Vrijdag 6 Februari. k 1874/ 3317. BMEROiDSGHE BERICHTE1B. COURANT. A B OJtBEMEMT Abonnomenlsprijs, por Dno Maanden Franco per Post, door het gcheele Rijk tag-uaiwiJM In rlon Zweedschen Rijksdag heeft de afgevaardigde Bossou Olssen voorgesteld, om het bestuur over zekere rommen, waarover de Koniug, met goedvinden van dat lichaam, tot handhaving van de veiligheid vau Zwedeu be schikt, en die thaus door het Ministerie van Oorlog beheerd worden, aan hot bewind der algemeene staatskassen over le diagen. Bewust voorstel is daarop gegrond, dat wijlen Koning Karei XV beschuldigd wordt, dat hij in het jaar 1870 van do hem door den Rijksdag, tot het voornoemd doelter beschikking gestelde geldeneen som van ■1,700,000 rijksd. tot mobielmakiug der Zweedsehe armee gebruikt heelt, zonder dat daarvoor dringende noodzake lijkheid bestoud. Als men de geruchten nagaat, die er in de Fransche politieke kringen loopen, kan men slechts op een aigeheelo scheuring bedacht zijn, niet alleen tusschen de Bi oglie en de legitimisten, maar zelfs tusschen de leden van dit Kabi net ondeiling. De Ministers de Lurcy en Depeyre zouden lnmne zetels van eenvoudig afgevaardigde weder willen innemen, terwijl hunne overige ambtgcnooten, met inbe grip van den vice-president van den Ministerraad, zouden pachten zich onder de meer gematigden vau het linker centrum te scharen. Wanneer deze crisis niet spoedig op gelost wordt, zal de Fransche politiek geheel vau karakter vernderen en misschien weder tcrugkeeren tot haar v r geren staat van vóór den 24 Mei 11. -1 de dagbladen, die de monarchale campagne tegen de Regeering weder begonuen zijn, hebben verklaard, dat zij zich volstrekt niet zullen storen aan de door de Regecring gegeven waarschuwing, omtrent het betwisten van het '/evenjarig Regeeringslijdvak van Mac-Mahon. De nieuwe roman van Victor Hugo, Quatre-vingt- Ireize geheeten, zal op 49 dezer verschijnen. Door den schrijver is machtiging verleend tot de vertaling er van in •10 verschillende talen. Heteffect van dezen nieuwen roman belooft schitterend te zijn, althans een zeer geletterd Eu- gclsclimau moet verklaard hebben: dat dit boek bepaalde lijk het meest boeiende zou zijn van de gehcele nieuwere litteratuur. De kreten help, help, men vermoordt mij, werden omstreeks drie uren 's namiddags in een huis vau de rue Sédaine te Parijs vei nomen. Een grijsaard vertoonde zich in de hevigste overspanning en met gescheurde kleederen lan een venster en schreeuwde luidkeels, dat, indien men hem niet te hulp kwam, verscheiden personen hem zouden vermoorden. Agenten van politie drongen het woonvertrek binnen, en een hunner kwam nog bij tijds om den grijsaard bij zijn kleedcren te grijpen en hem te verhinderen uit het venster te springen. Hij bood weerstand, meenende in de bewakers der rust zijn moordenaars te zien, en men zag hoegenaamd geen kans hem tol bedaren te brengen toen oen jong meisje, dat voorbijging, ziende wat er gaande was, zich nan de piano zette en een zachte en melancholieke melodie voordroeg. Zoodra de eerste noten waren aange slagen, verminderde do overspanning van den grijsaard en viel hij uitgeput in een leuningstoel. Het jonge meisje openbaarde toen, dat deze grijsaard haar oom was, de heer X.., een taalmeester en die behoorlijk kon leven. Een onge luk in zijn familie, dagteekenende uit de jaren '1870 on '187i, had zijn verstand beneveld, maar zijn toestand was niet gevaarlijk geweest; alleen in don laatsten tijd had hij een ernstiger karakter aangenomen. De nicht van den heer X. voegde er bij, dat zij zonder ophouden beproefd had haar oom mede te nemen naar Jersey iu den kring barer familie, die hem liefderijk zou hebben verzorgd, maar le vergeefs. Nu zijn echter maatregelen genomen, om den lieer X. in een krankzinnigengesticht op te nemen. Behalve