GennteraailM-CmisÉ voor 12 li a. s. Donderdag 5 Maart. i A0. 1874. jX3 3336. BUjTEWUWDSCHE BERICHTEN, BISiENLAIDSGHE BERICHTEN. IM6ËZ0BDEH. v'JW/'-i l ,y - - Wr* c/^V i**, v.t COURANT. A B O N N,B MENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.05. Franco per Post, door hot pclieele Itijk CBrleven Franco.3 ADVERTENTIBN: Prjjs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10j Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft vin den prijs. De uitslag der jongste verkiezingen in Fraukiijk is nu in zooverre bekend, dat liet daaraan nog ontbrekende kanton geen invloed meer op de stemming kan uitoefenen. Zooals reeds jper telegraaf „is meegedeeld, zijn beide.ver- kiezingen "ten gunste der republikeinsche partij uitgeval len. De heer Lepetit vereenigde 33,000 stemmen in het 'departement Haute-Vienne op zich, tegen 30,500 op zyn clericaal-Bonapartistischen tegen-candidaatdeBeauchamp uitgebracht, en de heer Ledru-Rollin in Vaucluse bekwam 3000 stemmen meerderheid tegenover den heer Billioti, legitimist. Deze, voor de regeeringspartij, onverwachte uitslag heeft een diepen indruk in de pai lementaire kringen teweeg ge bracht. Op het departement Vaucluse had men niet veel hoop gevestigd, doch voor het depai tement Haute-Vienne was men niet ongerust. De positie van den lieer de Beau- champ was er te sterk voor meende men. Deze oud-candi- daat van ouder het Keizerrijk, dn door de legitimisten én door de Bonapartisten met de clericalen in kluis, aanbe volen, kon bovendien nog op den machtigen steun van zijn schoonbroeder, den heer de Soubeyran, rekenen. Boven dien hadden de republikeinen, by een verkiezing in 1871, het cijfer 40,000 stemmen niet kunnen overschrijden; men rekende er dus niet op dat de heer Lepetit er thans 33,000 zoude verkrijgen en daardoor het bewijs leveren, dat dit depai tement ook al weder de conservatieve Republiek van den heer Thiers weuscht. Groot opzien werd dezer dagen in de politieke krin gen verwekt door het bericht, dat de Duitsche gezant te Parijs, Harry von Arnim, teruggeroepen is. Dit feit is echter geenszins het gevolg van vermindering der vriendschappe lijke verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland, want reeds is de opvolger van graaf von Arnim bekend. Deze opvolger is Vorst Glodwig von Hohenlohe-Schillings- furst, vroeger Minister-President van Beieren, eerste Vice- President van den Rijksdag. Genoemde Vorst heeft zicli als een scherpzinnig groot politicus doen kennen, toen hij voor het Concilie van het Vaticaan in den naam van Beieren de volmacht eischte om maatregelen te nemen tegen de voor genomen onfeilbaarheids-verklaring. De terugroeping van Arnim wordt door von Bismarck geheim gehouden. Zooveel is echter zeker, dat hij niet altijd in de beste verstandhouding stond met zijn gezant te Parijs. Hij verlangt, dat zijn gezanten zijn wetten zoo streng moge lijk opvolgen en zich overigens slechts ais'correspondenten ■voordoen. Men kan hem niet meer verstoren dan met politiek te drijven op eigen gezag, zooals dat bijv. door graaf de Goltz te Parijs gedaan werd. Deze zocht den oorlog met Oosten rijk af te weren, die Bismarck voor noodzakelijk hield en dat heeft hij hem nooit kunnen vergeven. "Welke gronden voor de terugroeping mogen bestaan, kunnen wij dus niet doorgronden, doch zeker is het, dat er geen zware beschul digingen op von Arnim rusten, daar von Arnim voor een gezantschapspost benoemd is te Constantinopeldeze be noeming is echter nog niet officieel bekend. De benoeming van von Hohenlohe zal echter, even als vroeger die van von Munser, eerst na de sluiting van den Rijksdag volgen, op dat zyn werkzaamheden bij den Rijksdag er niet onder lijden. De Bank-u.