VersclijHl iapljjfa, aitpmieri Diisiap. I 1 Donderdag 82 Februari. A°. 1874. M 3321. I BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BIRINENLAMDSCHE BERICHTEN, ft 1 li f' I Abonnementsprijs, par Drie Maandenf 1.85. Franco per Patt, door het geboete Rijk 2.50. (Brieve» Franco.} Men verzekert dat Gladstone ontslag genomen heeft. Van de 484 gekozen parlementsleden behooren 255 tot de conservatieve en 229 tot de liberale partijde con servatieven hebben 71, de liberalen 27 plaatsen ge wonnen. Vrij algemeen is men van gevoelendat door den eer Disraeli, opgetreden als hoofd van een conservatief kabinet, in het Lagerhuis zal worden voorgesteld, om de inkomsten-belasting tot op 2 pence per p. st. te vermin deren. Het stoomschip Ambassador te Woohvich beladen met 400 Eng, mijlen telegraafkabel voor Brazilië, biak van de werf los, en met don vloed de riviei opdrijvende, deed het groote schade aan de te Charlton ten anker liggende schepen, die ten getale van 28 op drift raakten en moer of minder beschadigd werden. Twee dezer schepen,de Prince Moyal en de Amoretwerden in zinkenden slaat aan den grond gezet en eenigo zeelieden werden ten gevolge van bij de aanvaring bekomen wonden naar hethospilaal gezonden. Wederom heeft er een verschrikkelijk spoorweg ongeluk plaats gehad: De trein van Exeter naar Londen geboortig, maar heeft lang te Trobisonde gewoond, waar hij nog geuiimen lijd schijnt tè zullen wonen, want hij ge niet ecne vooi treffelijke gezondheid en verkeert in deopge- ruimdste stemming ter wereld. Van der jeugd af heeft hij zich vlijtig op lichaamsoefeningen toegelegd cn voor korten tijd nog deed hij lange wandelingen. In dezelfde stad stiet f onlangs een man van honderd vijf en twintig jaar, wiens helderheid van geest tot een paar dagen voor zijn dood onverzwakt gebleven was. De Amerikanen zijn nooit uitgestudeerd in hol vinden van nieuwe reclames. Zoo hebben thans ver scheiden winkeliers aanprijzing hunner artikelen op de meest populaire airs van Offenbach laten schrijven, en dat gezang weerklinkt overal in do diuksto straten. Min der nieuw, maar toch nog lang niet verouderd, is de levende tentoonstelling. Bij de voornaamste kappers ziet men een half do/.ijn schoone jonge meisjes in de winkel kast, om de nieuwste ehignons te laten bewonderen. Die juffers verdienen oen dollar per dag. stoomde "Vrijdagmorgen in voile vaart tegen een goederen trein. De locomotlven werden geheel verbrijzeld, de opeen gestapelde wagens werden links en rechts geworpen, en enkele van den hoogen spoorwegdijk in de diepte gewor pen. Terwijl dit plaats had snorde de sneltrein vau Londen met woeste vaart midden in de verbrijzelde overblijfsels der twee treinen. De locomotief werd vernielddoch de wagens bleven door een wonderdadig toeval schier onbe schadigd. Zoo verschrikkelijk was de hotsing geweestdat hot onmogelijk was aan de overblijfselen der wagens te zien of het eerste-klasse-wagens dau wel goederenwagens geweest waren. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend; alleen wordt medegedeeld, dat mevrouw de markiezin van Anglesey in stervenden toestand naar het f tation van Wcst-Dray ton gebracht is. Te Parijs ziet men tegenwoordig een driespan van zebra's, welke dieren vroeger geacht werden niet te kun nen worden getemd. Om hen zoo ver te brengen dat zij in let tuig liepen en gehoorzaamden, heeft men hen eeist twee jaar lang in een stal met paarden geplaatst, om hen aan het gedruisch le gewonnen en hen daarna langen tijd bij de hand rondgeleid. Het geduld is thans door de uït- jtomsi bekroond. Door Maxime Du Camp is in de Seme des Deux Hondas een artikel geplaatst over de belasting op don alcohol te Parijs geheven en den smokkelhandeldie daar door