Zaterdag 17 Januari. buitehlahdsche berichte». binnenlandsche berichten. ^irvl Tof 1874. j\i 3303. Hr*sL' ,s/'^ t 1 £-«£••4 iTy A j Atv**1 ij; i*r* •**>(*>- b~ *-& COURANT. IB ONNBMBNTs Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door hot geheclo Rijk f 1.85 (Brieven Franco.) ADVEBTIIHlIilSl Prys: van 1 tot 10 gewone rebels ƒ1.00; iedere regel meer 0.10, Voor den werkenden stand eu voor weldadigheid, de helft van den prijj. De ex-Keizerin Eugenie heeft aan den bisschop van Troyes een zeer hevigen en onhandigen brief-geschreven die, zelfs bij de Bonapartisten, den slechtsten indruk heeft gemaakt. Deze brief luidt als volgt Monseigneur! jMen heeft mij ingelicht, doch ik mag het niet gelooven, dat gij zoudt geweigerd hebben in uwe diocese de tnis te lézen voor de rust van de ziel van den ex-Keizer Napo leon III. Ik kan het niet gelooven daar de kerk nog nimmer gebeden voor de dooden geweigerd heeft. nDe geest van liefdadigheid, en de liefde tot den naaste, vormen die lange keten, die ons allen aan elkander verbindt rijk of arm, gelukkig of ongelukkig, levenden en dooden. Neen, gij hebt niet de laatste gebeden kunnen weigeren voor den stichter van de orde der aalmoezeniers. Neen, gij kunt niet, terw'yl gij protesteert tegen de burgerlijke be grafenissen, die een christen van de gebeden der kerk be- rooven, weigeren hetgeen men u vraagt. sKortom, gij kunt niet vergeten hebben den eed dien gij hebt afgelegd in de handen van hem, die niet meer isZoo het anders ware, zou ik niet kunnen eindigen zonder u het einde der formule van den eed der bisschoppen te her inneren. jsDat God mij helpeEugenie. Te Poissy is een Zigeuner aangehouden, als de ver moedelijke dader van den moord van Angervilliers ge pleegd. Als koopman in mandewerk had hij ter laatstge noemde plaats vertoefd. De Duitsche gezant te Madrid heeft den 5 dezer een missive van den Spaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken Sagasta ontvangen, inhoudende kennisgeving van het optreden van een nieuwe Regeering aldaar. Gemelde Minister besloot die kennisgeving met de volgende woor den »De nieuwe Regeering van Spanje behoudt zich voor, om bij de bevriende mogendheden de omstandigheden grondig uiteen te zetten, waardoor de eerste autoriteit te Madrid zich genoodzaakt zag om handelend op te treden, toen, na het votum van wantrouwen der Cortes tegen de politiek van den heer Castelar, de vrijheid en maatschappe lijke orde met de grootste gevaren werden bedreigd. De algemeene opinie hier te lande heeft met geestdrift hare goedkeuring aan de maatregelen geschonken, waardoor de dappere armee destijds ter verdediging van alle belangen der maatschappij en des vaderlands is opgetreden, zonder dat zelfs het geringste conflict tusschen de militaire macht en de steeds weldenkende ingezetenen der hoofdstad is ontstaan." De Duitsche gezant heeft op die missive geant woord, dat hij den inhoud daarvan aan zijn Regeering zou mededeelen. De troepen van het Spaansehe gouvernement zijn eindelijk Carthagena binnengerukt en hun aanvoerder, generaal Dominguez, heeft tot belooning voor zijn succes den graad van luitenant-generaal verkregen. De stad heeft zich zonder verder bloedvergieten over gegeven. De fregatten van het blokkade-eskader hebben nog een stoomschip der opstandelingen, met velen hunner aan boord, prys genomen. De inname dier stad veroorlooft weder versterking naar Moriones te zenden, die op dit oogenblik geheel onmachtig is om de uitbreiding van het Carlisme in Navarre tegen te gaan. Generaal Elio, de Carlist, beschikt op dit oogenblik over zulk een aanzienlijke macht, dat hij niet alleen de hoofdstad van Biscaye eu Portugalete verontrust, dat de haven is van de golf van Gascogne, maar dat hij zelfs zijn