Donderdag 27 lovember. A°. 1873. M 3268. 8U1TEÜILAMDSGHE BERICHTEN. B1HHEHLAWDSCHE BERICHTEN. -ir?' h Sf-.. tKli A B ONNBMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden1 85. Franco per Post, door het geheele P.ijk2 50. (Brieven Franco.) ADVEBTEKTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1 00; iedere regel meer O.lOj Voor don werkenden stand en voor weldadigheiddo helft van den prijs. BmteaavumKmtam Wanneer de 7 jaren zullen zijn verstreken, die aan Mac-Mahon als president der republiek zijn toegestaan, zullen de volgende personen, waarmede liet publiek zich bezig houdt, den Volgenden leeftijd bereikt hebben: De graaf van Chambord CO jaren; de keizerlijke prins 25 jarende graaf van Parijs 42 jarende hertog van Chartres 40 jarende hertog van Nemours 06 jarende prins van Joinville 62 jarende hertog van Aumale 58 jarende prins Napoleon-Jéröme 58 jaren; de maarschalk Mac-Ma- lton 72 jarende heer Thiers 83 jaren; de heer Gambetta 44 jaren, en de heer Changarnier '100 jat en. De Parijzenaars vermaken zich tegenwoordig met de be schouwing van een monster: demensch-hond; rechtstreeks uit Rusland gekomen, is hij van top tot teen met haar begroeid en ziet er ongemeen vervaarlijk uit. Zijn gelaat is nauwelijks te onderscheiden door de lange grijze haren die van zijn kruin over zijn voorhoofd en zijne wangen vallen en met zijn '/.waren baard ineenloopen. Door vorm en voorkomen doet hij het meest aan den gorilla denken, doch zijn ruwe grove stem gelijkt op het geblaf van den dog. Al knorrend en brommend vertoont het monster zich aan het publiek. Een scherpe tegenstelling met hem vormt zijn zoontje Fédor, een kind met een melkwitte huid, waarop zich echter reeds hier en daar blonde haar- vlokjes vertoonen. De bevallige glimlachjes en kushandjes van dit knaapje stelen het hart der toeschouwers. In do nabijheid van Bergen in Noorwegen staat een kerk, geheel van papier gemaakt, die 1000 menscheu kan bevatten. Van buiten is zij rond en van binnen acht kant. Zoowel de zuilen als de zoldering en het dak zijn van zoogenaamd papier machê, hetwelk door middel van een mengsel van vitriool, eiwit enz. ijzerhard en ondoor dringbaar voor vocht gemaakt is. Journal do la Sociêté des Arts!) Op verscheidene plaatsen in den omtrek van Passau is de runderpest in vrij hevige mate uitgebrokenen heeft reeds belangrijke schade verooi raakt De volgende ontdekking levert het bewijs dat Amerika nog veel meer petroleum bevat dan vermoed werd. Tot nog toe was men algemeen van meening, dat onder de derde zandsteenlaag geen petroleum meer gevonden werd. Hij die dus in het bezit van zulk een bron was, graafde natuurlijk niet dieper dan de derde laag. Dezer dagen "evenwel is deze theorie geheel omvergeworpen. Zekere Stewart uit Pensylvanie, die zich door de ontgin ning van een kolenmijn een klein kapitaal verwonen had, kocht onlangs een verlaten oliebron. Hij kwam op den gelukkigen inval, dat er even goed een vierde zandsteen- laag kon wezen als een eerste, tweede en derde. Hierop afgaande, graafde hij al dieper en dieper totdat hij eindelijk na acht weken op de eerste oliebron in de vierde zandlaag stootte. Deze bron levert hem dagelijks ruim 460 vaten petroleum, zoodat hij zijn fortuin gemaakt heeft. De Washington Ohronicle constateert en merkt het als zeer lofwaardig aandat bij de beurscrisis in de Yereenigde Staten geen Joodsche bank en geen Joodsch bankier de betalingen heeft gestaakt. Te Oincinnatti in Amerika hertrouwde in het begin dezer maand een weduwe op denzelfden dag dat haar drie zonen en twee dochters in het huwelijksbootje stapten. Volgens de Daily Hfeiuszijn in een boom bijPort-Natal in Afrika de overblijfselen gevonden van een luchtballon, die te Parijs gedurende het beleg opgelaten is. Do depêches zijn behouden gebleven en aan do Fransche Regeering