Yersciijnt iagelüts, nitgezoiiiert Diiisiap, Vrijdag 19 December. r 'I ,\o. ,1873, M 3284. BUITENUNDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Times bevat een artikel waarin geklaagd wordt over de vervalsching van de Eugelsche nationale drank, met welken naam men aldaar Portwijn en Sherry belieft te bestempelen. De Engelschen plegen de bewoners van andere landen wijs te maken dat hun nevelachtig klimaat hen zulke edele en geestrijke dranken noodzakelijk maakt. De kenners der geschiedenis weten het echter beter. Zij weten beter dat niet uit innerlijke behoefte de zware Por- tugeesche en Spaansche wijnen den lichten Franschen wijn aldaar vervangen hebben. Alleen de oorlogen die de Engelschen tegen Lodewijk XIV voerden, en die hunne betrekking tot de Fransche wijnen afsneden, brachten hen er toe zich met de meer zuidelijke wijnen te vergenoegen. Op nieuw werden later weder Fransche en Duitsche wijnen ingevoerd, doch Port en Sherry bleven de bovenhand behouden. Alzoo is het waarlijk een onaangename ontdekking dat de onder dien naam verkocht wordende drank geen zuivere wijn is, maar dat zij voor het grootste gedeelte te Cette, Hamburg en andere plaatsen gestookt wordt uit alcohol, water en chemische vloeistoffen. Daarenboven wordt het deze stokerijen nog gemakkelijker gemaakt, door dat de wijnen die tegenwoordig uit Lissabon, Oporto enz. worden ingevoerd, ook geen zuiver druivenbloed meer zijn, maar niet minder dan 35 a 50 pGt. spiritus bevatten, benevens een aanmerkelijke hoeveelheid zwavelzuur. De Times meent dat hiertegen door de Regeering gewaakt moet worden. Zaterdag is op de werf van de heeren John Eider Co. te Glasgow van stapel geloopen het grootste koopvaar dijschip dat op het oogenblik bestaat. Het is 460 voet lang 45 voet breed en 3714 voet diep en heeft een stoomver- mogen van 650 paardenkracht. De ladingruimte is behalve voor 900 tonnen steenkolen nog 4500 tonnen. Bovendien heeft het plaats voor 990 passagiers in klassen. Officieren en bemanning telden 120 personen. Het is gebouwd binnen 9 maanden. Een evengroot schip is op stapel gezet. Een weinig bekend feit is voorzeker 't noodlottig verband tusschen den Zaterdagnacht en de sterfte van jonge kinderen. Te Londen werden verleden Zondag och tend drie zuigelingen in bed door de moeders dood gevon den zij waren door de arme vrouwen in den slaap verstikt. Dronkenschap was bij dienonnatuurlijken vasten slaap dei- moeders niet in 'tspel geweest, slechts overgroote ver moeidheid. Die arme zielen (want behoeftig waren ze alle drie) zijn, na de gansche week gesloofd te hebben, des Zaterdags avonds letterlijk uitgeput. Wordt zegt de Echo de Zondag als rustdag afgeschaft zij zouden spoedig in den onafgebroken strijd des levens bezwe ken zijn. Met verlies verkoopen en toch nog een aardige winst maken is een kunststuk, dat niet dagelijks wordt vertoond. Voor eenigen tijd ontstond er brand te Liverpool en de spuitgasten wierpen balen wol uit het brandende magazijn op straat. De kooplieden, 'die daarbij tegenwoordig waren, besprakenmet elkander wat die half verbrande wol nog waard zou zijn. Een van hen verwedde een guinje, dat de wol nog voor meer dan 15 pond sterling zou worden ge kocht Daar deze prijs ontegenzeggelijk te hoog was, hielden dadelijk een twintigtal anderen de weddingschap. Hij kocht toen zelf de wol voor 16 pond en betaalde haar nu wel 4 pond te hoog, maar kreeg 20 pond van de tegen partij, omdat hij de weddenschap gewonnen