y«M|il flap®, .nitpzraflerfl Dinsflap. Vrijdag 2tf Februari. Per T e 1 e g r a a f A0» l874i'J - 1 1" -,<^&rv -•;,, Jr ,-v- -r/ -/--• M 3332. -fy x^p§ BUITE&LAf^DSGHS BEBIGHTEi. il!M tOOAlti ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Port, door hot gehcolo Rijk 2 50. (BrievenFranco.) ADVBJRTENTIEN: Prijs: tan 1 tot 10 gewone regels fi 00; icdeie r"gei meer /"O.I03 Voor den werkenden stond en voor weldadigheid, de helft van don prijs. Üe hoer Gladstone heeft vóór zyn aftreden als Eersten Minister de door dr. Livingstone nagelaten kinderen aan II. M.Victoria tot het toekennen cener jaarwedde aanbe volen. De stad Londen heeft voor eenigo dagen een leouiug van twee milliocn pd. sterl. geopend. Thans is de in schrijving daarvoor gesloten. Er was maar even voot een bedrag van 20 milliocn pd. (240 milliocn gulden) ingeschreven. Te Londen is in Carnabystreet no. 21 een brand uit gebarsten in een huis, dat door verscheiden behoeftige gezinnen werd bewoond. De brand was nog vreesdijkcr dan dien van liet Pantechnicon. Een vrouw is reeds dade lijk in de vlammen omgekomen; lmar man en zoon zijn in het hospitaal, en op het behoud van hun leven bestaat zeer weinig hoopeen ander echtpaar verkeert ook in levensge vaar, en onder de puinlioopen heeft men de verkoolde lede maten gevonden van een jongen man, den concierge van het gebouw. De heer Thiers heelt een brief geschreven aan den republikeinschen candidaat Lepe tit. voor het depai tcment la Yienne, die oogenschijnlijk bestemd schijnt veel gerucht te maken. De beroemde schrijver bevestigt daarin op nieuw de noodzakelijkheid om Je conservatieve Republiek te stichten, en drukt er een zeer duidelijke en juiste meening in uit over de verkiezing van republikcinschgczinde afge vaardigden. Volgens zijn oordcel moeten de velschillende keuzen vallen op mannen, die de Kamer kunnen voorlich ten, zonder haar schrik aan te jagen. Een keuzo iu togen- overgesteldenaiu, zon de vervvai i ing en den stilstand in de Nationale Vergadering slechts kunnen vergrooten, en dit zou zijn ten koste van den vooi spoed en het aauzien van Fiankujk. Klaai blijkclijk doelt dit op do candhlatnur van den heer Ledru-Roilin en is liet tevens een zijdelingsch antwoord op een artikel in la Itépuhllqiio JFravpaisc, waarin beweerd woidt, dat do voormalige President dor Republiek deze candidntuur goedgekeurd heeft. Wederom zal er haar alle waarschijnlijkheid een ver zoek, om machtiging tot vervolging van een afgevaardigde Y hij de Fmnsche Nationale Vergadeiing, ingediend worden. TÏians echter niet om een Commune-delict. De persoon in kwestie is de heer Godin, mail e van Guise en tevens afge vaardigde ter Nationale Vergadering voor het depai temcut l'Aisne. Dez.o maire was door don prefect van zijn depai te- ment aangezocht, de manie in handen van'het oudst inge schreven lid van den gemeenteraad over te geven en z.ich te beschouwen als afgezet. De heer Godin weigeule echter liieiaan te voldoen, bewerende dat de wet niet toeslaat, dat de Regeeriug eenvoudig en zonder opgave van redenen, luaires uit hun ambt ontzet; dat zij slechts kunnen worden afgezet wanneer er voorzien is in hun opvolging en wan neer zij speciaal gevvaaischuwd zijn. Men verwacht hier over een belangrijk debat in de Kamer, een debat, dat reeds door den heer Villam geti acht in *t leven te worden geroepen, doch dat toen uitgesteld is tot de behandeling der intei pellatie over de circulaire van den Minister de Broglic. Men verzokeit, dat door do commissie, welke door den Rijksdag met het vooi loopig onderzoek van de rijks- legenvet belast is, al liet mogelijke wordt aangewend, om een tcenadei ing tusschen do Regeeriug en de nationaal- libeialen, betreffende het hoofdpunt van bezwaar, tot stand te brengen, t. w. omtient