LÏ -I I: '41 Zaterdag 51 Januari. ijlt Sajelijks, ti A". .1874. vi .A* 3313. Kennisgeving. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. 3II1NENLANDSCHE BERICHTEN. m A0 sfr- -1 t K 1 v V ifVtJT V s7 r A, I COURANT. A B OWKBMBWT! Abonnementsprijs, per Drie Maanden1.85. Franco per Post, door hel geheels Ryk2 50. CBrleven Franco.) ADV1ETJ1NTIH! Pnjs: van 1 tot 10 gewone regels 1 00iedere regel meer 0.10J Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prys. Df. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam Doen te welen. Dat dooi den Raad in zijne Vergadering van den 28 January II over eenkomstig liet bepaalde hij art 54 der Gemeentewet, de na te melden vaste Commission zijner loden zijn benoemd, als: A Tot liet ontwerpen der Verordeningen, tegen wier overtreding straf wordt bedreigd, ter voldoening am art 177 der Gemeentewet en ter voorbereiding van hetgeen bij ail 178 dier Wot is bevolen, waar van do Burgemeester als zoodanig voorzittor is; Bestaande dezo Commissie uil: Do llecrcii P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE, Burgemeester, Voomltei. J. LECI1NER Mr. A. K J VAN DER DRIFT, L. W. JANSEN, en J B NOLET. B Tot liet herzien van olie Plaatselijke Belastingendo region, loonen en andere gelden, m art. 238 dor Gemeentewet bedoeld, daaionder be grepen Bestaande dezo Commissie uit: De Hoeren J. B, NOLET, Vooizilter. J A. NOLET Wz. II. VV. ROELANIS, Al KEItDEL, en Mr. A. K. J. VAN DER DRIFT. C Tot liet opmaken en bijhouden van den slaat, bij art. 230 der Gemeentewet voorgeschreven; Beslaande deze Commissie uit: De Hoeren P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE, Burgemeester, Voorzitter J. LECIINËR, en T. ZOETMULDER. D. Tot het verngten van al hetgeen bij de Wet op de Schutterijen aan liet Plaatselijk Bestuur en met bepaald aan het Hoofd daarv opgedragen Bestaande deze Commissie uit: De Hoeren J. L. J. JANSEN, Voorzitter, en A. C RIS. En lot hunno Plaatsvervangers: Do Heeren L. VV. JANSEN, en A. KNAPPERT Lz. E. Tot het geven van verslag en het dienen van raad nopens de be- grooling en do rekening en verantwoording der plaatselijke inkomsten en uitgaven, ingevolge do arlt 203 en 213 der Geinecnlcwot, door Burgemeester en Wethouders lan don Raad aangeboden, en ten aan zien van do begroetingen en rekeningen bij art. 148 dier Wet bedoeld Bestaande deze Commissie uit: De Heeren C. J. LONCQ, Vooi utter. L. VV. JANSEN, cn A. RJJNBËNDE. F. Tot Leden der Commissie van Contrólo, ingevolge art 35 der Verordening regelende de heffing der Plaatselijke Directe Belasting bin nen doze deze Gemeente, waarin Burgemeester en Wethouders als zoo danig zitting hebben; Bestaande deze Commissie uit: Do Hoeren P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE, Burgemeester, Voorzitter J A. NOLET Wz., VVelhouder. J. LECHNER, Wethouder. J. B. NOLET, F. LEGNËH A. C RIS, en J. L J JANSEN. En is luervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30 Jan. 1874 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MAT ENESSE De Secretaris, K. VV. MULDER. Een. telegram van Maandag den. 26 dezer uit Aden meldt, dat de beroemde Afrika-reiziger doctor Livingstone aan dyssenterie is overleden op zij'n reis naar het meer Unyanyembe. Zijn lijk is gebalsemd en zal naar Zanzibar 'en van daar naar Engeland worden overgebracht. Nachtelijke aanvallen zijn te Keulen tegenwoordig volstrekt geen zeldzaamheid. Onlangs had er echter een plaats zooals de Q'óhi, Zeit. zegt die eens weer aan Schinderhannes deed denken, van welken beruchten spitsboef enkele staaltjes van eigenaardige roovers-groot moedigheid nog altijd niet vergeten zijn. Een oud heer keerde dezer dagen 's avonds laat van een vroolijk partijtje