w oensdag IO December. a°.'»" mt m '^3271 3UITENLANOSOHE BERICHTEN. BIHMENLAMDSCHE BERICHTE». (Brieven Franco.) In de maand November hebben op de Engelsche spoorwegen acht en dertig botsingen, derailleeringen en dergelijke ongelukken plaats gehad, waarbij drie personen omk' amen, vijf thans nog in hopeloozen toestand ver- keeren en honderd twintig ernstig zijn gekwetst. Van degenen, die in geringe mate gewond zijn, wordt het getal zelfs niet opgegeven. Bij de laatste verkiezing van leden der school commissie te Londen hebben de voorstandeis van het godsdienstig onderwijs op de staatsscholen een groote overwinning behaald, zoo groot z-lfs dat in de Times het vermoeden wordt uitgesproken, dat, wanneer deze kwestie in de nieuwe commissie werd gesteld, zij in den zin dier voorstanders zou worden beslist.Het blad twijfelt er echter niet aan of de commissie zal voortbouwen op de eenmaal gelegde giondslagen, en het vele goede niet afbreken, hetwelk do vorige commissie in den zoo korten tijd van drie jaren reeds voor het volksonderwijs heeft tot stand gebracht. In Engeland is de prijs der steenkolen op nieuw met 6 sh. p. ton gedaald. De handelingen der politie te Londen blijven aan leiding geven tot klachten. Dezer dagen werd weder een vrouw gedurende een nacht opgesloten, die door een agent was betrapt, glurende door een ïeet van het venster eenerwoning. Des morgens bleek het dat het aanhaar eigen woning was geweest. Punch schetst daarom een tafeieelop een assurantie-kantoor. Een jongmensch komt zich verzekeren. Tegen spoorweg-ongelukken vraagt de klerk.Vraag excuuswas het antwoord, tegen de politie 1" Een photograaf, die te Londen dicht bij een spoorwegstation woont, adverteert: »Ten gevolge van de bijna dagelijksche spoorwegonge lukken wordt het publiek ten dringendste aanbevolen om, voor het op reis gaat, zijn portret te laten maken, opdat de bedroefde ovei levenden een souvenir hebben van hen, die heengaan om niet terug te keeren." Op de scheepswerven te Chattam is thans voor de Engelsche vloot een oorlogsschip van reusachtige af metingen in aanbouw. Het zal 9400 tonnen meten, 9000 paardekracht hebben, twaalf stukken geschut voeren en Superb heeten. Een gezelschap Engelschen en Amerikanen, lief hebbers van paai den vleesch, heeft dezer dagen een gast maal te Parijs gehouden, dat volgenderwijs was samen gesteld: Paardenbouillon, paardenbouillï, paardenworst, paai denbiefstuk, geroosterde paardentong met aardap pelen in paardenvet gestoofd, paardenhaas, salade met paardenolie, en appelkoekjes in dezelfde olie gebakken Het eten van paardenvleesch neemt te Parijs zeer toe. In de laatste drie maanden zijn daar 1548 paarden, 140 ezels en 15 muildieren geslacht, die te zamen 303,980 kilo grammen eetbaar vleesch hebben opgeleverd. De schokken van aardbeving, die in den nacht van jl. Dinsdag op Woensdag in liet zuiden van Franki ijk gevoeld werden, gingen gepaard met vreemde ver schijnselen in den dampkring. Den 27, tusschen 8 en 9 uur in den avond, terwijl dikke zwarte wolken door bliksemschichten werden doorkliefd, verscheen aan den oostelijken hemeltrans een pi achtige regenboog, stralende met een schitterend witten gloed Dezer dagen is te Parijs aangekomen de heef James Buddluton, een man die ten minste 960 millioen gulden rijk is, lid van het departement van Sidney. Vijfentwintig jaar geleden was hij geëmploieerde in eene weverij te Man chester, op een jaarlijksch trnctement van f960. Hij ver trok echter kort daarna naarAustralie, waar hij weverwerd en de vezels eener pas ontdekte plant verwerkte, het zoo genaamd Chinagras. Zijn kolossaal vermogen heeft hij daarmede