Donderdag 2IS Januari. R»;; 1874. 3306. K ennisgeving. Kennisgeving. SINHEMLAMDSCHE BERICHTE». i fl4,5J#,/fW& &UV 5 V*"<- *.!l 1 W Nationale Militie. De Burgemeester van Schiedam, BU1TEMLAWDSGHE BERICHTE». Vf?---'^ <r, r;>«.Kv\'-ï.. ">"- .-V' 't 4 f V /I J3 "V r ABONNEMENT Abonnementsprijs, per Drie Mnniien ABVEBTENTXEN: Prijs: van t tol 10 gewone regels f 1.00; iedere regel meer /0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft vin den prijs. f 1.85 2.50 franco per Post, door het geheele Itijh Brieven Franco.) De Burgemeester van Schiedam, Gezien Art. 26 der Wet op do Nationale Militie van den 19 Augus tus 1861, Staatsblad No. 72). Brengt Inj deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat het Insclinjvings-Register van'1873, voor de ligtmg van 1874, en de daaruit opgemaakte Alplnbctische Naamlijst, vin lieden af, gedurende 'acht dagen, op de Gomcenle-Sccrclario ter lezing zal liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 21 Jan. 1874-. De Burgemeester van Schiedam, P. J, VAN DIJK VAN MATENESSE. Brengt hij deze Ier kennis van do Ingezetenen: Dat liet Kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer Gemeente over hol Dienstjaar 1874, door den lieer Provin cialen Inspecteur der Directe Betastingen te Rotterdam, op den 16 Januari 1874 executoir verklaard en op lieden am den Ont vanger dor Directe Belastingenter invorderingis overgemaakt. Voorts avoids bij dezo herinnerd, dat een ieder vcrpligl is zijnen aanslag op den bij dc wel bcpailtlcn voel, te voldoen; alsmede, dat, van lieden af, de Icrnnjn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag hehooicn te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Jan. 1874. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Een Engelschman schat de jaariijksche opbrengst van tabak over den geheelen aardbol op -4,000,000,000 ponden. Gesteld, zegt de Next)-York Times, dat al die tabak tot sigaren wordt verwerkt, 100 in een pond, zou dit een totaal geven van 400,000,000,000. Aangenomen verder dat de plant onverwerkt, gemiddeld 10 Amerikaansche centen kost (25 ets. Nederlandsch), krijgt men een som van 400,000,000 dollars (of 1,000,000,000 gulden). Minstens 2'/s maal meer is er eindelijk noodig voor het ver werken en het verkoopen. Met die gegevens komt men tot de conclusie dat het meuschdom elk jaar de bagatel van 1,000,000,000 dollars, 2500,000,000 gulden, de geheele Fransche oorlogsschatting aan Duitschland, uitgeeft voor eén zijner zoogenaamde kleine ondeugden. Engelsche bladen melden, dat jl. Zaterdagavond te Ipswich een vrij hevige regenbui van zwart water is ge vallen. Vele personen hebben er flesschen mede gevuld, zoowel om de zeldzaamheid als om dit vreemdsoortig ge kleurd regenwater nauwgezet te onderzoeken. De Fransche budgetcommissie heeft de vermeer dering van het recht op de alcohol aangenomen, en de belasting op het gewone goederenvervoer en op de koop waren verworpen. Zij heeft voorts de vermeerdering van het successierecht aangenomen en de belasting van 10 percent op het zout verworpen, een belasting hierop van slechts 5 percent blijvende handhaven. Dezer dagen stierf te Armeau (departement Yonne in Frankrijk), een dame die 103 jaar oud was en een dochter had van 74 en een zoon van 70 jaar. Deze laatste gedroeg zich niet altijd naar de inzichten zijner moeder en maakte zich meermalen aan ongehoorzaamheid schuldig. Toen, nog kort voor haar dood, iemand haar daaromtrent beklaagdegaf zijde schouders ophalende ten antwoord: »Ach ja!, wat zal ik je zeggen: de jeugd is tegenwoordig onbezonnen." Ten aanzien van den verlaagden prijs der steenkolen, heeft een industrieel te Brussel, zijn geheele behoefte aan machine-kolen voor 1874 gecontracteerd A15 francs per