Tentlijn iaielijb, nitpznnM Diisiass. 1874. Woensdag 14 Januari. Aj M 3300: a BUjTEMUHDSCHE BERICHTEN. BIMBESIAHDSCHE BERiCHTEIH. W ABONNEMENT; Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. franco per Post, door hel geheele Rijk Te Bolton in Engeland heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de Atlas-ijzerfabriek van den heer Walms- ley. In een der gebouwen stonden acht verticale stoomke tels, elk van 20 voet lang, die met elkander door pijpen verbonden zijn. Bovendien waren er een paar groote hori- r zontale ketels. Een nieuwe verticale ketel, die voor het eeist gebruikt werd, sprong op het oogenblik toen de meeste werklieden buiten het gebouw aan het schaften waren iu c de lucht. Het ijzeren dak van het gebouw werd vernield. De eene helft werd in haar geheel met al de pijpen, die de ketels met de machinerie in gemeenschap stellen en met de ijzeren pijlers, waarop het dak rustte, hoog in de lucht ge worpen en viel met een ontzettenden slag, alles vermorse- lende, op enkele ellen afstands neder. In den muur, welke op Fletcherstreet uitkomt, werd een gat van tien meter - middellijn gemaakt en «een wolk" l'eienpannenen bakstee- nen werd hoog in de lucht over de stad geworpen, en de top van den ketel, drie duizend pond zwaar, werd 150 meter ver boven op de smelterij van een andere fabriek geworpen. Een jongen van 17 jaren genaamd Thomas Barlow, werkte op den spoorweg, die niet ver van de fabriek loopt, toen de ontploffing plaats had. Hij liep weg zoo hard als hij kon, toen een der ijzeren platen door de lucht snorde en hem, zoo glad als geschiedde het met een bijl, onthoofde. Groote stukken van den ketel werden honderden meters ver over den spoorweg geworpen, en daar al de pijpen stuk werden geslagen, spoot de stoom met woeste kracht overal om hoog, een dichten nevel makende, die belette dat men iets zag. Vijf dooden en twintig zwaargewonden werden ten laatste gevonden. Verschrikkelijke verwoesting werd aan gericht. Overal werden ruiten gebroken, en een gedeelte van St. Mark's church werd, op vijf minuten afstand van de fabriek, verwoest. Een Engelsch correspondent van den Koln, Zeitg. schrijft, dat de voorstanders van internationale scheids rechters iu eene vergadering te Birmingham hebben be sloten, een bevrienden souverein, den Koning der Neder landen, uit te noodigen, om in het geschil tusschen Enge land en de Ashantljnen uitspraak te doen, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. Van dit besluit zal aan Gladstone en Bright kennis worden gegeven. De Koln. Zeit. deelt thans den hoofdinhoud eener Pauselijke bul mede, getiteld: Apostolicae sedis munas, gedagteekend van den 28 Mei 4872, doch welk belangrijk document, tot dusver geheim gehouden, alleen aan de kardinalen gericht en te Rome behandeld is. Bij deze bul, waardoor de constitutie der kerk gewijzigd wordt, heeft Paus Pius IX de wijze van verkiezing zijner opvolgers ge- regeld, totdat een andere motu propria, uitgegaan van een andere pauselijke onfeilbaarheid, er anders over beschikt. Bij de nieuwe constitutie wordt de vroeger voorgeschreven afzondering der leden van het conclave opgeheven. Zij verandert de bepalingen omtrent den tijd van verkiezing, schrijft voor om deze niet te Rome te doen, waar zij niet t vrij zou kunnen zijn, maar te Malta, te Monaco of in eenige andere Fransche stad. Ten slotte veroorlooft de nieuwe constitutie aan de kardinalen om, reeds bij het leven van den Paus en buiten zijn weten, over de verkiezing van diens opvolger onderling te beraadslagen. Naar aanleiding van een in het Frankfurter Han- iehllad voorkomend artikel over de Noord-Brabantsch- Duitsche spoorwegmaatschappij BoxtelWezel, voor de Nederlandsche soliditeit onaangenaam, uit do Nederlands sche Financier den wensch, dat de directie, die sedert begin