luitenants naar het binnenland van Valencia en Arragon kan zenden'. De uit Carthagena met de JSfumancia ontsnapte opstan delingen worden te Oran wel bewaakt. Het fregat is aan de Fransche autoriteiten overgegeven en voert nu de Fran- sche vlag. De opvarenden zullen met een transportschip naar Algiers worden gebracht. Hun ontsnappen is evenwel te opmerkelijk om met stil zwijgen voorbij te gaan. Te midden van vijf fregatten, waarmede het een gevecht moest leveren, bleef het schip koers zetten en kwam be houden te Mers-el-Kebir iu de nabijheid van Oran(Al- geiie) aan. Hoe het mogelijk is dat een fregat tusschen vijf anderen kan ontsnappen, indien het deze laatsten werkelijk ernst is den doorgang te betwisten, is een vraag, waarvan wij gaarne het antwoord afwachten. Dit onverwacht bezoek bracht Oran natuurlijk in bewe ging. Het garnizoen kwam terstond onder de wapenen in af\vachting van de orders der Fransche autoriteit. SCHIEDAM, 16 Januari 1874. ■i\ De Ministers van Koloniën en van Financiën brengen ter kennis van het publiek, dat, ten aanzien van het brieven vervoer van- Nederlandschlndie naar Nederland, bijwijze ftiöBG tijdelijken en buitengewonen maatregel, is bepaald lo. dat brieven en brief kaas ten, afkomstig van militai ren beueden den rang van officier, deeluitmakende van de expeditie tegen Atsjin, en bestemd voor Nederland over Batavia, door middel van Nederlaudsche stoomschepen, tegen een port van vijf cent zullen worden verzonden; 2o. dat briefkaarten, afkomstig van officieren tot de vooi melde expeditie behoorende, mede genot zullen heb ben van dezelfde gunstige bepaling. Tevens wordt opnieuw in herinnoi ing gebracht, dat we gens de brieven voor militairen beneden den ïang van officier tot het NeJeilandsch-Indisehe leger behoorende, bij verzending uit Nederland met Nederlandsche stoom schepen, een port van slechts vijf cent verschuldigd is, mits zij hier te lande gefrankeerd woi den en daai in geen brieven of stukken voor anderen zijn ingesloten. De Minister van Financien heeft bij resolutie van 31 December '1873 vastgesteld de Sliste Staatsloterij. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premién. De collecte wordt geopend op Maandag den 2 Februari eu ge sloten op Zaterdag den 14 daaraanvolgende. De trpkkiug van de eerste klasse zal aanvangen op den 2 Maart e. k., en de laatste 100 nommers zullen op Zaterdag den 23 Mei 1874 worden getrokken. De Haagsche commissie voor de feestviering, bij ge legenheid der 25jarige regcering van Z. M. den Koning, heeft besloten de som van p.m. f10,300, welke zij inge zameld heeft, over te dragen aan de algemeene commissie voor het nationale feestgeschenk te Amstei dam. Uit een mededeeling van den burgemeester eeie-voorzitter van de commissie bleek, dat Z. M. de Koning den dag van '12 Mei zal doorbrengen in Amsterdam, maar tevens dat Z. M. ook gedurende de feestweek Rotterdam en den Haag zal bezoeken. Omtrent de inrichting van het bestuur in Atsjin kunnen de navolgende bijzonderheden, aan Indische be scheiden ontleend, woi den medegedeeld: De Sultan wordt in het dagelyksch bestuur bijgestaan door vier grooten, mautri liari liari genoemd, wier be trekking van vader op zoon overgaat. De tegenwoordige titularissen zijn; 1. Tokoe Kadli Malikoel Adil; 2. Tokoe Neg Radja Moeda Setia (2); 3. Tokoe Nanta Setia; 4. Pan glima Mesdjid Raya (3). Het zijn deze vier grooten, die in December 1872 hun vertegenwoordigers naar Riouw zonden. De sjahbandar van Atsjin, Panglima Tibang, die het gezantschap geleidde, kan daarbij als gemachtigde van den Sultan worden aangemerkt. Hooger in rang' dan de mantri's liari hari, staan de hoofden der drie districten, waarin Groot Atsjin verdeeld is. Ook hun titel gaat van vader op zoon