'w'sm. '\o. im. Donderdag 19 Maart i. h, biWëhQndsche"^ërImtei\i. v< "BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Abonnementsprijs, per Due Maandon1.85. franco per Post, door hot geheele (tijk2.50. CBrlevcn Franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheiddo helft van den prijs. De Golos bevat interessante berichten omtrent de verhouding van het getal artsen tot dat der inwoners in Rusland. Gemiddeld komt in Rusland dén arts op 17.800 inwoners (in Italië b.v. is de verhouding l2280). .Menige streek aldaar is er echter nog veel erger aan toe in het gouvernement Perm, IireitsTscherdynske, komt dén arts op 60 inw. Voorts is in Rusland op 12,000 inw. één heelmeester te rekenen, in Engeland daarentegen treft men er één op 3180 aan. In Rusland komt één hospitaal op 175,000 inw. (in Pruisen op 22,000) één gesticht voor kraamvrouwen op 6,000,000, één vondelingshuis op'1,350,000, één geslicht voor krankzinnigen op390,000, één doofstommen-instituut op 11,000,000 inw. Het militaire geneeswezen staat naar verhouding op een hoogeren trap. Bij den intocht van den hertog en de hertogin van Edinburgh hebben weder, gelijk te verwachten was, cenige ongelukken plaats gehad. Enkele balkous, die overladen waren met menschen, stortten naar beneden, een tribune in Trafalgar-Square, waarop 20 menschen zaten, zakte ineen, en eenige kleine kinderen werden in Regentstreet doodgedrukt in de armen hunner moeders. De Globe maakt een brief openbaai', welles onder teekenaar Charles Orton, verklaart de broeder te zijn van den veroordeelde, die zich uitgaf voor sir Roger Tichborne, en Daily lelegraph bevat een verklaring van denzelfde, waarin uitvoerig wordt vermeldt, dat de voorgewende baronet zijn familie langen tijd met geld ondersteund heeft, om haar stilzwijgen of veeleer hare valsche getuigenis te koopen. Een Corsicaansch blad, le Patriote, die voor een or gaan van prins Napoleon gehouden wordt, deelt een staat kundig programma mede, waarin verklaard wordt, dat er slechts een enkele pretendent voor den keizerlijken troon bestaat, en dat er nimmer meer dan één bestaan zal, maar dat de jeugdige leeftijd van den keizerlijken prins, wlie nog op een college in Engeland is", hem belet een persoonlijke staatkunde te hebben, en dat de Bonapartistische partij zich, in afwachting daarvan, rondom Prins Napoleon moet scharen, den eenigen man, die tot rijpen leeftijd gekomen is, die denken kan en een degelijke politieke handeling met den naam Napoleon kan onderschrijven." In ballingschap geboren vervolgt le Patriate in de school van den tegenspoed grootgebracht, is hij van zijn jeugd af aan in de geschiedenis zijner familie ingewijd ge worden en trok zijn geest reeds leering uit diegeschiedenis op een tijdstip, toen zekere personen (de heeien Em. Ollivier en Rouher), die zich thans tot leideis der partij opwerpen, de Napoleontische herinneringen nog onder drukten. Na twintig jaren lang in de groote Europeesche aangelegenheden betrokken, na door de ervaring wijs ge worden, na de behuwdzoon en vriend van een.machtig Monarch geworden te zijn, kan men hem als den vertegen woordiger van zoovele zaken beschouwen, dat men wel vermetel moet zijn om tegen hem de stem te verheffen en tevens te beweren nog Bonaparlist te zijn Tusschen de reactionaire politiek van mannen, die maar al te zeer hunne vroegere feilen vergeten en niet schromen het anti-populaire streven der royalisten te ondersteunen, en tusschen de groote politiek van prins Napoleon valt ons de keus niet moeilijk. De politiek van den neef des grooten Keizers bljjft der Napoleontische overlevering geheel ge trouw. Zij wilhet bondgenootschap en de vriendschap met Italiëde vreedzame zegepraal der democratische denk beelden; de verzoening der binnenlandsche partijen on- middellijk nadat het volk zijn plechtig verdict zal hebben