W°: 1874. Vrijdag 16 Januari. I liü b if* w jiff 'V 1 '- ..Vi 3302. 8UITEHLANDSCHE BERICHTEM. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. •*i 17 J* ^A *?f M COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs^ per Drie M i union Franco ptr Post, door het rcIh-oId llijl i.85. ÏSO. ("Brieven Franco.) ADVERTENTIEN: Prijs- van i tol 10 gewone regels f 00: iedere regol meer ft) 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prije lijkheden gepaard gaat, en geeft in overweging om die \oonvatrden in het belang vandeu handel en de schoep- vaatl minderbezwaai lijkte doenzijn. Dientengevolge heeft de Minister van Ooi log bepaald, dat voortaan, tot het ver- locnen der bedoelde vergunning, aanzuivering van de schuld op hot kleeding- en reparatie-fonds voot denbelang- hebben !e ,geen volstrekt vercisehte behoeft te wezen, wanneer de persoon, wien hrt geldt, na van zijn korps met onbepaald verlof te -/ijn vertrokken, voor de eerste maal de zeereis wenseht te doen en het genoegzaam blijkt dat die aanzuivering voor hem onoverkomelijke bezwaren hoeft. In geen geval echter mag een hernieuwde toestemming worden verleend, dan nadat alvorens die aanzuiveiing hebbe plaats gehad. Door den Commissaris des Konings in deze pro\ incie is aan de gemeentebesturen in herinnering gebiacht de aanbeveling, verleden jaar gedaan, tot het opsporen en be kend maken aan overblijfsels der vaderlandsche kunst en beschaving uit vtoegere tijden. Door den gemeenteraad van Deventer is besloten tot het invoeren van liet tonnenstelsel De dezer dagen ten stadhuize te Amsterdam ge houden vergadering der commissie voor het feestgeschenk aan Z. M. den Koning heeft, tol groot genoegen van ons en bijna geheel Nederland, een afkeuiend votum uitge sproken over het denkbeeld om Z. M een eetservies" aan te bieden. Geen d t leden heeft het denkbeeld ook maar Het document, bevattende de pauselijke bul van 28 Mei 1873, waarvan de Köln Zeit. thans den oorspronke- lijken Latynschen tekst mededeelt, wordt algemeen voor een echt stuk gehouden. Men verwacht echter, dat de re- geeiingen van veischeidene mogendheden zich aan deze bul niet zullen storen, maar dat zij, niettegenstaande hare gevoelens omtrent andere punten mogen vet schillen, zich aan het voorstel vaa vont von Bismarck zullen aansluiten, om namelijk geen pauselijke verkiezing te erkounen, die overeenkomstig de nieuwe bepalingen dezer bul zal hebben plaats gehad. Voor rekening der Fransche P*geering zijn iu den laalsten tijd in verscheiden Pruisische provinciën nogal aanzienlijke aankoopen van paai den gedaan. Dit heeft de Duitsehe Regeering aanleiding gegeven om de provinciale besturen aan te schrijven een waakzaam oog op deze en dergelijke aankoopen te houden, vreezende, dat het aantal paarden in Pruisen door uitvoer sterker vermindering zou kunnen ondergaan dan iu het belang des legeis wensche- lijk is. DeP/. Volksztg. deelt het volgende mede aangaande de in den laatsten tijd nog al besproken Keizersldok, die nu tegen 30 kreutzer intredegeld te Frankendanl in de gieterij, waar zij voorloopig is opgehangen, kan bezichtigd worden. Of de gieting goed gelukt is of niet, weet men nog niet met 1 met een enkel woord verdedigd. Men scheen vrij algemeen zekerheid, evenmin of de letters van het opschrift enz. in te zien, dat wat een passend geschenk bij een zilveren of volkomen zijn voigeloopen. Gelijk men weet, kwam bij het gieten brons te kort, en liet de klokkengieter Ilamm nog snel metaal smelten en bijvoegen. Men zegt dat tu^schen het oude gietsel en liet nieuwe een zwarte streep in de klok zichtbaar zou zijn, maar van deze kunnen de bezoekers niets bespeuren, daar het ia de gieterij te donker is. De klok weegt 500 roedei s, is 4 ellen hoog en 3,44ellen breed. Op de dikste plaats is ze 30 en op de dunste 