-Handehzeit. verzekert, dat de ultra- montaansche afgevaardigde Mallinckrodt in de zitting der commissie tot onderzoek van het wetsontwerp op het be heer van vacante bisdommen, ten opzichte der kerkelijk- politieko wetten, de gewichtige verklaring heeft afgelegd, dat: wanneer men, afgescheiden van den geest en de al gemeenestrekking dier wetten, elke daarin opgenomen be paling op zich zelve beschouwt, men zal moeten erkennen, 'dat geen dier wetten met eenig voorschrift van den Katho lieken godsdienst in strijd is." De Spaansche Qaceta maakt een telegram van generaal Moriones aan de Regeering te Madrid openbaar, waarin de onmacht van den opperbevelhebber van het Noorderleger geconstnteerd wordt om de liniën der Car- listen te forceeren, "ten einde Bilbao te kunnen ontzetten. Hij, Moriones, had dus zijn vorige positiën van Som- morostro en Castro-Urdiales weder betrokken en vroeg aan de Regeering om een versterking van 6 bataljons, 7 batterijen, geschut van verschillend kaliber en 500 schoten voor ieder stuk. Serrano en Topete zijn naar Santander vertrokken. Tolosa is Zaterdag avond door de Carlisten zonder slag of stoot bezet. Van Carlistische zyde wordt gemeld, dat de val van Bilbao op handen is. Don Carlos volgt van nabij met zijn gelieelen staf de operatiën van het beleg. Plet bombarde ment is Zaterdag middag om half drieiegonnener zullen 4500 bommen in de stad geworpen worden. Ai de vreemde consuls hebben de stad verlaten. SCHIEDAM, 4 Maart 187 4. Maandag avond had, in Musis Sacrum alhier, een ver gadering plaats der werkendeen buitengewone leden van de-Vereeniging ^Aeschylus", fèn~ einde te beraadslagen óf en hoe deze Vereeniging een weikzaam aandeel zoude nemen aan de feestviering vau 12 Mei aanstaande. De uitkomst dezer beraadslaging was het besluit, dat de Vereeniging bij die gelegenheid een uitvoering wenschte te geven, en mede deel te nemen aan den te houden optocht. Tevens werd door de aanwezigen, met overgroote meer derheid, het voorstel aangenomen, de kosten zooveel mo gelijk door de leden te doen dragen en tot dat eiude een inteekenlijst rond te zenden. Al dadelijk werd staando de vergadering zoodanig cenlijst den aanwezigen aangeboden, met hetgunslig gevolg, dat door 24 leden voor het betrek kelijk aanzienlijk bedrag van f 122.50 werd ingeteekend. Door het Depai tement van Financiën is medcdeeling gedaan van de volgende opgave der op 28 Febr. 4874 in de onderstaande enti epots aanwezigehoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam22,094,907 Kilogr. Rotterdam16,244,882 s Schiedam547,250 Dordrecht38.841 i Middelburg4,450,042 i Totaal 40,982,042 kilogr. Bij de commissie voor het konings-geschenk is van de administratie der goederen van den vorst von Hohenzollern-Sigmaringen een zeer aanzienlijke gift ingekomen. Het grootc plan: de droogmaking der Zuiderzee, is bij de Ilooge Regeering nog niet geheel op den achtergrond geschoven, daar binnen kort ten aanzien van het meer besproken plan, om aanvankelijk het eiland Schokland aan het vasteland te verbinden, de noodige grondboringen worden gedaan, ten einde te zien of het land dat daardoor boven water zoude worden gebracht, goede grond is, dewijl het in het tegenover gesteld geval eene ongerijmdheid zou wezen, onvrucht- baren grond aan de zee te ontwoekeren, wat op het droge in ons vaderland nog bij massa's te vinden is. In de jV. li. Ct- wordt gewaarschuwd togen het ge bruik van pepermunt, als schadelijk voor de gezondheid, daar ze, vooral de kleine sterretjes-pepermunt, veel vitriool bevat. Men kan zich daarvan overtuigen