>- n Verschijnt iaplijis, litiezooH Hap. Maandag 21} December. II -Ao. US73. Jl* 3290. IB OJTNBMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het gehecle Rijk i (Brieven Franco.) ADTEBTBSÏIEH: Prijs- van 1 tot 10 gcivone regels f 1 00; iedere regel meer f0 10 Voor den werkenden stand en aoor weldadigheid, de helft van den prys. Evenals in vorige jaren wordt ieder in de gelegenheid gesteld Nieuwjaarswensclien in deze Courant te doen plaateen, tegen betaling van VIJFTIG CENTS. Daartoe zal het nommer "dat naar den regel in den avond van Woensdag den 3 i December zoude moeten verschijnen) worden uitgegeven in den vroegen morgen van Donderdag, den Nieuw jaarsdag, waardoor het nommer, dat anders aan den avond van dien dag zou verschijnen, vervalt, W De inzending van Adcertentiën kan ge schieden tot Woensdag 31 December, des namiddags ten S ure. 8UITERILAHDSCHE BERICHTEN. De Times gispt sterk ia eea zijner artikelen de rede voering, welke de aartsbisschop Manning dezer dagen tot een talrijke vergadering van geloofsgenooten te L-nden gehouden heeft, en waarin die prelaat ten slotte verklaart, dat hij zich overtuigd houdt dat de strijd, die tegenwoordig in Duitschland tegen het ultramontanisme gevoerd wordt, ten gunste van de Katholieke kerk zal eindigen. Gemeld blad zegt o. a.dat de redevoering van den aartsbisschop Manning niets anders is, dan een aaneenschakeling van drogredenendat bijna geheel Europa zich tegen het leer stuk der pauselijke onfeilbaarheid verzet; dat de grootste vijandin der Katholieke kerk de gewetensvrijheid is; dat de geschiedenis staaft, dat het kerkelijk gebied van het pausdom hoe langer hoe meer wordt beperkt; dat de Duitsche natie tijdens de hervorming aan Rome den zwaarsten slag heeft toegebracht en thans op het punt is, om haar werk de kroon op te zetten. De Fransche Nationale Vergadering heeft in hare Dinsdag gehouden zitting de discussién over het budget van Financiën voortgezet, doch zonder tot een definitief besluit te komen. Het debat heeft voornamelijk plaats gehad tusschen den heer Léon Say en den Minister van Financiën. Eerstgenoemde, den algemeenen finan- cieelen toestand besprekende, beweerde, dat met vlottende schuld in de behoeften der schatkist was te voorzien. Hij wees de middelen daartoe aan, namelijk: een uitgifte van schatkistbiljetten, tijdelijke staking van de subsidiën aan de spoorwegmaatschappijen en de jaarlyksche aflossing, die de Regeering aan de bank van Frankrijk moet doen, tot 150 in plaats van 200 millioen francs terug te brengen. De Minister antwoordde hierop: Wij staan voor een te kort van 145 millioen, daarom moet de aflossing van 200 millioen aan de bank gehandhaafd blijven. Dit tekort be staat reeds sedert drie jaren, en het zou zeer goed het volgende jaar weer zoo kunnen zijn, doch die toestand mag niet bestendigd worden. De middelen die de heer Say aangeeft, maken geen einde aan het deficit; er is maai- één middei om uit deze moeilijkheden te geraken en dat be staat in het heffen van nieuwe belastingen. 'Handel en nijverheid moeten zich dezelfde offers getroosten als de akkerbouw reeds draagt De oude bestaande belastingen hebben in de eerste elf maanden van dit jaar 70 millioen frs. meer opgebracht dan het vorige jaar. De gewone uit gaven moeten daarom door gewone middelen gedekt worden. Tegen het einde der zittingheeft de Minister Desseilligny een wetsontwex-p ingediend, ten doel hebbende deRegeering te machtigen, met de ex-Keizerin af te rekenen, ten einde de civiele lijst van den overleden Keizer tot vereffening te brengen. Men is hierbij tevens overeengekomen, dat de door den afg~ vaardigde Fourcaud hierover ingediende in terpellatie, bij de