Zaterdag 7 Maart. A». 1874. m STEDELIJK NIEUWS. M 3338. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BOTEÜLAJDSöiE BERICHTEN. I NGEZONDEN. '284,1F S T 4 A T SU) T 15 li IJ. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco ptr Post, door bet geboete Rijk (Brieven prancoQ ADVERTENTIEN: Prijs: van 1 tol 10 gewone regels 1.00iedere regel meer fO.lOi Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft vin den prijs. Een dc-vh? uit Koppenhagen bevat, dat de maat regelen, die aldaar vroeger tegen het overbrengen van de cholera-door-schepen -uit Pillau, Rotterdam en Dordrecht verordend varen, thans zijn opgeheven. De Daily Sews merkt op, dat weinige menschen weten en dat niemand zich er oen denkbeeld van vormen kan, op hoe groot een grondgebied en hoe talrijkeen be volking een verandering in het bewind van Groot-Brit- tannie in meerdere of mindere mate invloed uitoefent. »De twaalfheeren, aldus schrijft het blad, die pas, op consti- tutioneele wijze, de vertrouwde raadslieden der Koningin geworden zijn, aanvaarden het beheer over een gebied van grootere geografische uitgebreidheid en met een meer tal rijke bevolking dan eenig rijk van den ouden of nieuweren tijd. Het grondgebied van Canada alleen beslaat 3,376,923 vierkante mijlen; de Australische koloniën beslaan 2,960,722, en Indie met Ceylon bijna één millioen vier kante mijlen. Kleinere gedeelten van het rijk zijn over don geheelen aardbol verspreid, en het geheele grondgebied beslaat 7,779,469 vierkante mijlen, en het aantal personeu die het bewonen is 234,762,593. De officieuse Frangah laat zich, naar aanleiding der beide laatste verkiezingen, volgenderwijs uit: De gestadige overwinningen van de coalitie tusschen de linkerzijde en het radicalismus zijn een ernstig .'erschijnsel, dat van een onzuiveren toestand getuigt. Diainevens staat echter een' niet minder merkwaardig feit, namelijk dat het verschil van het stemmen-aantal der candidate:! al kleiner en ldeiuer wordt. Deze vermindering v.'n het verschil staat in evenredigheid tot de bevestiging van het zevenjarige presi dentschap. Een geringe poging, een zeer kleine verandering in de opinie zou genoeg zijn, om eeuige duizenden stemmen in elk departement te verplaatsen, en die verandering is te verwachten als gevolg der nadere bevestiging en vaste re geling van het zevenjarig gezag. De stand van zaken is dus verre van hopeloos. Integendeel. Een voorwaarde wordt daartoe echter vereischt, namelijk, dat de eenheid van de conservatieve krachten niet slechts blijft bestaan, maar zich bevestigt en "uitbreidt. Om gemeenschappelijk te kunnen werkzaam zijn, moet geen enkele partij anderen uitsluiten, en een terrein moet worden gezocht, waarop allen, elkander met eerlijkheid en zonder bijbedoelingen de hand kunnen reiken. Dit terrein bestaat, liet is het zevenjarige presidentschap. Op dat terrein roepen en ver wachten wij alle vrienden der orde, waaronder ook de con servatieve leden van hot linker-centrum Wij erkennen, dat wij de vereeniging der centrums niet verlangen, wanneer zij zou moeten bestaan in het afscheiden van het rechter- centrum van de rechterzijde, opdat het eerstgenoemde tot de linkerzijde zou kunnen naderen. Maar wij verlangen de vereeniging der centrums in dezen zin, dat in het groote verbond van de conservatieven tegen het radicalismus nevens de andere conservatieve groepen liet linker-centrum zijn aangewezen plaats vindt. Zoodra die vereeniging zal zyntotstand gekomen, en daartoe moet het zevenjarig pre sidentschap leiden, zullen de conservatieven bij elke ver kiezing de overwinning behalen. Jl. Zondag heeft te Parijs een groote schaakwedstrijd plaats gehad van den heer Rosenthal, alleen, tegen