had. Twee Britsche kolenmijnwerkers, Thomas en John Morris, werden onlangs door den magistraat te Chorley gedwongen, om wekelijks de som van drie gulden af te zonderen tot onderhoud van hun drie en tachtigjarigen vader, dien zij op last van de armenkas hadden willen schuiven. Het bleek toen, dat de werkman Thomas Morris met zijn twee zonen een weekgeld maakte van niet minder dan f51,60, en de werkman John Morris, vrygezel, een IS daggeld van f 5.40 ii f 6. Bovendien bleek het, dat zij 'r slechts vijf dagen van de zeven verkozen te werken, zoodat deze sslaven van het kapitaal" niet meer dan twee rust dagen 's weeks genoten 1 Zóó hai d heeft het tegenwoordig de Britsche werkman De Ieren krijgen, te recht of ten onrechte, alle domme gezegden op hunne rekening. Zoo was het een Iersch redenaar die uitriep: »IIoe? sedert jaren vloeit de beker der onrechtvaardigheden jegens Ierland over, en nog is hij niet vol!" Een Iersch dagblad zei van Robespierre »Hij liet geen kinderen na, behalve een broeder, die gelijk met hem het schavot besteeg." Een Iersch geneesheer zei ge durende een tijd van groote sterftesEr stierven dit'jaar, die vroeger niet stierven 1" Bij gelegenheid van eene politieke demonstratie in de Rotonde te Dublin, las men op strooibilletten de gulle uitnoodiging: jDames zonder onderscheid van sekse, hebben vrijen toegang." De schilder Holman Hunt heeft een stuk tentoonge steld, nde Schaduw des Doods" genaamd, voorstellende (Brieven Franco.) Jezus van Nazareth als timmerman, in zoodanige houding, dat zijn schaduw op den muur don voini vertoont van een kruis. Deze schilderij, die dagelijks een groot aantal toe schouwers trekt, is door den kuustkooper Agnew van den schilder aangekocht voor de som van f 126,000. De heer Agnew biedt het op ziju beurt aan voor f 180,000. Een Fiansch blad zegt: Er schijnen tegenwoordig veel monsters geboren te worden. Het eene natuurver schijnsel van dion aard verdringt het andere. InB'lgieis een lam met slechts óóu oog, in het midden van den kop agnean cyclope) ter wereld gekomen. Te Grenoble is een meisje geboren met vliezen onder de armen, even als een vleermuis. In den stal van den baron d'Arsac zijn een vos en een hond, die met de zijden aan elkander zitten, en hoe wel ieder dier een kop heeft zij te zamen slechts één slok darm bezitten. De vos eet de kiekens dus op en de houd verteert ze, terwijl omgekeerd de lekkere beetjes die de hond opsmult in de maag van den vos terecht komen. Men heeft veel te doen gehad om ze wat verdraagzaam omtrent elkander te stemmen, daar de hond steeds den vos wilde bijten en deze laatste den hond altijd in konijnenhollen trachtte mede te sleepen, iets waartegen deze zich weder verzette. Te Brussel zijn zeer goed nagemaakte valsche bank biljetten van '100 frs. in omloop. De zwakke punten van het werk dezer Vervalschers zijnhet verschil van papier en het gebrek aan zuiverheid van het bericht: tLaloi punit le contrefacteur." De politie, verwittigd zijnde dat er reeds 65 bankbiljetten in de Nationale Bank zijn terug gekomen, heeft hare fijnste speurhonden te velde gejaagd, ten einde de daders van deze stoutmoedige vervalsching te ontdekken. Te Gent is tegenwoordig een verbazende hoeveelheid valsche vijffrancstukken in omloop. Die stukken zijn samengesteld uit zilver, koper en tin, hebben geheel het voorkomen van zilveren vijffranc stukken zij geven denzelfden klank, als men ze laat vallen of tegen een ander voorwerp slaat; zij