>Slfi Zaterdag HST December. I i H 'II M 3281»? BUITEILAHDSCHE BEBlCHTEi. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ft m lp If&VrS'"' f i'y-•< y. v £-c- f >v y xW'->'0'< ^|ts (Brieven Franco.J In den storm van "Woensdag, den 17 dezer, bevond zich by felle branding eu hooggaande zee een Hamburger stoomboot, beladen met zaad en stukgoederen, bestemd naar Frankrijk, in groot gevaar op het rif voor het eilaud Norderney. Weldra was het achterschip verbrijzeld, tei ,vijl het voorschip als wrak op het rif bleef vastzitten, waarop zich de equipage, bestaande uit 12 personen, in doods gevaar bevond. Trots hooge zee en branding beproefde het de reddingsboot van Norderney deze om hulp roepende meusehen te redden; het mocht niet baten: zij werden teruggeslagen, en nog weinig tijds en de woedende zee zou ze verzwelgen. Toen namen twee Hollandsche vis- schers, Cornells Hoefnagel en Evert Bakker, met hunne vyf matrozen (allen te huis behoorende op het eiland Urk) het stout besluit met hunue vischaak een poging tot red ding te beproeven, en na ongelooflijke inspanning gelukte het Bakker nabij het wiak te komen en den ougelukkigen een tros toe te werpen, maar geen der equipage had het besef meer om dien te grij pen of vast te maken. Tot tweemaal toe werd dit beproefdtoen sprong de moedige man op het wrak om den tros vast te maken, en het gelukte hem, met zyn makker Hoefnagel en de vyf matrozen, alle twaalf per sonen van een anders wissen dood te redden en behouden aan wal te brengen. De oppasser van den grooten olifant uit den dieren tuin te Berlijn heeft dezer dagen onder de -erschrikke- lijkste omstandigheden het leven verloren. Daar hij gedurende eenige dagen bedlegerig geweest was, had hij zich door een zijner makkers doen vervangen. Dinsdag wilde hy echter zijn dienst hervatten en trad in het hok van het dier om het schoon te maken. Daar de olifant hem bij lret verrichten van zijn werk in den weg stond, raakte hij hem even met zijn gaffel aan, ten einde hem van plaats te doen veranderen, doch deze nam die handelwijze slecht op, want het dier sloeg hem eensklaps zijn snuit om het linkerbeen, lichtte hem op alsof hij een veder was, en hem alzoo sterk vasthoudende, sloeg hij den ongelukkige met het hoofd en de leden tegen het ijzeren traliewerk. Op zijn hulpgeroep kwamen andere bedienden toeschieten; dezen sloegen het dier met hunne haken en vorken, opdat het zijn prooi zou loslaten, waarin zij weldra slaagdendoch het arme slachtoffer lag te sterven. Zyn gansche lichaam was slechts één enkele wonde en de oogen hingen hem uit het hoofd. Men hoorde hem nog met een stervende stem zeggenvMeine arme Frau und Kinder I" Te Keulen werd des nachts een pandjeshuis bestolen. De eigenaar, die meer dan 400 thaler daarbij verloor, ging zelf aan het opsporen van den dief, omdat hij vermoeden had, en slaagde er in hem te ontdekken en aan de politie over te leveren. De dief was de nachtwacht. Jammer, zegt de Kölnisohe Zeitung dat de man niet een dag of wat gewacht heeft, dan had hij eerst ten minste nog de nieuw jaarsfooitjes voor zijn trouw en waakzaamheid kunnen ontvangen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de commissie, belast poet het onderzoek betreffende een tunnel tusschen Frankrijk en Engeland, Zondag een zitting heeft gehouden, die door verscheiden afgevaardigden en ingenieurs enz. werd bijgewoond. De vergadering was bijna eenstemmig van oordeel, dat de aauleg van een onderzeeschen spoor weg tusschen beide landen als een zaak van algemeen nut moest worden beschouwd; alleen de heer Lowe, Engelsch ingenieur, was van een ander gevoelen. De commissie heeft haar werkzaamheden geëindigd. De prefect van politie te Parijs heeft een maatregel genomen, die algemeen goedkeuring vindt. Daar het ge bleken was, dat vele restaurants vervalschten en voor de gezondheid gevaarlijken wijn verkoopen, zoo heeft de prefect een zeker