i 1874. Tersckijnt dagelijks, jtiezoiiM Nap. Vrijdag O Januari. Ti5SI«LAMDicHr bIrTchtëm. M 3297. BUjTjHUWDSGHE BERICHTEN. ab onniHmi: Er is te Parijs weder sprake van een nieuwe pt efec- torale beweging, belangrijker' dan de vroegere en zonder welke men geen goede uitwerking van de maire-wet ver wacht. Ditmaal zijn de republikeinen er buiten. Er zijn er dan ook niet meer onder de administratiemaar men heeft gemerkt dat al die brave lieden, waardoor ze vervangen werden, nog geen bekwaamheden van den eersten rang ïjn, al werden zedoorbisschoppenaanbevolenofal kwamen ;e uit Jezuïetenscholen. Reeds zijn er enkelen onder, die door hunne onhandigheid de hooge overheid gecompromit teerd hebben. Een van hen is zelfs reeds ontslagen door denzelfden persoon, die hem nog onlangs benoemd had. Deze persoon isde hertog de Broglie. Bij de mannen jan den 24 Mei ziet er dus ook niet alles couleur de rose uit. De theorie der Fransche doctoren omtrent de cholera schrijft deze ziekte toe aan de ontwikkeling eener zwam, én een ander kwam daardoor op de gedachte om carbol- züre-aminonia als geneesmiddel te bezigen, hetgeen de gunstigste uitkomsten opgeleverd moet hebben. Dr. Déclat gaat nog verder en beschouwt deze verbin ding als een voorbehoedmiddel, dat in tijden van epidemie, met siroop vermengd, kan gebruikt worden. Hij hecht zooveel waarde aan dit middel, dat hij het op verschillende wijzen gebruikt en het zelfs in hevige ge vallen in het aderstelsel spuit. De ellende te Parijs is grooter dan in een der jaren na den oorlog. Tegen Kerstmis en Nieuwjaar doet de klein handel de beste zaken van 't geheele jaar, thans wordt het door de winkeliers ingeslagen goed niet verkocht, zoodat de banken van leening't werk haast niet afkunnen. De min- gegoeden moeten zich van alle overbodige zaken ontdoen, om hunne verplichtingen na te komen en ook na die op offering zijn nog velen genoodzaakt zich in staat van faillisse ment te laten verklaren. Daarbij komt dat vele fabrieken gedeeltelijk stilstaan, zoodat duizenden bekwame werk lieden geen werk hebben. Behalve de onzekerheid in het land zelf, waar men geen zaken aandurft, omdat men vreest dat een of andere staatkundige partij een coup de main zal wagen, is de Amerikaansche crisis van grooten invloed op deze stagnatie in de zaken. Parijs had een be langrijk débouché in de Vereenigde Staten, maar in den laatsten tijd bleven de bestellingen achterwege. Te Parijs is een Spaansch edelman overleden, die in zijn testament 100.000 fr. heeft uitgeloofd voor dengene, die gedurende tien dagen na de begrafenis in den graf kelder bij de doodkist de wacht wil houden, om hem hulp te verleenen, voor het geval hij levend mocht begraven worden en uit den schijndood mocht ontwaken. Men schrijft uit Nizza, dat de gevangenschap van Bazaine niet zoo licht is, als de meesten denken, ofschoon ook niet zoo streng, als van den man met het ijzeren mas ker, die ook op het eiland St. Marguérite opgesloten was. lederen dag mag Bazaine eenigen tijd op het terras wan delen, dat een heerlijk uitzicht biedt op Cannes en verder tot aan de Savooische Alpen. Slechts enkele personen worden tot hem toegelaten. Zjjn zevenjarig zoontje, dat voorloopig bij hem is, kolonel Villette, die hem vrijwillig in de gevangenis gevolgd is, zijn vrouw en een bediende mogen alleen met hem verkecren. De Regeering heeft voor een priester en een dokter gezorgd. t In de laatstgehouden vergadering van de arbeiders- vereeniging te Berlijn begon een der leden, Schlesinger, die door zijn excentriciteit bekend is, zijn rede met de woorden: sik moet mijn verontschuldiging maken, dat men mjj in de laatste vergadering gemist heeft." De voor zitter merkte op, dat het bureau den geachten spreker vol strekt niet gemist had. sJa, maar de vergadoring kan my toch gemist hebben," ging Schlesinger voort. sDit zal ik 'aan de vergadering vragen," hernam