uitgesproken; eindelijk, den Europeeschen vrede, die in -deze oogenblikken de hoofdvoorwaarde van ons volksbe- - staan uitmaakt. Een voor eenige dagen te Parijs overleden kiuder- looze weduwe, mevrouw Lenoir Joussereau, heeft aan - Parijs de som van tien millioen fi's. gelegateerd, die, volgens 1 de1 beschikking der overledene, aangewend zal worden tot 1 'oprichting en onderhoud van een nieuwhospitaal. Te Berlijn bestaat ecne school van letterzetsters iwêlke .'dertig leerlingen telt en zich in toenemenden bloei ri mag'verheugen. De aanvragen van meisjes uit denbe- - schaafden stand zijn zóó talrijk, dat een aantal niet dadelyk geplaatst kan worden. De zaak gaat uit van hetLette- Verein en de op genoemde school gevormde zetsters vinden buitenaf meer aftrek dan de vereenigiug in lang zal kunnen voldoen. Sedert de longziekte in het noordcostelijk gedeelte ivan Nederland hecrscht, is de invoer van Nederlandsch rundvee aan de grenzen der landdrostij Osuilbruck ver boden. Het is echter mogelijk, dat vee uit de oostelijke provinciën van Nederland thans over Emmerik in het district Dusseldorf, dat nog van do besmetting is vrijge- bleven, ingevoerd wordt. Veehandelaars en vooral ook landbouwers, die melk- en fokvee houden, zijn derhalve .'.vermaand, bij aankoop van Nederlandsch rundvee alle femogelijke voorzichtigheid in acht'te nemen, en'aan de politie en veeartsen is opgedragen tegen besmetting te waken en daartoe de noodige maatregelen te nemen. Tot voor korten tijd heeft men zich voor het snijden van glas uitsluitend van diamauten bediend en't is bekend, dat slechts een goed geoefende hand een juiste en zekere snede kou uitvoeren. Door den glazenmaker Legrady, bij YVeenen gevestigd, is een instrument uitgevonden, waai mede iedere leek een zekere goede en juiste snede in glas kan uitvoeren In ver houding tot den diamant is dit werktuigje veelgoedkooper. liet bestaat in hoofdzaak uit een zeer Ideiu stalen wieltje, dat men aanvankelijk die werking niet zou toeschrijven. Op de "Weener-tentoonstelling sneed de uitvinder, in 't bijzijn van deskundigen, een stuk spiegelglas van ander- halveu duim dikte en brak toen het glas zonder inspanning in twee stukken. Omtrent de betaling in goud van een deel der oor logskosten door den koning van Ashantec wordt gemeld De regeerings goudweger zat, met zijn weegschalen in de schaduw van een iulandsche hut. Onder het vooruitstekend bladerdak van een andere hut stond Sir Garnet met zijn staf. Voor den goudweger lag een groot wit laken met gouden franje door Ashantijnen gemaakt en aan de andere zijde van het laken zaten de zeven afgezanten van koning CofTee Kalcali. Het laken was ovei dekt met gouden schotels eu beeldjes, met goudklompen, armbanden, schellen, bekke- neelen en doodshoofden, alles van zuiver goud. Al deze voorwerpen waren doorboord, om aan een geregen te worden. Bovendien waren gouden spijkers en gouden ver sieringen op een gehoopt die blijkbaar in de overhaaste vlucht van het paleis waren losgebroken. Op plechtige wijze werd al'dit goud gewogen. Al de heuvelen inde buurt waren overdekt mot inlanders: Na al de treurige ervaringen, die het Nederlandsch publiek op veelsoortige wijze van de Amerikaansche spoor wegkoorts heeft ondervonden, gelooven wij dat de animo voor die geldbelegging vrij wèl bekoeld is. Het kan echter zijn nut hebben, om onzen lezers het volgende onder de oogen te brengen, dat wij onder den titel vansein raffl- nirter Börsenschvviudel" in da New-Yorker HandehzeUung vermeld vinden, en dat een juist begrip geeft van de ellen dige praktijken, die op deNew-Yorker beurs dikwijls plaats vinden. Geduremle de middagbeurs werd den president, den heer "Wheelock, een aan hem geadresseerde brief door een der beursknechten overhandigd. De heer Wheelock meende verplicht te zijn, den inhoud van dat schi ijven dadelijk