I Zaterdag 21 Maart. Ao. 1874. M 3348. BUITENLANDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. V I - '0%*. COURANT. A B ONNEMENT;. Abonnementsprijsper Drie Maanden Franco per Poot, door het geheele Rijk f 4.85. 2 50. (Brieven Franco.) ADVBBTBNTIBN: Prijs: aan 1 tot 40 gewone regels ƒ4 00; tedere regel meer f 0.1O, Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. De lang verwachte interpellatie over de circulaire van den Franschen Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in de'zitting der Nationale Vergadering van 18 dezer plaats gehad, en wel door den heer Ghallemel-Lacour namens de rnede-onderteekenaars. Hij heeft zich onmiddellijk ge plaatst op het terrein van het septennaat, datindertijddoor de linkerzijde is bestreden, omdat de organisatie van het gezag niet op voldoende wijze werd afgebakend maar waar mede zij zich later heeft vereenigd, omdat zij er een stil zwijgende bevestiging in heeft gevonden van den republi- keinschen regeeringsvorm. De Lyonsche afgevaardigde nam acte van de verklaringen, vervat in de circulaire van den hertog de Broglie, nopens de uitvoering der wet op de maires, maar tot zijn leedwezen rekende hij zich verplicht te moeten wijzen op de tegenstrijdigheid, die voortdurend bestaat tusschen de woorden van het Hoofd van het Kabi net en de daden der Regeering. Het doel der interpellatie was daarom om van den vice-president van den Minister raad te erlangen een herhaling en aanvulling van hetgeen hij aan de prefecten heeft geschreven en zulks tot gerust stelling van het land. Hij stelde hem te dien einde deze twee vragen; 1. of, door te Verklaren dat het gezag van maarschalk Mac-Mahon onbetwistbaar is, hij daardoor elke monarchale poging heeft willen verbieden2. of hij voor nemens is elke handeling te onderdrukken, waarvan do strekking is om den gevestigden regeeringsvorm te ver anderen. Het antwoord van den hertog de Broglie was ditmaal duidelijker dan men van hem gewoon is. Na de wet op de maires verdedigd en betoogd te hebben, dat de Kamer aan maarschalk Mac-Mahon het gezag onwrikbaar voor den tijd van zeven jaren heeft opgedragen, verklaarde hij dat deze termijn boven elke mogelijke bestrijding was vei he ven. De Kamer heeft aan Fiankrijk willen verzekeren dat het, gedurende het septennaat, geen mededinger naar het gezag wilde zien; ze heeft Europa willen verzekeren^-dat zij gedurende zeven jaren zal handelen met een man wiens loyauteit onbetwistbaar is. Dit feit geldt in sprekers oog meer dan een plat uitroepen der republiek. De constitu- eerende werkzaamheden zijn aan de Kamer gereserveerd en de Regeering zal er zich bij aansluiten, door eerstdaags het ontwerp eener Eerste Kamer aan te bieden. Ten slotte verklaarde de Minister nog, dat de Regeering het gezag van maarschalk Mac-Mahon zal doen eerbiedigen, van wel ken kant ook de aanvallen komen. Den heer de Cazenove de Pradines, van de uiterste rech terzijde, bevielen die verklaringen niet en hij eischte voor de Kamer het recht om de Monarchie te herstellen, zouder door eenigen termijn, zelfs een wettelyken, gebonden te zijn; Waarop de Minister de Broglie verklaarde, dat die zienswijze van den lieer de Cazenove geheel persoonlijk is en in geenen deele de Regeering bindt. De heer Lepère, een der medeondeiteekeuaara van de interpellatie, drong op nog eenige nadere ophelderingen aan, maar schijnt die niet verki egen te hebben, waarop de linkerzijde een orde van den dag tot uitdrukking van haar wantrouwen in het Ministerie voorstelde, en hèt linker- I centrum een motie van Blaam. Beide kwamen niet in aan- 1 merking. Daarentegen wel de eenvoudige orde van den dag, voorgesteld door het rechter-centrum. Deze werd met 380 tegen 318 stemmen aangenomen, zoodat de Regeering een meerderheid van 62 