M f V p ij d a g 5 De c e m b e r. Per telegraaf. A°. 1873; 3274. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ei ABONNEMENT: Nationale Mi li i i e. Kennisgeving. VOOR INGEZETENEN WORDEN GEHOUDEN if All *'->.31 id m COURANT. Abonnementsprijspar Drie Maanden1.85. Franco per Poit, door hal gelieele RijV8.50. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, 'leiinncren tiij der.a allo Manglieblienden aan liunne verplfeting tot liet iloon van aangiften ter Inschrijving voor (te Nationale Militie, in üe maand January 1874. Da bepalingen dor Wet betrekkelijk do Nationale Militie van den lOden Augustus 1861, Staatsblad N°. 72), waarbij die Inschrijving is geregeld zijn de volgende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschrevonalle manne lijke ingezetenen, die op den 1 Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. 1. Hij wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van den 28 Julij 1850 Staatsblad N°. 44); 2. Hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan hot in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande achttien maanden m Nederland verblijf hield; 3. Hij van wiens ouders do langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden do vreemdeling, hehourendc tol ccncn staal, waar do Ncdcrlanoer niet aan de vcrpliglc krijgs dienst is onderworpenof waar ton aanzien der dienstpligtigheid, liet beginsel van wcücrkcerigheid is aangenomen. Art. 1(5. De inschrijving geschiedt: 1. Van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, do moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente, waar bij woont; 3. Van liem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is acliloi gelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in do Gemeente waar Inj woont; 4 Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienstin een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn vader of voogd hot laatst in Nederland gewoond hoeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. De in con vreemd Ryk achtergebleven zoon van een ingezelcn, die geen Nederlander is; 2. De in een vreemd Hijk verblijf houdende oudcrloozo zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzcesche bezittingen of koloniën woont Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wclliouders aan je geven tusschen den 1 en den 31 Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd let liet doen van die aangifte verpligt. De wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na bet intreden van zijn 19do jaar. doch voor het volbrengen van zijn 20slc ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoadra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar do inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden Daarbij gelden de bepalingen der 2do en 3do zinsnede van art. 18 'Zijne inschrijving geschiedt in het Register, van het jaar, waartoo hij volgens zijn leeftijd behoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, maken dien ten gevolge allo mannelijke ingczotcnon die geboren zijn in den jarc 1855 bekend, dat óp liet Raadhuis, ten dagen en uren hieronder vermeld, tot het doen dier insclmjving meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gege ven, te weten: Op Dingsdag den 6, en Woensdag den 1 Januarij 1874, telkens van des morgens 10 tot des namiddags 2 uro. Hel register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 31 January daaraanvolgende, des namiddags ton vier ure, wanneer het voorloopig zal worden gesloten Burgemeester en Wethouders ntaken de belanghebbenden opmerkzaam, dat bij 3rl. 183 dor bovengemelde wet, eene boete van f25 tot f 100 is bopaald tegen hendie verzuimen zich in de maand Januarij voor de Militie te doen inschrijven. Aldus vastgesteld bij Burgemeester ca Wethouders van-Schiedam den 27 November 1873 en afgekondigd den 4 December daaraanvolgende. De Burgemeester P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. SCHIEDAM, 4 December 1873. Be gemeenteraad alhier heeft heden een langdurige openbare zitting gehouden, waarvan wij morgen breed voeriger verslag zullen geven. "Wij bepalen ons heden te vermelden 1. dat met 9 tegen 7 stemmen aangenomen zijn de gewijzigde verordeningen nopens de heffing en invor dering van schoolgeld aan de hoogere burgerschool; 2. dat met 9 tegen 7 stemmen is verworpen de verordening op de heffing van schoolgelden op de openbare school voor meisjes; en 3. dat met '15 stemmen tegen 1 zijn aangenomen de verordeningen nopens de belasting op de honden. Met 13 tegen 3 stemmen zijn de verzoeken van P. J. "Willems en G. Mak tot het verkrijgen van een uitgang, tot wederopzegging toegestaan. Tot hulponderwijzer op de openbare school voor jongens is benoemd de heer K. Misseien tot hulponderwijzer aan de eerste openbare armenschool, de heer L. Krullaers. De commissie, belast met- het dienen van advies aan den Raad over het (Brieven Franco.) A D V B B T E N(T I B N: Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10} Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft vin den prijs. de heeren L. "W. Jansen, J. Lechuer en Loncq. Door den heer J. Lechner is een voorstel gedaan, om de Vischmarkt in het openbaar te verpachten. Door den heer J. Lech ner werd het voorstel gedaanom de verordening no pens liet schoolgeld, die lieden door den raad word verwor pen, te renvoijeeren aan de daartoe bestemde commissie, om een nieuw voorstel in te dienen; en door den heer Melchers werd een voorstel gedaan, om te besluiten hoe eerder hoe beter alle betrekking met de Schiedamsche Courant af te breken, wegens de voor de Katholieke leden van den Raad kwetsende woorden die in dat blad worden aangetroffenmeer bepaald in liet no. van 10 No vember j!., hetgeen dat lid meent, dat de geheele Raad zich moest aantrekken. Over deze verschillende voorstellen, die bereids zijn ondersteundzal in eene volgende zitting worden beraadslaagd. De avouden van den 2 en 3 dezer waren voor de bezoekers der Schiedamsche volksvoorlezingen avonden van waar genot, waarin ook de vrouwelijke leden hunner familie deelen mochten. Daarom was het noodzakelijk, wegens het steeds toenemend aantal leden, op elk der beide avonden telkens de helft van hen uit te noodigeu, en de heer Ilaverschmidt, dm als spreker zou optreden, was in het belang der zaak ten volle bereid, twee avonden ten beste te geven. De talrijke hoorders want beide avonden was de groote zaal van Musis Sacrum geheel bezet waren geheel oor; en hoe kon het ook anderswaarde gevierde spreker hen plaatste midden in de menschelijke maatschappij en twee broeders schetste, door de omstan digheden geheel van elkander vervreemdelkaar hatende, vervloekende zelfs; de een, zich badende in overvloed en weelde, en hoog geplaatstde andere, een kommerlijk be staan vindende als commissaris van een diligence-dienst. Toch grijpt er later een verzoening plaatsniet één van die romanverzoeningenmaar zoo één, als er tusschen men- scheukinderen van vleesch en been, kunnen plaats grijpen, en waartoe de aanleiding Jder zoo innig waar is: de opgewekte herinnering aan een moeder, die beiden lief had gehad en voor beiden had gebeden, toen zij nog kinderen waren. En werd nu en dan het oog vochtig, de lachspieren kregen later hun aandeel, toen de wonderlijke lotgevallen van vZouw de Liegerwerden medegedeeldeen schets vol puntige gezegden en geestige invallen. Na de pauze werden door leerlingen van eenige scholen een tiental zangstukjes ten gehoore gebrachtsommige daaronder zelfs zeer verdienstelijk, en naar de luide toejuichingen te oordeelen, zeer ten geuoege der hoorders. Aan het einde der bijeenkomst, werd door den voorzitter, den heer dr. 0. J. Vaillant een hartelijk woord gesproken een woord van dank aan den begaafden spreker; aan onder wijzers en leerlingen; maar tevens een woord van oprech ten dank tot de aanwezigen, om hun kinderen toch vooral van de gelegenheden om onderwijs te ontvangen, gebruik te laten maken. Met genoegen constateeren wij den bloei der Schiedam sche volksvoorlezingen. Zijn wij goed onderricht, dan is reeds voorzien in alle verdere leesbeurten in dit seizoen en heeft het bestuur allen grond te verwachten, dat de op komst, die op de vier reeds gehouden bijeenkomsten zeer goed was, ook voor het vervolg reden tot tevredenheid zal geven. We blijven deze nuttige instelling daarom in de belang stelling onzer stadgenooten aanbevelen. De iStaats-Courant zegt omtrent het wedervaren der naar Atsjin vertrokken troepen, dat er, sedert deze Singa pore passeerden, bij de Regeering nog geen berichten zijn ontvangen. Op de reis tusschen Java en Singapore zijn 15 Europeanen en 4 inlanders aan cholera en 8 dwangarbeiders aan dysenterie overleden. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, is, uit vroeger opgegeven drietal predikanten, beroepen de heer G. J. Vos, predikant bij die gemeente te Katwijk a-Zec. Zondag avond, ongeveer ten 9 ure, hebben vijf mans personen getracht zich toegang te verschaffen tot de woning van den baron van Heemstra, op de Prinsengracht bij de Boekhorststraat, in den Haag, tijdens de afwezigheid der familie. De beide dienstboden, die te huis waren, hebben zeer duidelijk de gesprekken der mannen kunnen verstaan en daarbij o. a. ook den voornaam van een hunner ver nomen. Het slot der deur van het benedenhuis heeft men blijkbaar beproefd met een valschen sleutel te openen, voordat men had aangescheld. Althans voor eenige weken was een splinternieuw slot aan de deur gemaakt, dat juist op dien avond bleek verdraaid te zijn. Naar men verneemt, zijn er verschillende zaken in den faillieten boedel van den kassier v, D. te Leiden ont dekt, die lot groote moeilijkheden aanleiding geven. Onder scheiden in bewaring gegeven effecten zijn als onderpand voor