ton, in plaats van 21 francs, die hij in de laatste maan den betaalde. Vóór de verhooging was de middelprys 11 francs, zoodat het verschil nu nog maar 4 fr. bedraagt. De half-oflicieele Nordd. Allg. Zeit, wijst thans in antwoord op de klacht door den heer Mallinckrodt in het Huis der Afgevaardigden te Bei'Hjn geuit donamelijk de Regeering met het godsdienstonderwijs p.essie op de kin deren en daardoor tevens op de ouders uitoefent, op het volgend onlangs door dr. Falk, Minister van Eeredienst, uitgevaardigd besluit: Tengevolge van de scheuring in de Katholieke kerk is het rechtvaardig en billijk, dat aan ouders en voogden vrij gelaten worde, om hunne kinderen of pupillen te doen deelnemen aan het godsdienst-onder wijs in de richtingj welke zjj zijn toegedaan. Dientengevolge tullen Katholieke leerlingen kunnen vrijgesteld worden van het bijwonen van het godsdienst-onderwijs op de scho- f len; mits het blijke, dat voor hen op een andere wijze daarin 7,wordt voorzien. Hiertoe wordt alleen vereischt, dat liet onderricht worde gegeven door een geordend geestelijke, geëxamineerd en toegelaten als godsdienst-onderwijzer, gt' ~,Een luitenant te Berlijn heeft een poedel, dien hij altijd'medeneemt, behalve wanneer hij voor dienstzaken Hezerdagentoen, hijdesmorgeng^vroeg zijn ,,,Jwoning Ifad verlaten óm dienst te doen,Ontving zijn vrouw een telegram van zijn ouders, die zijn onmiddellijk vertrek noodig maakte. Niemand wist echter waar de luitenant te vinden was. Zij kwam op de gedachte om de depêche aan den poedel toe te vertrouwen. Met de woorden»Dit is voor den baas! zoek hem", gaf zij den hond het popier in den bek, die na een groot uur met zijn meester terugkeerde. Hij had alle plaatsen bezocht, waar deze gewoonlijk heen ging, tot hij hem in het magazijn van militaire artikelen gevonden had. De Ilui'wromven-Vereenigiug te Berlijn hield don 8 Januari een bijeenkomst. Daat in werd mededeeling ge daan van een aantal ontvangen stukken o. a. uit Hannover en Breslau, waatin gemeld werd wat daar in den geest der vereeniging was gedaan. Hoogst belangrijk was de voor lezing van een brief van de echtgenoot vau dr. Oelsner, te Breslau, over de waarde van den keukeu-afvai als vee voeder. Breslau alleen levert, volgens matige berekening, 1000 centners aan afval op, die tot dusverre niet gebruikt werd. In een brief aan de Berlijusche vereeniging verklaart zich de eigenaar van Carolinenhöhe, bij Spandau, bereid, om wanneer zich de gezinnen in de verschillende wijken vereenigen, den keuken-afval te koopen en te doen afhalen. Volgens berekening kan een huisgezin het derde gedeelte der som, welke het voor aardappelen noodig heeft, in den prijs van den keuken-afva! vinden. De emei itus-predikant Haser, te Uannover, berekent, dat in gansch Duitschland minstens 500 millioen thaler door de huisvrouwen worden uitgegeven en dat bij een besparing van slechts 5 thalers in het jaar (2'/j cent daags) de Duitsche huisvrouwen 40 millioen thalers besparen kunnen. Mevrouw Morgenstern deelde mede, dat de volksgaarkeuken maandelijks 9 thaler aan keuken-afval opleverde. Een andere dame vond de som, die zij voor zeep noodig had, uit den afval van de keuken. Met het aanknoopen van relation met andere streken, was de vereeniging begonnen met boter uit Pom- meten en koffie uit Hamburg te doen komen. Een bezen ding eieren uit "West-Pruisen werd tegemoet gezien. Aan den intendant van het hoftheater te Munchen is een nieuw plan voorgelegd van een toestel om brand op het tooneel, zoodra deze mocht ontstaan, onmiddellijk te kunnenblussehen. Het toestel bestaat in een menigte pijpen, alle van kleine gaatjes voorzien en in verband staande met een waterreservoir, en moet boven het tooneel nangebi acht worden