paardenvleesch, zal men eerlang te Parijs bisonvleesch eten, 'twclk zeer saprijk is en voor gewoon ïundvleesch, naar men zegt, niet behoeft onder te doem Allemaatregelen zijn beschikt, de bevoegde overheid heeft 'le nieuwe waar onder hare bescherming genomen, en weldra zullen de slachterijen voor den verkoop worden* geopend. De bison word iu 1732 voor 't eerst door een kunstenmaker in de straten van Parijs vertoond en men doopte toen het gebulte rund Zóbu. liet dier is van'tzelfde las als de Amerikaansche buffel, die in de buurt der Rotsige Bergen huist, wordt ook in Azië en Afrika gevonden en is één met den Europeeschen Auerochs, al heeft het door ver schil vau luchtstreek enz. sommige wijzigingen ondergaan. Vooral de Arabische bisons heeten Zóbu. Op Madagascar '■n de naburige eilanden geeft men aan 't vleesc'n de voor keur boven dat van 't uit Europa ingevoerde rund. Dat net dier ook in de Germnausche wouden voorkwam, blijkt uit den naamin 't oud-Duitsch: viseut of visaut luidende. Millie Christine, de vrouw met twee lichamen of de nachtegaal mot twee hoofden, passeerde onlangs het station Angers op haar reis van Parijs naar Nantes. Zij begaf zich naar Nantes, waar zij voor eenige dagen verbonden is aan liet circus Coltrellay. Haar kort verblijf in het station ken merkte zich door een merkwaardig geval. Door den con- f 1.85 2 50 {.Brieven Franco.") ti'oleur der spoorwegmaatschappij is namelijk proces verbaal tegen haar opgemaakt, omdat zij sleclns één spoor wegkaartje genomen had en hij er twee eischte. Daar gij met u tweeën zijl moet ik twee kaartjes hebben, zeide hij neen, zeide Millie Christine, jjvij zijn maar één persoon. Geen van beiden wilde toegqjren, zoodat de rechtbank nu zal moeten uitmaken, of Millie Chrisline'één of twee per sonen is. Een Etigelschman heeft dezer dagen de zonderlinge weddingschap aangegaan om in den tijd, dat een huisjesslak de i uimte van dertig duim op een met fijne suiker bestrooi den steen aflegt, /.elf een wandelingetje tc maken van tien uren gaans. In den loop van deze week zal die curiouse wedren tusschen een mensch en een slak te Newmarket plaats hebben. De inzet is niet minder dan 1000 p. st. Een jong dokter, die zich sinds korten tijd aan liet Strand to Londen gevestigd had en verlangde meer pa tiënten te hebben, lag op zekeren uacht te lied en dacht er over ua, dat men hem iu geen drie dagen had geroepen. Op eens wordt er (hot was 's nachts twee uren) aan de bel geluid. Hij trekt zijn kamerjapon aan, vliegt naar beneden en opent de deur. Een persoon, 'i schitterende üverei ge kleed, treedt binnen en zegt: Dokter ik kom u halen vanwege lord Warmouth, die ernsrig ziek is." Men kan denken hoe goed hij ontvangen werd. Een lord ziekdie zal mij zeker zeer goed betalen, dacht hij. En iu plaats van zijn dagelijkschekleedingtrekthij zynboslen rok aan, slaat eca goede overjas om, neemt zijn zilveren inktkoker mee, steekt zijn gouden horloge met ketting bij zich, en volgt, zich in de handen wrijvende, bij de gedachte aan de vor stelijke belooning die hem wacht, den knecht, die hem door verscheiden gangen en straten leidt. Op een ruim plein gekomen, waar het doodstil was en schijn noch schaduw van een agent van politie was te be speuren, hield de knecht stil. Is het hier? vraagt de dokter. Ja, het is hier dat gij mij alles zult geven, wat gij van waarde bij u hebt, horloge, zilveren inktkoker, paletot en geld, was het antwoord. De dokter, die door een revolver met don dood bedreigd werd, indien hij niet alles goed schiks gaf, moest wel gehoorzamen en kon daarna naar huis leiugkeeren om ua te denken over den schurken streek, waarvan hij liet slachtoffer was geworden. De Nordtl. AUg Zeit. schrijft officieus: »Be ver wachting, die liet Deutsche Wochenllatl uitspreekt, dat namelijk de Fransche Regeering