de president en ver zocht de leden, welke den heer Schlesinger gemist hadden, de hand op te steken. Niemand stak de hand op en de ge achte spreker verliet onmiddellijk de zaal, onder een ho merisch gelach van zijne medeleden. Te New-York heeft Blachfort een fabriek opge richt tot verdichting der melk, waarin de volgende handel wijze plaats grijpt. In 56 kilogram melk wordtl4 kilogram witte suiker gedaan, en ongeveer een theelepel vol dubbel koolzure soda. Alen giet de zoetgemaakte melk in ver glaasde of geëmailleerde potten en dampt ze uit in een waterbad. Na ongeveer drie uur gaat de melk in een bry- fgchtigen toestand over, en door gestadig roeren en ver- Vwarmen wordt zij daardoor in een roomkleurig poeder ^veranderd. Alsdan stelt men dit ter afkoeling aan de lucht bloot, weegt het in halve kilogrammen af en brengt ?het, door middel eenor pers, onder den vorm van platen, -zoo groot als een kleine tegel. Deze platen of koeken wor gden. in bladtin gewikkeld, in dèn handel gebracht, jïf De Amerika, een dagblad dat in Bogota, Nieuw- i.'fGrenada, het licht ziet, spreekt van een ontdekking, zoo ■'.zeldzaam, dat zij nog bevestiging behoeft, eer men haar |geloof schenken kan. Don Joaquim de Costa zou namelijk -op:;een zijner goederen een steerien gedenkteeken hebben [ontdekt,1* dat' door éen'kleine Volksplanting van Pheniciërs .f-'r.-a CBrleven Franco.]) uit Sidonia, in het jaar 9 of 10 der regeering van Hii am, een tijdgenoot van Salomo omstreeks tien eeuwen vóór de christelijke jaartelling werd opgericht. De klomp bevat een opschrift van acht regels, in fraaie letters, maar zonder afscheiding der woorden of-leesteekens. Vertaald zou het opschrift vermelden, dat die mannen vau het land Kauaan zich in de haven Aziongaber (baai Akubal) inscheepten en na een tocht van twaalf maauden van het land Egypte (Afrika) door stroomingen medegesleept, te Guayaquil, in Peru, voet aau land zetten. Op genoemden steen zouden ook de namen der reizigers vermeld zijn. Kunstbode, Hoe nauw de samenhang is tusschen de zindelijkheid en het woeden van epidemiên wordt aangetoond door statistieke gegevens van de steden St. Louis, Boston en Baltimore. In beide laatstgenoemde plaatsen werden bij het naderen der cholera de maatregelen in het belang dei- openbare gezondheid met alle energie genomen en duizen den guldens werden voor het reinigen van pleinen, straten en stegen uitgegeven. In St. Louis liet men de handen in den schoot rusten. De resultaten waren opmerkelijk. Boston verloor bij een bevolking van-440,000 zielen slechts 327 inwoners aan de gevreesde ziekte, bij een nominaal sterftecijfer van 5000 in het jaar. St. Louis vei loor van 65,000 inwoners, niet minder dan zes duizend. In Baltimore werden bij het naderen der ziekte 40,000 dollars tot het zuiver houden der stad besteed en van de 100,000inwoners stierven er slechts 853. Een vernieuwd bewijs, hoe men door voorzorgsmaatregelen en zindelijkheid der epidemie paal en perk kan stellen. «- Baron Maltzau verhaalt dat bij den regeerenden stam Fodli in zuidelijk Arabi2 vele leden, zoowel mannen als vrouwen, zes vingers en zes teenen aan elke hand en voet hebben. Het bezit daarvan wordt door het volk in het al gemeen als een bewijs van adellijk bloed beschouwd, en als zoodanig op prijs gesteld. Evenals in andere regeerende huizen bestaat ook bij dat der Fodli de gewoonte van onder elkander te huwen hetgeen als de waarschijnlijke oorzaak van het behoud van dit kenmerk, bij talrijke en verwijderde leden der familie kan worden beschouwd. In Kaïro heeft dezer dagen een diefstal plaats gehad, die èn wegens het aanzienlijk bedrag van 't gestolene èn wegens de uitvoering, de bewondering zal wekken van de behendigste dieven in de groote steden van Europa. De bestolene zijn de heeren Rocheman, ingoudenjuweelen; de waarde van 't gestolene bedraagt tusschen de vieren vijf ton