gelden op prolongatie in andere handen geraakt, die nu door de eigenaars worden opgeëischt. Daarmede staan in verband gecollecteerde gelden voor het standbeeld van van 'der "Werff, en gedane stortingen van de Leidsche Bouwvereeniging. Ten gevolge van onvoldoend surplus a z'tjn reeds aanzienlijke onderpanden van effecten gereali seerd moeten worden. Ais een bewijs van de geringe ontwikkeling der zoogenaamde mindere klasse kan dienen, dat in Gouda ouder gemolde klasse het denkbeeld heerseht, dat de ai-men, die door de cholera worden aangetast, moeten worden afge maakt (evenals bij de veeziekte de koeien) om de ver spreiding van de ziekte tegen te gaan. Om die reden weigeren velen instanteiijk een dokter te doen halen. In den Alblasserwaard wordt voor de vette varkens, dooreen gerekend, 8 ets. per half kilo, vuil, minder betaald dan het vorige jaar en velen verwachten een nog verdere daling. Men schrijft uit Leeuwarden, 28 Nov. Te Beetgum had dezer dagen een treffend geval plaats. Zekere persoon, die dagelijks misbruik maakte van sterken drank, werd daarover door zijn vrouw ernstig onderhouden. Ilij ontstak daardoor zoo in woede, dat zijn vrouw van schrik neerzeeg en stierf. De man, hierdoor wanhopig, vertrok en maakte door ophanging een einde aan zijn leven. Uit Leur meldt men, dat eenige jongelieden aldaar een nieuwe industrie in practijk brengen om aan geld te komen. Zij iaten bij een begrafenisfonds de namen in- selmj ven van ziekelijke of zwakke personen, betalen prompt de wekeltjltsehe contributiën en ontvangen de uitkeering als de aangegeven personen overlijden, een en ander na tuurlijk geheel zonder voorkennis van de ingeschrevenen of hun betrekkingen. Op deze wijze ontvingen de chevaliers d'industrie onlangs f75 bij het overlijden van iemand die hun circa f 12 contributie had gekost. Onder de onbestelbare brieven te Berlijn kwamen de volgende curieuse adressen voor o. Aan den onbruikbaren jager, koopman Z. M. in Storchnest, (De adressant was voor den militairen dienst afgekeurd)l. aan den hoogachtbaren heer von danschen Kaiser te Berlijn; c. aan mijn lieven zoon in Turkije. Hij is in den Krim-oorlog gesneuveldd. aan den goedkoopen garen- en bandwinkel op de Köningsbrücke te Berlijn. Af te geven aan het meisje met het roode lintje en het blonde haar. Sito sito; e. aan de versteende vrouw potten-en pannenhandelaarster Kadenhoff Reinkenfelde (moet zijn aan vrouw Kaden, koopvrouw in steenen potten en pannen op hof Reinkenfelde). Indien zij niet tehuis is, wordt men verzocht den brief te leggen links op het bord in den stal aan den hoogwelgeboren heer Pius Nono, Paus te Rome in Italië en den Kerkdijken Staat; g. aan den gekroonden, hooggeprezen, hooggeuchten en steeds heerschenden Koning, Koning van Zweden, Noorwegen en Lapland, den heer der koninklijke hooggebiedende hoogheid, den heere heer Oscar I, hoogedelgeboren in Zweden, Stockholm. Verzoeke onverwijld te openen en te beantwoorden. Vit het notitieboek van een postbeambte, In het Krossensr Wochenblatt stond onlangs de vol gende advertentie te lezen •ïHeden rood, morgen dood. Alzoo geschiedde het met mijn vrouw, die nog heden voor acht dagen over stoelen en banken sprong en* gisteren reeds begraven werd, althans wat vergankelijk aan haarwas. Gedurende ons huwelyk was zij een vroolijke vroiiw, die zich geen knollen voor citroenen liet verkoopen. Daaruit kan een ieder mijn smart beseffen, zóó jong. zóó aardig en nu reeds begraven. Wat is 's menschen levenzeide ik in deze dagen voortdurend bij mij zeiven, zelfs gisteren nog, toen ik den doodgraver betaalde, die haar graf in orde houden wil. Zulk een vroolijke vrouw vind ik ongetwy feld niet weder. Daarom is mijn smart gerechtvaardigd. De hemel mogé elkeen voor zulk een treurig lot bewaren 1 Intusschen dank ik voor de bloemen, alsmede den voorzanger voor zijn graf lied, dat mij door merg en been ging en inderdaad voor treffelijk voorgedragen werd. Ackermann, meester sloten maker." Daar de bedorven lucht van gesloten kamers de her stelling van zieken hoe langer zoo meer vertraagt, zoo is het bopaald noodzakelijk dat zij met Eau d' Anvem'be sproeid worden, deze parfumerie geeft aan de kamer een verfrisschenden en aangenamen geur, welke den zieke ver kwikt en zijn gezondheid bevordert. 's «KliVËA'IbUIË. Heden 4 December. De Regeering heeft zoo even een telegram ontvangen uit Penangzonder datum, waarschijnlijk van gister, waar uit blijkt, dat de expeditionaire macht den 28 November ter reede van Atsjin is aangekomen. Op verscheidene troepenschepen was de cholera. Poelo-Nassi, in de baai van Atsjin, is zonder tegenstand in bezit genomen en voor ziekenverpleging ingericht. Maatregelen tot be strijding der cholera worden genomen. Dagelyks viel veel regen, daarom konden de operation nog niet aanvangen. - - I.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1