Wo ensdag 4 M a a r t. K enms geving. K ennisgeving. K ennisgeving. BUITEHLANDSCHE BERICHTE». 8l»«S8LAaDSëHË BERICHTE». STEDELIJK HIEUWS. (Brieven Franco.) Nationale Mi 11 I i e. Nationale Militie De Burgemeester van Schiedam, De Engelsche eerste Minister Disraeli heeft in een circulaire aan zijn ondersteunera kennis gegeven, dat liet Parlement den 5 dezer bijeenkomen en liet Lagerhuis dade lijk tot de keus van een President overgaan zal. De Hour deelt, onder alle voorbehoud, een gerucht mede, luidens hetwelk generaal Wolseley, op zijn terug- matsch naar de kust, door de Ashantijnen zou ingesloten z'y'n. Nadere bevestiging is daarvan nog niet ingekomen. Het beruchte proces-Tichborne is eindelijk beslist. De pretendent is door de jury aan meineed en valschege- tuigènis schuldig verklaard en door het hof tot 13 jaren dwangarbeid veroordeeld. Bij een brand in de Regentstreet te Londen hebben zeven personen het leven verloien, die op de bovenver diepingen woonden en door het verbranden van de trap geen ander redmiddel zagen dan uit de ramen te springen, wat hun allen het leven kostte. Het hof van Appèl té Parijs heeft in een vereenigde plechtige zitting van alle kamers aan de erfgenamen van Naundorff hun eisch ontzegd, hen qualificeercnde als ver metele en uiterst listige avonturiers, en recht doende, het in 1851 gewezen vonnis bevestigd, met veroordeeling van de erfgenamen tot een geldboete en in de kosten van het geding. Het Journal de Zot-et-Qaronns deelt mede, dat er wederom een nieuwe pretendent naar de Fransche kroon is opgestaan. Het is een jong man, die in een klooster woont in de omstreken van Montauban, Louis Charles Marie de Bourbon geheeten. Hij wil echter eerst na den graaf van Chambord in aanmerking komen. In 't Duitsche dorpje Grcibig, met 800 inwoners, zijn in deze maand twee diamanten bruiloften gevierd. De beide echtparen waren aldaar gehuwd en steeds in de gemeente woonachtig gebleven. SCHIEDAM, b Maart 1874. Rij Koninklijk besluit is benoemd tot 2den luitenant der dd. schutterig te Schiedam, de heer F. C. Kok, thans sergeant. - Z...M. beeft, op zya verzoek, eervol ontslagen mv. P. J. Elout van Soeterwoude als lid van den Raad van State en hem bevorderd tot kommandeur van deuNedet 1. Leeuw. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belang hebbenden, dat wederom dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toelating van jongelieden als cadet bij de koninklijke militaire academie en dat dit examen op 1 Juli a: s. een aanvang zal nemen. Aanvtage vóór 1 Mei. Dit jaar worden het volgend aantal plaatsen opengesteld: voor den dienst hier te landeinfimtei ie 45, artillerie 40. genie 9; voor den dienst i'u Oost-Iudie; infanterie 20, ca valerie 2, artillerieS, genie 24. DeNederlandscheHandelmaatsehappij vraagtscheeps- gelegenheid voor het transport naar Tjilatjap van 250,000 stuks Utrechtscbe klinkers, in te laden te Rotterdam, Zij worden aan boord geleverd en gezet. Aanbiedingen met opgaaf van de gevraagde vt acht, worden ingevvaeht lot Vrijdag 6 Maart e. k des voormiddags ten elf ure. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is, na langdurige hernieuwde discussie over de voot stellen van de heeren Sehimmelpenninck en van Houten, betreffende de orde van botaadslaging over het door de Regeering gesplitste artikel 1 der muntwet, eindelijk met 40 tegen 29 aangenomen een nieuwe motie van den heer Sehimmel penninck, om over art. 1 en 2 gelijktijdig te beraadslagen en de stemming te doen plaats hebben eeist over art. 2 en dan over at t. '1 (gouden standaard.) De heer Bredius lichtte zijn amendement toe tot de feite lijke aansluiting aan het Frankenstelsel der Latijnsche Unie. De heer Blussé stelde als amendement voor en ver dedigde de feitelijke aansluiting aan het Engelsche stelsel on ook tot behoud der eenheid met Nederl. Indie. Nog werd voorgesteld en toegelicht een amendement van de heeren de Bruin Kops en Mackay, om den overgang tot het Frankenstelsel gemakkelijker te maken. De Minister heeft de beide eerste amendementen bestredenhet laatste liet hij over aan de beslissing der Kamer, omdat het gehalte van den gulden zeer weinig verschilde met de wetsvoor- d racht. Ten slotte zijn verworpen: het amendement van den heer Bredius met 56 tegen 13 stemmen, dat van den heer Blussé met 41 tegen 28 stemmen en dat van de heeren de Bruyn Kops eu Mackay met 37 tegen 32 stemmen, terwijl eindelijk artikel 2 der wet ook werd verworpen met 40 tegen 29 stemmen. De Minister van Financiën heeft daarop de wet ingetrokken. Voor art. 2 stemden de heeren: Gevers Deynoot, van Hardenbroek, de Bruyn Kops, Blom, Dam, Godefroi, Blussé, Harinxma, Moens, van Nispon, Kien, Mackay, Smidt, van Naamen, Viruly Verbrugge, Stieltjes, 's Jacob, Zijlker, Bor- ret, Lenting, Sehimmelpenninck van der Oye, Mees, Aker laken, Brouwer, Idzerda, van Reenen, Rombach, Hingsten de Voorzitter. Tegen stemden de bh van Lijnden, Lambreclits, van den Bet ch van Heemstede, Insinger, Giataroa, Mirandolle, de Roo van Alderwei elt, Kerens, Bredius, Saaymans Vader, Baar, Begiam, Jonckbloet, van Kerkwijk, van der Does de Willebois, Haflïnaus, van den Heuvel, Messclu-rt van Vollenhoven, de Bieberstein, Kappeyne van de Coppello, Bergsma, Nierstrasz, "Wmtgens, Tak, van Kuyk, van Wassenaer-Catwijck, van Zuylen, Fabius, de Lange, van Foreest, van Eek, Heydeurijck, Sehimmelpenninck, van Zinnicq Bergman, Verheijcn, Sandberg, van Houten, van Loon, Arnoldts en Smits. Naar men uit goede bron verneemt, hebben de ambtenaren, bij de verschillende departementen van alge meen bestuur werkzaam, in antwoord op het door hen ingezonden adres om verhooging hunner tractementen, de mededeeling ontvangen, dat in 1874 oenalgetnecne promo tie zal plaats hebben, waarin de minder bezoldigde ambtenaren het meest zullen deelen. Jl. Zondag had te Abbenbroek in de morgengodsdienst oefening de bevestiging plaats van den onlangs beroepen predikant bij de Ilerv. gemeente aldaar, dr. G. O. Steynis, door den heer F. Haverschmidt, predikant te Schiedam. De bevestiger had tot tekst: '1 Thess, V: 11, de woorden: Sticht de eon den ander. De bevestigde aanvaardde zijn dienstwerk in de namiddaggodsdienstoefening, naar aan leiding van Rom, 1:16, Ik schaam mij het Evangelie niet; want het is een kracht Gods tot behoud, voor ieder d.e gelooft. Beide plechtigheden, waarbij men de predikanten van de omliggende gemeenten opmerkten, werden door een groot getal belangstellenden bijgewoond. Het dames-comité te 's Hage, tot aanbieding van een geschenk aan II. M. de Koningin, op 12 Meia. s., heeft het voornemen om, bij genoegzame deelneming, der Vorstin een wit marmeren beeld, de liefdadigheid voorstellende, te vereeren. Het model zal door den heer Eug. La Comblé worden ontworpen. Te Zwolle zal een kerk voor de Christelijk-Gerefor- meerden worden gebouwd, waartoe ruim f 100.000 bijeen wordt gebracht. Binnen kort zal een aanzienlijk getal huisgezinnen uit Overijsel, waaronder welgestelde landbouwers, zich