R Woensdag 25 Maart. A°. 1874. M 33S0. K enmsgeving. K enmsgeving. 3UITENLANDSGHE BERICHTEN. ■r (Brieven Franco.) don De Burgemeester van Schiedam, Gelet op het bepaalde bij- art. 24 der Wet van 4 December '1872 Staatsblad no. '134) Brengt ter kennis van de ingezetenen, 'lat op den 21 dezer maand binnen deze Gemeente een geval van Aziatische Cholera is voorgekomen. Schiedam, den 23 Maart 1874. Be Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. Mac-Mahon heeft, tengevolge van het in de zitting van de Nationale Vergadering voorgevallene, een brief aan den Minister de Broglic gericht. Daarin keurt hij ten volle goed, hetgeen deze Minister over de uitlegging van het zevenjarig tijdvak gesproken heeft en hij erkent dat hij er zelf geen anderen uitleg aan zou wenschen te geven. Bovenbedoelde brief van Mac-Mahon aan den Minister de Brogiie wordt druk besproken, en tegelijk daarmede do toestand van het Ministerie op dit oogenblik in de Kamer. De rechterzijde schijnt er niet ontevreden over te zijnmen beweert zelfs, dat- de heeren de Cazenove de Pradiues en Carayon-Lntour er vooraf reeds kennis van droegen. Ook het linker-centrum is er grootendeels tevreden over. An ders is het echter gesteld met de linkerzijde en vooral in het Bonapartistische kamp niet zoozeer over de strekking er van, als wel omdat deze brief gediend heeft als een voor bode van den onverwachten klap, die de Bonapartisten van dezen zelfden Minister de Brogiie ontvingen, wien zij den steun hunner stem in de bekende zitting van 11 Woensdag gaven, en waardoor de schaal der regeeringsgezinde meerderheid oversloeg. Als belooning hiervoor ontzet nu het Ministerie den hertog van Padoua, den leider der mani festatie te Chislehurst, van zijn ambt van maire te Courson- d'Aulnay. Ook nog anderen, b. v. de adjunct van den maire van Ajaccio, zullen uit hun betrekking ontslagen worden. Volgens particuliere berich'en zou Mac-Mahon nu voor nemens zijn, zich gedurende de vacantie met het linker centrum te verstaan en zich van dit Ministerie, na afloop er van, te ontslaan. Ziedaar dus de uitwerkselen der interpellatie. Men ziet het, de ministerieelo crisis is er niet door opgelost; zij zal nu waarschijnlijk nog eenigen tijd duren, totieder een zijn bekomst heeft van dezen dubbelzinnigen toestand. De heer Emile Ollivier heeft, zonder receptie, den voor hem bestemden zetel in de Fransche academie inge nomen. Hij woonde Dinsdag jl. als lid haar zitting bij. De beruchte pastoor Santa-Cruz is op de grenzen door de Fransche overheden in hechtenis genomen. Hij is naar Bayonne gebracht. De Times deelt in een financieel artikel mede, dat Sadyk-pacha in de volgende week uit Parijs uaar Londen zal vertrekken, om die fmancieele hervormingen tot stand te brengen, waardoor hij hoopt het Tui'ksche krediet op een vasten grondslag te vestigen. Het langdurig verblijf van dien pacha te Parijs werd veroorzaakt door de onder handelingen over de verschillende kwestiën betreffende de leening van 1873. Bij de voortzetting der discussie in den Rijksdag over de tweede lezing van het wetsontwerp op de drukpers, gaf art. 17, waarin de Rijkskanselier wordt gemachtigdom buitcnlandsche dagbladen, wanneer zij tweemaal in beslag genomen zijn, voor den tijd van twee jaren te verbieden, aanleiding tot een lange woordenwisseling. De heer Son- nemann stelde voor, om het artikel te doen vervallen. De heer Gerber, die over de strenge censuur op de Fransche bladen in den Elzas-Lotlmringen klaagde, wilde hot verbod tot zes maanden beperkt