Is, si S,: «Sl™»1 909- Donderdag 15 Januari. iiit A0. 1874. M 330ÏV BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BINNENLANQSCHE BERICHTE». SCHIEDAM, Januari 1874. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Post, door bet geheele llyk f 1.85. 50. (Brieven Franco.} AIVÏBI1HTIEÜI Prijs: \an 1 lot 10 gewone regels f 1 00; ïcdeic regel meer /"0.10, Voorden werkenden stonden voor weldadigheiddo helft van den prijs. Aan het bureau van den burgerlijken stand alhier, zijn, gedurende het jaar 1873 aangegeven: Cïelboren. Hieronder 15 tweeling-geboorten: waarvan levend geboren 13 Mann. 12 Vrouw, en levenloos aangegeven 5 j> O dagteekend uit Palma van eergisteren avond, bevat, dat de fregatten der insurgenten met de junta en de galeiboeven aan boord Carthagena hebben verlaten. Er heeft daarna een gevecht tusschen het smaldeel en de UTumancia plaats gehad. Cat thagena is genomen. Te New-York is onlangs een curieus huwelijk ge sloten. Bruid en bruidegom toch waven beiden doofstom en de bruid was bovendien de dochter van Eng, eon der Siameesclie tweelingen. De woorden van den predikant werden door middel van het doofstommeu-alphabot aan hen vertolkt. Wettig Levenloos aangegeven. j Mannelijk24 Totaal 35, Onecht t Vrouwelijklil Mannelijk1 l Vrouwelijk0 Overleden. Mannelijk297(') I Vrouwelijk293 1 jMann208 1 Vrouw213 1 Mann65 j Vrouw43 Weduwnaars22 Weduwen37 Huwelijken* 150 paren. Jongmans en Jonge Dochters123 Ongehuwde» Gehuwden Totaal 590. Totaal 421. Totaal 108. j Totaal 59. Jongmans en Weduwen Weduwnaars en Jonge Dochters. Weduwnaats en Weduwen Echtscheidingengeene. Woonplaats-veranderingen. Getal personen die zich in Mannelijk 506 de Gem. gevestigd hebben l Vrouwelijk 464 Getal personen die de Ge- S Mannelijk 386 meente verlaten hebben. 1 Vrouwelijk 407 Landverhuizingengeene. Bevolking op 31 December 1873. 20778. 11 10 6 Totaal 970. Totaal 793. Hieronder liurgcrlijkc stiat onbekend. Het koffieverbruik was van 18681871 het grootst in België, en wel 8.89 pond per hoofd, of 443320 Duitsch gewicht op de 4984000 inwoners. Dan volgen Nederland met de koloniën 7.99 per hoofd, Zwitserland 7,2, Ver- eenigde Staten 5,42, Denemarken 5,02, Duitschland 4,36, Zweden 3,56, Frankrijk 3,06, Oostenrijk 1,5, Italië 1,04, Groot Brittanje 0,88, Rusland 0,21 pond. Het Journal OJJiciel meldt, dat, tengevolge van het besluit in de zitting der kamer van gisteren, al de Ministers, op verzoek van Mac-Mohan, hun gevraagd ontslag hebben ingetrokken. Omtrent den uitslag der verkiezingen voor den Duitsehe Rijksdag kan voorloopig gemeld worden, dat in de vijf eerste kiesdistricten te Berlijn, ofschoon nog niet alle stemmen zjjn opgenomen, de verkiezing van de can- didaten van de partij van vooruitgang als zeker beschouwd wordt. In het zesde kiesdistrict zullen allerwaarschijnlijkst de heer Schultze-Delitseh en de sociaal-democraat Hasen- clever de zege behalen. Voorts zijn in Baden twaalf liberalen en twee ultramontanen, en in Wurtemberg voor twee derden nationaal-liberalen gekozen; het andere derde bestaat uit afgevaardigden van verschillende partijen In Saksen zijn voor de eene helft nationaal-liberalen en voor de andere helft candidaten van verschillende rich tiugen gekozen. Uit den Beierschen Rijnpfaltz zullen enkel liberalen en uit Beueden-Frankeland eenige clericalen naar den Rijksdag gezonden worden. Daily News deelt een telegram van haren corres pondent te Rome mede, hetwelk luidt: »Een vertrouwe lijke circulaire van vorst von Bismarck, gericht aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland by de yreemde mogendheden, behelst, dat de Regeering al hot mogelijke heeft gedaan, om een conflict met de kerk te voorkomendoch dal het hevig optreden van het Vaticaan haar noodzaakt, den strijd tot het uiterste voort te zetten. Be geheele Duitsehe natie roept, in hare bezorgdheid voor het rijk, de Regeering op om zich tegen de aanmatigende eischen van Rome, dat op de burgerlijke rechten van den Staat inbreuk wil maken, krachtig te verzotten." Onder de puinhoopen van den schouwburg te Praag heeft men dezer dagen een kostbare vondst gedaande origineele partituur van de opera Don Juan, eigen handig geschreven door Mozart. In deze stad had in der ,tijd de eerste opvoering vanl'dit muzikale meesterstuk plaats. Het museum te YVeenen heeft het manuscript 4 terstond .voor o. m. f3500 sinnerekocht. t Murcia, ge- SCHIEDAM, 14 Januari 1874. Voor het kinderfeest-geschenk, bestemd voor l. M. den Koning op den '12 Mei 1874, is na de laatste opgave bij