naar Noord-Amerika begeven, ten einde zich in den Staat 1 Minnesota, waar 't landbouw-bedrijf het meest wordt uit geoefend, te vestigen. De plaatselijke schoolcommissie te Voorst heeft be sloten om den dag van het Kroningsfeest voor do jeugd in die gemeente op duurzamer wijze te vieren, dan door een onthaal op chocolade, koek, btoodjes, enz. De commissie heeft namelijk bepaald, dat aan iedere openbare lagere school der gemeente een kinder-bibllotheek zal worden verbonden, onder den naam van Koning Willem III. In tegenspraak met een vroeger bericht omtrent het niet houden van zendiugsfeesten in dit jaar, deelt het Wag. WTcbl. van goed ingelichte zijde mede, dat het Noorder- zendingsfeest zal worden gehouden den 8 Julihet Zuider- zendijjgsfeest zal geen plaats hebben, niet uit gebrek aan terrein, maar om andere redenenhet zendingsfeest dat jaarlijks in het midden van het land gevierd wordt zal ook voortgang hebbende plaats waar eu de datum waarop dit feest zal plaats hebben zullen binnen weinige weken ter algemeene kennis worden gebracht. Aangaande late winters vindt men opgeteekend: In 1667 had men een vrij late, maar niettemin strenge vorst. Eerst op 16 Maait vroor het zoo sterk, dat het IJ den vol genden dag reeds vast zat en den 18n beloopea werd. Ook bevroor toen de Zuiderzee, waarop men den 1 sten April nog liep, en toen zelfs een vrouw op had zitten te spinnen. In het jaar 1771 begon het na den 20n Maart opnieuw te vt iezen, zoodat sommige inwoners aan den Zaankant, van den 29sten dier maand tot den eersten Apt il schaatsen teden, doch meest 's morgens, en dat deu laatsten Maart, zijnde toen Paschen, verscheiden personen Paascheieren op het ijs aten. Zeven te New-York gevestigde Nederlanders, de hh. J. W. van der Ilorst, J. Reinders, R. O. Burlage, ds. A. H. Bechthold, E. A. M. Carp, C. C. Abel en J.R. Planten, hebben bij een op Oranje papier gedrukte circulaire de aandacht van de Nederlanders, die zich op Amerikaanschen grond bevinden, gevestigd op het feest van 12 Mei, en hun voorgesteld Z. M. te dier gelegenheid als huldeblijk een ge schenk te doeu aanbieden, bestaande in een album met locale afbeeldingen uit Amerika, of iets dergelijks, afhan kelijk van de bijdragen, en vergezeld van een naamlijst der gevers. De tot dusver bekende planetoïden tusschen Mars en Jupiter zijn, ten gevolge der ontdekking van een nieuwe planeet door prof. Peters, directeur te Clinton in den Staat New-York, tot het cijfer van 135 opgevoerd. Prof. Win- necke te Straatsburg ontdekte bijna gelijktijdig een nieuwe komeet in het sterrenbeeld sde Vos." 284STE STAATSLOTERIJ. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 1 Maart. Johanna, dochter vanH. II. van Rijn en A. de Veld, Konijnenbuurt. Petrus Johannes, zoon van F. Zoun en P. Jansen, Zamlaan. 2. Calharina Agatha, dochter van J. W. Oranje en R. E. Eggelmeyer, Broersveld. Magthilda, dochter van A. van Assen en A. van der Windt, Haam. Overleden: 1 Maait. Catharina Poort, oud56 jaren en 5 maanden, echtgenoot van C. Bubberman, Hoofd straat. 