zien. Graaf von Arnim verde digde daarentegen de zienswijze der Regeeriug en staafde, dat de in gemeld rijksland heerschende ontevredenheid door de provinciale bladen wordt bevorderd. Art. 17 werd daarop aangenomen. - Keizer Wilhelm heeft op de aanspraak, welke do zijn geboortefeest bij de ontvangst der generaals hield, in hoofd'/aak het volgende geantwoord«Daar gij allen als vertegenwoordigers mijner geheele armee voor mij ver schijnt, mag ik u niet verzwijgen, dat op nieuw een crisis daaromtrent dreigt te ontstaan. Wat ik vroeger voor jaren lang uit plichtgevoel -en-overtuiging najoog, waaraan ilc vasthield en wat ik ten slotte ook doorzette, daarvoor werd ik boven alle verwachting door het ontzaglijk groot succes van mijn leger en dat mijner bondgenootenbeloond. Dit gevoelen geeft mij moed, om ook nu geduldig vol te houden, wat ik wensch, niet om oorlog te voeren maar om den Europeeschen vrede te verzekeren, en vast te houden aan datgene, dat reeds zoo schitterende bewij zen zijner deugde lijkheid gegeven heeft." Koning Wilhelm van Wurtemberg heeft indertijd op den Rooden Berg, in het \oot vaderlijk kasteel, een graf gesticht en een Grieksche kapel doen bouwen, alwaar zijn gemalin Katharina van Rusland werd begraven. In den nacht van 13 dezer heeft men, door rrjiddel vau buskruit, de poort doen springen cn al de kostbare voorwerpen, vaten edelgesteenten, gewaden enz. geroofd. Tot heden heeft men het spoor dei' daders niet ontdekt. In den aanstaanden zomer zal te Weeuen een inter nationaal congres bijeenkomen, om maatiegelen tegen de verspreiding der cholera te beramen. Difmeeste Regee- ringon hebbeu hare medewerking toegezegd. Elke stant zal daarop door twee afgevaardigden, bij voorkeur uit de geneesheeren te kiezen, worden vertegenwoordigd. Men is thans bezig met het vaststellen van het programma voor de werkzaamheden van.dat congres. In Italië vierde men het zilveren kroningsfeest vau Victor Emanuel met veel pracht. Z. M. heeft de geluk- wenschingen ontvangen van het corps diplomatique en zeer vele eigenhandige brieven vau souvereinen en van vegeeriugshoofden, o. n. van Mac-Mahon. De thee-uitvoer uit China neemt voortdurend toe. Sedert 18G6 is die met 49 pCt, gestogen. In 1872 werden lOOmillioen kilogr. uitgevoerd. Groene thee is gelukkig minder gezocht, de uitvoer daarvan vermindert De ver- valsching der zwarte thee is niet zoo gevaarlijk als die der groene, in beide soorten neemt ze reeds in China steeds grooter omvang. BIRfMEHLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 24 Maart 1874. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag den 9 April e.k., des avonds ten acht ure. liet verslag der commissie uit de Tweede Kamer, omtrent de stukken betrekkelijk den ontworpen spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van llollaud, behelst o. a. de geschiedenis der verschillende aanvragen om concessie, door de heeren Beeson en Pieters, L. Pincoffs c. s., Raphael Sonsde rapporten dienaangaande van den hoofd ingenieur Caland, enz. De beslissing door de Regeering 2 April 1873 genomen om het verleencn der concessie uit te stellen tot de nieuwe Maasmond aan het doel beant woordt, wordt geacht een grievende teleurstelling voor Raphael Sons, en het feit wordt betreurd, dat door het niet inwilligen van een der beide aanvragen, de werken niet tot stand zijn gekomen, die de concessionarissen aan boden te maken zonder bezwaar voor 's lands schatkist. Desniettemin acht de meerderheid der commissie, met het oog op de vele bij dc beslissing