9 duim dik. Zij moet de lage C-dur zeer zuiver geven, zoodat kenners er over verrukt waren. Een blinde orgeldtaaier te Posen, die op zekeren at ond laat naar huis terugkeerde, vet zocht een onbekende hem naar zijn woning voordeBerlynsche poort te brengen. Deze verklaarde zich daartoe bereid, maar voerde den blinde door de "Wolstraat tot buiten de Wildapoort. Daar ontrukte hij hem zijn orgel, waarmede hij ijlings wegliep. Eenige personen, die den blinde vonden liggen, ontferm den zich over hem en brachten hem naar huis. Toen hij nu verscheiden dagen lang opmerkzaam luisterend stad en omstreken was doorgewandeld, hoorde hij eindelijk op een avond op den stationsweg van Jerzyco de klanken van zijn geliefkoosd instrument. Hij wendde zich tot een politie beambte, en daar hij dezen verklaarde dat zijn muzikaal gehoor hem niet bedroog en dat het orgel, dat daar werd bespeeld, het zijne was, ging de beambte met hem naar Jercyze, waar zij, de klanken van het orgel volgende, een koffiehuis binnentraden. Daar werd door den orgeldiaaier, toen men hem naar de herkomst van zijn instrument vroeg, gezegd dat hij het een dag te voren voor éón thaler van een zijner vrienden had gekocht. Hij werd, toen de blinde hem herkend had als den persoon die hem het orgel ontstolen had, in hechtenis genomen. In een oflicieuse mededeeling uit Weenen wordt ver zekerd, dat hetgene in de troonrede, betreffende de kerke- lijk-politiekc aangelegenheden toegezegd is, ook door de Regeering trouw zal worden nagekomen. Eenieeksvan wetsontwerpen, bestemd om do leemten aan te vullen, die sedert de opheffing van het concordaat met Rome ia de kerkelijke wetgeving ontstaan zijn, zal door de Regeering aan den Rijksraad ter overweging en goedkeuring worden voorgelegd. liet indienen bij dat lichaam vau eeu wets ontwerp omtrent'het verplicht burgerlijk huwelijk, dat in Oostenrijk, als Katholieken Staat, aan meer'bezwaren dan elders onderworpen is, vereischt tyd, veel voorbereiding en rijp overleg, en zal dientengevolge eerst later kunnen plaats hebben. SCHIEDAM, 15 Januari 1874. Blijkens een gisteren avond, bij ons te laat voor het nommer van heden, ontvangen telegram van den generaal van Swieten aan de Regeering, gedngteekend 9 dezer, gingen de expeditionaire troepen voort met zich in do moskee (Missigit) te vei sterken en batterijen aan te leggen. In Atsjin waren" aan de cholera overleden de gedeta cheerde kapitein II. T. Mulder en de officier van gezond- hfeid Ermerins De Commissaris des Konings in deze provincie heeft den Minister van Oorlog er op aaudach.ig gemaakt, dathet voldoen aan de voorwaarde, waaronder aan do miliciens- verlofgaugeis, namens den Minister, van Ooi log, de ver- gunning kan worden verleend ter uitoefening van debuiten- dandscho zeevaart en visschery,1 dikwerf met groote moei- gouden bruiloft kon zijn, daarom nog niet verdient tot een nationaal gedenkstuk verheven te worden. In de circulaire, die aan de ingezetenen dezer stad zal worden gericht, komt duidelijk uit, dat incn wenseht te geven een geschenk, dat met de waaidigheid vau een Koning over een beschaafd en denkend volk strookt. Aan de commissie der Burge meesters zal in dien zin, namens Amsterdam, door den Buigemeeetcr bericht worden gedaan. De vergadering, van gelijke meening omtient denaard van het geschenk, waarbij, meent zij, meer op de eischen der kunst, dan op het dadelijk nut te letten valt, was zelfs tamelijk geneigd, aan de commissie van Burgemeesters (die, door van goud of zilver te spreken, zich eenigszins ge bonden had) hare vrijheid te hergeven, opdat ook de keuze van de stof, waai uit het voorwerp zou vervaardigd worden, nog niet werd vooruitgeloopeu. De mogelijkheid derhalve, dat den Koning een paleis gegeven worde, is nog niet afge sneden: te minder, daar men vrij