2. Zevenloos aangegeven dochter van D. Schippers en II. van der Waal, Hoofdstraat van den 2 en 3 Maart 1874. Kogge: per 2100 kilo Windau f258 3'm; Libau f252 Ct.; Archangel f 245 Ot.; Saratow f 247 6/w.; Windau f 260 6/w.; Archangel f250 6/w.; Saratow f251 6/w.; Libau f 256 6/w. Gerst: per 1950 kilo Libau f228 6/w.; Nervaf240 3/m., dito f240 Ct.; Libau f229 ö-Yv., f230 3'm. Moutwijnf 14'4 per hectoliter Ct. Jfenever: Amsterd. Proef, f 18'4 a f 19 per hec toliter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 2 Maart f 1.703. fi.90 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereenigiug: 2 Maart f 1.70; 3. f 2.10. GEVEILDE KV VERKOCHTE ÖJiMREXDK ilüBDEREMB XC11IEDA)!. OII RANT. f 1.85 «50 abonnement Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het geheele Ryk ADVEBTENTIBN: Prijs: van 1 tot 10 gewone «gels fi 00; ieders regel meer /"0.101 •-< Voor den werkenden stand co voor weldadigheid, de lielfl van den prijs. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter kennis vao de belanghebbenden, dat do Militieraad ut het 2de district van'Züidlioiiand, voor deze Gemeente op Dwgsdaa, den 17 Haart aanstaande, des voormiddags ten half elf ure, zijne Eerste Zitting zal houden te ROTTERDAM, in hel Oude Mannenhuis, aan de Hoogstraat aldaar Zij hrongen wijders in herinnering Art Gl der Wet op do Nation i Militie van den 19 Augustus 18G1 Staatsblad no 72), luideildo: In de Eerste Zitting van den Müihei aad wordt uitspraak ge daan omtrent Do verschenen Vrijwilligers toor de Militie; De Gotelingen die redenen van viijstelling hebben ingediend; De Lotellngen, in de Artt 55 en 56 bedoeld; Alle overige Gotelingen Dier, ten gevolge roepen zij op de Gotelingen der Ligtmg van 1874. om ten bepaalden dage, ure en plaatse voor gcmcldcn Militieraad te versi Injnen. En is hiervan afkondiging gcschied.waar het behoort, den 3 Ma3rtl874 'Burgemeester en Wethouders voornoemd, P J VAN DIJK VAN MATENËSSE. De Secretaris, A W MUGDER Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelol helbcnde op Art. 150 der Wet van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72), Roepen bij dezo alic Gotelingen op, die verlangen mogtcn bij DE ZEEMILITIE te dienen, om daarvan vour don 1 April aaustainde ter Gemeente-Secretarie aangifte te doen En is hiervan afkondiging gesrlncd, waar het behoort, den 3 Maart 1874- Burgemecster en Wethouders voornoemd, P. j. VAN DIJK VAN MATENESSË. De Secretaris, A W. MUGDER. Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat hel Kohier van het Patcntregt, No 9, dezer Gemeente mor het Dienstjaar IS"3/,, door don tleci provinenlen Inspecteur der Directe Uc! istingcn to Rotterdam, op den 27 February 1871 executoir verklaaid oo op boden aan den Ontvanger der Directe Belastingenter invorderingis over gemaakt. Voorts wordt bij dozo herinnerd, dat een ieder verphgt is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet, te loldoenj alsmede, dit, vao lieden af, do termijn van dm maanden ingaat, binnen welken do reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, don 2 Maart 1874 De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENËSSE Prijzen en premiëti van f 100 en daarbovon Kl. la Trekk., 2 Maart. No. 12650 f20,000 'No. 5828 r 1000. No. 19057 f 400 Nos. 914 on 18218 ieder f 200. Nos 3674, 6633, 16378 en 16813 ïcdor f 100. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, Verkocht don 28 Fcliruart 1874 Een Woonhuisverdeeld in oen Geneden- cn een Bovenwoning en Erve, Krcupclstraal, kadaster B, no 2338, in veiling f 1800, hij afslag opgehouden. Drio Woningen en ErvenKreupclslraatkadaster Bnos 2335,2330 cn 2331 met een onverdeeld aandeel in een Open Gang en Open Plaats, kadaster U, no. 2338 gedeeltelijk, in veiling liet eerste perceel f600, het tweede cn liet derde ieder f 500, bij afslag opgehouden. Een Woonhuis en Erve, Breedslraal, kadaster A, no. 828, f 1800.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1