wordt uitgelokt. Een hectoliter alcohol kost 80 tot 85 fr.hiervan moet 328 fr. 50 cent. belasting worden betaald. Niettemin worden te Parijs, in 25000 inrichtin gen, niet minder dan 4,575,000 kan absinthe verbruikt. De Rijksdag te Berlijn heeft den heer Forckenbeek hehoorende tot de nationaal-liborale partij, met 263 van de 265 uitgebrachte stemmen, tot zijn president gekozen. Op prins von Hohenlohe, oud-iibeiaal, en den heer Hae- nel, lid van de partij van vooruitgang, bepaalde zich de keuze tot eerste en tweede vice-president. De aartsbisschop van Posen, mgr. Ledochowski is i t hechtenis genomen, omdat hij weigerde de opgelegde boete, wegens ongehoorzaamheid aan 's lands wetten, to betalen. Is de gemaakte berekening juist, dan heeft.de Pruisische schatkist van aartsbisschop Ledochowski niet i ónder dan dertigduizend thaler aan boeten te vorderen. Volgens de bestaande bepalingen wordt elke boete van honderd thaler bij wanbetaling door zes weken kerkerstraf vervangen; drieëndertig jaren dus zou de prelaat in hech tenis moeten blijven, en dit staat gelijk met een eeuwig durende gevangenschap. Wat den aartsbisschop van Keulen betreft, bij wicn eenig huisraad is in beslag genomen, omdat ook hij weigert de hem opgelegde boete te betalen, volgens gerucht zou hij 'voornemens zijn over de grenzen te trekken en op Nederiandsch gebied, in Limburg, zich voorloopig te vestigen. Door Rob. Moil te Keulen is de idéé van MuUntuli om spoorweg tickets als advcrteermiddel ie bezigen, ge wijzigd in piaktijk gebracht. Sedert 4 Januari geeft hij dagelijks een advertentie-blad .uit, der Q-escluiftsZinzeiger, 'twelk aan alle spoorweg- reizigers te Keulen Sa de richting naar Deutz gratis wordt uitgereikt. Insgelijks geschiedt zulks teNeuss, Brübl, Bonn Biiroh, Froisdorf, Mtilhetm, Obligo en Dusseldorf. liet getal lozers is alzoo legio, daar alle dag alleen te Keulen 68 treinen vertrekken. Men schryft uit Stuttgnrt. David Friedrich Strauss, lie beroemde schrijver van aliet leven van Jezus", is dezer dogen te Ludwigsburg overle'den. Te Trebisoude, in Klein-Azie, moet, volgens een (blad, dier plaats, zekere Ahmed wonen, die meent honderd .acht: en dertig jaar oud te ziju en waarschijnlij k inderdaad nog hooger leeftijd, bereikt heeft.' De man is uit Kerassoend SCHIEDAM, li Februari 1874. Gisteren avond woonden wij in het gebouw Musis Sacrum het eerste coueei t bij, dat bet Harmonie-gezelschap Apollo" alhier, voor zijne buitengewone leden gaf. De verschillende nommers van het programma, die allen goed waien gekozen en door hun arrangement cetuigden van do bekwaamheid van den verdienstelijken directeur vau het gezelschap, den heer Dentzler, werden, zonder onder scheid, flink uitgevoerd Gaarne brengen wij dan ook hulde aan genoemd gezelschap, dat, trots de vele moeilijkheden waarmede het in den beginne had te kampen en de groote opofferingen die het zich moest getroosten, het thans zoo ver op het gebied der toonkunst heeft gebracht, dat het zich in Schiedam een goeden naam heeft gemaakt. Dafniet altijd op de* qtrantiteit, maar veeleer op de qualiteil vau het publiek moet worden gelet, gold ook hier, want hoewel het gezelschap zich bij dit eerste concert in geen groot aantal toehoorders mocht verheugen, toch had het de zelfvoldoening en het voorrecht voor een goed publiek zijn programma uit te voeien. Afgaande op den goeden indruk, die al de aanwezigen, waaronder inea ook deu Burgemeester der gemeente op merkte, bij vernieuwing van Apollo" ontvingen, twijfelen wij er niet aan, of aan een volgend concert zal zeker een grooter bezoek ten deel vallen. Naar wij vernemen berust het vaandei, vanl 865, inge volge den wenseh, uitgedrukt in antwoord op de aanbieding, ter plaatse waar