stemmen verkreeg. Een monster-proces dat 11. Maandag voor het hof van assises te Namen een aanvang nam, trekt in hooge mate de aandacht van het Belgisch publiek. Zekere Jean Joseph Jaumart, oud 62 jaren, geboren te Bothey en gedomicilieerd te Ixelles, staat terecht wegens valschheid in geschriften en het gebruik maken daarvan ten nadeele van de wette lijke erfgenamen van baron Pasquet d' Acosse, 14 Juni 1870 te Bothey op gevorderden leeftijd overleden. Jaumart wordt beschuldigd een door hem vervaardigd testament te hebben ondergeschoven, waarbij hij tot universeel erfge naam door den overleden baron wordt benoemd. De om standigheden, waaronder de misdaad plaats greep, zijn bjjzonder ingewikkeldde acte van beschuldiging beslaat in druk 40 pagina's groot octavo, en 250 getuigen, zoo A charge als h décharge, moeten gehoord worden. Men ver wacht dat het proces minstens een geheele maand zal duren. Algemeen vleit men zich te Berlijn met het denk beeld, dat de Regeering en de Rijksdag het ten slotte nog eens zullen worden over de sterkte van het leger op voet van vrede en den diensttijd. Misschien zal de Rijksdag, overeenkomstig het dringend verlangen der Regeering, toegeven, om de sterkte van het leger op 401,659 man te bepalen, en zal de Regeering er weder- keerig in berusten, om den diensttijd, in plaats van op drie jaren, slechte op twee jaren vast te stellen. Een nieuwe uitbarsting van den vuurspuwenden berg de Vesuvius heeft den krater, welke teii jare 1812 ontstond, - en een gedeelte van het observatorium van den moedigen professor Palmieri vernietigd. Verkalkte' rotsblokken werden met kracht in dé lucht geworpen, terwijl breede stroomen lava van den top neer daalden. Deze uitbarsting, welke door professor' Palmieri voor speld was, nam gelukkig geen groote uitbreiding, noch tans blijven rook en damp,rnet gioote hevigheid uit den krater opstijgen. Er worden dikwijls onderaardsebe ont ploffingen gehoord. De lava ziedt en bruischt gedurig in den kiater en wordt tot tegen de monding opgeheven. Die omstandigheden laten niet toe te bepalen of de uit barsting welke plaats had, voor het voornaamste deel van het natuurwonder mag worden aangezien, of wel dat dit slechts als voorlooper eener uitgebreider uitbarsting moet worden beschouwd. De neorploffing van gioote rotsblokken op den ijzeren weg van Castellamara naar Sorento, waardoor het verkeer twee dagen verhinderd was, woidt toegeschreven aan deze uitbarsting, dewijl zij juist plaats had toen de aardbevingen in die plaatsen gevoeld werden, en op het oogenblik zelve dat hij teekenen gaf van een buitengewone beweging. Een Amerikaansche maatschappij heeft het enorme plan om van beide vaste landen dagelijks een stoomschip te laten afgaan. De maatschappij wil op den Deleware een vloot bouwen van 45 stoomschepen eersten rang, geheel uit Amerikaansch materiaal; ieder schip zal 400 ton meten, 10O passagieis le kl., 1000 landverhuizers en 2500 ton lading moeten kunnen innemen. Het benoodigde kapitaal voor de schepen stelt men op 36 millioen dollars. De on derneming -wordt gegarandeerd door de Regeering, die ieder half jaar de reuten zal uitbetalen, waarvoor zij dan gedurende 20 jaren vrij postverkeer heeft met Liverpool. Om de onderneming nationaal te maken zullen de stoom schepen bij beurten van Baltimore, New-York. Boston of Philadelphia gaan. Men meldt uit Chicago; Te Quiecy, III.heerschte heden moigen groote opgewondehheid door de ontdekking, dat men ingebroken had in do eerste Nationale Bank en daaruit 400,000 dollars Jnyran de bank behoorend-munt- papier, benevens een aantal obligatien, geldswaardige pa pieren en eenige sommen gedeponeerd geld gestolen had. Men was in de bank gekomen door een gat te maken in den gangvloer op de 9de vei dieping, vlak