en even grooten omvang als liet tooneel met de schermen hebben. Men kan zoodoende brand ophet tooneel onmiddellijk als het ware uitregenen. In den Almanach de Gotha voor 1874, treffen wij dc volgende bijzonderheden aan: Een label maakt ons bekend met den leeftyd der vorsten, volgens hun ouderdom ge rangschikt. De Paus is de oudste: geboren in 1792, is hij meer don 81 jaar oudde Koning van Pruisen is bijna 77 jaar, de Koning van Holland 50, Victor Emanuël 53, de Sultan 45, de Keizer van Oostenrijk 43, de Koning der Belgen 32 jaar, de Koning van Beieren 28. Er bestaan 167 verschillende decoration; ouder dit cyfer worden er 24 verleend door vorsten van zekere staten, die niet meer bestaan, of niet meer erkend zijn door het Gouvernement, waartoe zij behooren. Die decoratiën worden door 52 landen uitgedeeld. Het papier waarop de Amerikaansche muntbiljetten gedrukt worden, is geheel verschillend van het in andere landen daarvoor gebruikelijke, en wordt gemaakt op de Glen Mils bij Westchester, Philadelphia, op een machine van Foudrinier. De voornaamste bijzonderheid bestaat in het vermengen van de papierstof met kot te, zijden draadjes van een roode kleur, en het machinaal strooien van dergelijke blauwe draadjes op het gevormd wordende vel, waardoor deze zich er innig aan de eene zijde mede verbinden. De kant met de blauwe draadjes wordt voor de keer zijde van het biljet gebruikt. Dit eigenaardige papier, dat naar men beweert niet nagemaakt kan worden, is een der beste waarborgen tegen vervalsching. Te Towmvebster in Wisconsin was zekere Towlinson bezig zijn huis te verplaatsen met behulp van 18 paardep Op eene helling gekomen werden eensklaps deze dieren schichtig en de ongelukkige Towlinson werd verpletterd onder het huis, dat op hem viel toen de paarden op den hol gingen. SCHIEDAM, 21 Januari 1874 •Te Lekkerkerk is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de eerste openbare sehool voor lager ouderwijs de heer P. W. van Melaan, hulponderwijzer alhier. Van de 70 zich aangegeven hebbende sollicitanten waren er 48 opgekomen, waaruit een zestal was geformeerd. "Uit een particulier schrijven uit het bivouac bij Atsjin ontleend het J Vaderland het volgende: Op 28 No vember waren alle oorlogsschepen en transportvaartuigen, ten getale -van 35, ter'reede van irtqin vereenigdj^Op alle transportvaartuigen,vbehalve dat.waarop de generaal van" Swielen was, en op de Jttson, was de cholera uitgebarsten, zij voerden daarom allen de gele vlag. Het grootste trans portschip, de Maddaloni, bevatte alleen 4800 man troepen en kettinggangers. Bij het inschepen der troepen te Soera- baija in dit schip stortte een der bruggen in, waarover het inschepen plaats had, zoodat een aantal soldaten in het water stortten; allen werden echter gered. Gedurende den overtocht waren de meeste officieren, uit gebrek aan plaats, gedwongen het dek te houden. Na eenige dagen quai autaine-verblijf te Poelo Nassie, geschiedde de landing op 6 December 's ochtends. Met een honderdtal sloepen werd de geheele 2de brigade in eens aan land gebracht de Koopman ondersteunde door haar vuur de landing; ter stond werd voet aan wal genomen en de aldaar zich bevin dende benting ingenomen. De Hollander, die het eerat den voet op den bentingmuur zette, was de luitenant P. Vink- huyzen van hot 13de bataljon, voor 2 jaren gedetacheerd van het regiment grenadiers en jagers. lederen dag ga. t nu min of meer ernstige gevechten, talrijke lagunen wer den overgetrokken, waar, behalve de zorg voor den vijand, ook nog de zorg om niette vei drinken door het opzetten van het water met den vloed, moest in het oog worden gehouden. Door de mineurs en sappeurs werd metgroote inspanning een weg gemaakt, welken weg de infanterie