Wanneer men nu weet, dat ook dit siugelwfttor veelal voor lmiselyk gebruik svordt gebezigd, is er zeker een vrij duidelijke aanwijzing, omtient de oorzaak der verspreiding van de ziekte in bedoelde gemeente. Het is zeer te hopen, dat haar bestuur met deze waar nemingen ten spoedigste voordeel zal doen, Hot adres, dat den 18 dezer door de Kamer vau Koophandel en Fabrieken te Dordrecht ter zake van het Hellegat aan de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal is gericht, behelst o. a. het volgende De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht heeft met groot genoegen en met belaugstoUing gezien, dat door ZE. den Minister van Binnenlandsche Zaken een post van f300,000 op hoofdstuk V der stnatsbegro'öting voor 4874 is gebracht tot verbetering van het Hellegat. Reeds te lang verkeert dit voor de scheepvaart -van Rotterdam, Dordrecht en Schiedam onmisbaar vaarwater iu een toestand, die liet onmogelijk maakt voor diepgaande schepen om het. zonder voorafgaande lichting van een aan zienlijk deel der lading, te bevaren. Langs dat vaarwater ligt echter de beste en voor groote schepen de alleen ge bruikelijke weg naar zee, zoodat het noodwendig gevolg van zijn slechten toestand zijn moet veel en telkens weder keerend tijd- en geldverlies. De Urker visschers voorspellen cou zeer strengen winter. Zij hadden dezer dagen ijs in de-netten, en houden zulks voor een onfeilbaar voorteeken van een spoedige en felle vorst. De hondsdolheid heeft zich geopenbaard onder de runderen van den veehouder Haije Rommerts oma, te Pingjum. Bereids warenden 18 dezer vier stuk >e afge maakt en met huid en haar begraven. Door burge meester van Wonseradeel is hetbevel uitgevaaigd, dat alle honden onder genoemd dorp tot nadere aankondiging moeten worden vastgelegd en vastgehouden. Zaterdagmiddag is te Haarlem in de Kerk van de Christelijk Geref. gemeente de offer bus, door middel van braak, gestolen. De dader, een jongen van circa 12 jaar. is gearresteerd en de bus met het geld, ten bedrage van f5, is in handen der justitie. De schuldige had in de laatste weken meerdere kleine diefstallen gepleegd. In de N. Zioolsche Courant vinden wij de volgende curieuse advertentie: In de provincie Overysel bieden zich voor een Nationale Militie-verzekering Agenten aan, geheel en al vrij van sterken drauk, ook nooit gebruikt hebbende en zelfs be wijzen kunnende overleggen dat zij bij hunne geboorte hoegenaamd met geen jenever of brandewijn zijn ge- gewasschen. Adres met franco brieven bij den Uitgever. De volgende uitvinding mag geacht worden aan de behoeften van den tijd te beantwoorden. Een Ameri kaansche modemaakster heeft een hoed uitgevonden, waardoor zij, welke hem draagt, zoo dikwijls zij goedvindt, blozen kan. In de banden van dien hoed zijn een paar stalen veren, die, wanneer de dame het hoofd buigt of schudt, de slagaders van de slapen drukken en het bloed naar de wangen drijven. Voor dames, bij wie het blozen der schuchtere maagd niet meer tot de dagelijksche ge woonten behoort, is deze uitvinding in sommige om standigheden des levens van groote waarde. Als recept van een zeepsoort die oplosbaar in zee water is, wordt het volgende aangegeven40 dln. olie of vet, 10 dln. harst, 40 dln. vischljjm, 1 dl. soda of potasch en 1 dl. zuringzure potasch. De olie en harst worden als naar gewoonte verzeept, maar met een overmaat van alcalide lijm, eerst gestold door zuringzure potasch, wordt dan toegevoegd en het geheel verhit, onder aanhoudend omroeren, tot 50 k 60 STEDEUJK NÏEÜW5. BURGERLIJKE STAND. Overleden: 21 November. Johanna Maria Wilhel- mina van der Hoeven, oud 68 jaren en 2 maanden, Korte Ham. 22. Levenloos aangegeven zoon van J. F. Gudde en T. M. van den Berg, Marlet. Johannes Bouman, oud 55 jaren, Br eedstraat. Elisabeth Feijen, oud 3 jaren en 11 maanden, Hoofdstraat. 23. Hendrik Poot, oud 3 weken, Vlaardingstraat. 24. Martina van Beek, oud 14 jaren en 5 maanden, Singel. Ondertrouwd; 22 November. A. Peppinck en L. Schellenbach. van den 24 en 25 November 1873. Kogge: per 2100 kilo Libau f275 3/m. en 6/w; Archaugel f262 6/w.; Pernau f285 6w. (Kerst: per 1950 kilo Libau f215, f216, f2186/w., dito f220 3,m.f218 Ct., f220 6/w. Moutwyn: f 15 per hectoliter Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f 19 k f 1914 per hecto liter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: dagelijks f 1.60 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging: 24 No vember. f-1.50; 25. f-1.80 per ketel. G A R fr A LUS T E N, COULANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door net gchcele Rijk2.50. ABVSETMTIMi Prys: van 1 tot 10 gewone regels ft 00; iedere regel meer /'O.iOj Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, WISUY 23 Noveinlici Het schip Charles Dat, k. Murilz, v. Riga n. Si Inctt.nii, is hij Itoiinulwon gesteun! en vul wiler geloupen. MAAU Elisabeth, k II C. MinuiKi'/j list Lijiizn.nl, 92 list Itugge l.liiA!) Gehiuetlcrs, k C H Unpp, 130? tsrliw. Gcist. LIUAU. J.iiihs liunnci, k G Uiimiet028 tschw. Gerst nit'.A, Puttin-. Menusk II Plualjc1000 Isdnv Gerst IUGA. Van ilcr Palm, k R J. Ihienit, een tiding Scheepsbouw- en luumei limit SUNDERLAND U.uban, k. J Uobmsun312 tuns Steenkolen. SUNDERLAND, John Blackk. 0. Wiutci234 tuns Stceukuten.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1