boven het verwulfsel, waarin zich de brandkast bevindt. De inbrekers wisten toen een opening te krijgen door metselwerk van drie voet dikte. Daarop deden zij de brandkast springen door de aanwending van buskruit, De deur der brandkast was ge heel losgewrongen van de hengsels. Een later bericht meldt, dat verscheidene personen op vermoeden gearresteerd zijn en dat er een belooning van 20,000 doll, uitgeloofd is voor de terugbezorging van het gestolene en de vatting der dieven. Onder de gestolen obligatien waren er voor 100,000 doll, waarde der Adams Comp, Uit Peru heeft men berichten ontvangen over de ten zuiden van Iquique ontdekte guanolaag. De commissie met het onderzoek belast bericht dat te Pabellon de Pica over de 6 millioen, in de Punta de Lobos 2 millioen, inHuanillas 300,000 en in Chanabeya 150,000 tonnen guano gevonden worden. Een tweede commissie met bekwame photografen in haar midden zal vei trekken om nauwkeurige opmetin gen te doeD. De Regeering stelt de ontdekking in haar orgaan JEll comercio zóó groot voor, dat zij alleen opweegt tegen de geheele buitenlandsche schuld der republiek ten getale van 36 millioen pd. st. SCHIEDAM, 20 Maart 1874. "Wij vernemen dat de beloofde spoorwegwet van den Minister Geertsema naar alle waarschijnlijkheid nog in den loop van deze maand de Tweede Kamer zal bereiken. (Pad.) De koffie heeft op de veiling door de Nederlandsche Handelmaatschappij "Woensdag te Rotterdam gehouden, een belangrijke prijsvermindering ondergaan, zoodat van 8 tot 14 cent por 5 ons leneden taxatie alles werd verkocht. Alle paiticuliere berichten omtrent den Kraton ko men daarin oveieen, dat die sterkte verre beneden de voor stelling gebleven is, die men zich daarvan gemaakt hadl De constructie, de hechtheid, de in- en uitwendige inrich ting, zelfs de muren, waarvan zoo hoog opgegeven werd, vielen zeer tegen; alleen het in alle opzichten moeilijke door moerassen doorsneden terrein rondom den Kraton, het dichte struikgewas en zware geboomte, dat elke juiste opname onmogelijk maakte, heeft een sneller afloop en spoediger beslissing op dat punt waarschijnlijk tegenge houden. In den Kraton zijn in het geheel twee Atsji- neezen gevonden, een zware zieke en een oude mandeze verhaalde dat de Sultan reeds sedert 20 dagen den Kraton verlaten had en daags voor de inneming door onze troepen uit Longbatta, waar hij zich toen ophield, was verjaagd. De cholera heeft op nieuw talrijke offers on der onze strij ders geéischt. Het is niet onopgemerkt geble.ven, dat de Regeering in hare laatste telegrammen het aantal der doo T file V '-«J, W,W den verzwijgt en zich bepaalt tot de mededeeling,* dat die vreeselijke ziekte afneemt Nu men van hoogerhand om trent het cijfer der ovei ledenen zoo geheimzinnig is, wordt allicht de gevolgtrekking gemaakt, en niet ten onrechte» dat men huiverig is het juiste getal te vermelden. -* Door de commissie voor *de oprichtingvanhetasyl voor oude en verminkte zeelieden te den Briel is bekend gemaakt, dat de totnogtoe bijeengebrachte giften ruim f 80,000 bedragen. Tot het vestigen van een onder- steunings-fonds voor de later in het gebouw op te nemen iuvalieden, heeft men van die som ruim f30,000 afgezon derd, zoodat thans nog een halve ton beschikbaar blijft. Voor dat bedrag kan alleen het middelgedeelte van het gebouw opgericht en aan enkele zeelieden woning ver schaft worden, terwijl voor de geheele voltooiing bovendien nog f 100,000 benoodigd is. Tot de verkrijging dier som doet de commissie een nieuw beroep op de liefdadigheid. Den 21 dezer zal het 25 jaren geleden zijn, dat Z. M. Willem III van een buitenlandsche reis terug- keerende, te Hellevoetsluis voet aan wal zette, om de kroon te komen aanvaarden. Dezen voor die gemeente in het bij/onder merkwaardigen