die bepaling in bedoelde wet, waarbij de sterkte van liet ïyksloger, op voet van vrede, voor een onbepaaldou tijd op 401,659 man wordt vast gesteld. In. deu Rijksdag heeft de Regeering, op een aan haar f gerichte interpellatie, verklaard, dat zij nog iu üenajaars- jf zitting van dat lichaam een rijks-spoorwegwet zal indienen. Uit Berlijn wordt van 23 dezer gemeld: De Kroon prins van Denemarken, die gisteren ochtend uit St. Peters- burg alhier aankwam, wordt door ons hof met veel onderscheiding behandeld. Reeds heeft hij, na aan Keizer AA^helm een bezoek gebracht te hebben, aan de keizer lijke tafel als gast aangezeten, lieden wordt te zijner eoro door den Kroonprins van Piuisen een gala-diner gegeven. De Dagbladen uit Sti aatsburg bevatten een sein ijvcn uit Berlijn'vau zeven afgevaardigden uit den Elzas, waarin deze alle solidariteit met de verkiaüng van bisschop Raesz in den Rijksdag op 48 dezer van zich afwerpen. Bewuste verklaring van dien prelaat kwam in hoofdzaak hierop neder, dat zijn Katholieke landgenooten in hottractnatvan Frankfort en derhalve in de inlijving van den Elzas-Lotha- ringen bij Duitschland berusten. Er wordt thans veel werk gemaakt, om bisschop Raesz tot het ncdei leggen van zijn mandaat te bewegen, Het Kreitsgerecht te Posen heeft den aartsbisschop Ledochowski op nieuw, wegens de aanstelling van acht geestelijken, zonder voorkennis of medewerking der Re geeriug, tot een geldboete van 8000 tlilr. veroordeeld. Voorts blijkt een vroeger bericht, dat de Regeering namelijk zou toegestaau hebben, om voor dien prelaat in ziju gevangenis te Ostrowo een afzondetlijko bidkapel op te richten, van alle waarheid ontbloot te zijn. De Movimenlo van Genua deelt een autograaph mede van den grooten Italiaan Torquato Tasso, waarvan het origineel tot de collectie behoort van markies Villanova. Wij geven hier de vei taling van dat cui ieus document: »l)e ondergeteek'ende verklaart te hebben ontvangen van Ablaham Levi 25 livres, wadi-voor hij hem in pand heeft gegeven een degen van gelijke waarde, zes hemden, 4 bed- lakens cu 2 servetten. Een telegrafische depêche van den agent van den raad van vreemde bondshouders te Madrid bevat nader, dat de Spannsche Minister van Financien voorstelt, om de twee vervallen coupons van de buiteulandsche schuld van Spanje te betalen door overgifto aau de bondshouders van pagarès, ten laste van do Rio Tinto-mijnen en van den ver koop van staatsgrouden. De firma Dun, Bailou en Co., haudelsagentenleNow- Vork, heelt een circulaire verspreid, behelzende een statis tiek van faillissementen, die in de Vercenigde Staten hebben plaats gehad in den loop van liet jaar 1873, verge leken met die van 1872. Het totaal bedrag der faillisse menten beliep in 1873 5183, vertegenwoordigende een passiefvan 218,199,000 dollars, tegen 4009 faillissementen met een passief van 121,050,000 dollars voor het jaar 1872. In het nfgeloopeu jaar hebben er dus ruim 1100 faillisse menten meer plaats gehad dan in '1872 eu is het passief vermeerderd met 107,0110.00 dollars, vvaaiiu Ncvv-York alleen voor 71,000,000 dollars voorkomt. De crisis schijnt echter voornamelijk aan handel iu bankwezen noodlottig te zijn geweest, dnar de Amerikaausche nijveilicid weinig of niets geleden heeft. SCHIEDAM, 26 Februari 1874. Iu de openbare zitting van den Gemeenteraad alhier, van heden, (vvnarvau wij ,nuder verslag zullen geven), is behandeld een verzoek van de Feestcommissie, om een toelage uit de Gemeentekas te erlangen vau nog f 1000; vvelk verzoek met 8 tegen 6 stemmen is afgewezen. Vervolgens is langdurig beraadslaagd over het voorstel der Commissie betrekkelijk het vei slag der handelingen van den Raad; waarover de stemmen hebben gestaakt (7 voor en 7 tegen). Daarna is breedvoerig