huiswaarts, toen plotseling twee mannen op hem toetraden met de woorden; Mijnheer, uw geld en uw gouden horlogeketting zouden wij zoo goed kunnen gebruiken Gevat antwoordde de oude heer: »Miju beste vrienden, ik kan u zeer goed gebruiken, wilt gij zoo goed zijn mij thuis te brengen, dan zal ik u beiden een flink drinkgeld geven." Ja, wanneer gij zoo veel vertrouwen in ons stelt hernam de een dan zullen we u thuis brengen," De oude heer had het voorstel gedaan in de hoop dat hij op zijn weg tuschen 't edele tweetal wel een politie-agent zou ont moeten, die hem van het mingewenschte geleide verlossen zou. Geen nachtwacht liet zjch echter zien; 't hart bonsde hem van angst tusschen 't gevaarlijk tweetal. Eindelijk 'Stond men voor zijn woning; hij gaf elk zijner géleiders 10 silbergr. waarover de een zijn tevredenheid te kennen gaf met de woorden: itnen moest u eens iets hebben willen -doen"welke,,verzekering van trou^v gepaard ging met ^eemdreigende beweging met een lang mes dat hg uit den ^^^ó^ei^oor,ide|opgea^v%«zyn,'beschermelmg,,tin t maanlicht liet flikkeren. Deze wenschte de kameraden goeden nacht en veidween ijlings in huis. In de Neve freie Fresco leest men het volgendeTe Grosserwardetn (Hongarije) heeft een twaalftal jonge man nen zich met een plechtige belofte verbonden, niet te huwen zoolang de dames niet terugkomen op hun zucht naar opschik en weelde. In de Bicar komt nu een antwoord voor van twaalf burgermeisjes. Het luidt aldus: Waarde heeren I Gij zjjt zelf de oorzaak dat allo meisjes vdames" moeten worden, want als wij in eenvoudig toilet op een bal verschijnen, verwaardigt gij ons met geen enkelen blik. Als wij thuis in de keuken bezig zijn, v, aagt gij ons, met den hoed op het hoofd, of de juffrouw thuis is, terwijl gij oas de handen kust als wij op de canapé romans lezen. Als wij u een goed Ilongaarsch maal voorzetten, trekt gij den neus op, terwijl gij allen lof over hebt voor een keurig diner. Geëerde heeren! Doe voor u zelf afstand van de dure sigaren, van do thee, de koffie, de visite-kaai tjes, de plmto- gtaften, de paarden en dergelijke zaken, die de heeren zich tot een gewoonte maken; woikt, kleedt ueenvoudig; er ■zijn in den lande nog een groot aantal vlijtige, spaarzame, eclite Hongaarsche meisjes, trouwt daarmede en wordt nuttige leden der maatschappij. De Spaansche Regeenng heeft dezer dagen een politiek manifest aan de vreemde hoven gericht, met het oog om door hen te worden erkend. Het Ministerie lpgt daarin zijn politiek programma bloot en verzekert tevens, dat het de constitutie van '1868 zal handhaven, even als de oi ganisatie der openbare machten, zooals het deze heeft vastgesteld gevonden. Het zal al zijn pogingen aanwenden om den burgerooi log ten einde te brengen en de demago gische woelingen te onderdrukken. In dezen zin zal het de dictatuur uitoefenen evenals het vorige Ministerie, tot op den dag dat de natie, bevrijd van het juk der gewapende partijen, vrijelijk haren wil, wat betreft, hare vertegenwoor diging, de nationale cortes, zal kunnen openbaren. Volgens een telegram uit Madrid van 24 Jan. inden Times, heeft de Minister van Financiën met den heer EI bogen, gemachtigde der Banque de Paris, een overeenkomst gesloten, waarbij het door de bank aan de Spaansche Re geering verstrekte voorschot wordt verlengd, en waardoor die Regeering in staat moet worden gesteld, eenige finan- cieele maatregelen uit te voeren. Die maatregelen bestaan o. a.in het oprichten eener groote Nationale Bank (de Bank van Spanje en de provinciale banken vereenigd), met recht om noten uit te geven, in het geheele schiereiland gangbaar, doch zonder gedwongen koers; in een wijziging van het stelsel der