teruggezonden. SCHIEDAM, 26,November 1873. Blijkens het antwoord van den Minister vau Oorlog, op het afdeelingsvorslng der Tweede Kamer, zal de Re geering, met liet oog op de discussion over de militicwet, in Juni jl. gehouden, in het behoud der plaatsvervanging berusten, met verbetering van het gehalte en de positie der zich aanmeldende personen. Verhooging van het militie contingent zal noodig zijn en geregeld worden bij de nieuwe militicwet, met wier indiening niet zal worden gedraald. Blijk&si. eene mededeeliug van denNederlandschcn consul-generaal te Lissabon, zijn in Portugal de Nederland- schehavens verdacht van cholera verklaard, en alle schepen, die sedert den 42 October van hier vertrokken zijn, aan eene quarantaine-observatie van vijf dagen onderworpen. De voorloopige commissie in zake het huldeblijk aan Z. M. den Koning, door hoofd-onderwijzers en hoofd onderwijzeressen, als vertegenwoordigende de scholen, ondervindt uit alle deelenvan ons land zeer veel sympathie, ja meer, dan zij nu al de circulaire werd eerst voor acht dagen in vele nieuwsbladen geplaatst en overgenomen ■*'4 rnoc^t verwachten. Blyven de bewijzen van sympathie zoo i'Ji, menigvuldig toeslroomen als titans, dan woidl er aan de vei wezenlijkiug vau liet idee der vooi loopige commissie uiet getwijfeld. Een inzender in bet Dagblad van 's Gravcnharje geeft in overwoging den Koning bij de viering van zijn vijf entwintigjarig koningschap een nieuw paleis aan te bieden. Van alle geschenken is dit zeker niet het goedkoopste, maar het meest doelmatige, en wanneer zij, die iets tot viering van dien dag willen afstaan, hunne bijdrage, of een gedeelte er van, daarvoor bestemmen, zou een paleis kunnen gesticht worden, dat dien naam waardig is. Gelijk inou zich hui inneron zal, hooft hot denkbeeld om te Rotterdam een blijvendgedenkteeken aan de April feesten te stichten, geleid tot vorming eener commissie, belast met liet in/amelen van gelden bij de bui gerij en met de teuze vau liet monument. Daai toe is geko/on een drinkfonleiu, ontworpeu door den beeldhouwer 1. Giaven, van 's Heitogenbosch, waarvan de kosten geraamd zijn op f 9000. Niettegenstaande nog slechts f5000 bijeengebracht zijn, is de commissie Lot bestelling overgegaan en guaran- deeit zij het ontbrekende, in de hoop, clatdie som alsnog door de burgerij zal worden bijeengebracht. Naar men aau de Standaard uit den Haag meldt, zal de hoop worden teleurgesteld, dat de commissie van negen over de reorganisatie der kei k, als commissie één rapport zal indienen. Is dit blad wél onderricht, dan is de poging om tot eenstemmigheid te gei aken geheel mislukt, en bevat het rapport drie verschillende concepten, één van de ortho doxe, één van de Groninger en één van de moderne richting. Naar men verneemt, is de toestand van den bediende, wiens been bij het afladen van koffers aan het paleis van prins Frederikin de vorige week zoo ernstig werd gekwetst vrij gunstig. Gelukkig zal men niet, zooals eerst werd ge vreesd, tot een amputatie van het been behoeven over te gaan. Zondag ochtend ontdekte de horlogemaker v. A. in de Lange Pooten te 's Ilage, dat er in den toen afgeloopen nacht bij hem was ingebroken. Men had namelijk, waar schijnlijk met een breekwerktuig, een derwiukelluiken, naast het dep. van justitie, die behoorlijk met ijzeren boomen waren gesloten, pogen op te lichten, en naar zich toe te trekkenzoodat het op de helft was geknapt, en ver volgens door de daardoor ontstane opening van een hand breedte liet vensterglas gebroken. Met een harkje heeft men eenige uitgestalde voorwerpen, als een zilveren hor loge, eenige gouden charivarién en een paar horloge-stan daardjes naar zich toegehaald en medegenomen. Latei- vond men bedoeld harkje op den stoep liggen, terwijl een stuk glas op deu hoek van het Plein gevonden werd