aantal politie-agenten aangesteld, om de overtredingen van dien aard te constateeren. Bedoelde agenten treden, als gewone bezoekers verkleed, de restau ratie binnen, bestellen wijn, proeven dien, en, in plaats van te betalen, maken zij een proces-verbaal op, indien daartoe termen zijn. Op die wijze zijn reeds verscheidene restaura teurs gestraft. De politie heeft voorts een aanzienlijke hoeveelheid van dien vervalschten wijn, zoowel in degroote 'wijnpakhuizen te Bercy als bij eenige wijnhandelaren, in beslag genomen. Te Ta rijs zijn de statuten van een nieuw dagblad uit- gegeven, even opmerkenswaard door zijn veelbeteekenen- den titel als door zijn leider. Het blad namelijk zal waar schijnlijk heeten: VAppèl au peuple en bestuurd worden 1 door, den heer Rouher, den ex-F ice-Keizer. Het zal met '-.een* kapitaal van 150,000 francs, op aandeelen, worden opgericht. Van alles wordt thans een kunst gemaakt. Zoo werd lIJTdezer dagen te Brussel een kunst-concours in het coiffeeren ^gehouden, waaraan eenige nartisten" uit genoemde hoofd- '- Stad en andere plaatsen uit België, alsmede een onzer land- gehpoten, de heer J. Rensburg Jr., uit 's Gravenhage, deel- r<.i'dagbladenvan .Brusselcbévatten verslagen iiz *y. pramen,® omtrent dien wedstrijd, welke iu de zaal Uniou, den 15 dezer, gehouden werd. Vooral de Chronique gaf een zeer geestig resumé van deze eigenaardige feestviering." Daaruit bleek o. a. ook, dat gemelde heer Rensbuig, hoewel hij als lid der Jury niet naar den prijs mocht mededingen, wegens zijn kunstvaardigheid in zyn vak hij vervaar digde een Coiffure de cour Louis XVI eu Ruban d'acier zeer werd geroemd. Alles wat men van zonderlinge .Ymerikaansche duels heeft gehoord of gelezen, wordt oveitiofïen doorliet vol gende vei haal van de Figaro. Twee yankees, zegt het blad, zijn op het denkbeeld gekomen te duelleeren met de ge wone timmermans-diaaiboor 1 De getuigen hebben twee zulke stuks gereedschap, van hetzelfde model en giootte verschaft en twee dikke eiken plankeu. Elk der strijders werd een stuk voor de borst bevestigd en daarop eeu boor ter haud gesteld. De punten werden weerzijds op de plank geplaatst, en de duellisten wachtten met do hand aan den omslag het teeken af om te beginneu. Zoodra het sein gegeven werd, gingen zij verwoed aan het boren. De be- leedigde vooral onderscheidde zich door verbazende kracht en vlugheid, zoodat hij in twintig seconden door liet dikke eikenhout heen zijn tegenpartij do boor iu de boistge dreven had. De wond was doodelijk en aan de eer voldaan. De overwinnaar had zich den geheclen vorigen nacht in het boren geoefend op ledige okshoofden. Im:i< S C HIE D A M26 December 1873. De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft om trent de vraag of herbenoemde gemeenteraadsleden ver plicht zijn op nieuw den eed af te leggen, aan Gedep. Staten van Zuid-Holland als zyn gevoelen te kennen gegeven, dat de eed of belofte bij elke benoeming behoort te worden afgelegd. De gemeentewet verlangt den eed bij aanvaar ding", en bij herbenoeming heeft een nieuwe aamaarding plaats. Dat de wet dit bedoelt blijkt, volgens den Minister, ook daaruit, dat vóór den gewonen ambtseed nog de zuiveringseed moet worden afgelegd, en voor den laatstge noemden dezelfde grond bestaat bij een herbenoeming als bij een eerste benoeming. Het afleggen eeuer belofte, in plaats van den eed, acht de Minister alleen dan voldoende, wanneer men tegen den laatsten godsdienstige bezwaren heeft. »Iets beleedigends kan in de vordering van nieuwe eedsaflegging evenmin bij tweede en volgende als bij eerste benoeming gelegen zijnelke benoeming is als een blijk van vertrouwen der kiezers te beschouwen." Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over Hoofdstuk Binnenl. Zaken, was het vraagstuk nopens het onderwijs breedvoerig besproken, met openbaring van het bekend verschil van gevoelen. Intusschen werd schier een stemmig, ook door voorstanders van het bijzonder onder wijs, de verwijdering betreurd, welke thans ook reeds tus schen de kinderen der bijzondere en openbare scholen wordt in 't leven geroepen. In den sti ijd tusschen openbaar en bijzonder onderwijs werd eon regeling met voorzichtig heid aangeraden. Sommige leden, hoewel voor handhaving van het openbaar onderwijs, wenschten tocli een middel van tegemoetkoming aan de bestaande bezwaren. Vele anderen konden de hevige aanvallen tegen de wet van 1857 niet billijken, welke gunstig wei kt; met overdrijving wer den bezwaren ingebracht. Zij wenschen de onderwijswet, ook met het oog op art. 194 der grondwet gehandhaafd. Nooit is de toon in ons parlement zoo laag gebracht als in dit najaar door don heer Haffmans. 't Is bijua alsof deze afgevaardigde een ssuccès de scandale" zoekt, llier is een man, die in Nederland leeft en de grondwet heeft be zworen, en die aan een der afgevaardigden, Israëliet van belijdenis, durft te kennen geven, dat hij een vreemdeling is in Nederland, 't Verwondert ons, dat de heer Godefroi 't niet beneden zich heeft geacht, zulk een uitval te beant woorden, hoe welgepast overigens zijn antwoord ook was, en hoe rechtmatig ook zijn verontwaardiging. "Waarlijk men behoeft 't ons niet te zeggen, wie vijanden zijn van ons vrije vaderland. De roem van Nederland —een der eersten in de geheele wereld geweest te zijn, die den middel- eeuwschen schandvlek aller christenvolken heeft uitge- wischt, en den Israëliet niet slechts geherbergd, maar ook burgerrechten gegeven te hebben zou, als het aan deze lieden lag, spoedig uitgewischt zijn. Gelukkig dat toch niet alle geestverwanten van den heer Haffmans met hem hetzelfde durven bestaan. De heer C. van Nispen heeft ge voeld, dat het noodig was een sluier te hangen over het afzichtelijk-naakte beeld van godsdiensthaat, door zyn geestverwaut te aanschouwen gegeven. Wij twijfelen er niet aan, of dezo laatste spreker was op dat oogenblik althans goed geinspireerd, en ook stellig in den geest van verreweg de meesten zijner geloofsgenooten. En toch is de heer Haffmans een leerzame verschijning. Als het stelsel van den heer van Nispen ooit tot de zegepraahkomt in ons vaderland, dan zal de leer van den lieer Haffmans uitge voerd worden, van alle sluiers ontdaan.. Er is toch altoos eon logica der feiton. En de heer Ilaffmaus heeft in deze de logica aan zijn zijde. In den kerkelijken staat kunnen geen andere sburgets" zijn dan geloovige." Voor de anderen blijft het Gheto, De voorzitter heeft den heer Godefroi vermaand, om zich in zijn wooulen wat te matigen. Als de bedreven voorzitter der Tweede Kamer dat noodig heeft geacht, zal het wel zoo hebben moeten zijn, maar anders oen ver pletterende réplique van een der christen-leden in de Kamer, al ware het b. v. ook van een der oud-vrienden van mr. I. da Costa geweest, zou een goeden klank in het geheele vaderland verwekt hebben. In een Nederlandsch parlement mag de Nederlandsche eer, ook niet door den lieer Haffmans, sttaffeloos geschonden worden. Nog eens, lager kan het peil der discussie niet z nken dan het toen zonk 1 De gemeenteraad van den Haag heeft een doortastend besluit genomeu, dat, hopen wij, zoowel daar als in andere steden veel navolging vinden zal. Het heeft een zestiental huizen, in een poort op de Lange Gracht, ter verdere be woning ongeschikt verklaard en het verhuren verboden. Dat er armen gevonden worden die uit onkunde hun leven wagen om eenige stuivers in de week minder aan huur te betalen, kan een gemeentebestuur niet beletten, maar tegen hen die van zulke woningen geld maken, woekerwinst zelfs, zijnjnaatregelen te nemen, en het ware te wenschen, dat gemeentebesturen in dit opzicht wat minder consciëntieus waren. Sedert geruimen tijd was bij velen die belangstellen in de journalistiek de vraag gerezen of de uitgave van het Vaderland zou worden