aau de aanwezige makelaars mede te doelen. De op een for mulier der Western Union Telegraph Co. geschreven en door den president dier Maatschappij onderteekende brief behelsde, dat de Maatschappij besloten had haar aandeelen kapitaal met '10,000,000 uit te breiden, waarvan zy, vol gens de usantien der New-Yorker beurs, verzocht nota te nemen. Nauwelijks had de heer Wheelock dien brief ge lezen, toen hij een tweeden ontving, die van de hand van den president der Toledo-Wabash en Western-Railway Co. was en mededeelde, dat na verloop van 30 dagen de Maat schappij haar aandeelenkapitaal met 10,000,000 dollars zou vermeerderen. Het gevolg daarvan was natuurlijk al- gemeene consternatie. Western-Union aandeden, die 's morg. met 7G waren geopend, daalden tot 72Yt, Toledo- Wabash van 52 tot 19 Uit alle bureeleu kwamen make laars toeschieten, iedereen wilde vorkoopen en niemand koopen. Nadat die verwarring en opgewondenheid eenige weinige minuten hadden geduui d, begonnen eenige make laars de echtheid der brieven te betwijfelen. In allerijl werd een onderzoek ingesteld, en men kwam tot de wetenschap, dat verscheiden directeuren der Western-Union-Telegraph Company brieven met valsche onderteekeningen hadden ontvangen, waarin zij verzocht werden, een vergadering in het bovengedeelte der stad bij te wonen. De zwendelaars hadden dit gedaan met het doel om de directeuren 's midd. van de beurs te honden. De aan den hoer Wheelock ge adresseerde brieven werden in do bureels der Western Union Telegraph en de Toledo-Wabash Railway Co. voor valsch verklaard en hiervan ofliciëel aan de beurs kennis gegeven. De kalmte keerde toen terug en de koersen her stelden zich grootendeels van de geleden daling. De ver liezen van enkele speculanten, die op het eerste alarm had den verkocht, zijn zeer belangrijk. De dader is nog niet ontdekt, maar men kent de lieden die op de valsche tijdin gen reeds don vorigen dag hadden gespeculeerd. SCHIEDAM, 18 Maart 1874. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 15 Maart 1874 in de onderstaande entrepots aanwezigehoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam23,476,265 kilogr. Rotterdam 17,580,908 s Schiedam. T1". 680,855 j> 1 Dordrecht 'K 38,841 t> Middelburg '1,456,042 Totaal 43,232,911 kilogr.-1 De miliciens van de lichting van "1874 bij, dé'reg. vest.-art. zullen voortaan 12 maanden in dienst'blyven, vóór zij met onbepaald verlof vertrekken kunnen; vroeger was de gemiddelde actieve diensttijd acht maanden. Door de intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van het muntstelsel is de Regeering iu eeno moeilijke positie geplaatst, daar. het verbod lotaaiimdntingjapi zilver den 1 Mei vervalt, en zij cTuTmoet voórsteilffla'om deze bepaling te verlengen, of na dien tijd de aanmunting vrijlaten. Tn het laatste geval, zegt het Handelsblad beslaat de vrees, dat er een stormloop zal ontstaan om zilver te laten a'an- munten, daar er voor ieder gelegenheid zal zijn, om met een aardige winst uit het goedkoope zilvergeldtèdoen slaan. Er zal meer zilvergeld komen dan de behoefte van Nederland en Indie vereisebthiervan zal stijging' der prijzen het gevolg wezen, en een groote toevloed van geld voor de kredietmarkt, wat tot bovenmatige speculatie, vaak een voorbode van ciisis, aanzet. De Minister van Financiën heeft zelf op deze gevolgen van een eventueele verwerping van het wetontwerp gewezen. De aanmunting verder le schorsen of de regeling en be perking daarvan aan de Regeering op te dragen, is voor deze uiterst moeilijk, omdat zij daardoor,in een lastige ver houding komt tegenover de Nederlandsche bank. Deze is steeds verplicht hare biljetten tegen zilver in te wisselen, en een ongestoorde loop harer circulatie-middelen is van het uiterste gewicht voor onzen geheelen handel. De Re geering behoort haar dus in staat te stellen haren