September niets van zich liet hooren, nu aan belangheb- 1 benden opening van den staat van zaken geve en met name wat het gevolg geweest is van het besluit der algemeene vergadering op 4 Sept te Rotterdam, waarbij machtiging werd verleend tot een nieuwe leening groot 4 millioen in hypotheek-obligatiën of preferente aandeelen. Werd dezer dagen te Luik een Engelsche pick-pocket, J. Socman genaamd, aangehouden op het oogenblik dat hij een pak bankbiljetten wilde wegnemen, dat men in een der vensterbanken der Nationale Bank had gelegd, thans meldt men dat 'deze Soeman deel uitmaakt van een Engelsch- Atnerikaansche dievenbende. Men had deze bende te Luik reeds in 1871 bemerkt, doch telkens na een gepleegd feit was zjj verdwenen. Zij veinsden elkander niet te kennen, alhoewel zij in hetzelfde hotel verbleven en slechts in afge legene straatjes bij elkander kwamen. De politie-commis- saris Dopague had ze reeds van toen af doen bewaken, doch 1 men was er nooit in gelukt hen op heeter daad te betrap- - pen, tot men dezer dagen Soeman bij den kraag vatte op het oogenblik dat hij de biljetten wilde annexeeren, die men tot lokaas had gelegd. Men heeft bespeurd, dat deze bende liet binnenste der f5" hand met een kleefachtige stof bestrijkt en dat wanneer zij een bankbiljet of een juweel aanraken, dit er aan kleeft en ah bfi tooverslag verdwijnt Uit Koustantinopel wort gemeld, dat de Regeering ^eindelijk een aanvang heeft gemaakt met de reeds voor ula?w^g8ggekor HP* (Brieven Franco.) De eerste maatregel is het invoeren van nieuwe belastingen, waaronder liet zegelrecht op de dagbladen. In Spanje heeft de staatsgreep vaii den 3 Januari, na een oogenblik van stomme verbazing, een re volutiouaii e gisting uitgelokt. Barcelona, dat men weder ala volkomen onderworpen beschouwdeis opgestaan en ditmaal schijnt het ernstig gemeend. Do velschillende voorstedeu zijn als het ware overdekt tnet barricades en de stad wordt gcbombardeei d door het geschut van het fort Montjuich. De federalisten, uit de bovenstad verdreven, verschansen zich iu de voor steden. De verliezen zijn aan beide zijden aanzienlijk. Terwjjl deze tieurige zaken voorvallen, mnnen de Car- listen terrein. Volgens telegrafische tijdingen hebben zij zich meester gemaakt van de haven van Poitugalete en bombardeeren nu Bilbao met grof geschut. Generaal Moriones moet zich naar Santona hebben ingescheept. Eergisteren hebben de opstandelingen binnen Cartlm- gena een uitval beproefd uit het fort San-Julian; zij zijn echter teruggeslagen Er is op nieuw brand in die stad uitgebarsten. Hij schijnt van plan te zjjn in de Ebro-vallei te ageeren. Luidens een depêche uit Teheran, heeft baronReuter, in strijd met het vermelde in alle vroegere berichten, toch met den bouw van den Perzischen spoorweg een aanvang gemaakt. Reeds hebben de ingenieurs in zijn dienst 80 ki lometers van het spoorweg-tracé opgemeten, d.i. een derde van de lengte van den spoorweg, ontworpen tusschen Recht en Teheran. Met de aardwerken in de richting van Rus- tamstad wordt voortgegaan. De ballast en dwarshouten zijn reeds ten deele gelegd. De eerste lading rails is te Baku, aan de Kaspische Zee, aangekomen. De plaats voor het hoofdstation is bepaald te Enzeli bij Recht. De Oostenrijk- sche geoloog, dr. Fietge, door baron Reuter naar Teheran gezonden, heeft bij Casvin steenkolenmijnen van een groote uitgestrektheid ontdekt. Voor jachtliefhebbers zal wellicht niet onbelangrijk zijn het voorstel te vernemen van zekeren G. H. Bates, woonachtig te Saybrook, Maclean county, Illinois, Vei> eenigde Staten van Amerika. Hij meent, dat men met goed gevolg in Engeland en wij zien niet in, waarom hetgeen hy beweert van Engeland niet van toepassing zijn zou op onze duinstreken het prairie-hoen zou kunnen over planten. Dit hoen is krachtig