het destijds voorloopig gedeponeerd was, Bij Zijner Mnjesteits besluit van den 6 Februari jl, no. 12, is, met ingang van 45Februaria. s., benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Vlaardingende heer mr. N. F. van Nooten jr.advocaat te Utrecht. Den 13 Februari is het vijfentwintig jaar geleden, dat voor de eerste maal onder de nieuwe grondwet de volksvertegenwoordiging bijeenkwam, gekozen volgens het voorloopig kiesreglement. Fan de 68 ledendie toen zitting in de Kamer hadden, vindt men er nog slechts ze ven onder de 80waaruit zij thans is samengesteldnamelijk de heeren Wosterhoff, Storm van 's Gravesande, Dullcrt, J. A. C, A. van Nispen van Sevenaer, Godefroi, "Wintgens en van Eek. Van deze zijn er niet meer dan vier die onaf gebroken hebben zitting gehoudende heeren Westorhoff, Storm van 's Gravesande, van Nispen van Sevenaer en van Eek. De heeren Godefroi en Wintgens hielden tijdelijk op lid van de Kamer te zijn, toen zij een miuisterieeie porte feuille hadden aauvaard; terwijl de heer Dullert door de April-beweging van '1853 verwijderd, eerst bij de '.erkie- zing in 4854 weder een mandaat ontving. Dr. A. Kuypcr heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Gouda aangenomen. Volgens het 'Handelsblad is onze staatsschuld in de laatste 23 jaren verminderd met bijna 290 millioen in kapitaal en bijna 9 miliiooa rente. In het jaar 1830 bedroeg de schuld het cijfer van ruim 1230 millioen met ruim 35'A millioen jaarlljkscho rente. In hot jaar 1873 zijn deze cijfers: ruim 940 millioen met 27 millioen rente, Volgens het Algemeen Dagblad van Sedert Inilia zijn de Jong, Behagel en Vertind te Batavia aangekomen om onder den inspecteur Schuiienburg werkzaam te zijn. In een schrijven uit het Iloofd-bivouac aan de Atsjin- rivier, \au 27 December, aau dc Arak. Ot. medegedeeld iec-st men o. a, het voigeude: »Do tegenstand wordt al heviger naarmate we meer den Kraton naderen. Men is nu bezig dc zware artillerie te ontschepen, om de vijanden daarmede eens flink te poederen, «Moeilijk kan men zich een denkbeeld maken van do hardnekkigheid, waarmede zij huu terrein verdedigen, liet terrein ,;is£zeer bedekt en elk huis omringd door png- gers van bambóedooruwaar bijna geen doorkomen aan is. Elk huis schier wordt op zichzelf verdedigd en boven- w'.ri,'.,:.-' v 2 ABVBfilBHTIEÏÏ! Prijs: ran 1 tot 10 gewone regels ft 00; ictiore regel RMr 8.18, Voor iico «erkenden Mand o« voor weldadigheid, de iislft in rfea grijs, dien is elke kampong van eenige sterkte of bentiug om geven. Zoo is eergister een kampong genomen, die door vijf beufings verdedigd werd en daarna huis voorhuis. (Iet is een dapper en energiek volk! Zoo werden gister in een huis 21 lijken gevoudon, welke slaande waren, daar zij de ruimte niet hadden om te vallen. "Waarschijn lijk waren zij door één granaat gedood. Het vuren duurde onophoudelijk Nu, terwijl ik zit te schrijven rollen hun kogels op geen honderd passen neer. Zij schaden echter niemand. Zoo gaat het olkeu nacht, nooit gunnen zij ons rust. Gelukkig dat wij zoo uitstekend gewapend zijn. Voor de geweren hebben ze zooveel respect, dat ze ons ten min ste niet in de onmiddellijke nabijheid durven komen. Sinds don 20 hebben we steeds gekleed moeten slapen. Wat de ver/.orgiug der manschappen aangaat, deze is uitste kend. Van het lloode Kruis is hier een afdeeiing, die vele weldaden ouder de gekwetsten en goeds onder de gezonden verspreidt. Zij deelt veel pijpen en tabak uit waaraan we allen behoefte hebben." Aan de Soerabaijasche 01. wordt geschreven dat de Sultan van Atsjin, die dezer dagen aan de cholera is over leden, reeds vóór December met vrouwen en kindoren uit den Kraton naar Pedir is vertrokken, eu dat Panglima Polim, hoofd