discussién over bovengemeld voorstel, daarmede zou kunnen samengevoegd worden. De Reicliz-Anz. weerspreekt de verontrustende ge ruchten, die in de beide laatste dagen omtrent de gezond heid van den Keizer van Duitschland zijn verspreid. In zijn toestand zegt het officieel orgaan, heeft geen ongunstige verandering plaats gehad. De zware verkoudheid, die hij onlangs gevat heeft, neemt haar geregelden loop. Algemeen vreest men te Berlijn, dat de vertraging, die het indienen bij het Huis der Afgevaardigden van eenige toegezegde gewichtige wetsontwerpen, ten gevolge van de voortdurende ongesteldheid des Keizers, ondervindt, zal veroorzaken, dat ook ditmaal het meerendeel dier onder worpen niet vóór de bijeenkomst van den Rijksdag in over weging kan genomen worden. Of in dat geval die beide lichamen andermaal gelijktijdig zitting zullen houden, of 'at het Huis der Afgevaardigden verdaagd en op nieuw, na de sluiting der zitting van den Rijksdag, bijeengeroepen aal worden, is nog onzeker. i/. Hit Ehrenbreitstein meldt men, dat de opperburge- ïmeeater, die zich vandaar, naar Niederberg had begeven, om aan een door den bis schop van Trier onwettig aangestelden geestelijke het ver richten diens ambtsfunctien te verbieden en de registers van den burgeilyken staud in ontvangst te nemen on verrichter zake is tei uggekeerd. Do geheele gemeente verzette zich tegen de ovcigave dier registeis. De Regeei ing heeft daarop twee kompagnien soldaten bij de ingezetenen van Niederberg ingekwaï tieró. Generaal Moiiones schijnt zich niet met zijn hoepen te Zaranz ingescheept te hebben, zooals men meende. Hij is over land naar de haven van Passage gegaan, waar hij aangekomen is zonder door de Carlisten vei ontrust te zijngewoulen. Hij heeft dus geen slag behoeven te leveren. Daar, te Passage, is hij met de inscheping zijner tioepen be gonnen, waarschijnlijk met het doel ze naar Santander te voeren. Hij schijnt dus voornemens te zijn Bilbao te ont zetten en de ten zuiden van Tolosa opeengehoopte Car listen in den rug aan te vallen. Hij is met zijn leger aan een groot gevaar ontsnapt. BIHHENLAMDSGHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 27 December 1873. De namen der leden van de feestcommissie alhier voor het Kroningsfeest in Mei 1874 zijn: Hoofdbestuur.- de heeren: II. W. M. Roelants, voor zitter; J. S. M. de Groot, 2de voorzitter; J. C. Sander, secretaris; ~VV. L. Combé, 2de secretaris; P. Brillenburg, penningmeester; J. F. Legner, mr. H. M. G. Poortman, W. C. van der Schalk. H. M. Bremmer, P. van der Burg, A. Dirkzwager, G. van Erpecum, J. Groenewegen, M. M. Kerdel, J. C. H. Kramers, B. J. Levi, G. Mak, H. van Ophemert, D. Pigeaud JDz A. J. van de Ven, S. A. Vernède, A. Visser, P. van Vlaar- dingen, J, J. Vormer en F. J. A. Wenneker. Sedert de opgave in een vorig nommer dezer courant, zijn bij den penningmeester van het onder-comité j Schiedam" nog ingekomen voor het kinder-feestgeschenk aan Z. M. den Koning, op den 12 Mei 1874: Van 160 leerlingen uit de Chr. school van den heer J. Hoogendam aan de Tuinlaan alhier f 21.25 5 de leerlingen uit de Chr. school van den heer S. van Kampen te Vlaardingen - 20.62» d de leerlingen uit de Chr. bewaarschool te Vlaardingen, hoofdonderwijzeres mej. E. Bijleveld- 11.31 Nog van een der leerlingen uit de school van mej. J. J. van Driel, alhier- 1 Uit den spaarpot van een niet schoolgaand kind beneden 6 jaar1 f 55.185 Makende met de vorige opgave - 424.03» een bedrag vanf 479.22 Het vervolg op de boekenlijst van de volks-leesinrich- ting der Maatschappij tot Nut van't Algemeen, Departement Schiedam, wordt blijkens achterstaande advertentie voor leden en begunstigers beschikbaar