dragen het af beeldsel Napoleon III, en 1870. Men kan ze erkennen bij het aanraken; zij zijn zacht en glad, gelijk stukken lood; ten andere, zij laten aan de vingers een feilen loodreuk. Hun gewicht is minder dan dat der zilveren vijffainc- stukken, de band is een weinig duisterder, de woorden Diev, protege la France, die op zijdestaan, zijn lichtelijk gemoest, en de sterretjes, die tusschen de woorden staan, zijn schier oukennelijk. Te Luik hebben de winkels van kinderspeelgoed nooit zooveel roulettes met toebeliooren verkocht als dit jaar. De sluiting van de speelbanken te Spa schijnt oorzaak te wezen, dat de roulette een familiespel is geworden. Hierop zijn de Regeeringen waarschijnlijk niet bedacht geweest, toen zij dien maatregel in het belang der publieke zedelijkheid namen. Eenschrijvenuit de Rijnprovincie aan de Wee er Zeii; bevat, dat er bij de ultramontanen sprake is van een plan, om al de Pruisische bisschoppen tot leden van den Rijksdag te doen verkiezen, eensdeels als een demonstratie tegen de Regeering, anderdeels om hen gedurende een zekeien tijd voor alle vervolging te vrijwaren, daar, krachtens hun mandaat als afgevaardigde, zelfs ieder tegen hen ingesteld onderzoek moet geschorst worden, zoolang de Rijksdag zitting houdt. De heer Newmarter, sterrenkundige te Melbourne (Australië), heeft aangekondigd, dat in 1874 een buiten gewoon groote komeet zeer naby onze planeet zal ver schijnen. Tijdens de gele koorts te Memphis, in de "Vereenigde Staten heerschte, werd door het gansche land een in zameling voor de noodlijdenden gehouden. Een koopman zond een baal katoen naar New-Tork om ten hunnen voor- deele in het openbaar verkocht te worden. De eenvoudige baal bleek ten slotte een zeer kostbaar geschenk te zijn. De' stoombootmaatschappijen vervoerden de baal, de dag bladen plaatsten de aankondigingen, de makelaars bewezen hunne diensten, alles om niet. Op de markt zelve boden rijke kooplieden tegen elkander ophet laatste bod bedroeg een paar duizend dollais. De kooper bracht het katoen op een andere markt, met gelijk gevolg, weer in veiling, zoodat duizenden dollars op die wijze verzameld werden. Eindelijk werd do baal naar Liverpool gezonden waar de Engelscheu niet bij de Amerikanen wildon achter staan en voor die eene baal ontzaglijk veel geld boden. Door dien gelukkigen samenloop van omstandigheden wierp de eenvoudige gift duizendvoudige vruchten af. SCHIEDAM, 18 December 1873. De Arnh. Ot. behelst het volgende artikel, naar aan leiding van de motie-Melchers in den Schiedamschen gemeenteraad. De Schiedamsche gemeenteraad heeft zich zeerklein- stlidtisch aangesteld. Het daar verschijnende blad bevatte een hoofdartikel, waarin een ongunstig oordeel werd uitgesproken over een of meer niet met namen aange duide leden van den gemeenteraad. Een der leden stelde nu voor alle betrekkingen met dat blad af te brekeu. Dit voorstel werd ingetrokkenmaar er werd een motie aangenomen, waarbij de Raad zijn afkeuring over het artikel te kennen gaf. Wij zullen voor dat artikel geen partij trekken, maar begrijpen niet, hoe een openbaar college officieel oen oordeel kau uitspreken over een geheel particuliere meening. De Raad is volkomen vrij een overeenkomst met eenig blail te sluuen of te eindigen, als het be lang der gemeente dit vordert, maar te oordeelen over artikelen in dat blad voorkomende, ligt buiten den werkkring van den gemeenteraad. Nu hij intusschen eenmaal zijn afkeuring heeft