hypothecaire biljetten, en in een finan- ciecle operatie, tot grondslag hebbende, de opbrengst van den tabak op de Filippijnsche eilanden en van het zegel recht. Door middel dier operatie hoopt de Regeering over de noodige gelden te kunnen beschikken om de Carlisten te bestrijden, de coupons te betalen en een amortisatie- fonds te stichten tot delging der vlottende schuld. Te Hollandtown, ia Wiscousin, zijn onlangs elf we duwen verlost. De bijzonderheden van dit feit zijn door de commissie, welke de zaak in orde bracht, in de Oreert Bay Advocate medegedeeld. Het blijkt dat in Hollandtown elf weduwen ent waalf weduwnaars wonen. De aingezetenen" waren van oordeel, dat het in het algemeen belang wensche- lijk was Dat zij huwden, en het voorstel werd gedaan, dat elf weduwnaars met de treurende nagelaten echtgenooten in den eclit zouden vereenigd worden. Bij nadere over weging besloot men echter, dat, daar er maar elf weduwen en twaalf weduwnaars waren, een verloting zou plaats hebben. De beraadslaging van de commissie duurde een uur, gedurende welken tijd er een groote gisting heerschte onder de weduwen; ook de weduwnaars waren niet op hun gemak en onrustig. Eindelijk worden de namen van alle weduwen in een bus geworpen en die van de weduw naars in een andere. De trekking had plaats op Maandag den 8 December, des namiddags ten vijf ure. De twaalfde weduwnaar, de heer Penterman, gaf onmiskenbare blijken van blijdschap, sdat hij er aan was ontsnapt", zooals hij het oneerbiedig uitdrukte. Maar zijn blijdschap was van korten duur, daar de commissie wijd en zijd hoeft bekend gemaakt dat, zoo er eenige weduwe in don omtrek was, die denheer Penterman wil huweu, zij zich kan aanmelden bij den president, den heer Pieter Kersten, en men zegt dat de commissie zich niet ontbinden zal voor de twaalfde weduw naar gehuwd is. De leverantie van schrijfbehoeften ten behoeve van den Amerikaanschen Senaat gedurende de laatste zitting heeft tot schrik van de belastingbetalers de volgende ver rassende uitkomsten opgeleverd. Op de rekening en ver antwoording komen vnor348,900 enveloppes; daarbij ge voegd de enveloppes in de afdeelingen gebruikt ft 90,200, geeft een totaal van 445,100 of 6014 enveloppes per zitting voor pik senator. Aan schrijfpapier werd geleverd 296 riem en voor do afdeelingen MQ'A riem, totaal 44,730 boek, dat geeft voor elk senator op een vel of wat na 200 boek. .Aan stalen pennen werd verbruikt 39,360 stuks, dat is ongeveer 280 pennen per senator; en bovendien werden een ipassa sgoldard gouden tandenstoker. Voorts 270 zakmessen,'156 scha ren, 64 tafelmessen on daarenboven nog 53 scharen voor de boden. Voorts 147 pakjes visitekaartjes en 426 notitie boekjes. En eiudelijk 219 inktkokers en dat voor de 74 leden van den SenaatMen heeft maar niet kunnen be grijpen hoe één senator drie inktkokers noodig heeft, daar hij toch maar met één hand schrijft. De rechterlijke macht is thans te hulp geroepen om dit raadsel op te lossen. SCHIEDAM, 30 Januari 4874. Nog onder den indruk van het genoegen, door de uitvoering van de Schiedamsche Yerecuig'mg sAeschylus" door ons genoten, zouden wij bijna onze klacht, dat het baantje van verslaggever voor een dagblad dikwijls zeer ondankbaar is, terugnemen; immers deze week mogen wij dankbaar zijn, omdat wij alle teden hebben van onze ingenomenheid blijk te kunnen geven van alles waarvan wij getuigen waren. Hebben-wij met genoegen verslag ge geven van de festiviteiten op Dinsdagavond, maakten ■wij gewag van de voorstelling van de Vereeniging Aeschylus", waarbij in de pauze het oere-lidmaalschap werd,uitgereikt aan mejuffrouw M. Doeselaar en den heer A. A. Petit, beiden van Rotterdam, en het bewijs als