betrokken belangen, de handeling der Regeering wel te rechtvaardigen. En wat het uitgangspunt van den spoorweg betreft, de conclusie van het rapport luidt: adat voor de verbinding van ons spoorwegnet met den nieuwen Maasmond geen vergunning behoort te worden verleend, indien niot het in aanbouw zijnde gemeenschappelijk station van de Staats-en Hol- landsche IJzeren spoorwegen te Rotterdam als uitgangs punt wordt genomen;" en, aalvorens dergelijke vergun ning verleend wordt, worde overwogen de vraag, of du bedoelde werken niet behooren te worden aangelegd voor rekening van den Staat." De discussie over het wetsontwerp tot vaststelling van liet tarief van de gerechtskosten in strafzaken, waar van de gmvone rechter kennis neemt, is in de zitting van de Tweede Kamer van gisteren aangevangen. De heer van Lijnden stelde als motie van orde voordat dit tarief eerst bij koninklijk besluit vastgesteld en ua een werking van drie jaren door de "Wetgevende Macht bekrachtigd zou worden, overeenkomstig de wet van '15 December 1838, Staatsblad no. 43. Na bestrijding door de hoeren Godefroi, Cremers, van Baar cn den Minister van Justitie, is de motie verworpen met 34 tegen 7 stemmou en daarna art. 1 vau het ontwerp aangenomen. De geheele verdere zitting was gewijd aan cle behaudeling der verdere artt. en daarop voorgestelde amendementen. Het adres van de Nederlandscho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid aan Z. M. den Koning, strek kende tot liet verkrijgen eener Rijks-Jandbouwscliool, is, behalve door de Hollandsche en Geldersclie Maatschappij van Landbouw, in bijzondere adressen aan Z. M., onder steund door de Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt te Breda en het Genootschap ter bevordering van Nijverheid te Onderdeadam. "Wij vernemen, dat bij den kerkernad der Ned. Herv. gomeoute-te-Amsterdam een aanvraag is ingediend om bij het aanstaande kroningsfeest, op 12 Mei e. kM de Nieuwe Kerk beschikbaar te stellen voor de plechtigheid der ofïi- cieele ontvangst van Z. M. den Koning. De kerkeraad heeft uaar aanleiding daarvan uit zijn midden een commissie be noemd om met de llaagsche commissie, van wie het ver- zoek uitging, de zaak te bespreken. Tot dusver zijn de ge voerde onderhandelingen van dien aard, dat or alle hoop bestaat op een gunstigcu uitslag. Naar men verneemt hebben zich niet minder dan 460 caudidateu (mannelijke en vrouwelijke) aangemeld om deel tc nemen aan de actcu-examens voor lager onderwijs in Zuid-IIolland, die op 8 April beginnen. Hieronder zijn 76 caudidaten, die de hoofdonderwijzers-acte vragen en 70 die van hulponderwijzer. Candidaat-lioofdonderwijzeres zijn er 7 en voor do acte vau hulponderwijzers* 47. De overige komen voor de toelating voor de talen, wiskunde en de verdeie vakken van het meer uitgebreid ouderwijs. De meeste voor de Ft ansche taal, Engelsehe of wiskunde en zeer vele dames vooi de handwerken. De daling der koffieprijzen moge voor zeer vele huis moeders een blijde tijding zijn, voor ons gouvernement kan ze dit, vooral in de tegenwoordige omslaudigheden, niet wezen. Wanneer het waarheid is, dat iedere twee ets. verschil in prijs op 't kg., der schatkist op een millioen galden komt te staan, dan is het zeer zeker een zaak van grootebeteekenis. Moest deze enorme som uitsluitend door de Ned. natie worden gedragen, we zouden dan zeggende daling is een blijde tijding; nu 't buitenland zeker het grootste aandeel levert, moet de juichtoon, dunkt ons, niet luide klinken. In de dezer dagon gehouden algemeene