zeven entwintig der beroemdste Europeesche spelers, waaronder Hongaren, Polen, Russen, Spanjaarden, Engelschou enz. Des avonds ten half-negen ure werden zevenentwintig partijen begonnen en des morgens ten twee me had de heer Rosenthal er tweeëntwintig gewonnen, vier remise gemaakt en slechts dén partij verloren, aan den Hongaar Racowski. De heer Rosenthal had zelf de voorwaarde ge steld, dat hij niet langer dan één minuut over eiken zet mocht denken. Welnu, de partijen ziju, door elkander, in vijfendertig zetten afgespeeld, waaruit volgt, dat de heer Rosenthal ruim twee zetten per minuut heeft gedaan. Door bijna driehonderd schaak liefhebbers werd dit interessant tournooi bijgewoond. rDe heer T.geldwisselaar op den boulevard de Strasbourg te Parijs, ia het slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. Des namiddags ten twee ure zag zijn kassier een persoon op bet kantoor komen, die zeer net ge kleed was en met een licht Engelsch accent een koersblad van de beurs vrueg. Do kassier had 3800 francs in bank biljetten voor zich liggen, die hij juist ontvangen had. Zonder den minsten argwaan 'teert hij zich om, om de beursnoteoriug te krijgen. Van dit oogenblik maakt de ander gebruik om zyn hand door het kantoorraampje te steken en het geld te grijpen, opent schielijk de deur en loopt hard weg. De ongelukkige bediende, verbluft over zooveel vermetelheid, blyft eeuige seconden onbeweeglyk staan en toen bij eindelijk de straat opvliegt om den dief te achtervolgen, was deze reeds veel te ver weg om hem te kunnen inhalen, sischcn Minister van Koophandel is vastgesteld. Het be paalt tor voorkoming van ongelukkeu, dat geen trein noch locomotief van een station vei trekken mag, voordat de voorgaande trein of locomotief aan het volgende station is aangekomen. Is de afstand tusschen twee stations grooter dau veiligheidshalve noodig is, dan wordt een tusschensta- tion aaugöwezcn, van waar de aankomst van een trein naar het voorgaande station kan worden getelegrafeerd. De dagbladen van Straatsburg maken thans oen schrijveu van Bisschop Raesz openbaar, waarin hij zijn in den Rijksdag te Berlijn op 18 Feb. jl. afgelegde verklaring, als instemmende met de Christelijk-Katholieke geloofsleer, het openbaar recht en het gezond verstand, handhaaft. Dat hij sympathie voor de aansluiting met Duitscliland koestert, kan daaruit niet worden afgeleidhij vcrklaai t alleen te zullen voortgaan onder de nieuwe orde van zaken, met de autoriteiten in vrede te leven. Zijn tegenstanders raadt hij overigens aan, wanneer zij niet oen strijdmacht van 1,200,000 man ter hunner beschikking hebben, om het Fraukforter vredesverdrag te verscheuren, dan toch op te houden met het verwekken van nieuwe verwikkelingen tusschen Frankrijk eu Duitschlaud, en het berokkenen van nieuwe wederwaardigheden aan den Eb s. Op den Köln-Mindener spoorweg is sedert eenigen tij deen regiementin werking, dat eerlang ook op den Rhei- SCHIEDAM, 6 Maart 1874. De Nederlandsche Handelmaatschappij wenseht scheeps- ruimte te zien aangeboden voor der. overvoer van pro ducten van Java naar Nederland, op de bekende voor waarden van inschrijving en charterrartijen, hetzij voor de geheele ruimte van het schip, hetzij voor 260 in te nemen lasten koffie of wel koffie en tin, hetzij voor beide. Aanbiedingen, volgens vastgesteld model, worden ten kantore der Nederlandsche Handelmaatschappij te Amster dam ingewacht tot Woensdag den 11 dezer, des voor middags ten elf ure. - - Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de Gedenk plaat, uitgegeven door den heer van Bentum te Utrecht, onder den titel Neêrlanils Zilveren Vreugdedagontworpen door den gunstig bekenden heer