lid van verdiensten aau het ijverige lid van hetbestuui F. H. J. Sas, alhier, gisteren avond had weder een tooneelvoorstelhng plaats in Musis Sacrum, waarvan wij niet anders dan metgrooten lot melding mogen maken. Gaf de eerste voorstelling van de Tooneelvereeniging illarmonie" xeden om daarvan een gunstig oordeel te geven, de uitvoering van gisteren avond gaf blijk, dat die Vereeniging met loffelgken ijver voortgaat zich te oefenen; trouwens de bijval die haar zoo rechtmatig werd geschonken, moge haar tot loon en verdere aan moediging verstrekken. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gelet op art. 101 der kieswet, heeft goedgevonden, met intrekking zijner beschikking van 28 dezer, lit. B, 2de afd., te bepalen 4. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in de plaats van wijlen jhr. mr. W. M de Brauw in het hoofd kiesdistrict Gouda zal geschieden op Vrijdag 43 Februari 4874; 2. dat herstemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 27 Februari daaraanvolgende. Naar men verneemt, worden er pogingen aangewend om dr. Kuyper van-het aanvaarden van het mandaat als lid der Kamer te doen afzien en hem voor de kerk te be houden. Van bevoegde zijde gewerd het Vad. de "volgende verklaring van het niet zeer duidelijke laatste regeerings- telegram uit Atsjin, een verklaring die ook ons niet on waarschijnlijk voorkomt: »Nadat de Kraton geheel berend (ingesloten) was, heeft men de insluiting ten Oosten nauwer dichtgehaald. zoodat de gemeenschap met het om gelegen land afgesneden was. De Atsjineezen, die dateer se hebben willen verhinderen ea waarschijnlijk denkende,.^ daar te worden aangevallen, zullen dus op dat punt ailer* weerbare mannen vereenigd hebben, heigeen door het 44de, bataljon ten Westen zal zijn opgemeikt door het terug trekken der posten, waarvan dat bataljon heeft gepro fiteerd. Ware liet anders, dan zoude de vijand door onze linten hebben moeten heenslaan, want de Kraton was geheel ingesloten, en dan zou de depêche dit toch wel ver meld hebben, daar het toch niet aan te nemen is dat ge neraal van Swieten een vesting geheel en al zal insluiteu, waarin zich geen vijand bevindt." Dinsdagmiddag stonden aan den ingang van de gtu- denten-sociëteit Minerva te Leiden eenige leden van het korps, die den bezoekers een hoed voorhielden om daarin een gift te offeren vooreen dien avond te houden feestelijken optocht, tot viering van de overwinning onzer troepen in het vijandelijk rijk van Atsjin. Dit beroep was niet vruchteloos. Omstreeks tien ure iu deu avond, trokken stu denten, voorafgegaan door een muziekkorps, met fakkel licht en bengaalsch vuur en al de jongens van de kweek- school voor zeevaart met hunne superieuren in groot tenue de stad door, omstuwd door een joelende menigte, die in stemde met het geïmproviseerde lied. »Weg is de kraton, ons is de kraton," enz. Rijtuigen met de vier, volgepropt met de »hoop des vaderlands", die zich met'de nationale- en oranjekleuren versierd had, bewogen zich in den stoet, die een uur later voor de sociëteit Minerva terugkeerde, waarbinnen nog langen tijd daarna op luisterrijke en stu dentikoze wijze feest werd gevierd en welsprekend ge tuigd van de geestdrift, door het heuglijk feit opgewekt. - Dezer dagen vervoegde zich eene 23-jarige jonge- dochter by den ambtenaar van deu burgerlijken stand der gemeente Steenwykerwold, om een geboorte-extract, maar moest tot hare teleurstelling vernemen, dat bedoeld stuk niet kon worden afgegeven, om de eenvoudige reden,'dat) de aangifte van hare geboorte indertijd was verzuimd. Ymi wege de commissie van den Deurwamdersbpnd-v'-£a j—-ij:—j-j-1deriuK'5 -' 31

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1