gesteld. Reeds een vluchtige kennisneming van die supplement-catalogus doet zien dat de bibliotheek vele uitnemende werken rijker geworden is. De giften onzer stadgenooten, zoowel in boeken als in geld, hebben aan de bibliotheek die belang rijke aanwinst vei schaft. Evenals de hoofd-catalogus is ook dit supplement zeer goed bewerkt. Ieder die weet wat moeite een dergelijke arbeid inheeft, zal zeer zeker het weik der commissie op prijs weten te stellen. Bij voortduring vestigen wij de aandacht onzer stadge nooten op deze nuttige instelling. Heden herdenkt Jan van der Meer zijn vijfentwintig jarigen trouwen dienst als knecht bij den heer J. C. van der Hoeven Jz.opmerkelijk is het, dat hij in al die jaren geen enkel uur heeft verlet. Tot blijk van erkenning en waardeering voor dit langdurig en onafgebroken dienst betoon, ontving hij van zijn patroon een sigarenstandaard met zilveien voet. Het doet ons genoegen van dergelijke bewijzen van goede verstandhouding tusschen patroons en knechts melding te kunnen maken. Bij Kon. besl. zijn met ingang van 1 Jan. 1874, ter vervanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet heikiesbare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd: voor Zuid-Holland: dr. H. Boursse Wils, te Leiden; dr. G. P. Buchner, te Gouda; dr. A. M. Ballot, te RotterdamW. Robertson, apotheker te Rotter dam; F. J. Moet, apotheker te 's Gravenhage; tot plaats vervangende leden, voor Zuid-Hollanddr. J. A. Boogaard, hoogleeraar te Leiden; dr.T. II. Blom Coster, te 's Giaven- hage; dr. IC. A. Rombach, te 's Gravenhage; dr. J. M. Addink, te 's Giavenhage; P. J. Haaxman, apotheker te Rotteidam; G. W. Boot, apotheker te Gorinchem. Aan de Regeering is medegedeeld, dat het reglement voor den loodsdienst te Ancona de volgende wijziging heeft ondergaan: De loodsgelden, tot heden geëvenredigd aan den diepgang der schepen en den afstand van de haven, worden thans beiekend naar den tonnen-inhoud inden a daar, vergezeld van enkele gendarmes, meetbrief vermeld. Yoor elk schip wordt betaald 15 cen- times per ton. De loodsen zijn verplicht, voor zoo veel de weersgesteldheid dit toelaat, hunne diensten te leenen tot 5 mijlen in den omtrek. Op verderen afstand wordt liet loodsgeld met een dei de verhoogd. Uit het thans voor den prijs van f 1 verkrijgbaar "ge stelde «rapport van de commissie van advies ter zake ecner leoiganisatie van kerk en kerkbestuur, benoemd door de algemeene Synode dor Nedeii. Herv. kerk in 1873," blijkt o. a. dat de commissie drit section heeft benoemd: de eerste bestaande uit de hh, Cramer, van Lijnden on van Toore- nenbergen; de tweede uit de hh. Feith, Francken en van Griethuizen, en de dei de uit de hh. Hugenholtz, Junius en do Kanter. De drie sectien hebben ieder een advies uitge- bi acht, terwijl bovendien nog een afzonderlijk advies werd ingediend door den heer Junius, die rnet de beide andere leden zijner sectie niet had kunnen samengaan. Geen der vooistellen mocht een meerderheid in de commissie ver werven. Die voorstellen worden gezamenlijk iu het rapport medegedeeld onder bijvoeging van de volgende woorden «Hoe gaarne had uw commissie u een advies willen gevenMet u overtuigd dat de toestand van onze kerk allertreui igst is, en aan doortastende maatregelen de drin gendste behoefte heeft; met u geloovende dat al liet moge lijke moet worden beproefd om den weerzin -weg te nemen, dien de handhaving van het status quo van zoo vele zijden ontmoet, en de pai tijschappen in onze kerk te doen op houden, die haren bloei in den weg staan, zouden wij u zoo gaarne een weg hebben aangewezen, die tot triomf der waarheid en tot bevestiging van den vrede in onze kerk kon leiden. Maar het