van gestel, volstrekt niet nadeelig voor den landbouw en zeer vruchtbaar. Omstreeks het midden van April beginnen de hennen te leggen. In Juni komen de jonge vogels uit. Elk broedsel is van 12 tot 30 jongen. Bates meent zelfs dat soms het getal grooter is. Elk hoen weegt volwassen ongeveer 5 pond. De hanen zijn wat zwaarder. Van December tot April kan men ze in groo- ten getale levend strikken, en iedere vogel zou, in een En gelsche haven afgeleverd, ongeveer 10 shillings kosten. Bates ziet best kans er in eens een paar duizend levend naar Engeland to brongen. Worden die daar dan op goede gronden vrij gelaten, dan zouden er in zeven jaar meer zijn, dan Engeland thans inwoners telt. Indien iemand nadere inlichting wenscht, dan is Bates bereid ze te geven. SCHIEDAM, -13 Januari 1871. Naar wij vernemen is, ten gevolge eener aan den Bur gemeester gerichte uitnoodiging van zijn ambtgenooten dos provinciale hoofdsteden, van Amsterdam en van Mot ter- dam, tot medewerking om ook in deze gemeente een com missie te vestigen tot inzameling van bijdragen, ten einde aan 7. M. den Koning, bij gelegenheid van Hoogst deszelfs 25jarige regeeiing, op 12 Mei o. k., een nationaal ge schenk aan te bieden, alhier zoodanige commissie samen gesteld. Die commissie bestaat uit al de leden van den Raad en den gemeente-secretaris, die, met den Burgemeester, zich eenparig bereid hebben verklaard om, ter bereiking van een zoo uitmuntend doel, krachtdadig werkzaam te zijn. Zij heeft uit haar midden bereids een bestuur gekozen, dat is samengesteld uit de hoeven: P. J. van Dijk van Matenesso, Burgemeester, voorzitter, J. B. Nolet, vice- voorzitter, 0. J. Loncq, penningmeester, A. W. Mulder, secretaris, die zich reeds bezig houden met het voorbe reiden van door de commissie vost te stellen maatregelen, om op de meest doeltreffende wijze bedoelde inzameling van gelden te doen plaats hebben. Wij durven vertrouwen, dat ieder burger dezer gemeente met belangstelling van dit bericht zal kennis nemen en met ingenomenheid, naar de mate van zijn vermogen, zal bijdragen tot een nationaal geschenk aan Z. M. onzen ge- eerbiedigden Koning. Wij zijn verzocht aan de daarbij belanghebbende ingezetenen op te merken, dat tot de weegwerktuigen welke gedurende de zitting voor den herijk door stempeling vau een bijzonder merk moeten worden voorzien, behooren: balansen, lasculen, unsters, balansen van Roberaal, veer- balansen of dynamometers', familieschalen, briefwegers, enz. -—'By het Schiedamsche Scherpschutterskorps bestaat zekerd. ADVEBTENTIEN; Prijs: van t tot 10 gewone regels f 1.00; iedere regol meer fO 10, Voor den werkenden stmd en voor weldadigheid, de helft van den prtj». liet plan het kroningsfeest van Z. M. den Koning niet onop gemerkt te laten voorbijgaan. Er is een commissie uit het korps benoemd, welke zich voorstelt alle corporation hier ter stede uit te noodigen met haar mede te werken, en één lid uit haar midden te machtigen om met die commissie in nader overleg te tredeu. Yooiloopig is vastgesteld, dat er op don voot avond van het feest /.al gehouden worden een optocht met muziek en giorno-vei lichting, daarna concert in de zaal Musis Sacrum. Vervolgens zal na de uitvoering der programma's vau de feestcommissie een volks-concert gegeven worden, waarop tegen zeer lage, of zonder intrée, een ieder toegang zal verleend worden. Wij stellen ons voor, dat een dergelijke inwijding zal strekken om de algemeene feestvreugde op te wekken. Zoo spoedig mogelijk hopen wij de nameu der deel nemende corporation te kunnen mededeelen. In de week van 4 tot 10 Januari zijnaan de Aziatische cholera ovei leden, te Leiderdorp'1, Rotterdam 2, Utrecht 2, te zamen 5 personen. Bij de uitgevers Nijgh en van Ditmar, te Rotterdam, ziet het licht het eerste nommer van de «Kapitalist," alge