eenparig erkend heeft, dat het gescheuk niet zou kunnen gereed komen vóór de maand Mei, en dus in beeld zal moeten worden aangeboden. {Ril.) Enkele dagen geleden had de Fall Mall Gazette een artikel over de merkwaardige restauratie van de oude kathedraal van Metz, welke in de 12de eeuw gebouwd is. Zij gewaagde daai bij met lof van »den localen architect den heer Cuypers", aan wien dit groote werk is toever trouwd. Daar wij in Nederland niet zulk een overvloed van geniale architecten hebben om er een aan Duitschland te kunnen afstaan, hopen wij, dat de Fall Mall zijn fout her stellen zal, en aan Nederland zal wedergeven, wat aan Nederland toekomt, namelijk een kunstenaar, wiens hulp Duitschland Lnoept als het een zijner oudste kathedralen herstellen wil, in den geest van den machtigen tijd waarin zij gebouwd werd aan de oevers van den Rijn. De fout, door de Fall Mall begaan, verwondert ons eenigszins, omdat in Engeland de naam van onzen stadge noot Cuypers verre van onbekend is. In Engeland toonen beschaafde lieden groote belangstelling in bouwkunde, en zij kunnen Nederlandeis soms op onaangename wijze be schamen door wanneer zij hen ontmoeten met bewondering ,vau kerken en gebouwen te spieken, van wier bestaan de meerderheid, zelfs van onze beschaafde landgenooten. nooit gehóórd heeft. Wij hebben, naar aanleiding van het artikel in de Fall Mall, het bekende Engelsche geillustreerde weekblad the Builder eens doorgebladerd om te zien of onze herinnering ons niet bedroog, dat de heer Cuypers geen onbekende in Engeland was Het trof ons dat zijn naam zoo vaak voor komt in dit weekblad, dat in zyn nommer van 8 October 1870 zyn 'portret geeft, en van de meeste kerken, door den lieer Cuypers gebouwd, de afbeelding opneemt. Onder het opschiift: Tithe Revival in Bollandf" wijdt the Builder eenige artikelen aau de hei leving der bouwkunst in Nederland. Na gewaagd te hebben van de twee in aan bouw zijnde kerken in Amsterdam, spreekt het bind van »de werkelijk prachtige kerk te Eindhoven, van welke het wellicht niet te veel gezegd is, zoo men haar de schoonste kerk noemt in de nieuwere tijden in Nederland gebouwd." In het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht (dat een bezoek o verwaardig is) kunnen Nederlanders, die geen ge legenheid hebben Eindhoven te bezoeken, een fraai houten model van deze kerk zien. HetWester-froutderkerkis vooral bijzonder indrukwekkend. De redactie van the Builder noemt .onder de kerken, door den heer Cuypers in/Nederland gebouwd, die vau Eindhoven, Veghel, Breda, Oudenbosch, Rotterdam, Alk- maar, Snerk, Vorden, Vlaai-dingen, Dokkum, Bodegraven, enz. De herleving der Gothische bouwkunst in Nedeiland mag dus buitengewoon genoemd worden, zegt the Builder. Al deze groote kerken, en vele welke wi, niet noemen, zijn in de laatste 20 jaren gebouwd, in een land, dat slechts de bevolking van Londen heeft Geenander land in Europa, behalve wellicht Fiankiijk, kan zulk eeu lijst nieuwe of ge- i estam eerde kei keu aantoonen. De wijz-', waai op daarentegen voor oude kerken in Nedoiland gezorgd wordt door de Protestanten, is een schandaal ia de oogen van de genoemde redactie. De toe stand vau de oude kerken te Breda, Schiedam, Bergen-op- Zoom, die thans aan de Pi otestanten behooren, is o national disgrace Te Breda en Bergen-op-Zoom zagen wij by ons bezoek aan Nedeiland (1870) touwen hangen in koor en dwarsbeuk, waaraan het linnengoed van den predikant en zijn gezin te drogen hing. De kerken van Dordieclit en Gouda maken eeu aange name uitzondering hierop. De gedeelten er van, die niet gebruikt werden voor den eeicdienst, werden toch in goeden staat onderhouden. De HolUndsche Protestanten zouden nut kunnen trekken van het voorbeeld van hun geloofsgenooten in Schotland en Zwitserland, waar men groote zoi g