stappen zou doen, die Duitsclilaud als een billijke voldoening kan beschouwen, schijnt niet overal gedeeld te worden. Evenmin bestaat er grond, om de meening vau Fransche bladen, zooals van den 'Monileur Universcl en de Assemblee Nalio t, ale, te mogen aannemen, dat het incident reeds is afgeloopen. Het recht om voor openlijke beleedigingen voldoening te verkrijgen, blijft voorbehouden. De aangelegenheid der Fransche bis schoppen is nog lang niet uit den weg geruimd." De Itaiiaansche Kamer van Afgevaardigden heeft in hare zitting van Zaterdag het voornaamste artikel van het wetsontwerp nopens liet lager onderwijs en van hot ver plicht schoolbezoek aangenomen. Do beraadslagingen hierover zijn heftig en langdurig geweest, en vete amende menten waren er op ingediend. De Kamer heeft de/.e eciilcr alleu verworpen en liet artikel, een weinig door de com missie geamendeerd, aangenomen. Men gelooft nu (lat liet ontwerp iu zijn geheel met groote meei'doi beid zat worden aangenomen. Daarna zal de Kamer overgaan tot het be handelen van hel ontwerp van wet betreffende de circulatie van papier, een levenskwestie voor den linancieelen toe stand vau het koninkrijk. SCHIEDAM, 5 Februari 4874. Gaven wij van de eerste voorstelling van het gezelschap, onder directie vau den heer VVery, een gunstig verslag, wij kunnen dit evenzeer van de tweede doen, die gisteren avond plaats had; vooral mogen wij niet vergelen melding te maken van dc exercitiën op een zwevenden telegraaf draad door do dames "YVery uitgevoerd, die den algemeeucn bijval mochten verwerven, zooals trouwens alles, wat door dit gezelschap ten aanschouwe werd gegeven, herhaalde lijk met luide bijvalsbetuigingen begroet werd. De Minister vau Financiën heeft bij een resolutie van 40 Jan. jl. maatregelen genomen tegen bet in gebruik brengen van schadelijk vlecsch, door het verstrekken van voorschriften aan de ambtenaren van denacticven dienst. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 31 Jan. 1874 iu de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam47,679,354 kilogr. Rotterdam16,583,235 Schiedam399,072 Dordrecht38,841 Middelburg 1,456,042 Totaal 36,156,544 kilogr. ADVEBTENTIEN: Prijs: van t tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer /'O.IOI Voor den werkenden slnnd en voor weldadigheid, de liein van den prijs. Met de eerstvertrokkende Indische post op den 6den Februari aaustaaude, en verder van veertien tot veertien dagen, wordt uit Nederland rechtstreeks over Brindisi en met do Britsche pakketbooten over.Peuang, een brieven maal verzonden aan het veldpostkanloor Atsjin, bevat tende de brieven, gedrukte stukken en monsters voor de expeditionaire troepen in Atryiu^voor.lint.personeel be?, hooreude tot de maritieme middelen in de wateren van Atsjin, en voor het verdere personeel in Atsjin. liet poit en de verdere voorwaarden van verzendingzijn dezelfde als die, welke voor de verzendingen tusschen Nederland en Nederlandsch Indie over Brindisi van kracht zijn. De brieven kunnen dus gefrankeerd tot bestemming tegen een poit van 60 cent per 15 grammen of onge- frankcerd worden verzonden. Een aanwijzing op het adres »via Brindisi," »via Penang," of dergelijke is noodzakelijk. Er wordt omgekeerd mede langs denzelfden weg een brievenmaal door liet veldpostkantoor Atsjin naar Neder land verzonden. (/SA Ct In het Weekblad van het Becht wordt betoogd, dat van al de plannen voor een geschenk aan den Koning geen zoo ongepast is als het paleis. Men geeft iemand niet pre sent een zaak waarop hij recht heeft, en de Koning heeft i echt op een zomer- en wiuterpaleis. En die paleizen zijn er ook. Zij zijn goed, of zij zijn niet goed. Zijn zij goed, dan dient een nieuw paleis uergens toe. Deugen de paleizen op het Loo, de gewoue verblijfplaats des Konings, of in de officieclc