gouds. De winkel staat in de drukste straat van Kaïro, waar 't verkeer weinig minder levendig is dan in de Kal ver straat te Amsterdam, en de plundering van 't magazijn had op helderen dag plaats. De dieven zijn daarbij op de vol gende wijze te werk gegaanVoor ongeveer vier weken huurden drie heeren in het achterhuis van de heeren Rocheman een magazijn, om er wijnhandel in te drijven. De zaken die gedaan werden, schenen nog al van omvang en aan het vaten inrollen en uitbrengen kwam geen einde. De vaten die weggebracht werden, bevatten geen wijn, maar zoo als nu gebleken isaarde. De dieven hebben n. 1. in den tijd van drie weken een tunnel gegraven van30 meter lengte, die goed berekend was, want zij kwam in het magazijn van de juweliers uit Nu is de gewoonte dat dergelijke winkels tegen etenstijd gedurende twee uren gesloten worden, en dien tijd namen de dieven waar, om in den winkel te komen en dien geheel leeg te ruimen. Zij hebben de voorkeur aan den meer gewaagden diefstal bij dag gegeven, omdat des nachts de voornaamste waarden in ijzeren brandkasten werden bewaard. Zóó goed hadden zij hunne maatregelen genomen, dat geen spoor van de dieven gevonden is. SCHIEDAM, 8 Januari 1874. Volgens een telegram (Keuters office) hebben de Hollanders den Kraton binnen schot. Het bombardement is den 3 Januari begonnen en zal duren tot dat de Atsji- neezen zich overgeven. Volgens gerucht heerschen cholera en andere ziekten in het Hollandscbe kamp en is de sterfte groot, vooral onder de inlandsche troepen. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Oorlog is ver schenen. De Minister verklaart, dat hij al zijn krachten zal inspannen, om zoo spoedig mogelijk gereed te zyn, ten einde bij een dreigend oorlogsgevaar niet onvoorbereid be vonden te worden. Tegen het verwijt, dat hij in de Tweede Kamer met zichzelf in tegenspraak zou zjjn gekomen, ver dedigt hij zich met nadruk. Verbetering van de kazernee- ring zal stelselmatig geschieden. De schadelijke vestingen zullen'niet gesloopt worden, voordat het ontwerp tot rege ling van het vestingstelsel behandeld is. De Minister van Binncnlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, aanvankelijk aandeijkkautorente Rotterdam, Utrecht, Arnhem en Groningen, gelegenheid is geopend tot het ten ijk aanbieden van'1. nieuwe weeg werktuigen,; 2. weegwerktuigen, welke herstellingen heb ben 'ondergaan,die onjuiste aanwijzingen ten gevolge kunnen hebben of schending van stempelmerkcn veroor zaken (art 45b, wet van '7 April 1869, Staatsbl. no. 57); 3. weegwerktuigen, waarvan de ijk door belanghebbenden wordt verlangd (ait. 45c, wet van 7 April 4869, Staatsbl. no. 57.) Het Katholieke en half-officieele Journ, de Krux, zegt over den oorlog met Atsjin: De roemrijke en voor- deelige vrede, die men van de Sumatrasche expeditie mag verwachten, zal voorzeker den luister nog verhoogen van het vijentwintigjarige feest der troonsbeklimming van Koning "Willem III Dat feest, zegt het blad verder, zal aan onze voormalige landgenooten een nieuwe gelegenheid schenken oin van hunne trouw en verknochtheid te doen blijken aan het oude stamhuis van Oranje-Nassau, dal zoo onafscheidelijk met hun grootsch historisch verleden is ver bonden. Het zal in den volsten zin des woords een nationaal feest zijn, waaraan alle standen der bevolking, zonder ondeischeid van staatkundige of godsdienstige denkwijze zullen deelnemen, De Nederlandsche Katholieken zullen bij hunne overige landgenooten zeker niet achterblijven in oprechte en hartelijke toejuichiug van een Souverein, wiens zorg voor het geluk van zijn land zich gedurende het vierde eener eeuw evenmin verloochende, als van zijn onveranderlijke getrouwheid aan den eed, op een consti tutie afgelegd, die alle verkregen rechten en alle openbare vrijheden waarborgt en waarvan Nederland den 3 Novem ber jl. het vijfentwintigjarig bestaan heeft