den penningmeester van het arrondissement jRottei- dam" alhier, nog ingekomen f78.74, waaronder f 18.90 van mejuffrouw J. M. Selhorst, van de 280 dagkinderen uit do bewaarschool in de Nieuwstraat, zoodat het totaal bedrag tot heden beloopt: uit het onder-comité Rotterdam f 1025.61. Schiedam - 539.35. i> Gouda - 510.32s. f 2675.28'. Gisteren avond gaf de heer A. Wery, directeur van het Thdatro des Nouveautés, in Musis Sacrum alhier een voorstelling, die door een talrijk publiek werd bezocht, dat herhaaldelijk blijken gaf van goedkeuring. Zoowel de wet kzaamheden met de gedresseerde honden en apen, als de toeren der acrobaten waaronder de dames Wery op den loshangenden telegraafdraad voldeden goed en bezorgden den toeschouwers eenige aaugename ui en. Wij kunnen dan ook een tweede voorstelling, die de heer Wery voornemens is te geven, gerustelijk ter bij woning aanbevelenvooral ook voor kinderen is zij zeer vermakelijk. Naar men uit Amsterdam aan het Vad. meldt, zou Z. M. de Koning de uitnoodiging, om den 12 Mei aldaar het feest van den 25sten verjaardag zijner troonsbeklim ming te komen vieren, hebben aangenomen. II. M. de Koningin heeft aan Christina Fuchs, een dienstmeid in het stedelijk gasthuis te's Hage, die zich bij een moeilijke operatie liet aderlaten, om met haar bloed het leven van een ongelukkigen lijder te redden, een sierlijk in schildpad gebonden bijbel met zilveren slot ten ge schenke gegeven. Onder het opschrift: Tactiek van den generaal van Smeten, deelt de Indiër in hoofdtrekken de door den opperbevelhebber der tweede Atsjineesche expeditie uit eengezette inzichten mede omtrent de daarbij te volgen tactiek. Te oordeelen naar de tot heden door onze troepen verkregen resultaten in Atsjin, heeft de generaal van Swieten juist gezien en schijnt het vertrouwen in dien grijzen krijger gesteld, tot het behalen van een volkomen succes niet gelogenstraft te zullen worden. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat schepen, binnendoor naar Brouwershaven of Zierikzee bestemd, tot 50 decimeters kunnen beladen worden. De loodingen op den droge in het Hillegat hebben den 10 dezer een vermeerdering van 2 decimeters aangegeven. Beroepen bij de Herv. gemeente te Hem, de heer L. Overman, predikant te Spijkenisse. Aangenomen het beroep naar Reitsum, e. a., dooi de heer W. J. Geselschap, predikant te Delfshaven. Bjj een drietal boekhandelaren te 's Hage ligt een adres ter teekeningaan den gemeenteraad, waarin verzocht wordt, dat die vergaderingop haar besluit, nopens de plaat sing van Thorbecke's standbeeld, terugkome en alsnog de plaatsing van het standbeeld afwijze. De giieven van adres santen zijn voornamelijk gericht tegen liet terrein waar het huldeblijk zou verrijzen. Te 'sliage heeft in het :enduliuis der notarissen de verkoop plaats gehad van het huis aan de Koninginne gracht, bewoond door de familie van wijlen mr. J. R. Thor- becke. Het is gekocht door den notaris Stoop voor f29,800, naar men verneemt voor een familie buiten 's lands. Een brutale diefstal met inbraak heeft in deu nacht van 11. Zaterdag op Zondag te Zevenbergen plaats gehad. Bij den broodbakker G. de B. aan den havenkant zijn een of meer dieven langs den kelder, welke aan de straat met een hangslot gesloten wordt, het huis binnengeslopen. Dezelfde kelder heeft ook uitgang in de bakkerij en hier hebben de nachtelijke bezoekers een zilveren horloge, een jas en uit een nabijstaande kast eenige flesschen wijn en een stuk vleescli gestolen. Zij zijn ook doorgedrongen tot de aangrenzende slaapkamer der bewoners en ontvreemd den uit een meubelstuk, waarvan de sleutel op de tafel lag, een knipbeugel en ongeveer f20, en hebben vervolgens de winkellade .met een bytel opengebroken. De vctdrup- pels, welke op den vloer verspreid lagen, bewijzen dat de dieven vail licht voorzien zyu geweest. "Voor zoover wy 'ótwXSi'c' v& "jK&v-'C'ifEaISjg'1M. welen is er tot hiertoe nog geen spoor van de daders ont- dekt, maar een kleedingstuk, een jas, welke de dieven hebben achtei gelaten, zal misschien voor de politie tot de gowcnschte ontdekking leiden. i In denzelfden nacht werden ook nog op drie andere plaatsen de kelders opengebroken en bij H,, ook aan den havenkant, eenige Ilesschen wijn vermist. Tegen jachtlescherming schrijft de Standaardo, a. Reeds sinds twee eeuwon had men de jacht met de vissclierij onder eenzelfde categorie behooren te brengen en behoudens de vereisehte voorzorgsmaatregelen togen uit moording van de visch en gevaar van schietgeweer