voortgezet na het verstrijken van den vijfjarigen termijn gedurende welken zij was gewaar borgd, In 't begin van April 4869 voor 't eerst uitgegeven, zou het blad 1 April 1874 kunnen worden opgeheven. Thans blijkt dat dit niet het geval zal wezen. In het nom- raer van gisteren deelen de uilgevers mede dat zij, voor namelijk tengevolge van een aanzienlijke vermeerdering van het getal geabonneerden, tot de voortzetting hebben besloten. Met ons zullen velen zich over dit besluit ver heugen. Thans immers is niet slechts het gevaar opgeheven dat in de residentie het tegenwicht tegen hét Haagsche Dagblad zou worden weggenomen, maar tevens is aan de libérale partij het behoud verzekerd van een blad, hetwelk hare beginselen op onafhankelijke en talentvolle wijze ver dedigt. De geringe prijs (f 4,90 per drie maanden) kan medewerken om het Vaderland algemeen te verbreiden. Uit het huis van correctie te Hoorn wordt op den 2 Januari e. k. ontslagen zekere S. A., geboren volgens zijn opgaaf te Amsterdam in het jaar 4795; hij is dus thans in zyn 79ste jaar. Van die 79 jaren heeft hij nagenoeg vijftig in de onderscheidene gevangenissen doorgebracht; en zoo ver dit bekend is, altijd correctioneel. Gedurende zyn ver blijf iu de gevangenissen heeft hij zich meestal voorbeeldig gediagen. In de Haarlemmermeer is dezer dagen, zeer in het klein, in het stoomgemaal in den Oosteinderpoel een proef genomen met de in Belgie uitgevonden nieuwe brandstof. Men had gemengd 2 kilo zwarten grond, 1 kilo steenkolen- gruis en p. m. 200 grammen soda, opgelost in water als voor goede vermenging noodig geoordeeld. Men geloofde echter te veel water gebruikt te hebben. Het aldus verkregen meng sel, brandde wat lui maar toch geheel en gaf zeer veel hitte, evenwel vermoedelijk te weing vlam om stoom te krijgen. Daar men geen stoom noodig had, werd dit niet beproefd. Wanneer er gemalen moet worden zal de proefop grooter schaal hervat worden, als wanneer over de geschiktheid tot stoomvorming zal kunnen worden geoordeeld. Een proefin een kachel gaf tot uitkomst, dat deze rood gloeiend gestookt werd en evenlang aanbleef, als met dezelfde hoe veelheid enkel steenkolengruis. Ook de leerlingen der vierde klasse van de hoogere burgerschool te Goes hebben een dankadres gericht aan den heer Fabius, lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal, voor hetgeen hij tot verdediging van de Holland sche jongens in de Kamer heeft gezegd. De heer Guljé heeft wegens den toestand zijner ge zondheid de caudidatuur voor de Tweede Kamer, door de kiezers van Burgerplicht te Bergen op Zoom hem aange boden, niet aanvaard. Het Alg. Dili. v. ITederl. Indie meent, datlndie van het invoeren van den gouden standaard in Nederland voor zichzelf geene schadelijke gevolgen .behoeft te duchten. Het te demonetiseeren zilver zal in zulke betrekkelijk ge ringe hoeveelheden tegelijk aan de markt komen, en deze operatie zal zich over zulk een groot aantal jaren vèrdéeleh, dat haar invloed op den wisselkoers schier onmerkbaar zal zijn. Wil Duitschland niet enorme schade lijden, dan moet het zijn losgekomen zilvervoorraad uiterst langzaam en voorzichtig van de hand zetten. Verder doet het blad uit- komen, dat de tegenwoordige jaariyksche productie van goud driemaal grooter is dan die van het zilver. Blijft die verhouding bestaan, dan zal het evenwicht der wereld- geldcirculatie, welke op dit oogenblik voor Va uit zilver en voor Vs uit goed bestaat, verbroken worden'. Een gevolgd lil iff 4-^1 ;-cv^,w<- Yr- ci o u - COURANT. A B ORNEHBSTl Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheele Rijk2 50. If j-'J» ,1 ADVEBTENTIENs Prijsvan 1 tot 10 ge«une regels f 1 QO;iedcio regel meer f0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheiddc helft van den prijs. nflnuunn )rn« n!S« flnl /In n ,.n« l>ni 1 X 1 l' Hf i •iV vi|| - W

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1