meen financieel weekblad. Een inzage daarvan schenkt de overtuiging dat in dat blad alles wordt opgenomen wat op financieel gebied van eenig belang kan geacht worden. De schootbijdragen voor het kindergeseheak aan Z. M. den Koning op 12 Mei aanstaande beloopen thans p. m. f 30,000. Aan het centraal comité is het voorstel ge daan om Z. M. over deze som naar welgevallen te doen be schikken, b. v. door een fonds te doen creëeren voor arme onderwijzersweduwen, gelijk zulks in Drenthe door ijverige medewerking van wijlen dr. Nassau, in leven inspecteur van 't lager onderwys aldaar, sedert eenige jaren is op gei icht De Jlaagsche Nieuwsbode bevat het volgende inge- zonden stuk: A. Z. vraagt of er in Nederland kinderen zijn, dieop!2 Mei jarigzijn. Voor de uitvoering van een bepaald plan is er een noodig, liefst een jongentje, die den naam des Konings, Willem, draagt. Doch A. Z. verzoekt alle kinderen, die op 12 Mei jarig zijn, niet ouder dan 44 jaren, zich franco onder het motto «12 Mei" aan de redactie der-» JBaagschc Nieuwsbode te adresseeren. Op alle brieven zal geantwoord worden. Een twist tusschen 2 zeelieden te A.heeft de politie, naar men verneemt, op't spoor'gebracht van een moord, voor eenige jaren te Wildervank op een jeugdig zeeman gepleegd. l)e Nieuwe Militaire Spectator, verschijnende by den boekhandelaar H. C. A. Thieme te Nijmegen, heeft zich, niet alleen in Nederland maar ook buitenslands een naam weten te maken. De nu begonnen achtentwintigste jaargang zal, onder anderen, bevatten een opstel van grooteren omvang: nZouvois en de Republiek der Ver- eenigde Nederlanden"handelende over onze krijgsge--> schiedenis uit de zeventiende eeuw. Een verschrikkelijke brand is gisteren namiddag in de Joden-Houttuinen te Amsterdam uitgebroken. De pak huizen met bovenwoningen Q124 en Q123, toebehoorende aan mejuffrouw de weduwe M. E. Conteut, werden ver nield, het tegenovei liggende pakhuis de Roop deelde het zelfde lot. Eerst in den loop van den nacht gelukte het met behulp van veertien brand- en twee stoomspuiten de vlam men meester te worden. Ten kwartier over drie ure werd men de vlam gewaar, en reeds een uur later stortte de ge vel van perceel Q 124 rechtstandig in de nauwe straat in, en bedolf onder het puin den heer L. van Asdonk, sectie- biandmeester ia de eerste sectie, Casparis Ilartland, een sjouwer, en Morpurgo, een assistent-pijpvoerder. De lijken vau beide eerstgenoernden werden dadelijk, die vau den pijpvoerder eerst in den loop van den nacht uit hot puin te voorschijn gebincht. Nog wordt naar hetzij k van een vier den peisoon gezocht, dien men vermoedt dat onder het puin is bedolven. Het instorten van den gevel geschiedde op het onverwachtst, zoo zelfs dat de Burgemeester en an dere op het terrein aanwezige autoriteiten slechts te nau- wernood aan liet gevaar ontkwamen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Algemeen heeft deze ramp een treurigen indruk veroor zaakt; even algemeen echter is de bewondering voor onze brandweer, die met onver/ettelijken ijver in een nauwe straat en op een terrein waar men zich nauwelijks bewegen kan, don brand tot een naar de omstandigheden betrekke lijk kleiu getal perceelen heeft beperkt. De pakhuizen waren met lompen gevuld. De bovenwo ningen waren spoedig verlaten. De stoomspuiten hebben den geheelen nacht doorge werkt om in het rookende puin de kiemen van verdero verwoesting te smorenook heden ochtend waren zij en elf handspuiten nog aan het werk, daar de vlammen thans uitbraken in het aan het water grenzende achtergedeelte^ van een ander pakhuis van dezelfde eigenares, tegenover de afgebrande perceelen. De verbrande perceelen zijn tegen brandschade ver- HBM fs® 'P m COURANT. K t* v- t h a* f -o x Al,

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1