hóeft ons niet mogen gelukken. Wij zeggen het met smart. Toch vleien wij ons met de hoop dat onze arbeid in ieder geval zal kunnen dienen om de gedachten over dat aangelegen onderwerp tot meer bepaaldheid en helderheid te brengen." De JELaarl. öt. deelt uit een brief van een officier van het blokkade-eskader dd. 6 Nov. jl. o.a. het volgende mede: Door het stoomschip Schouwen, kommandant van der Star, is een zeer curieuse buit gemaakt. Hij heeft namelijk een schoener van Penang op de kust aangehouden, bemand met Chineezen, waai onder zich echter drie Europeanen bleken te bevinden, namelijk een Hollander, een Deen en een Engelschman. De Hollander is reeds gebleken te zyn een gewezen matroos van de Nederlandsche marine, die vroeger in het tuchthuis te Leiden had gezeten en daaruit ontvlucht was. Hij heeft bekend 4 maanden geleden in Groot-Atsjin geweest te zijn. In zijn bezit werd nog gevonden een exer citie-reglement, een voorhaik en een kogeltang. Allen zyn gevankelijk naar Deli getransporteerd. De afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche maatschappij vanlandbouw heeft, met34 tegen 21 stemmen ten aanzien van het wetsontwerp tot intrekking der bij zondere bescherming der jacht en het jachtbedrijf, be sloten, aan het hoofdbestuur van landbouw mede te deelen, dat deze afdeeling zich met de voorgestelde wet niet kan vereenigen. Een gelijk besluit wet d reeds vroeger door de afdeeling Amsterdam genomen. Toch heeft genoemd hoofdbestuur gemeend zich voor de vooi gestelde wette moeten verklaren. De gemeenteraad van A Waterdam heeft den 24 dezei beraadslaagd over een voocstól van B. en W., strekkende om dezen te machtigen den st^dwehouwburg tijdelijk, d. i. per keer of per week, aan één of meer personen ter exploi tatie te verpachten. Daarbij is tegelijk aan de orde gesteld een adres der heeren Albregt en van Ollefen, verzoekende gunning der pacht van den schouwburg tegen f 10,000 's jaars, van af 1 September 4874 tot 1 September 1876, en voor f4500 voor het nog loopende seizoen; alsook een voorstel van het raadslid van Nierop, om "Victor Driessens, tegen berusting in het tegen hem gewezen vonnis, te ont heffen van de betaling van schadevergoeding en proces kosten, met ondersteuning van het bovengenoemde adres der heeren Albregt en van Ollefen. Na lange discussién is met 26 tegen 2 stemmen overeenkomstig het voorstel van den heer van Nierop besloten. De heer van Nierop ver zekerde den raad dat de heer Driesens in gesneld vonnis zal berusten. Naar Atsjin vertrokken den 17 dezer uit Samarang de hulptroepen van Z. H. Pangeran Ario Mangko Negoro en van Z. II. Pakoe Alam. Z. II. Mangko Negoro voegde zijn manschappen, in 't bijzonder zijn officieren, een kort maar krachtig woord toe: zij hadden te overwinnen ofte sterven, zeide hij Indrukwekkend ook was het afscheid van Z. H. Pakoe Alam. Al zijn manschappen legde hij een voor een de hand op het voorhoofd, ten teeken dat hjj hem zijn zegen tot geleide gaf, wat een diepe ontroering teweeg bracht Tranen blonken iu veler oog. Maar weldra had een ander gevoel de overhand. Kolonel Frappier sprak een kort, flink woord in het Hollandsch, en verzocht daarna den Resident, zyn tolk te willen zijn bij de inlandsche troepen. Dat deed de Resident, en naar gewoonte volbracht hij die taak met eere. Eeist in het Maleisch, daarna in het Javaansch hield hij, onder de gespannen aandacht en onder de klimmende belangstelling van alle aanwezigen, tot de vertrekkenden een toespraak, die de tranen droogde en de geestdrift deed ontvonken, zoodat allen in de beste stem- 31 K COURANT. 1.85. 2 50. er r '4 4 ff-1 ♦Lt I .v2. +\ysr

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1