Donderdag December» A0. 1873: JW 3273. BUiTEMUHDSCHE BERICHTEN. Het Russische weekblad van 't recht deelt het vol gende staaltje van Russische rechtspleging mede. De medische afdeeling van hetTschernigowschegöuvemement heeft als deskundig lichaam advies uitgebracht over een aan een boer, Ignatius Bugai, toegebrachte verwonding. De heeren maakten uit, dat de neus van Bugai werkelijk zoo danig was beschadigd, dat hij levenslang misvormd is, maar voegden er bij, dat voor een mensch uit den boerenstand de gevolgen van een dergelijke misvorming niet zoo erg waren als het verlies van den neus van iemand uit den be schaafden stand 1 Met bijna zeldzame gelijkmatigheid is de winter in geheel Rusland streng ingevallen. Niet alleen de Newa maar ook de Wolga is reeds dicht gevroren, kleinere rivieren trekt men met paard en wagen over en allerwege is het verkeer over de wateren met sleden in vollen gang. Men weet thans, waar de graaf van Chambord, die bijna gelijktijdig rnet zijn brieven den 28 October in Frank rijk aankwam, zich opgehouden heeft. Hij bewoonde de villa Montfort le Muury bij Versailles en kwam dikwijls te Parijs. Hij droeg dan een republikeinschen vilten hoed. Wanneer hij naar Versailles ging, hield hij zich daar op bij een zijner getrouwe aanhangers de Vancey, waar hij ver scheiden leden van de rechterzijde en het rechter-centrum vond en ook, naar men ten stelligste verzekert, den maar schalk Mac-Mahon ontmoette. De houding van zijn aan hangers schijnt hem niet zeer gesticht te hebben. In strijd met zijn wensch waren deze van meening, dat zij voor de verlenging der macht van Mac-Mahon stemmen moesten. De graaf verliet zeer ontevreden Frankrijk en was vooral gebeten op de gematigde rechterzijde. Dezer dagen heeft een chirurgijn-majoor te Epinal, in Frankrijk, uit den schouder van een 62jarig man een stuk van een mes gehaald, 11 centimeters lang en2Va breed, dat er bijna vier jaren had ingezeten en waardoor hij het gebruik van den linker arm verloren had. De man was vroeger cipier geweest in de gevangenis van la Roquette en bij gelegenheid dat een gevangene, in 1870, hem op verraderlijke wijze met een mes in den schouder stak, was dit afgebroken. Een Fransche spotvogel, de bekende Cham, beweert, dat de eenige persoon, die totnogtoe bij de behandeling van de zaak Bazaine, te Trianon, licht heeft weten te ver schaften, de knecht is, die tegen het vallen van den avond de lampen in de zaal aansteekt. In de Parijsche geleerde wereld heeft zich een merkwaardig incident voorgedaan. De heer de Beauchesne heeft zich candidaat gesteld voor een der openstaande zetels in de Fransche academie en daarbij aangeboden het indertijd door hem geschreven werk Louis XVII, sa vie, son agonie, sa mort, dat bepaald geschreven is ter bestrijding der aanspraken van den hier te lande overleden, zich noemenden hertog van Normaudië. Onmiddellijk nadat dit bekend werd, heeft de heer graaf GruaudelaBarre, de onvermoeide 77jarige kampioen voor de beweerde rechten van de familie Bourbon in Nederland, die sedeit Februari jl. te Par ijs is gevestigd, de door hem tot verdediging van de geschreven boekwerken bij de academie ingediend en zich concurrent candidaat van den heer Beauchesne gesteld. In de Parijsche bladen leest men tegenwoordig groote jeremiades over den stilstand in handel en nijver heid. Zaterdag jl. hebben 14 groote magazijnen van con- fectiën hun werklieden weggezonden, zeggende dat er ïgeen werk" meer was. De schoenmakerij bevindt zich ook in een slechten toestand. Het weinige werk, dat er nog is, wordt 70 