verkregen. De Ghron. mus. deelt een raming mede van de door den brand van de Parjjsche opera veroorzaakte schade. Het geheele beloop daarvan wordt op 2,300,000 fr. geschat; 1 millioen voor het gebouw, 1 millioen voor de decoratién en costumes eu 300,000 fr. voor het ameublement. De orchest-parlituren en de decoratiën van 15 opera's z'yn geheel verloren gegaan en bovendien 74 diveise tooneel- schermen. De regeering schijnt voornemens te zijn een geldelijke tegemoetkoming voor de opera van de nationale vergadering aan te vragen. "Voor het hof van appèl te Parijs staan thans terecht als beschuldigd van oplichterij zeven personen van de hoogste klassen der maatschappij. Een hunner was vroeger Minister en lid van den Senaat, een tweede was lid van de Kamer, de derde, een giaaf, was vroegei prefect; de ver dere beklaagden zijn: een markies, een bankier, een make laar on een genei aal. De eerstgenoemde is grootkruis van het Legioen van Eer en daarom wordt de zaak ,voor het hof behandeld, industrielle" medeplichtigen zijn aan de bedriegelijke handelingen van den directeur Charles Bureau, die zelf voortvluchtig is. Terwijl in Engeland, volgens den Economist, de prijs der steenkolen f 3,60 per ton is gedaald, bericht men uit Henegouwen, dat aldaar de kolen voor huiselijk gebruik met f 1 a f2 per ton zijn afgeslagen Het schijnt dus dat de lang voorspelde daling is aangevangen. Naar men nader heeft vernomen vciju het de twee Duitsche koopvaardijschepen, Marie Louise en Gazelledie in de nabijheid der Philippynsche eilanden door de Spaau- sche kanonneerboot Patino genomen en naar Manilla op gebracht zijn, en wel op grond dat zij wapenen aan den Sultan van Soeloe overgebrachten, wiens kustgebied, wegens een conflict met Spanje, dooreen Spaansch eskader geblokkeerd was. Aanvankelijk beweerde men, dat het Nederlandsche schepen waren, die de Duitsche vlag hadden gehesctiendoch die bewering vervalt wegens het feit, dat de Duitsche consul te Manilla voor de beide schepen is opgekomen en daarin door den Engelschen consul werd ondersteund, zonder dat er in de zaak iets van gebleken is, dat Nederlanders de hand er in zouden gehad hebben. Daar nu de Spaansche bevelhebber verklaart, dat hij in de scheepspapieren der beide aangehouden Duitsche koop vaardijschepen de bewijzen heeft gevonden, van een levering van kanonnen en andere wapenen aan den Sultan van Soeloe, is het natuurlijk voor de Duitsche Regeering van belang, om de zaak te doen onderzoeken, en te pieer omdat die schepen op 18 mijlen afstand van de kust ge nomen zijn, terwijl, volgens het internationaal recht, de blokkade zich slechts tot een afstand van 9 mijlen uitstrekt, en de Spanjaarden geen blokkade hadden aangekondigd. Een zonderlinge wetskwestie werd onlangs in de stad Onu beslist. Een dief werd veroordeeld gm op gehangen te wordendoch toen drie dagen na volti ekking van zijn vonnis zijne bloedverwanten met een doodkist kwamen, om zijn lijk te begraven, bevonden zij bij het af nemen van het lichaam, dat het nog leefde De gehangene kwam inderdaad tot het leven terug. De bloedverwanten wilden hem medenemen, doch de politie verzotte zich hiertegen en bracht den gehangene op nieuw voor zijne i echters. Na een hevige discussie werd er besloten dat, daar het vonnis uitgevoeid was, de man voor dezelfde misdaad niet meer kongestraft worden, eo mensteldehem in vrijheid. Te Miava in Hongarije is onlangs door de echtelieden Bachorez de diamanten bruiloft gevierd. Zij waren75 jaar gehuwd. De Keizer heeft hun uit zijn bijzondere middelen 3000 fl. ten geschenke gezonden. De Itaüaansche pi ofsssor Panceri, die vroeger aan de