voortdurend onder het beschieten des vijands moest dekken. -De heer Alberdingk Thijm wenscht, in neen brief aan de commissie van heeren burgemeesters der Neder- landsche hoofdplaatsen," dat het nationaal jubilé-ge- schenk aan Z. M. een paleis zij te Amsterdam. Alsof er niet genoeg afscheiding bestond by de plannen van een geschenk aan Z. M. den Koning, heeft de gemeente Veere in Zeeland besloten, geheel afzonderlijk een geschenk aan te bieden, en wel een album met de pho- tographische portrettender mannelijke ingezetenen dier gemeenteIn de afgeloopen week is een photograaf derwaarts ontboden, die reeds een honderdtal portretten heeft vervaardigd. Welk een geluk voor de photographen, dat het geslacht der Abderieten niet is uitgestorven KandelslI Bij de op Maandag te Delfshaven plaats gehad heb bende herstemming voor een lid van den Gemeenteraad, tusschen de heeren G. Muller en J. F. Kleijn, is eerst ge noemde met 73 van de 132 uitgebrachte stemmen gekozen. Men meldt van Maassluis van 20 dezer: Vrijdag is aan de zegenvisscherij nOranje Nassau" nabij Pernis, gevestigd alhier, een buitengewoon zware zalm gevangen, wegende 54 halve kilogr. en welke f 108 heeft opgebracht. Uit het Noorden de3 lands wordt aan de JST. JR. Ot. gemeld, dat zoowel in Friesland als in Groningen, in den laatsten tijd, op onderscheiden plaatsen ziekten en sterfge vallen onder de paarden zijn voorgekomen, die den schijn hadden van besmettelijk te zijn en door besmetting zich voort te planten, maar bij onderzoek van deskundigen ge bleken zijn het gevolg te wezen van beschimmeld voeder. De aard der ziektegevallen, hun beloop en vooral het onder zoek van het stroo en ander voeder maakten de beslissing niet moeilijk, 't Zal dus zaak zijn, dat de landbouwers goed toezien en desnoods met een loupe onderzoek doen naar hel al of niet aanwezig zjjn van woekerplantjes in of op het voeder, Vrijdag is op het vredegerecht te Aalst iets buiten gewoons voorgevallen', dat de lachspieren bij de vele toe hoorders in beweging heeft gebracht Zekere Frans Meert was gedagvaard aldaar te verschijnen, om getuigenis te geven in een zaak van herbergtwist. Sprekende van een liedje jWaterloo" getiteld, dat toen gezongen was, vroeg de vrederechter hem wat dit liedje beduidde. Meert liet het zich geen tweemaal vragen en hief het liedje met een klare en heldere stem aan, zonder dat men de minste aan doening op zijn gelaat of de minste verlegenheid in zjjn houding kon bespeuren. Het sDaar zijn er zoovelen ge bleven in den slag van "Waterloo" werd door hem gezongen dat de zaal van het vredegerecht daverde. De vrederechter, do griffier, het openbaar ministerie, kortom het geheele vredegerecht lachte, dat de tranen van hunne wangen rolden, doch de getuige behield zyn ernst en zong zoo lang tot het liedje ten einde was." Den 15 Jan. is te Utrecht in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, op uitnoodiging van de redactie van het tijdschrift Geloof en Vrijheid, een vergadering ge houden welke door een zestigtal predikanten werd bijge woond. Eenstemmig kwam men tot het besluit om reeds dit jaar, en telkenmale als dit noodig geoordeeld,wordt, zulk een bijeenkomst te herhalen, waartoe oproepingen in de dagbladen zullen worden geplaatst. De vergadering werd geleid door ds. W. Francken Az. van Rotterdam. Het voorloopig moderamen bestaat uit de hh. dr. T. K. M. von Baumhauer te Zutfen, H. Brouwer te Zwolle, J. Craandjjk te Rotterdam, W. Francken Az. te Rotterdam, M. A!. Gooszen te Schiedam, dr. O. P. Hofstede de Groot te Kam pen, J. Hartog te Utrecht, J. G. de Rusch Keyser te Noord- dijk, E.H. Xnsonder te Leeuwarden, B. Ch. Ledeb'oer te 4$ |ik^^>£«"<*d'V45

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1