beraadslaagd over het vraagstuk van de Bank vau Lceuing. Over de vraag of deze op den tegenvvoordigen voot zou worden behouden, hebben de stemmen weder gestaakt (7 voor en 7 legen); zoodat over deze beide laatste onderwerpen in een volgende zitting op nieuw zal worden beraadslaagd. Het door den Koning goedgekeurd besluit dor Staten, tot regeling van deri provincialen vvaterstaalsdienst, waar van reeds vioeger kortelijk is melding gemaakt, bepaalt o. a. dat de provinciale vvaterstaalsdienst in zijn geheel woidt opgedragen aau een hoofdingenieur van deu prov. waterstaat in Zuid-IIolland, die op 1 Jan. 1875 in functie zal lieden, te benoemen iu de zomervergadeiing van 187-4 door de Staten op een bezoldiging van f5000, met vergoe ding van eis- en veibl'jfkosten; voorts dat voorden dienst van 1875 ter beschikking van genoemden ambleuaarztillcn worden gesteld de opzichters van den waterstaat door de piovincie bezoldigden verdere tijdelijk vereischtwordende hulptotdat door de Staten een besluit is genomen betref fende het getal en de bezoldiging der ambtenarendie met 1 Januaii 1S7G voortdurend ter zijner beschikking zullen worden gesteld enz. Voor eonigen tijd werd door de Kamer van Koop handel te Rotterdam oen adres afgezonden aau den Minister van Binnenlanclsclie Zaken, waarin gewezen werd op de te langzame verdieping van den Nieuwen Wa terweg. Hoezeer regelmatig vooruitgang wordt waarge nomen, meende zij dat de werking der natuur door kunst- middelen en wel door aanwending eeucr krachtige stoombaggermachine behoorde tc worden ondersteund, daarbij wijzende op de groote resultaten, door zulke ma chines in het buitenland verkregen. Aangezien uit een rapport van de deskundigen, aan wie de leiding van het weik is opgedragen, blijkt dat in den tegenvvoordigen stand der zaak wegneming van de nog bestaande droogte door baggeren, en het daarstellen van een vaargeul van meerdere diepte daardoor tot geen blijvend voordeel zou kunnen strekken, en dat zelfs een zoodanig kunstmatig ingrijpen in de richting, die de "Waterweg door natuurlijke oorzaken aanneemt, en die zieli nog gestadig wijzigt, niet zonder gevaar zoude zijnbeeft de Regeering thans geantwoord, dat zij geen vrijheid heeft gevonden om aan den door de Kamer voorgestelden maatregel voorshauds gevolg te geven. Iu het eiland Tien te verrichten voor dén aanleg cener zahfivisscherij. Inde gemeente Wijmbritseradcel neemt de longziekte op onrustbarende wijze toe. De voi igc week ziju er 40 zieke runderen door '17 veehouders aangegeven. Vuilegat tusschen Zuid-Beierland en het Gemcten is men druk bezig met het noodigc Eenigo dagen geleden stond voor het kantongerecht te Hoogeveen een jongske terecht als beklaagde, met an dere woorden, als beschuldigd van misdrijf. Iladtgij dien kleinen knaap gezien,3'gij zoudt zijn leeftijd zeker niet hooger geschat hebben dan 9 a 10 jaren. Toch bleek uit zijn antwoord, alsmede uit een door het Openbaar Ministe rie overgelegd geboorte-extract, dat hij inliet jaar 1861 geboren was.-Dat kind nu werd niets meer en niets minder ten laste gelegd, dan dat hij op den 6 November 1873, des avonds omstreeks 9 uur, en alzoo moer dan een uur na zonsondergang, en dus bij naclit, zich mot geladen jachtge weer, buiten openbare wegen en voetpaden, in het jachtveld der gemeente Zuidvvolde had bevonden, zonder voorzien te zyn vau eenigc acte en het vereischte schrifte lijke bewijs van vergunning van den eigenaar van, of van den rechthebbende op hot jachtveld, althans zonder een en ander op de eerste daartoe gedane vordering van de met het toezicht op dejachtca visscherij belast zijnde ambte naren te hebben vertoond. De beklaagde werd echter door den rechter van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids. Die uitspraak was