ten honderd onder den prijs betaald 1 In kinderspeelgoed worden gewoonlijk op dit tijdstip vele zaken gedaan, thans is er niets te doen. In één woord werkstaking, ellende overal. In de hotels insgelijks hoort men niets dan klagener zijn geen vreemdelingen. Al wat j p vroeger in pracht werd ten toon gespreid ontbreekt thans. De groote vergadering, bestemd om blijk van sym pathie van het Engelsche volk met den Duitschen Keizer en natie in hun strijd tegen het ultramontanisme te geven, zal den 27 Jan. e. k. te Londen, onder het voorzitterschap van graaf Russell, gehouden worden. Die vergadering, waarop de aartsbisschop van York allerwaarschijnlijkst een resolutie zal voorstellen, zal ook door een aantal parlementsleden worden bijgewoond. Uit Koningsbergen wordt van den 20 November bericht; In de kreits Benthen meende men eindelijk van de run derpest bevrijd te iijn, maar vóór eenige dagen heeft zij zich weder in Deutsch-Pickar geopenbaard. De uit 25 stuks bestaande veestapel werd dadelyk afgemaakt. Men verwacht dat er spoedig een belangrijke prijs vermindering der steenkolen zal plaats hebben. Te Char leroi zijn de magazijnen overladen en klaagt men hevig over de weinige aankoopen. Ook te Bergen en te Luik is de toestand, weinig bevredigend. Door de hooge prijzen der.Belgische steenkolen neemt de invoer van vreemde (Bi.jvcn Franco.") steenkolen zeer toe, terwijl de uitvoer sterk vet mindoit. Men berekent, dat er in dit jaar 256,000 ton kolen meer ingevoerd zijn dan het vorige jaar. Er is lot heden reeds 200,000- ton minder uitgevoerd De vteemde concuirentie heeft derhalve door den hoogen prijs der inlandsche kolen reeds eennoodlottigen invloed uitgeoefend op de Belgische steenkolen-industrie. Wanneer de prijs der inlandsche kolen niet spoedig daalt tot onder den prijs der vreemde kolen, welke, vooral de Engelsche, voor beter worden ge houden, dan zijn de vooruitzichten voor de Belgische kolen- industrie onheilspellend. Keizer Frans Josef heeft aan de deputatie uit de bisschoppen, welke hem met zijn 25jarige regecriug kwam gelukwensehen, gezegd, dat hij van harte wenschte, om met Gods zegen de ambtswerkzaamheden der geestelijkheid bekioond te zien, die ten doel hebben den op den gods dienst gegronden vredo bij het volk te bevorderen. Hij hield zich dan ook overtuigd, dat de bisschoppen het niet aan hun invloedrijke medewerking tot bereiking van dat doel zullen laten ontbreken. Het Spaansch-Amerikaansche conflict is, volgens officieel bericht uit Madrid aldus geregeld: Het schip en de bemanning zullen aan de Yereenigde Staten worden teruggegeven. Het Gouvernement aldaar heeft een aanbod gedaan om de zaak tot een definitieve beslissing te brengen, gegrond op de wetten en tractaten. Spanje zal niet verplicht worden, de Amerikaansche vlag te salueeren Aan de klachten en etschen van Spanje zal i echt weder varen. Amerika ziet af van elke onmiddellijke voldoening. Alle kwestièn van ondergeschikten aard, die zich in de zaak voordoen, zullen later in behandeling worden genomen. 8INNENLANÜSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 3 December 1873. Heden morgen, ongeveer negen ure, werd in de Buiten haven alhier opgehaald het lijk van Jacobus Groenendaal werkzaam op de Stearine-kaarsenfabriek. De ongelukkige werd het eerst ontdekt door zijn broeder, die hem, bij laag water, met zijnmrmen omklemd vond om een paal. Hij moet nog heden nacht ten twaalf ure op sttaat zijn gezien, zoo dat men vermoedt, dat hij door een of ander toeval in het water moet zijn geraakt. Hij was weduwnaar en laat zes