en de horloge-standaardjes iets verder op een stoep waien nedeigezet. Het is dor politie, niettegenstaande hare on vermoeide pogingen om den dader of de daders te ont dekken nog niet mogen gelukken lieu in handen te krijgen. Als men nagaat, dat de straat, waar de inbi aak is gepleegd, minstens twaalfmaal per nacht door de politie wordt ge surveilleerddan moet hier met overleg zijn te werk ge gaan en het feit bij tusscheupoozeu zijn volbracht. Het feit, dat men het spiritisme te hulp geroepen heeft bij het omlcizoek naar de moordenaars van Mevrouw van der Kouwen, door ons voor drie weken medegedeeld en waarover wij van zekeren kant hard gevallen werden als onwaar, is thans officieel bevestigd. De commissaris Beuk- mau heeft, volgens de verklaring van den Minister van Justitie in de Tweede Kamer, een bekwaam spiritist in de gevangenis toegelaten. Daarover door den Minister onder vraagd, heeft genoemde commissaris gezegd, dat hij ditgo- daan had met toestemming van den procureur-generaal. Dc procureur-generaal heeft zich bij zijne verdediging om trent dit puut beroepen op liet feit, dat hij een hekel aan liet spiritisme heeft en dus nimmer zoo iets kan iicbben gepermitteerd. De commissaris Beukman heeft daarop van den Minister een ernstige berisping ontvangen en deu cipier is aangezegd dat hij onmiddellijk zal ontslagen wor den, als hij ooit weer een spiritist als zoodanig toelaat. Hiermee is dit bijkomstig treurig schandaal uit, tenzij een of ander lid van de Kamer ons het genoegen wil doen, den Minister nog even te vragen wie de spiritist in kwestie geweest is? en hoe deze heer 't aangelegd heeftom de justitie in deze zaak bij te springen? Misschien zouden wij langs dien weg 'teen en ander vau Cartouche en Schinder- hannes kunnen te weten komen wat den geschiedschrijvers tot lie len onbekend gebleven is, want een van deze beide beroemde schavuiten zal er wel bij te pas gekomen zijn. Ileefl het spiritistisch onderzoek geen vruchten afgeworpen voor dc justitie misschien kan 't op dio wijze nog dienstig zijn voor de studie van het hedendangsche bijgeloof. Wij bevelen de genoemde vragen dringend aan dc aandacht dei- Tweede Kamer. Eu dan, wie zou ingeval van resultaat de f1000 premie gekregen hebben, de Spiritist of de Geest? N.v.d.D. De echtelieden Arie Warnaar en Neeltje Boender te Hoogvliet, vierden 11. Zaterdag hun OOjarige huwelijks- vereenigtng, in het bezit van 110 kindereu, klein- en achterkleinkinderen. Uit Scliev eningpn wordt van 22 de/er bericht Naar men vei neemt is op hel initiatief van den heer Fiancois IJ. L. Pollen, hel plan gevormd om een aquarium opuitgebieide schaal in het genre van dat te Brigthon voor zee- eti zoetwaterbewoners te stichten, waaraan zal worden toegevoegd een museum van visscherijvoorwer- pen vau Nedei land en zijne oveizeesehe bezittingen, als mede een meteorologisch observatorium en een zoölogisch laboratorium in den geest als ia Napels reeds bestaat. Aan deze instelling zal nog worden verbonden een hotel met restauratie, alsook een uitspanningsplaats, ruim een hectare grout, veisicrd met belvédèteen muziekkiosk. De uilgekozen plaats is in liet ontworpeu Scheveningsehe park van deu beer van Slolk bij Klein Zorgvliet. Het plan is reeds zoover gevorderd, dat zich daartoe een voorloopige commissie gevormd heeft, bestaande uit do heeron: Ft angois P. L. Pollen, teScheveningen; professor E. Selenka, te Leiden; dr. P. Bleeket-, mr. Th. vanStolk, en P. F. W. Mouton, te 's Gravenhage. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Dor drecht een brutale diefstal gepleegd bij de visclibandelaars J. Aarnout Co.aau de Lange IJzerenbrug. Een of meer. personen hebben in dien nacht een der aldaar aan het vlot bevestigde vischkarcn, waarin zich eenige honderden pon den paling bevonden, afgesnedeu en geledigd. Des morgens vond men op ecnigen afstand in de haven de nagenoeg ledige kaai- terug. De dunne paling had men de moeite niet waard geacht mede te nemen. De politie doet on derzoek. Uit Warffum wordt gemeld: Het schip, onlangs benoorden het eiland Rottum gestrand, was bela'den met haring. Het schip, van vuren hout getimmerd, is geheel in stukkeu geslagen, zoodat het dek op hel vaste strand van Rottum zit, terwijl een groot gedeelte van het overige van den romp nog zit op oen buitenrug benoorden genoemd eiland. Omtrent den naam of de vlag van't schip, dien van den kapitein, of de herkomst of de beslemming van het schip heeft men nog niets kunnen ontdekken. Van de lading is nog weinig aaugekomen,en deze zal, daar het schip stuk is geslagen, dan ook wel bijna geheel zijn weggespoeld. Uit Rauwerd schrijft men, dat de muizen, die dit jaar vooral in de hooge graslanden in de kleistreken zeer tot nadeel van den landbouw zijn geweest, nog geenszins verdwenen zijn Dat dit gedierte veel schade heeft ver oorzaakt kan o. a. hieruit blijken, dat een landbouwer in die gemeente, die voor 30 koeien hooi had kunnen winnen, slechts voor 10 heeftgekregen, terwijl dezelfde landbouwer door middel van gaten, met muizenboren gemaakt, p. m. 45,000 heeft gevangen. Do beer M. te Appeltem bezit een ekster, die de bewondering van de meeste meuschen trekt, niet alleen omdat hij zoo mak isLtloch ook door zijne trouwheid. Zijn baas neemt hem dikwijls op zijne wandelingen mede, dan vliegt hij nu en dan op zijn schouders en dan weder vooruit. Ook op de vogeljacht is dat beest van veel waarde. Meer malen heeft die ekster een aangeschoten vogel uit den boom gehaald en verder afgemaakt. Voor het schot is hij niet batig; terwijl zijn baas schiet, zit hij heel deftig op zijn schouders naar den uitslag van het schot te kijken. liet Utrechtsch Dagblad meldt, dat vele veehouders in en om Utrecht, huu vee thans op nieuw of voor het eerst laten inenten tegen de longziekte, voor zij het naar den stal brengende overtuiging dat liet vee door inenting meer voor besmetting gevrijwaard is, wint meer en"* meer veld. Het Pal. v. J, deelt mede, dat op 31 Oct, jl. voor de rechtbank te Maasti icht een vermakelijke rechtszaak is be handeld. Zij betrof een vordering tot een schadevergoeding van f 300, door een man (volgens zijn eigen beweren smid, doch volgens de tegenpartij ritaarkooper") ingesteld tegen zijn vrouw, op grond dat zij hem dadelijk na hun huwelijk had verlaten, zoodat hij genoodzaakt wits geweest een huishoudster te nemen. Tevens hoopte de eischer, door de veroordceling tot schadevergoeding, de familie zijner vrouw, dio hij als zeer zuinig voorstelde, tot terugzending IK Jl li f f I der weggeloopcn wederhelft te nopen. - Van de zijde dei- vrouw werd beweerd, dat de overtreding der verplichting, die de wet aan de vrouw oplegt, om bij don min te wonen, niet tot een vordering van schadevergoeding kon leiden; liet was een louter zedelijk voorschrift. Zoo meende de verdediger, dat ook een vrouw, die niet zelfhaat- kind wil zogen, niet tot schadevergoeding gehouden kon zijn, even min een man, die zyn vrouw niet tegen een mishandeling verdedigt, al schrijft de wet ook voor, dat echtgenooten hun kinderen moeten onderhouden eu opvoeden en elkan der hulp en bijstand verschuldigd zijn. Zoo kan ook een man geen vergoediug vorderen, als de vrouw goedvindt het huishouden te verwaarloozen, en hij genoodzaakt is een huishoudster te nemen. Bovendien beweerde de ver dediger, dat de man eer voordeel, dan nadeel heeft als do vrouw niet bij hem blijft; dan behoeft hij haar immers niet te onderhouden en te huisvesten. Ten slotte kon de eiscli iu deze zaak toch geen gevolg hebben, daar de ech telieden in gemeenschap waren gehuwd en dus elke ver- «A i vT*v

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1