hoogeschool te Pavia en thans te Napels voorlezingen houdt, is onlangs van een wetenschappelij ke reis uit Egypte teruggekeerd en heeft kortelings in de academie van weten schappen te Napels een voordracht over slangen gehouden. De beschrijving, die hij van de naya-slang gaf, verwekte algemeene verbazing. Hij had van die slangensoort eenige levende excmplaien medegebracht. Die dieren hebben de eigenaardigheid, dat, wanneer men ze op een zekere plaats in den hals grijpt en tamelijk stei k knijpt, zij geheel stijf en onbewegelijk, als in steen veranderd, liggen blijvendrukt men ze daareutegen op dezelfde plaats in een andere rich ting, dan krijgen zij dadelijk de gewone levendigheid terug. Deze eigenaardigheid, zegt de professor, schijnt Mozes reeds voor duizende jaren gekend te hebben. De Gazsetta d'Italia meldt, dat de Itaüaansche Re geering voor de oprichting eener sti af kolonie het oog op de Molukken heeft laten vallen. Eenige der eilanden zoo redeneert het blad zijn wel is waar in het bezit van Nederland, maar dat concentreert zijn gezag voornamelijk op de westelijk gelegen eilanden Amboina en Ceram, ter wijl de groep, waarop het Italiaansch Gouvernement den blik gevestigd heeft, tot dusvene door Nederland niet is in bezit genomen, en als volkomen vrij kan worden beschouwd. De Spaansche Regeering heeft by decreet van 12 dezer bepaald, dat voortaan in de haven van Gyon de volgende rechten zullen geheven jvorden, uitsluitend be stemd om de havenwerken te voltooien 1. een losrecht van 0.55 peseta per kubieke ton van schepen van meer dan 20 tonnen, en van 0.275 peseta per kubieke ton van schepen van ti indere grootte, zoo deze schepen de kustvaart uitoefenen. Dat recht zal verhoogd worden tot op 1.10 peseta per kubieke ton van schepen afkomstig uit vreemde Europeesphe havens, en tot op 2.20 peseta voor schepen afkomstig uit Amerika en verdere vreemdelanden; 2. een recht op de lading van 0.275 peseta, 0.500 peseta en 1.10 peseta, respectievelijk per metrieke ton, van sche pen welke de kustvaart uitoefenen, naar Europeesche of naarSpaansch-koloniale havens vertrekken; 3. de kolen en andere mineralen zullen slechts een recht van lading of lossing van 0.11 peseta, 0.22 en 0.44 peseta betalen, respectievelijk nnardat '/ij afkomstigjzijn uit nationale, vreemde, doch Europeesche, of wel Spaansche koloniale havens, f Blijkens den jongsten census op Ceylon, is het aantal huwelijken op het eiland in het afgeloopen jaar bijzonder groot geweest Dit feit moet toegeschreven worden aan een zonderling gerucht, onder de bevolking verspreid. 'De onnoozele Singhaleezen hebben zich namelijk laten wijs-' maken, dat het voornemen bestond om, ter aanvulling van het door den jongsten Europeeschen oorlog veroor zaakte verlies van menschenlevens, alle ongehuwde Cey- lonscho mannen naar Frankrijk te transporteeren. Daar men niet heeft kunnen ontdekken hoe dit praatje in de wereld kwam, zoo zou het vermoeden kannen rijzen,, dat misschien Ceylonsche dames aan de zaak niet geheel vreemd zijn. Per telegraaf wordt bericht, dat een ontzettende waterhoos langs de kusten van Manilla heeft gewoed, die niet slechts een groot aantal schepen, maar ook vele hennep plantages heeft vernield. Ook een menigte menschen heb- - ben bij die ramp het leven verloren. Berichten van Calcutta, van 3 dezer, hangen een somber tafereel op met betrekking tot den dreigenden hongersnood. Nu ïeeds heerscht gebiek in de districten Sarum, Chumparum, Patna, Dinagepora en Rajshaye. Uit Marwar en Jeysulmere wordt de hongersnood officieel ge rapporteerd. De regenmeter te Calcutta wijst25 Engelsche duimen beneden het gemiddelde