der XXII Moekim, opperbevelhebber dor Afsjineesehe troepen was. De aigemeeue vergadering der Evangelische Maat schappij, welke in September te Zutfen zou gehouden wor den, zal waarschijnlijk niet Maar, maar te Delft plaats inden. Er is melding gemaakt van aanzienlijke verliezen, die het Gereformeerd burgerweeshuis te Rotterdam lijden zou bij de zaken van den in hechtenis genomen notaris P. Naar de AF. B, Ot. verneemt, zijn deze berichten onjuist en is het weeshuis in de zaken van dezen notaris geldelijk niet betrokken. Bij een dezer dagen gedane peiling in den beneden- mond van den nieuwen Rolterdamschen waterweg, is als minste diepte gevonden, in de lijn der geleide vuren29 decimeter mat gewoon laag water, met uitzondering van één punt, waar die diepte ongeveer een halve decimeter rpinder bedroeg. De diepte kan dus gerekend worden te bedragen met gewoon hoog water 45 en bij springtij ruim 48 decimeter. Eergisteren middag is op de West een schoener ge bleven. I)e equipage bestaande uit 5 man heeft zich met de jol trachten te redden, doch zijn allen verdronken. Het schip is geheel weg. De reddingsboot der Z. II. Reddingmaatschappij, gestationeerd aan den Hoek van Holland, door een stoomboot uitgesleept, heeft te vergeefs al het mogelijke gedaan tot redding der equipage. Volgens nader bericht zou uit de opgevischte papieren blijken, dat dit schip de Elizabeth, kapt. Kruize van Wildervank zou zijn. De lijken van den kapitein, zijn vrouw en 2 man van de equipage 2ijn aan het strand aangespoeld. Voor eenigo dagen werd de politie te Delft onder richt, dat zekere F. F., aldaar wonende die bereids drie malen gevangenisstraf van 3,5 en 7 jaren, wegens diefstal, soms onder verzwarende omstandigheden, had ondergaan, zich op nieuw aan diefstal van p. m. 350 kilo lood had schuldig gemaakt, hetwelk hij, op ongeveer uurs afstand van de stad, ergens in den grond zou hebben hegraven. Den 5 dezer had de opgraving plaats, in een stuk iaad onder de gemeente Vrijenban gelegen, en toen F. het lood verder per schuit naar Rotterdam wilde vervoeren, om het daar te verkoopenwerd hij onder de gemeente Hof van Delft aangehouden en in verzekerde bewaring genomen. Het lood moet afkomstig zyn van een schuit, liggende in een sloot onder Overschie. Op de scholen in het arrondissement den Haag is ten behoeve van het kindergeschenk aan Z, M. den Koning ingezameld een bedrag van f 2013,89\ A. Z. meldt in De Daag scha NieuwsbodeEr ziju tot heden 21 brieven van jongens ingekomen die W"tllm heeten, 479 van jongens met allerlei namen, 144 Van meisjes en 2 portretten, allo welke kinderen op 42 Mei jarig zijn. Met 20 Februari wordt de lijst gesloten, en worden geen brieven meer aangenomen. Tot dien datum kan men nog opgaven inzenden aan het adresHaagsohe Nieuwsbode 12 Mei franco. De eerste kasuaris heeft in Nederland bet levens licht aanschouwd en wel in den Zool, Botauische Tuin der residentie. Ondanks het daartoe ongeschikt jaargetijde werd in dien tuin een jonge emeii of Nieuw-Hollandsche kasuaris geboren. Het gezonde en sterke kuiken neemt reeds zijn voedsel van zelf tot zich, zoodal er hoop bestaat dat het, in weerwil van de koude weersgesteldheid, in het leven zal kunnen worden gehouden. 'tls voorzeker ook in de provincie Groningen geen zeldzaamheid vette dure koeien te ontmoeten. Toch ver dient bijzondere vermelding het tweetal koeien, dat door twee slagers ten piattelande ia dat gewest is aaugekocht van de heeren Doornbos eu Bakker, die de dieren, vroeger geweid door den heer Raangs, hebben gemest. Voor 2 koeien is betaald de som van f 830,00. u it WjÊ* CdC ?!f '■a&l&ÉSS COURANT. i f pt ABONNEMENT: t/ ,-v. 'AlUrri i< b 0 ft

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1