beiden als bedryf moeten vrijgeven. Middel tot vermaak kon ze daarom blijven. Leggen ook onze bezitters van heerlij kheden en buitenplaatsen niet visch vijvers aau, hebben ze niet hun sloten en waters, waarin ze, niet om de vangst, maar om het genot des vangens den hengel uitwerpen of de schakels zinken laten. Zoo bleef het dus ook onze patricische of niet patricische heerenen jonkvrouwen vrij staan wildparken op hun heer lijkheden te omtuinen, of boschstreken voer het jachtver maak te bewaren. Men moge over den aard van dit wilde spel in smaak verschillen en allicht oordeelen, dat de trek van het hart die zich op het doodeu van wild richt, min edel en min beschaafd is, over iemands recht om in dit spel tijdverdrijf en vermaak te zoeken, valt niet te twisten, mits men zelf de kosten letale van zijn gelach Hiervoor tegemoetkoming van het Landsbestuur te vragen, is willekeur. Daat toe in de gelegenheid gesteld, laten wij hieronder volgen het adres van do Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, aan den Minister van Financiën, be trekkelijk de invoeriug van een vochtweger enz. Met leedwezen beeft de Kamer van Koophandel en Fa- bi ïeken alhier kennis genomen van uwe missive van 28 Augustus jl. (afdeeling: in- en uitgaande rechten en accijn- sen, no. 36) goricht aan den heer Commissaris dos Konings in deze provincie, bevattende eene afwijzende beschikking op ons adres van 31 Maart jl. no. 746, betrekkelijk don Nedei landscben vochtweger. De redenen, welke voor die afwijzende beschikking zijn aangevoerd, doen bij de Kamer de meaning ontstaan, dat zij wellicht bij haar bovenvormold adres niet zoo duidelijk zich heeft uitgedrukt als voor hot welslagen barer pogin gen dienstig ware geweest. Mot het oog op deze omstan digheid en in aanmerking nemende van hoe groot belang een dofinitief besluit van uwe Excellentie in deze voor velen zal zijn, waagt derhalve do Kamer het nogmaals op do zaak terug te komen. Uwe Excellentie geeft toe dat het tegenwoordig werktuig te wenschen overlaat on dat or nauwkeuriger opneming van moutwijn dan door dat instrument te verkrijgen is, kan noodig zijn. Uwe Excellentie meent echter dat ter ver krijging dier meerdere nauwkeurigheid in do eerste plaats moet worden getracht naar verbetering der thermometers, ja zelfs dat het dool der Kamer door het aanbrengen dier veibetering kan worden bereikt. De Kamer kan dit niet toegeven. Wel erkent zij dat de thermometers te verbeteren zijn en hoopt zij dat de pogin gen tot verbetering door uwe Excellentie in het werk ge steld, zullen slagen, doch verdor kan zij uw gevoelen niet doelen. Do stcikte van het gedistilleerd wordt bepaald èn door den warmtegraad èn door de dichtheid der vloeistof. De warmtegraad wordt aangewezen door den thermometer, do dichthoid door den eigenlijk gezegden areometer. Beide instrumenten staan op zichzelven en ten aanzien van beiden moot gcsticofd worden naar do moest mogelijke nauw keurigheid. Meerdere nauwkeurigheid nu van den areometer is te vei krijgen op de wijze als door do Kamer is voorgesteld. Het instrument III levert daarvan het bewijs. En ook de vervaardiging van voldoend nauwkeurige thermometers zal wel op geen moeilijkhedon stuiten. Zijn toch de information dor Kamer juist, en zij heeft niet de minste reden hier aan te twijfelen, dan vervaardigt iedere glasblazer thermo meters in '/to van graden en behoeft slechts de instrument maker te zorgen dat hij de thermometers die hij gevuld heeft, niot to vroeg aflevere, naardien liet nulpunt in den eersten tijd verandert. UwoExcollentio schijnt wijders van oordeel dat de verlangde verbetering van den vochtweger niet rechtstreeks in verband staat mot do accijnshefïing en dat daarom wellicht het niet op den weg ligt van uwe Excellentie die verbetering in te voeren. Hoewel dit oordcel vooralsnog geen grond opleverde voor do afwijzende beschikking van uwe Excellentie, tocli meent de Kamer hierover reeds thans een paar woorden in het midden te moeten brengen. At mocht hot doel der Kamer niet onmiddellijk in ver band staan tot de accijrudieffmg toch kan het, naar het ge voelen dor Kamer niet worden ontkend, dat wel degelijk do meerdere of mindere nauwkeurigheid van don tocht- weger rechtstreeks do accijnshefllng betreft De schatkist toch lieoft belang hij eene nauwkeurige opneming om niet te weinig te ontvangen; de accijnspliclitigo om niet teveel te betalen. s Dat 11. nu werkelijk hdit belang zoo gering niet is, .blijkt"

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1