door een stuk daarvan boven «en vlam te plaatsenmen zal dan zien, dat uit de pepermunt een blauwe vlam, door de vitriool ver oorzaakt, te voorscliiju komt. In eene particuliere correspondentie uit Atsjin aan de lava-Bodewordt het volgende gezegd: »Toen hier een Engelsch schip ter reede kwam, gelastte de generaal van Swieten om de officieren zeer beleefd te ontvangen, maar zorg te dragon dat de overste, die een correspondent van de Times moet zijn, niet aan den wal kwam. Dat schip bracht een brief mede van Koningin Victoria, waarin /ij den Sultan van Atsjin meldde, dat zij hem geen hulp, maar wel goeden raad kon geven. -- Tot predikant bij de Hervormde Gemeente Maasland is beroepen, de lieer J. A. P. Ris Lambers, predikant te 's Grevelduin-Kapelle. De Zaterdag te 's Ilage gehouden vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap werd bijgewoond door Z. K. II. Prins Hendrik, beschermheer van het genoot schap, een aanzienlijk aantal leden en eenige dames. Bij het sluiten der vergadering betuigde Z.K.H, zijn groote in genomenheid met de instelling en bood het bestuur ten geschenke aan het portret van wijlen freule Tinne, de onversaagde Nederlandsche ïeizigster in Midden-Afrika. Dr. A. Pierson houdt ia het Vaderland een nabe- ti achting over den uitslag der verkiezing in het hoofd-kies- district Gouda, waarbij dr. A. Kuyper gekozen is. Daarin zegt hij o. a.Een nieuwe lichtzijde aan deu uitslag der verkiezing alhier is de omstandigheid dat dr. Kuyper de caudidaat der Protestantsche rechtzinnigen, niet gekozen is kunnen worden dan met de krachtige mede werking van de Katholieken, en dat deze medewerking hem niet ontbroken heeft. Naar de wijze te oordeelen, waarop de Standaard zich vaak over de Katholieken uitliet, kon de goëgemeente licht op een dwaalspoor worden geleid, immers zich gaan ver beelden, dat er tusschen de Protestantsche en Roomsche rechtzinnigen een onderscheid in beginsel bestond, terwijl toch allen, die met oordeel des onderscheids de zaak be schouwen, reeds lang tot de overtuiging gekomen zijn, dat Protestantsche rechtzinnigen, - niet anders zyn dan in consequente ultramontanen, nl. wanneer zij hunne be ginselen willen toepassen op de politiek. Men kan mannen als dr. Kuyper wel gelooven, wanneer zij hun weerzin tegen het ultramontanismo betuigen, maar al acht men hen ten deze volmaakt ter goeder trouw, ons oordeel omtrent de verwantschap van* hun geest wordt 'daarom niet anders. r De kwaadaardigheid dezer mannen ten aanzien van de ultramontanen is juist het gevolg van de inconsequentie waaraan zij zich schuldig maken. Men pleegt tegenover diegenen het onverdraagzaamst te zijn, die verder gaan dan wij in de lijn die wij toch met hen aaugevangen hebben. En dat de inconsequentie aan de zijde der Protestantsch- rechtzinnige staatslieden is, hehoéft hier zeker niet voor"1 de honderdste maal uiteengezet te worden. Hel denkbeeld van een Protestant, die in kerkelijk-staalkundige zaken bij gezag, bij goddelijke ordonnantiën zweert, is inderdaad ten hoogste bevreemdeud. Zonder het gezag van de kerk kan het gezag van een boek niet anders dan uit willekeur aan genomen worden. Voor moer dan anderhalve eeuw is dit reeds met een klaarheid uiteengezet, die niets te wenschen overlaat. De heer mr. P. C. baron Nahuys te Zwolle heeft aan het publiek kennis gegeven, dat, aangezien geen algemeen gehoor is verleend aan zyn oproeping om II. M. de ICo- uingin, ter gelegenheid van de aanstaande viering van 's Kouings jubelfeest, ceu geschenk aan te bieden, aan het daartoe ontworpen plan geen gevolg zal gegeven worden. Aan allen die van hun adhaesie reeds blijken