uitgesproken, ligt hierin opgesloten dat, wanneer hij zwijgt, de artikelen der Schiedamsche Courant door hem worden goedgekeurd. In elk geval zal de goed- of afkeuring van hare arti kelen door den gemeenteraad als zoodanig ten eenemale onverschillig wezen aan de redactie en een motie als die, welke in de zitting van den 45 door dat college werd aangenomen, getuigt wel van camaraderie, maar ligt buiten het terrein, waarop een Gemeenteraad zich beweegt en bewegen mag. Alleen wanneer de courant van gemeentewege uitgegeven, door gemeente ambtenaren, in hunne qualiteit, werd geredigeerd zou goed- of afkeuring te pas komen. Maar wanneer de gemeenteraad van Schiedam moties gaat aannemen over artikelen in de Schiedamsche Courant, dan" zal met hetzelfde recht de gemeenteraad van Amsterdam moties kunnen aannemen over artikelen van den Standaard, de Tijd, de Amsterdamsche Courant, het Handelsblad. Ja, er is ook geen reden, waarom die gemeenteraden zich uitsluitend bepalen zouden tot moties over artikelen voorkomende in dagbladen, welke in hunne gemeente verschijnen. Er is geen enkele reden waarom in een volgende zitting van den gemeenteraad van Schiedam deze opmerking van de Arnhemsche Courant niet tot een punt van behandeling zou worden gemaakt, en ten slotte naar aanleiding daarvan een motie zou worden gevoteerd. Het zou ons zelfs aange- genaam wezen, zoo die Raad dit deed on by officieels motie van orde verklaarde: De Raad gelezen hebbende de opmerking van de Arnhemsche Courant, erkennende dat art. 140 der grondwet het gebied heeft aangewezen, waarop een gemeenteraad zich beweegt, en erkennende, dat de beoordeeling van artikelen in dagbladen niet tot zijn werkkring behoort, verklaart in een onbewaakt oogenblik een dwaasheid te hebben begaan en gaat over tot de orde van den dag." Blijkens een nader bericht van Zr. Ms. consul-generaal le Lissabon, dd. 6 dezer, is door de Portugeesche gezond heids-commissie de haven van Rotterdam besmet met cholera verklaard. Bij het Oostenrijksch-Hongaarsche vice-consulaat te Rotterdam is bericht ontvangen, dat schepen, uit Rotterdam herkomstig, in de Oostenrijksche havens aan een quarantaine-observatie onderworpen zijn. Door het departement vim financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Dec. 1873 in de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwesuiken Amsterdam16,576,484 kilogr, Rotterdam12,319,212 Schiedam73,046 Dordrecht38,841 Middelburg365,616 Totaal 29,373,199 kilogr. De Nederlandsche Handelmaatschappij vraagt scheepsgelegenheid voor het transport naar Tjilatjap van 250,000 stuks Utrechtsche klinkers, in te laden te Amster dam. Zij wordenaan boord geleverd en gezet. Aanbiedingen met opgaaf van de gevraagde vracht per last van 2000 stuks, van den tyd, waarop de schepen tot inname gereed liggen, en van de hoeveelheid in de bodems te laden, worden in- gewachttot"Woensdag24 Dec. a. s., des voorm. ten 11 ure. Zoodra mogelijk wordt de uitslag ter kennis van belang hebbenden gebracht. Het hoofdcomité van het Roode Kruis hier te lande heeft weder de som van f10,000 ter beschikking gesteld •q Èidl 'H&ilk'Wvf ft- I. s -JvSk-V AS'. COURANT. abonnement-. Abonnementsprijs, por Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheele Kijk J vM ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f I 00; iedere regel meer f 0.10 Voor den werkenden stond en voor weldadigheidde helft vin den prijs. 5". r 1

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1