kinderen na, waarvan er drie in het R. K. Weeshuis zijn. Bij beschikking van den Minister van Financiën is o. a. bepaald, dat de heer C. Koens, ambtenaar bij de admi nistratie der posterijen, zyn functie zal uitoefenen ten postkantore te Schiedam. Door het departement van financiën is mededeelmg gedaan r,an de volgende opgave der op 30Nov. 1873 in de onderstaande entrepots aanwezigehoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam18,141,040 kilogr. Rotterdam13,701,957 Schiedam105,053 Dordrecht66,999 Middelburg601,858 Totaal 32,616,907 kilogr. Van wego het comité ter bespreking der sociale kwestie zal een adres aan den Minister van Financiën gericht worden, ten einde op de invoering vm postspaar banken hier te lande aan te dringen. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij stot Nut van 't Algemeen" te Rotterdam, zijn de secretarissen der departementen uitgenoodigd, in hun kring de reglementen op te zamelen van instellingen, die ton doel hebben a. Tegemoetkoming in loonderving tengevolge van ziekte, hetzij afzonderlijk, hetzij verbonden met l). genees- en heelkundige hulp Dit onderzoek moet dienen, om den schrijver eener handleiding, waarin de grondslagen worden ontvouwd voor de onderlinge Vereenigingen tot voorkoming der ge volgen van loonderving, ingeval van onwillekeurige werk staking door ziekte onder de arbeidende klasse, iu staat te stellen, zijn werk zoo volledig mogelijk te maken. De heer G. Ringnalda, predikant bij de Herv. ge meente te Doornspijk, heeft voor het beroep naar die ge meente te Maassluis bedankt. Men schrijft uit Amsterdam: Niet het stuk zelve, een 4 pCt. Nat. Schuld namelijk, welke aan mevr. van der Kouwen zou toebehoord hebben, is alhier aangeboden; maar wel is de talon ter bekoming vau een nieuw coupon blad bij de firma de wed. Tjeenk c. s. gepresenteerd. Het zal waarschijnlijk echter weder tot niets leiden, daar men nu reeds vermeent te weten, dat dit stuk reeds lang voor den moord op order der eigenares is verkocht en opgegeven door haar gewonen commissionair. Voor de Arrondissements Rechtbank te Middelburg is een tiend-kwestie aanhangig, waarvan de behandeling zeker ook elders groote belangstelling zal opwekken. Door den eiseher, den heer M. Volkrijk Liebert aldaar, werd tot afkoop van de tiendrechten op een blok tienden, ge legen onder Vrouwepolder en Serooskerke, aan het kroon domein aangeboden een som volgens den maatstaf der gewone jaariijksche tiend verpachtingen. Het kroondomein verlangt echter ook de berekening van de waarde van het zoogenaamd sslapend tiendrecht", rustende opgronden, waarop in de laatste 15 jaren geen tiendplichtige vruchten weiden geteeld, als weiland en boomgaarden. De officier van justitie, mr. J. W. T. Swaters van Schaumburg, heeft tot ontzegging van den eisch geconcludeerd, daar hij het gedane aanbod onvoldoende achtte, op grond van de be doeling des wetgevers, dat ook het slapend tiendrecht zou worden vergoed, Ade waarde daarvan te bepalen op de wijze by alinea 4 van art. 3 der wet van April 1872 voor geschreven. De rechtbank zal in deze zaak den 7 Januari a. s. uitspraak doen. Het testament van een onlangs overleden persoon, die verlangde na zijn dood in een retort tot gas verstookt te worden en daarvoor als reden opgaf, dat hij dan nog tot iets goeds, namel ij k tot verlichting kon dienen, in plaats van, door rotting van zijn lijk op een kerkhof de levenden te schaden heeft bij velen het denkbeeld om de lijken te verbranden, in plaats van ze te begraven, weder ter sprake gebracht. Ongetwijfeld, zegt een Engelsch