II. J. van Lummel eu ver vaardigd door do hoflithografen Tresling Co. te Amster dam. Deze fraai uitgevoerde Gedenkplaat bevat aan het hoofdhetpoitretvunZ.M als middenstuk de Eedsaflegging op 12 Mei 1849 in de Nieuwe Kerk te Amsto> dam, om geven door de wapens van onze provinciën, de attributeu van Weerbaarheid, Muziek en Schilderkunst, links de alle gorische voorstelling der Getrouwheid, rechts die van den Vrede, omringd door [Iandel, Zeevaart, Landbouw en. Nij verheid. Dit alles rustende op een voetstuk, bevattende de gedenk- teekenen onder de regccring van 'I, M. Willem III opge richt, waarlusschen een nette afbeelding van het gesticht Bronbeek, hot Asyl te Brielle, de Watersnood enz., welke voorstellingen geflankeerd worden door eenige merk waardige regels van onzen onvergctelijkcn Da Costa, in overeenstemming met die aan liet hoofd geplaatst; iu één woord alles vormende een geheel zoo harmonisch ver- eenigd, dat men waarlijk niet sierlijker en meer toepasse lijk voor den pi ijs van 60 cents verlangen kan. De hh. C. L. Brinkman en Altmann Roosenburg verrassen het publiek met een plaat in monumentalen vorm, door den geriugen prijs van 15 cents bijzonder ge schikt tot uitreiking op scholen enz. Ook deze uitgave, uit muntende door netheid en keurige bewerking, bevelen wij zeer in de aandacht van het publiek aan, opdat daardoor velen in het bezit mogen gesteld worden van een gedachte nis aan dit zoo belangrijke feest. Naar de Amst. Ct. verneemt, heeft Z. M. de Koning den wensch te kennen gegeven, dat de gelden, voor het nationaal geschenk van den '12 Mei a. s. bestemd, aan HD. zu.tCu worden ter hand gesteld tot een weldadig doel, door Z. M. aan te wijzen. Een kennisgeving van den Minister van Financiën bevat de verklaring, dat de wereldtentoonstelling in'1875 te Parijs te houden, volstrekt geen officieel karakter heeft. Het plan daarvoor gaal uitsluitend vau particulieren uit. Uit een particulieren brief, dd. '18 Januari, uit het bivouak Penajoeng, wordt aan de ArnhemsoJie Ot. o. a het volgende medegedeeld Den '15 werd, ouder gewoonte, het bivouak uit de verte beschoten, zonder evenwel iemand te treffen, toen om streeks half vier na den middag onverwachts een bende aan de Noordzijde in het kampement drong. Aan die zijde, waar de ambulance ligt, was de afsluiling niet voldoende. Door het zwaarbegroeide terrein wist de vijand ongemerkt te naderen en, terwijl de aandacht gericht was op het vuren aan de Oostzijde, wierp hij zich plotseling op de 60 man sterke veldwacht, door luitenant Raaijrnakers gekommau- deerd. Die veldwacht boette zwaar voor haar onattentie. Vóór dat zij de geweren had kunnen grijpen, klonk het Atsjineesche krijgsgeschrei haar in de ooren en sloeg de en door den Prui-t vijand, die zyn-geweren wegwierp, met den klewang er dapper onder. De kapitein van den staf vaa Daalen en de overste Pel ijlden van de Oostface met eenige officieren en soldaten naar het bedieigde punt en verjoegen de stoute aanvallers met een snelvuur. Binnen weinige minuten lagen 28 lijken van Atsjineezen nan den ingang'van het bivouak, en daar buiten nog een tiental aniiejgnij-TJe yeld- wacht had 2 dooden en 14 gewonden, wafirvaner nog5 bezweken; ook de luitenant Ranjjmakers, die twee kogels en een klewangliouw had gekregen. Een Europeesch sol daat werd half door midden geslagen. Kapitein van Daalen liep, iu de haast om op de plaats des onheils te komen, in volle vaart tegen een Atsjinees aan, die hem bijna had neergeveld, als een foerier, die hem volgde, den Atsjinees niet had doodgeschoten. Luitenant Beijen, die een geweer vau een teruggedeinsd soldaat had opgeraapt, reeg een Atsjinees aan de bajonuot. Generaal Verspyck, die overal