gaven, wordt door den heer Nahuys beleefden dank gebracht. Uit Deventer wordt gemeldDe toestand van den veestapel is ia deze environs uitmuntend. Het vee is zeer gezond en er wordt veel jong vee gefokt. De prijzen zijn echter van bijna alle soorten f30 of f 40 lager dan in de vorige maand. Vet vee blijft echter steeds hoog in prys. Het TT. maakt de opmerking, dat, bij de alge- meene deelneming aan het Koningsfeest van 42 Mei, het hier en daar lastig zal vallen, al het tot feestviering be- noodigde te bekomeno. a. zal dit met muziekkorpsen, vuurwerk en illuminatie-toestellen zeer lastig zijn. In vele plaatsen heeft men daarom reeds besloten, het feest op andere dagen dan den juisten datum te viereu. Men ver wacht, dat op vele andere plaatsen dit voorbeeld zal ge volgd worden. Hoe wel de omstandigheden het zoo mee brengen, vinden wij het toch jammer, daar op die wijze de eigenaardigheid van het feest verloren gaat. De Heer L, Serné, gepatenteerd hondendokter te Haarlem, kondigt in de II. Ot. aan, dat hij," genoodzaakt door de aanhoudende duurte der levensbehoeften, heeft besloten om, evenals de hh. doctoren te dier stede, het honorarium voor genees-, heel- en verloskundige diensten te verhoogen en te berekenen naar onderstaand tarief: Gewone visites bij honden behoorende tot de 4e klasse f0.50 (canes oxtrarii, bologneser honden, leeuwtjes enz.) 2e f 0.40, (canes molossi, doggen); 3e f 0,30 (canes fatn, villatici, wachthonden); 4e gratis (canes laniarii, trekhonden). Consult, alsmede een visite met tijdsbepa ling, wor.len berekend naar een visite 4 e klasse, terwijl verloskuudige diensten en nachtvisites niet extra zullen worden berekend. Uit den Helder wordt gemeld: De visscherlieden herinneren zich niet, ooit zooveel haring gevangen te hebben als tegenwoordig. Vrijdag-ochtend kon men aan het strand, toen de vischzegen werd aangehaald zich daar van overtuigen. Eer men het net aan strand kon slepen, werden zes groote visschersbooten, ieder 4 5 last haring kunnende laden, volgeschept en toen was het wegens de massa haring, die er nog inzat, nog niet mogelyk het net geheel aan strand te sleepen. Ongeveer 400 manden haring zijn dien middag met een der Hullsche stoombooten naar Engeland uitgevoerd. De prijs was door den overvloed zeer laag. Te Tilburg had in do vorige week een zeldzaam feest plaats. Elf arbeiders tien mannen en een vrouw vierden den dag, waarop zij *ijf-en-twintig jaren onafge broken in de fabriek van de heeren L. V Ledeboer Zoon, lakenfabrikanten aldaar, waren werkzaam geweest. Des avonds van dien dag werden zij op het kantoor genoodigd en daar aan ieder hunner, onder aanbieding van eenige ververschingen, een aandenken aan dezen feestdag ge schonken aan de vrouw een gouden halsketting met cruci fix, aan de mannen ieder een zilveren horloge met toe passelijke inscriptie. Tevredenheid en erkentelijkheid heerschten zoowel bij patroons als by werklieden, ge tuigende van de goede verstandhouding die onderling be staat. Voorzeker de beste waarborg tegen schadelijke werkstakingen en onredelijke eischen tot loonsverhooging. Als in Noderland een algemeen feost gevierd wordt, wil Schiedam steeds trachten nommer één te zijn. Ik geloof, dat indien Schiedam dat doel zoo niet bereikt heeft, het dan toch meermalen zeer nabij is geweest. Bestuur en ingezetenen'' reikten elkander, tor bereiking van dat doel, steeds loffelijk de hand. 42 Mei a. s. hebben wij weder een Ncderlandsch, een zeldzaam feest te vieren 1 Wat zal Schiedam voor 42 Mei doen? De geheele burgerij is gezind van harte feest te vieren, want

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1