munt- voorraad op voldoende hoogte te houden; feitelijk'zou dus de zorg der Regeering voor de aanmunting neerkomen op een soort van opper-directeurschap des Ministers,oyer de Nederlandsche bank, maar tevens met de ontzaglijke verantwoordelijkheid, welke aan zulk een gedwongen tóe stand verbonden is. De Regeering moet echter eene keuze doen. Wat is meer te duchten, een specie-overstroomirig, die ons bij de openstelling der munt bedreigt, of eeg ón- wenschelijke inmenging der Regeering in den lo,op der kredietmarkt, bij eene voortzetting der schorsing7 Het Handelsblad meent liet laatste te moeten aanraden, en gelooft, dat de Regeering wèl zal doen, den toestand yan liet oogenblik te bestendigen eu den loop der'zilverprijzen af te zien, hoe onaangenaam en onnatuurlijk de last ook zij, die zij daardoor nog langer op hare schouders'neemt. Niet alleen van liberale zy de wekt de houding, door de Standaard in den laatsten tijd aangenomen, weerzin. Het anti-revolutionair Wageningsch Weekblad,geeft on verholen haar afkeuring te kennen over de'dóor dat blad thans gevolgde taktiek. Het bevreemdt ons zeer, zoo schrijft zij, dat de Standaard, die onlangs met ons van oordeel was, dat men de liberale regeering eer steunen dan tegenwerken moest, nu van dit voornemen zoo weinig blijken geeft. Zij gaat verder, en aarzelt niet te verklaren dat de oppositie, die thans zoowel door conservatieven en ultramontanen als door de anti-revolutionairen in de Tweede Kamer tegen het ministerie gevoerd wordt, een onwaardige oppositie is. »Op enkele leden na," zoo schrijft zij, nheeft zich de ge heele oppositie tegen de muntwet verklaard. Zoo was het bij de verwerping der wet op de nieuwe rechterlijke orga nisatie, zoo was het ook nu. Tegen die tactiek verzetten we ons met nadruk. En niet zonder wrevel zagen we bij de behandeling van de vestingwet, nu aan de orde, hoe een. der vertegenwoordigers van dit district, de heer van Zuylen, in het volgen dier tactiek altijd een der eersten, weder deu- zelfden weg opgaat. Zulk een oppositie guand-même stuit ons tegen de borstwe noemen haar onvaderlandlievend, onchristelijk. Onvaderlandlievend, want zoo kan er niets tot stand komen, zelfs niet het allernoodigstenu wyl de li beralen het voorstellen, en straks omdat omgekeerd de con servatieven het doenzoo wordt aan partijzucht opgeofferd wat ons almee het liefste is, en beloopen we de kans dat, indien al niet het vaderland er mee te gronde gaat, be staande misbruiken tot schade van allen bestaan blij ven onchristelijk, wijl een christen zich boven de partij dient te verheffen, het goede te ondersteunen, waar en bij wie hij het ook maar vindt, en door eerlijke en bescheiden wel willendheid de achtingen toegenegenheid moet trachten te winnen van hen, die hij, waar het de hoogste beginselen geldt, tot zijn smart tot het uiterste moet bestrijden." De Arnhemse/te Courant heeft twee artikelen ge leverd: Pene episode uit den grooten Veldslag der Stand aarden. Daarin wordt een oordeel geveld over het ge- sprokone door den hoer Kappeyneen diens houding in het debat over do muntwet. De slotsom, waartoe de Arnh.Ot, komt, is dat de heer Kappeyne, die een meester in het debat is en zoo ontzaglijk veel had kunnen bijdragen tot een ernstige en juiste behandeling van het onderwerp, er zijn grootste genoegen in stolde, het debat in de war te brengen, het onderwerp te bederven en niet-deskundige medeleden door een opeenstapeling van chicaneuse en pa radoxale stellingen te verschalken. Volkomen onderschrijft deArnh. C'Awatiu 1872 door den Haagsehen correspondent der Middelb. Ot. omtrent den'lieer Kappeyne gezegd'is. Deze beweerde toen, dat de Haarlemsclie afgevaardigde bij al zyn bekwaamheid, geest en talent'datgenministowat het iï&h* - ABONNEMENT: k. k' v 'tl z 4-~

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1