begint te dragen voor de oude kerken in hun bezit. Handelsblad In een tapperij, in de onmiddellijke nabijheid van den brand te Amstei dam, had Maandagavond een ge heimzinnige aanslag plaats. De eigenaar en diens vrouw waren van huis afwezig, en de tapperij was reeds gesloten. Twee peisonen, waarvan de eeu zich had onkenbaar ge maakt, door zich het gelaat zwart te maken, schelden'aan de deur, en vielen de dienstmeid, die opendeed, onver wachts aan, bonden haar een doek stevig om den hals en duwden haar een prop in den mond. De meid werd daarop bewusteloos en zou waarschijnlijk gestikt zijn, indien niet een dochtertje van den eigenaar, in huis komende, haar in dien toestand had gevonden. Weder bijgemaakt zijnde, wist de meid niets meer op te geven dan wij hierboven mededeelden, zoodat er zelfs geen vermoeden aanwezig is wie de daders waren. Waarde of goederen wei den niet vermist, zoodat ook aan poging tot diefstal niet te denken valt. Al leen waren een paar schoorsteen-ornamentjes van hun plaats geraakt. De vleeschhouwersgezellen te Amsterdam hebben besloten om,-te beginnen met 48 Januari, den Zondag- arbeid te staken. Naar aanleiding van een dezer dagen in het Nieuxos v. d. Dag opgenomen beschouwing over de opleiding en be zoldiging van onderwijzers, waarin het gratificatie-stelsel weid afgekeurd als niet passend in eeu goed bezoldigings systeem, bevatte het Utrechtsch Dagblad een schrijven, waai in de juistheid dezer beschouwing wordt erkend en er tevens bijgevoegd: »omdat dit stelsel menschenbehagers en oogendienaars maakt, die uit vreeze dat de gratificatie hun een volgend jaar zou kunnen onthouden worden, allicht iets door de vingers zien en alzoo in de verzoeldnggebracht worden lnin plicht niet met getrouwheid te vervullen." Vei volgens wordt het voorbeeld aangehaald van een veld- wachter.in de gemeente Hagestein, die den gemeenteraad ronduit voor het ontvangen eener gratificatie bedankte. De man had bij herhaling te vergeefs om verhooging van jaarwedde gevraagd en zelfs de tusschenkomst van den Commissaris des Konings en van de Gedep. Staten der provincie ingeroepen. De laad wees het verzoek van de hand, doch verleende den veldwachter een gratificatie van f 25. Daarvoor bedankte de man, hoewel zijn jaarwedde slechts f 175 bedraagt. sDeden allen zoo", zegt de schrijver, adan zou het gratificatie-stelsel spoedig uit de wereld ver dwenen zijn." De lieer J. D. Pasteur te Gennep, heeft, volgens een bericht in de Mei. Ind., een hoogstbelangrijke uitvinding gedaan. Het is hem namelijk gelukt een waterlamp te ver vaardigen, die den duiker bij zijn arbeid van buitengewoon veel nut kan zijn. De lamp is niet grooter dan een kleine lantaarn oa kan in de hand gehouden of op de borst worden gehangen, zonder dat de duiker daardoor ook maar eenigs zins in zyn bewegingen wordt belemmerd. De maréchaussée te Sittard heeft drie in vrouwen kleederen vermomde mannen gepakt, die als haarknipsters het land bereisden, maar ondertusschen niet vreemd bleken aan een te Helmond gepleegden diefstal. Hooge hakken. Het heeft ons zeer verwonderd, dat geen van de bevoegde autoriteiten of doctoren in de geneeskunde reeds lang te velde is getrokken tegen de af schuwelijke en hoogst-nadeelige dracht van hooge hakken. ,Hoe dikwerf wordt er niet gewaarschuwd door be voegde personen tegen het gebruik van schadelijke spijzen en dranken; waarom dan ook niet tegen de dikwijls nog f meer. nadeeliga..inodes? Door het. dragen van hooge hakken krijgt liet lichaam tili iM' ïjl j4 een gedwongen- houding en gang; wie hopen eens - moeder te zullen worden-, mogen er wel eens ernstig over nadenken, en-de ouders mogen hunne dochters wel waarschuwen tegen die- hooge hakjes met hunne na-:. vV is, t i*1 v V* »<v «w

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1