residentie niet ineer, dan moeten er andereu ge bouwd worden. Dat wil de Grondwet. Dan moet daarin worden voorzien door den Staat der Nederlanden uit 's Rijks schatkist. Als men een Koning niets anders beeft aan te bieden dan wat hij het recht heeft van ons te vor deren, dan doet men beter met geen geschenk te geven. Een paleis is geen geschenk voor den Koning. Plaatst men het te Amsterdam, dan is het een geschenk voor Amster dam. En plaatst men het in den Haag of op het Loo, dan is het een geschenk, dat de natie zich zelve geeft. Juist in deze laatste zinsnede, zegt de Middollurgsche Courant, ligt liet bewijs dat de redeneering van het Week blad van het Becht niet opgaat: de paleizen in den Haag en op liet Loo zijn het eigendom der natie, die de Koning als zoodanig, overeenkomstig artikel 28 dor Grondwet, in ge bruik heeft. Wat nu zou er tegen zijn, dat de natie aan Koning AVillem III een paleis of domein ten geschenke gaf, hetwelk zijn particulier eigendom zou worden en waarover hij dus met volkomen vrijheid zou kunnen beschikken? Dat te schenken paleis of domein heeft met de Grondwet niets le maken. Van de Bijbel voor Jongelieden door H. Oort en I. Hooykaas, onder medewerking van prof. Kuenen, uitge geven door J. F. V. Belirns te Ilarlingen, zal een verkorte goedkoope uitgave verwerkt worden, geschikt voor kinde ren. De bewerking is door den uitgever toevertrouwd aan den lieer B. ter Haar Bz., terwijl de schrijvers van het groote werk hun medewerking hebben toegezegd. Uit het verslag over het 20e jaar der inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam blijkt, datin dat jaar 18 leerlingen werden aangenomen, het grootste tot dusver bereikte aantal. Door de kostgelden voor de leerlingen met 60 cents 's weeks te verhoogen, stegen de uitgaven met f 1600 A f'1700.1 Sept. 1872 bedroeg het getal leerlingen 94, 18 werden opgenomen, 4 overleden eu3 verlieten de inrichting, zoodat er bij het sluiten van den cursus 105 leerlingen waren, 59 knapen en 46 meisjes. Voor 27 leer lingen wordt schoolgeld betaald, te zamen f2135; 78 wor den kosteloos onderwezen, en daarvan ontvangen 56 geheel of gedeeltelijk verpleging van wege de inrichting. De vor- deriugen der leerlingen worden geroemd. De uitgaven be droegen in '1872 f26,230.95, de ontvangsten f26,162.99/i, dus minder ontvangen dan uitgegeven f 67.9514. Men schrijft uit den Ilaag aan de Arnh. Ct. o. a. het volgendede commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer over liet wetsontwerp regelende het muntwezen, heeft jl. Vrijdag het verslag vastgesteld, dat spoedig ge drukt zal zijn. Ben ik goecl ingelicht, dan heeft de com missie geen bepaald voorstel geformuleerd voor de Tweede Kamer, hoewel het reglement van orde zulks voorschrijft. De commissie moet evenwel te kennen geven, dat de in- lichtiugen van den Minister van Financiën zeer mager zijn, en zeer afsteken bij de schoone stukken, door de Bel gische Regeering gepubliceerd. Het voornemen der Re gecring, om de koperen centen door bronzen te vervangen, is iu het wetsoutwerp geschrapt, omdat Belgie denkelijk bronzen pasmunt zal maken en de Belgische centen dan op nieuw in ons land zouden rondloopen. Bij de beraadslagingen over de staatsbegrooting zeide do Minister Geertsema, dat hij bij de terugkomst der Kamer in Februari een wetsontwerp voor den aanleg van spoor wegen zou aanbieden. Ik betwijfel of de Minister zijn woord zal houden, totuutoe is hij in geen nader overleg getreden met het consortium van bankiers, dat concessie voor spoor wegen heeft gevraagd, en is de toestand dezelfde als in Oct. Ben ik wel ingelicht, dan worden van de zijde van Rotter dam pogingen aangewend, om een spoorweg te krijgen van Zevenbergen naar Brouwershaven. Vele Rotterdammers

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1