peil aan. De toou der inlandsche peis is zeer neerslachtig. Met inspanning ziet men in Engeland tegemoet, in hoever het der Indische re geering gelukken zal door snel en krachtig handelen den naderenden nood te lenigen. Den 18 September beviel te Yeddo Mitzudo Homuro, een der morganatische echtgenooten van den Mikado, van een dooden zoon. Terstond werd het geheele land door het bevel uitgevaardigd, dat tot na de begrafenis van den prins geen muziek mocht worden gemaakt ofgeestrijke dranken gedronken. De doodo prins kreeg den naam van Waka-midzu-tera-Hikono-Mikoto, hetgeen beteekent ge storven ondanks zijn wijsheid. De mikado had geen kinderen, behalve dit eene. De begrafenis heeft met groote plechtigheid plaats gehad. Achter de lijkkoets werden onder anderen twee houten kisten gedragen met geschenken voor den toekom^tigen kami of halfgod, want alle mikado's en hunne afstammelingen worden na hun dood onder de halfgoden opgenomen. Mevrouw Eliza Young, echtgenoote no. 17 van den profeet Brigham Young, die thans echter van hem geschei den leeft, heeft het voornemen) opgevat om, daar haar eclitgenoot haar geen voldoend jaargeld wil uitkeeren, zich te wreken door een reeks voorlezingen te houden, waarin zij al de geheimen van lietMomonendom zal open baren en het gedragende handelingen van de ïheiligen" op de kaak stellen. commissarissen S CIIIE D A M9 December 1873. Verslag van het verhandelde in de zitting van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Schiedam, van Zaterdag 6 December 1873. Al de leden zijn tegenwoordig. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergaderiug. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Het indienen van het rapport uit te brengen door de commissie, in welker handen werd gesteld het antwoord van Zijne Excellentie den Minister van Financiën, op het verzoekschrift der Kamer, waarbij de invoering werd ver zocht \au een vochtweger inzonderheid geschikt en be- stemd voor het wegen van moutwijn, wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. 4. Gelijk besluit wordt genomen ten aanzien van het - rapport der commissie belast met het ontwerpen van eeó voorloopig reglement voor een op te richten vereeniging, welke onder anderen ten doel zou hebben de beslechting vaneventueelegeschillen tusschen kooplieden, door scheids lieden te bevorderen. Verschillende andere onderwerpen, staande de ver gaderiug ter sprake gebracht, gaven vooralsnog tot geen besluit aanleiding. In de week van 30 November tot 6 December jl. zijn aan Aziatische cholera overledeu: te Aarlanderveen 2, Capelleaan den IJsel I, Delft 1, Gouda 2, Rotterdam 5, te zamen 11 personen. De Hollandsche consul te Roubaix, in Frankrijk, heeft dezer dagen aan den predikant Baksteen aldaar medegedeeld, dat Z. M. de Koning der Nederlanden een bewijs van zijn deelneming in de opening der eerste'JHol- landsch-Vlaamsch-Evangelische kerk in Frankrijk heeft willen geven, en daat toe een gift heeft gezonden van f 300. Naar men verneemt, zullen de miliciens der lichting 1873 in de garnizoensplaatsen, waar de dienst niet vol doende kan worden uitgeoefend, met Januari e. k. niet in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. De jacht op klein wild in de provinoie Zuidholland zal gesloten worden op Woensdag 31 December a. s., met - >- 3 W* if fry** COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.85. Franco per Post, door bet geheele Rijk3.50. AÏVEÏTISTIEH: Prys - van 1 tot 10 gewone regels f t 00ïcücro regel meer /O.lOj Voor den werksnden stand en voor weldadigheid, de helft van den prys. tMA

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1