is waar gevaar dreigt, was ook naar het tooneel des strijds gevlogen, gevolgd door eenige manschappen, die, door de paniek aangetast, eerst aan don haal waren gegaan. In weinige minuten was nu de orde hersteld. Gelijktijdig met dezen aanval werd ook de loopgraaf- wacht door een paar honderd Atsjineezen aangevallen. Volgens latere informatica van een spion, moet het plan tot een algemeenen aanval hebben bestaandoor het vuur, dat door ons vau de Oostzijde beantwoord werd, schijnt dit voorkomen te zijn. Intusscheu is dit een goed lesje geweest en zal voortaan de veldwacht wel beter uitzien. De St.-Ct. bevat een vergelijkenden slaat der Neder landsche koopvaardijvloot op 31 Dcc. 4872 en 31 Deo. 1873. Aanwezig op 31 Dcc.'1872, 1856 schepen, grootte in lasten 261,484; verongelukt, gesloopt enz.volgens de in 1873 ontvangen berichten 411, grootte in lasten 13,561; verschillen in de metingen der in 4873 hermeten schepen, in meerdere lasten 32, in mindere lasten 43nieuwe sche pen, die in 4873 eerste zeebrieven bekomen hebben 60, grootte in lasten '14,498; totaal der op 31 Dec. 1873 aan wezige schepen 1805, grootte in lasten 262,110. Men is sedert eenige maanden in den omtrek van Malckum bezig met zich toe te leggen op het maken van zoetemelksche kaas, een product van landbouw, datvroeger in Friesland niet gemaakt scheen te kunnen worden, omdat de melk op die gronden te vet is. Dit is ook nog het geval met den grond, waarvan de nu gemaakte kaas herkomstig is, doch men roomt ze eenmaal af en dan is de melk ge schikt voor zoetemelksche kaas, die uitstekend van smaak is en voor de Noord-IIollandsche kaas niet onder doet. De gemeenteraad van Zaandam heeft met algemeene stemmen besloten, tot de lessen aan de hoogere burger school en aan de school voor meer uitgebreid lager onder- ijs, eenige kinderen van onvermogende ouders kosteloos toe te laten Mij-,heer de Redacteur! In uw geacht blad van 5 dezer vond ik con ingezonden stuk, waaraan ik mijn onverdeelde adkaesie niet volkomen schenken kan. Ik geloof toch niet dat het don schrijver ernst was, toen hij betoogde dat verhoogd schoolgeld, gas en honden-belasting een vermeerdering van inkomsten zou zijn voor do Gemeentekas. Dit gelooft, meen ik, niemand. Intusschen ben ik het mot den schrijver zéér eons, dat de Gemeenteraad do govraagdo toelage aan do Feestcommissie, niet alleen niet moest weigeren, maar zelfs nog meer toestaan dan voor het Aprilfeest 4872. Een ieders ideeen daargelaten en gerespecteerd, maar men zal toch volmondig erkennen, dat hot feest van 12 Mei onver- deelden bijval vindt, terwijl er voor de feestviering van 4 April 1872, goed of kwalijk bezien, onder de gemeentenaren geen homogeniteit bestond. Mij dunktik bon cr zeker vandat de Gemeonteraad sinds haar bestaan nog geen besluit genomen heeft, dat zoo onverdeclden bijval gevonden heeftals hot besluit ton deel zal vallenhot toestaan eoncr uime toelage aan de Feest commissie voor 42 Mei. De Gemeonteraad belast 20,000 inwonors met 5 cents per hoofd door f-1000 aan de Feestcom missie too te staan. Geen twijfel of iedereen juicht dit gewenschte besluit toe. X. Pigien en pramen van f 100 en il nar botton Ic Kl. 4o ï'rckk.5 Miart. NV. 108 cn 14227 iciler f 200. Nos. 4155, G35t, 13041 en 147f'J ieder f 100. B U R G E R L IJ K E STAND. Geboren: 3 Maart. Joannes Jurianus, zoon van T. O. Melchei's en A. M. Nolet, Singel Julia Maria Augusta, dochter van A. J. Beukers en A. C. Herckenrath,'2Vïe«we Saven. 4. Maria Johanna, dochter van E. d'IIaene en A. van Dale, Qasstraat. 5. Johannes, zoon van J. van der,m Meer en L. Kerkhof, Leliestraat. p,\ V ■Ï-Aivji'"" "VifeSÏWWK

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1