over. Zij worden gewoonlijk Panglima tiga sagi genoemd, en behooren in gewichtige bestuurszaken geraadpleegd te worden. In de afvaardiging van het gezantschap naar Riouw schijnen zij niet gekend te zijn geweest. De tegenwoordige titularissen zijn: Tokoe Tjoet Bantah galar Sii Moeda Perkasa, in de wandeling genaamd Panglima Poelim, hoofd van de XXII Moekim (bezuiden den kraton); 2. Tokoe moeda nja Bantah, hoofd van de XXVI Moekim (oostelijk van de rivier); 3. Tokoe nja Abas galar Sri Oelama, hoofd van de XXV Moekim (ten westen van de rivier). Onder deze districtshoofden staan mindere hoofden, die een of meer moekim, elk een of meer kampongs omvattende, onder hun beheer hebben. "Van de bovengenoemde man tri's hari hari is de eerste moekim-hoofd in de XXVI Moekim, terwijl de drie anderen moekim-hoofden zijn in de XXV Moekim. Van de eilanden benoorden Atsjin behoort Poeloe Way tot het gebied van de XXVI MoekimPoeloe Bras tot dat van Tokoe Neg Radja Moeda Setia; Poeloe Nassy totdat van Tokoe Nanta Setia. De titel van rij ksbest ierder is niet inheemsch. De bekende Ilabib Abdoel Rachman, die zich als zoodanig deed gelden, had zijn invloed aan zyn Arabische afkomst en aan zijn persoonlijke hoedanigheden te danken. Ten bewijze hoe groot de productie van boter is in de provincie Friesland, dienehet volgende: Te Leeuwarden werd aangevoerd 2,047,870 kilogr. tegen 4,775,590 in 1772, Naar de middelprijzeu berekend vertegenwoordigde die aanvoer een som van: in 1873 f2,815,821, in 1872 f2,308,267. Te Sneek bedroeg de aanvoer in 18731,655,660 kilogr. tegen '1,769,080 in 1872. De waarde danrvan was, naai de middelprijzeu, in 1873 f2,317,924, in 1872 f2, 388,258. (i) Dc tegenwoordige Sullan, Malimoed Alaniilin Yskandcr Sjah, is de kleinzoon van den voorlaatsten Sullan, Moliamad Sjali, wiens broeder, Alaiddin Mmsjoer Sjah, liem in liet bestuur opvolgde, aan vankelijk als voogd van den nundoijarigen weltigon troonsopvolger (lïadja Soleimon)dia ccliler nimmer het bestuur in hinden liccft ge kregen cn spoedig na do geboorte van don legonwooidigcn Sultan is gestorven. Mansjoer Sjali bad twee zonen; vader en zoon stierven in 18G9 cn 1870 Do tcgcnwoordigo Sultin is gehuwd mot con dochter van den radji von Podir en stond in Februari 1872 op het punt om in bet huwelijk lo treden met een dochter van Tokoe Kadli Malikoel Adil. (a) Schoonzoon van den radja van Trocmon. (3) Door sommigen wordt nog een vijfde genoemd: Ynnn Long- balab (schoonvader van den radja 'van Trocmon), maar deze schijnt een zuiver persoonlijken invloed uit te oefenen. {Staatscourant.) V1 „li Iu de Asser Ot. leest men Men zegt, dat Rusland verklaard heeft deel te zullen nemen aan liet wereld-post- en vervoercongres eumen hooft dus hoop, dat liet goederentaricf op onzen Staats spoorweg zal worden verlaagd. Indien een onzer nijvere vaderen uit zijn graf keek en hoorde wat wij voor pakjes enz.over den spoorweg ver zonden moeten betalen, dan kroop hij er dadelijk weer in. Curicuse dingen woiden van dat tarief verhaald. Die b v. op een afstand van een paar uur een haas wil verzenden, doet voordeeliger dat hij den viervoet per expresse laat wegbrengen. Een ordentelijke haas, per spoor naar'sllage verzonden, kost aan vracht 93 cents en naar Dordrecht f 1.40. De langoor zelf kost f 1.50, Voor een half mud knolletjes, van Assen naar Amster dam per spoor gezonden een lieve attentie voor een ge achte familie eu niet gefrankeerd, werd f3 betaald. De knolletjes zeiven kostten zestig cents De Rus, die aan bovengenoemd congres deelneemt, zal aan die staatsspoorweg-dwingelandij een einde maken. In zijn eenvoudigheid zal hij van oordeel zijn, dat een weg, uit de Land-kas aangelegd en die alle andere middelen van vervoer gewelddadig opruimde, de