gevierd. Door de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland is dezer dagen een circulaire aan alle komman danten van schutterijen (dienstdoende en rustende) ver zonden, inschrijvingen verzoekende om aan Z. M. den Koning een zelfstandig huldeblijk uit naam van de officie ren der schutterijen aan te bieden, bij gelegenheid van het zilveren kroningsfeest In navolging van hetgeen voor het leger bepaald is, heeft de vereeniging gemeend een maxi mum te moeten vaststellen, en wel f5 voor hoofdofficieren, f2.50 voor kapiteins en f 4 voor mindere officieren. Omtrent de wijze van aanbieding van het kinderge- scheuk aan Z. M. den Koning, bij gelegenheid van het 25- jarig jubilé, stelt het centraal-comité voor, dat de aan bieding door kinderen zal geschieden en dat de aanspraak door een hunner wordt gehouden. Ook denkt men er over den kinderen een aandenken ter hand te stellen. Eindelijk heeft de Haagsche gemeenteraad een be slissing genomen omtrent de plaatsing van het standbeeld van Thorbecke; enwelmet47 tegen 46 stemmen, dat het, volgens voorstel van burgemeester en wethouders, zal worden opgericht op de Plaats. Een voorstel, om geen toestemming te geven tot plaat sing van het standbeeld in den Haag, werd met 20 tegen 43 stemmen verworpen. Uit Zwolle wordt gemeld: Achter do fabriek van de heeren G. J. Wispelwey Sc Go. aldaar, waar men een ijzeren brug heeft vervaardigd voor een der kunstwerken van den Oosterspoorweg tusschen Amersfoort en Amster dam, was men Maandag avond bezig die brug op pontons te plaatsen tot vervoer, doch het ijzeren gevaarte bleek te zwaar, zoodat brug en pontons in de diepte verdwenen. Op oudejaarsavond is te Zutfen een verregaande baldadigheid gepleegd. Men heeft met een scherp geladen pistool door het raam in het huis van den Lutherschen pre dikant, den heer Bruyn, geschotende kogel drong door lot in de studeerkamer van den dominé, waar op dat ocgen- blik gelukkig niemand aanwezig was. Aan den knop der voordeur van het zelfde huis werd ook eenig vuia werk vastgemaakt en daarna afgeschoten, waardoor de deur aan merkelijk beschadigd is geworden. De justitie doet onderzoek. Naar men verneemt, is door Burgemeester en Wet houders van Amsterdam aan Z. M. den Koning de uit- noodiging gericht, om op den 42 Mei a. s. de hoofdstad met zijn tegenwoordigheid te vereeren. Als een bewijs van vermeerderd brievenvervoer kan strekken, dat voor ongeveer 25 jaren de toenmalige post directeur te Zevenaar van zeer groote drukte gewaagde, als er oudejaars-avond en nieuwjaars-morgen ruim 75 adressen waren. Een dozijn jaren later was dit getal ge klommen tot p. ra. 700, en thans waren er op oudejaars avond en nieuwjaars-ochtend niet minder brieven, enz. te bezorgen dan 16 a 4700. Als een Nederlander of een Vlaming zeggen wil dat hij zeer nat is, zegt h\jsik ben tot op het hemd toe nat." De Duitscher zegt in hetzelfde geval: sik ben nat tot op de huid," De Franschmansik ben nat tot op de beenderen." De Spanjaard: sik ben tot op het merg toe nat." En de Arabiersik ben nat tot in de ingewanden." De vervalsching der thee heeft op een afschuwelijk groote schaal in China zelf plaats. Van de 483 millioen ponden thee, die in 4872 door de handen der beambten zijn gegaan waren er in Juli 40 millioen ponden zoo bo venmate vervalscht bevonden, dat zij ongeschikt was tot gebruik. Men heeft in een kist thee, door middel van een magneet, 40 tot 43 pCt. sterk groen gekleurde y zerspaantjes gevonden. Of zulke thee ook schadelyk voor de gezond heid moet zynl 1 SCIIEDAMSCHE <S. "ilionnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. franco per Port, door bet jteheele Hijk2 50. S> O 't f COURANT. ADVEBTBNTIBN; Prijs: van I tol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer fOAQ', Voorden «erkenden simden voor weldadigheid, de helft vin den pigs.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1