gedenkdag is men voornemens feestelijk te vieren. Tusschen Rotterdam en Aariandervcen heefteen gru welijk feit plaats gehad, dat algemeen deernis en veront waardiging verwekt. De Haart Ct. bericht daaromtrent het volgende uit AarlanderveenZekere G. J. P., die de gewoonte heeft om zijn kinderen op zijn bedeltochten te exploiteeren tot het opwekken van het liefdadigheidsge- voel, is jl. Donderdag in de sneeuw van Rotterdam naar hier komen loopen met twee zijner kinderen, een jongentje van 10 en een van 8 jaren. Het laatste is onderweg van vermoeidheid neergezegen en moest toen verder door P. gedragen worden. Uit gramstorigheid hierover heeft hij het arme kind bij herhaling zoo deerlijk mishandeld, dat het voor of even ifa de thuiskomst den geest gaf. De officier van justitie te Leiden, van het voorgevallene onderricht, 'heeft onmiddellijk het lijkje geschouwd. Be burgemeester"' dezer gemeente heeft zich bereid verklaard om liefdegiften te ontvangen, ten einde aan het overgebleven knaapje een beter lot te bezorgen. In de gisteren namiddag gehouden vergadering der kiesvereeniging Nederland te Delft, werd met algemeene stemmen besloten een adres van adhaesie te richten aan prof. Vissering betreffende den bekenden nopen brief' door hem aan den heer Oldenhuis Gratama, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gezonden. Dat adres door de kiesvereeniging vastgesteld is van den volgenden inhoud: Hoog Gel. Heer De kiesvereeniging Nederland te Delft, daartoe opzettelijk bijeengeroepen, heeft met groote ingenomenheid kennis ge nomen van uw open brief aan hot Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. Oldenhuis Gratama. Zij verklaart hare volle adhaesie te schenken aan do regelen die het slot van dien bi ief uitmaken en wenscht, dat het door U gesproken vader landlievend woord, zoowel bij de leden van 's lands vertegen woordiging, als bij eiken Nedeilander, een diepen en gunstig werkenden indruk zal achterlaten. Ontvang de betuiging onzer erkentelijkheid en hoogachting. Delft, 19 Maait 1874. Het Bestuur der kiesvereeniging Nederland, H. J. VAN BLOMMESTEIN, President J. M. DE KUIJSER, Secretaris. Uit Delft wordt gemeld: Wij zijn van goederhand onderricht, dat mevrouw de xved. Storm van der Chjjs aan ons gemeentebestuur haar huis op het Oude Delft tenge-^-i bruike heeft willen afstaan voor een op te richten industrie school voor meisjes, onder voorwaarde, dat zij zes meisjes mocht aanwijzen, die er gratis onderwezen konden worden; maar dat het bestuur voor dit aanbod heeft moeten bedan ken, omdat het nog vele uitgaven moet doen voor een school van meer uitgebreid lager onderwijs en een be waarschool. Woensdag namiddag vervoegde zich een te Delft woonachtig persoon in den winkel van een goud- en zilversmid te dier stede, met verzoek hem een gouden vestketting, ter bezichtiging, voor zijn vader mee te geven. Aan dit verzoek werd door den goudsmid voldaan, doch de uitdrukkelijke voorwaarde gesteld, dat de ketting uiterlijk binnen een half uur moest teruggebracht worden. Daar aan deze voorwaarde niet werd voldaan, gaf de goudsmid van de zaak kennis aan 't bureau van politie en werd de ketting eenige uren later door den hoofd-agent E. Muis in beslag genomen, bij den inbrenger in de bank van leening, waar hij voor f6 was beleend, terwijl't afgegeven lom bardbriefje, 'twelk door den delinquent in een tapperij voor f2 was verkocht, mede door denzelfden agent werd opgespoord. Woensdagavond kwam een ingezeten van Delft met den spoortrein van 9 ure uit Rotterdam daar aan. De man had in den trein zitten slapen, zoodat hij, nog gèbeel slaapdronken, op het tenfein rondliep, het ongeluk had te* U V» u t t-A K V "O*! t y iwV V - r' 1 ,/U tv '-1

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1