te verwachten: het kind was in het jacht veld aangetroffen in gezelschap van zijn vader, die vier stammen berken akkermaalshout op zijn schouders droeg cu het bedoelde geweer op de schouders van zijn kind lmd gelegd. Vraagt men wellicht, na deze toelichtingwaartoe het noodig was een Kind te vervolgen, wiens vrijspraak noodzakelijk volgen moest? AVij antwoordendie vervol ging zou ten gevolge hebben, dat het in beslaggenomen jachtgeweer door deu rechter zou worden veibeurd ver klaard en dit geschiedde dan ook op grond van art. 45 der zoo uitstekend (1!) werkende jachtwet; het doel was bereikt. Tc Utrechtwordlslcchts eenmaal des jaars name lijk op den gebooiledag van Z. M. den Koning de vador- landschc driekleur op de spits van deu domtoren geplant. Dit is een gevaarlijk werk, want daartoe moet die spits van buiten beklommen en do haan van den toren afgenomen worden, om er tijdelijk de vlag voor in plaats te stellen. Donderdag werd deze moeilijke taak voor de 57ste maal verricht door A. II. Kellkens, te Utrecht, die daartoe een bewijs vau on versaagdheid geeft, noknogopzijnge vorderden leeftijd. JI. Zaterdag stierf te Oosterblokker (bij Hoorn) een onzer oudste soldaten, die in 1813, op de blijde mare van liet herstel van ons vaderland, den moed lmd, met nog eenige anderen heimelijk de gelederen dor Franschen te verlaten en zich te voet naar het bevrijde vaderland te begeven. Krijn Barends, zoo heette hij, verliet op den tweeden Kerstdag, met nog zes anderen, het Frnusche oorlogsschip, waarop zij als matrozen diendenzij onder namen over het ijs den gevaarlijken tocht naai- het vader land. In de omstreken van Gent verloren zij, by liet aan roepen van een Fransclie patrouijle, een lniuncr makkers, die door een schot getroffen werdéén geraakte in de ver warring van hem af. De overigen hadden het geluk in het laatst van Januari 1814 huu haardsteden te bereiken. Krijn Barends bereikte den ouderdom van 83 jaren, was steeds vol levenslust en kracht eu helder van hoofd. Alle dorpelingen beminden den vroolijkea ouden man, die natuurlijk steeds'gaarne het verhaal zijner ontmoetingen, die niet onbelangrijk waren, ten beste gaf. Te Ziei ikz.ee is in de afgeloopen week een, naar men. zegt, belangrijke diefstal ontdekt van koffie, afkomstig van de lading van hetschip Henrietta Adriana kapt. Scbuchard van Batavia naar Rotterdam en te Zierikz.ee ter reede om ge licht te worden. Maartdag zijn eenigo verdachte personen die als sjouwerlieden op dien bodem gewerkt hebben, ann- gehouden en in voorloopig arrest gesteld; ook moet een persoon gevat zijn, die verdacht wordt de heeler bij dezen, diefstal tc zijn. Men meldt uit Veere aan de Arnlt. Ct.De portretten bestemd voor het album nan Z. M. den Koning op 12 Mei a. s. aan tc bieden, zijn thans alhier aangekomen en moeten naar men vei zekert zoo slecht zyn uitge vallen, dat zij door velen geweigerd zijn, dnar ze aan de cene zijde geheel zwart zijn; de Koning kan dus op e^n fraaie collectie rekenen. Bij gelegenheid der collecte voor hot aan Z. M. den Koning aan te bieden geschenk kwamen twee hecron der commissie te Eindhoven aau een huis, alwaar zij het doel hunner komst uiteenzetten. De vrouw antvvooiddn: »Ik geef geen centime voor dien kerel, die ons voor ecu paar weken heeft laten uitverkoopen." NB. Voor een paar weken werden de goederen van dit gezin wegens faillissement bij executie verkocht en het be velschrift begint met de woordenIn naam des Konings." 's «BAVEWHACfE. Heden 26 Fcbruai i. De zit ting van de Tweede Kamer is schier geheel ingenomen door de rede van den Minister van Financiën, lot verdedi ging der Muntwet. Do Minister van Koloniën heeft verklaard, dat de Rc- - A-> V VI sxè5 k v,k^h ,x

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1