blad, zou dit het beste middel zijn om zich van het stoffelijk hulsel te ontdoen en zoowel uit een oogpunt van nut als op wetenschappelijke gronden en in overeenstemming met de gezondheidsleer, zou een mausoleum van urnen, waarin de asch van afge storvenen bewaard werd, vrij wat verkieselijker zijn, dan de vochtige, ongezonde begraafplaatsen, waaruit voort durend verpestende gassen opstijgen, doch waaraan de volken van den nieuweren tijd, om welke reden is onver klaarbaar, zoo gehecht schijnen te zijn. Als curiositeit deelen we nog het volgende mede, dat voor eenige dagen heeft plaats gevonden, waaruit blijkt uit welke zonderlinge draden de huwelijksfuik soms ge weven wordt en waardoor de trodwlust zoo al opgewekt kan worden. Aan het gemeentehuis van D. in den Tieler- waard, vervoegde zich een man uit E., van diep in de 70, wiens gebogen en bevende houding al de kenteekenen droeg van zijn hoogen leeftijd, met geen ander oogmerk dan omaangifte te doen van zyn voornemen om een huwelijk aan te gaan. Op de lachende opmerking van den wethouder, dat hij zich wel haasten mocht, en het voor een man, op zijn jaren, tyd werd gaf de gelukkige bruidegom goedig ten antwoord»Och meneerwa' zak' oe zegge, ik kon zeivers m'nen huis nie meer aandoen, en altijd naar de buren loope, da' ging ook niet, en nou he'k iemes om me te helpe met den buis. Een Amerikaan omschrijft de uitwerking vaneen advertentie aldus: Als zij voor hêt eerst in de courant komt, ziet de lezer ze niet. Voor de tweede maal ziet hy ze. Voor de derde maal leest hij ze. Le vierde keer neemt hij nota van de aangekondigde at tikelen. De vyfde maal be praat hij de zaak met zijn vrouw. Voor de zesde maai be sluit hij de voorwerpen te koopen en voor de zevende maal koopt hij ze feitelijk. Daaruit volgt dat een winkelier minstens zevenmaal moet adverteeren. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. Sacks Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïnteresseer den het volste vertrouwen iri alle opzichten verdient. 283STE STAATSLOTERIJ. STEDELIJK NIEUWS. BURGERLÜKE STA N~d7 Geboren: 29 November. Gerrit Hendrik, zoon wan J. R. Bergkotte en H. E. "Wensvoort, Laan. 4 December. Margaretha Johanna, dochter van A. Voogd en M. J. Maltha, Singel. 2. Izatik, zoon van J. Goedvolk en M. J. Kram, Nieuwstraat. Overleden: 4 December. Antje Ouweneel, oud 67 jaren, wed. van C. Gijbers, Lange Nieuwstraat, Elisa beth Merkus, oud 7 maanden, Nieuwe Saven. Gehuwd: 3 December. J. H. Gijsen en M. M. van Loenen. MARKTPRIJZEN AAN~DËT BEURS TE SCHIEDAM^ van den 3 December 1873. Rogge: per f2100 kilo Windau f278 6,'w. Gerst: per 4950 kilo Libau f220 6 w. Moutwijn: f 15'A per hectoliter Ct Jenever: Amsterd. Proef, f *19 V* h f 19 'A per hec toliter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f2.10 per ketel. By de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging: f2.40 p. k. BROUWERSHAVEN. 2 December. Aangekomen, Cnndati, k. Campbell,1 v. New-York. - iKïiv ft», ïb** COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1 85. Franco per Post, door het geheete Rijk2 50. ADVBBTENTIBN: Prijs: van 1 tot 10 gewone rcgclr j i 00; iedere regel meer ƒ0.10) Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Pnjitn en premien van f 100 en daarboven 111e kl 2c Trekk., 2 December. Hos. 9479 en 10390 iéder flOOO. Nos. 1979 cn 10391 ieder 1400. No 3930 f200. Nos 4830, 7127, 8804,9062,12357, 14999 cn 19442 ieder f 100. -"ifi K&jflóü Si sj&r 'i T t c 4 O 1 Vs - /j v v, f.i t' ■rS'wT'h' jsy - tWJjTLg iy

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1