beurs van het pu bliek door zulk een tarief niet mag ledigen. De N. Zuthp. Ot. meldt: Vrijdagavond, toen de tiein, die ten 6 ure van Arnhem naar Zutfen vertrekt, tusschen Brummen en Zutfen passeerde, werd er een schot gelost, waarvan de kogel door een raam van het postrijtuig drong. De postbeambten bevonden zich in deze coupé. Tot heden is de dader niet bekend evenmin als de aanleiding tot dit schot. Volgens gerucht is op den avond van Dinsdag een moordaanslag gepleegd op de Houtmarkt te Amsterdam in de woning van den heer N. Heijmans. De zaak zou zich aldus hebben toegedragen nTwee onbekenden, waarvan de een zich geheel en al had zwart gemaakt, schelden aan het huis aan. De meid opende en op de vraag of nmijnheer" thuis was, gaf zij een ontkennend antwoord. Daarop verzochten zij even binnengelaten te worden om, zoo zij zeiden te zien op hun adres, of zij wel te recht waren. Toen zij binnen waren, greep een hunner de meid aan, stopte haar proppen in den mond, terwijl de ander haar bijna verwurgde. Li dien be narden toestand bleef zij liggen tot haar heer te huis kwam. Deze, ten 11 ure thuis gekomen zijnde en haar aldus ziende liggen, riep, doch vergeefs. Daarna riep hij de hulp der buren in, maar terugkomende, was zijn onderzoeking te vergeefs. De dieven hadden zich reeds uit de voeten ge maakt. Eenige manden of koffers waren reeds door hen ingepakt, doch in hun bedrijf om kasten en kisten open te bieken, schijnen zij door dc spoedige overvalling gestoord te zijn, daar er een ijzeren bout aan den voet eener kast op den grond lag. De meid moet in hoogst bedenkelyken toe stand verkeeren. Het Hdb. noemt het gerucht zeer overdreven. Ieder, die wel eens zeewater in den mond heeft ge kregen, zal hebben opgemerkt, dat het eeD zeer onaange- namen smaak heeft. Dit is het geval niet, wanneer men het voor broodbereiding gebruikt't bezit het voor brood noodige zoutgehalte, en houdt het brood langer versch dan gewoonlijk water. Broodjes, waarvan het deeg met 25 wichtjes zeewater bereid was, bleven gedurende 8 dagen versch. Dat het hoegenaamd niet nadeelig is voor de ge zondheid, is gebleken op de reis van de Louisiana, een zeilschip onder gezag van kapitein Liger, bemand met 25 matrozen en 160 passagiers, bestemd van HAvre naar San Francisco. Op deze reis, die vijf maanden duurde, werd uitsluitend brood met zeewater gekneed gebruikt, en ge durende den langen overtocht kwam aan. boord geen enkel ziektegeval voor. Misschien zou brood met zeewater bereid iu sommige ziekten, bijv. huidziekten, wel goede diensten kunnen bewijzen. De Wetemch, bladen bevelen het volgende middel aan om stotteren af te leerenDiep ademhalen voor men begint, langzaam spreken, iedere lettergreep een weinig afbreken en bij het spreken min of meer declameeren. In het eerst kan een kleine beweging met de hand, gesticulatie in geringe mate, het spreken ondersteunen; na korten tijd zal de vroegere stotteraar, ook zonder de genoemde hulpmiddelen, zonder haperen kunnen spreken. Wanneer men den zakdoek goed bevochtigd met Eau d'Anvers, van Dr. Aug. de Marbaix, en sterk en dikwijls opsnuifttrekt men in de hersenen een deel geest op, be vattende eene groote kracht uit planten door distillatie ge trokken. Geen reukwater, hoeveel wezenlijke verzachting ook inhoudende; geen geest of spiritus, die zoo licht of zoo fijn is als de wijngeest die zich door verdamping ontbindt en de kwaal geheel wegneemt. De planten, bladeren, bloemen, zaden, reukgevende houten, schorsen, op wijn geest gestookt, geven aan het Eau d'Anvers zulk een kracht en sterkte, dat de geur den mensch geheel herstelt. Voor Indie, waar deze ziekte veel heerscht, is het zeer aan te bevelen., t

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1