vergadering der Cai'ibou-mijn, deelde de directie, alleen vertegenwoor digd door de heeren van Bosse en Dubois, mede, zij in den laatsten tijd tegenstrijdige en eindelijk in het geheel geen tijding meer van de mijn ontvangen heeft. "Van de 500 pre ferente aandeden zijn slechts 80 geplaatst. De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool van zeevaart te Leiden, bericht dat op Maan dag den 30 dezer in genoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een rbinteuis wenschen aan te gaan. Op het noordelijk zendingsfeest te Assen zullen dit jaar spreken dehh. Brummelkampvan Kampen, Creutzberg van Arnhem, Gunning van den Haag, Hessels van Bedum, Kuyper en Looman van Amsterdam, Segers van Leiden, Smitt van den Haag, van Toorenenbergen en Gerth van Wijk van Groningen en C. de Wilde van Schiedam. De nadere regeling zal op het programma bekendgemaakt worden. Het feest blijft op den 8 Juli bepaald. Bij Jtutering Vermnndel te Deventer is verschenen het eerste nommer van het Boekdrukkers-Nieuwsblad, orgaan voor patroon en gezel. De voorkomende vragen van den dag, het boekdrukkersvak betreffende, zullen in dit blad behandeld, en waar het noodig en wenscbelyk schijnt, door gravures opgehelderd worden. De onderzoekingen, sedert eenigen tijd te Winters wijk in het werk gesteld, ten einde zich van het vermoede lijk aanwezig zijn van steenkoollagen te vergewissen, zijn thans tol een diepte van 286 meter gevorderd, en schijnen, naar aanleiding dor steensoorten, de hoop te rechtvaar digen, dat de aangewende pogingen ten laatste met èea gunstigen uitslag zullen worden bekroond. Aan de Arnh. Ot. wordt medegedeeld, dat de dezer dagen onder de benaming van vNoot van Atsjin" aange boden vrucht, niets anders is dan de pit van de cachou, een vrucht van de Anacardium occidentale," op Java genoemd sjamboc monjet," in Suriname ncachouboom"zij is niet eetbaar, bevat een sterk trekmiddel, dat van de Spaansche vlieg overtreffende. De zaak van de oneerlijke conducteurs der Hol- landscbe IJzeren Spoorwegmaatschappij wordt gerechte lijk onderzocht. Door de arrond.-rechtbank van Alkmaar is daarmede een begin gemaakt. Blijkens het verschenen programma van de honden- tontoonstelling, welke 11 en 12 April in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden gehouden, worden schriftelijke vrachtvrije aangiften ingewacht vóór 6 April, aau het adres der commissie voor deze tentoonstelling. De honden en de voorwerpen, betrekking hebbende op de voeding of verzorging, moeten des morgens van den 14 April vóór 9 ure franco op de plaats der tentoonstelling be zorgd worden. Er zijn 7 verguld zilveren, 50 zilveren en 49 bronzen medailles uitgeloofd. De Miildolb. Ct. zet in een hoofdartikel hare mee ning uiteen omtrent de beteekeuis der inname van den Kraton. Zij is van gevoelen dat, aangezien de Kraton de - hoofdsterkte van den vijand, de zetel van dee Atsjineeschen vorst en een door de bevolking als heilig beschouwde plaats was, de verovering slechts als een zeer gewichtige' zaak'be- COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85, Franco per Port, duor hot geheele Rijk Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen tor kennis van de Ingezetenen: Uit het Suppletoir-Kolder voor de Plaatselijke Directe Belasting dezer Gemeente, voor do dienst van lint jaar 1873, den 26 February jl. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 10 Maart daaraanvolgende door Hoeren Gedeputeerde Staten dercr Provincio goedgekeurd, aan den Ontvanger der Gemeente ter invordering is uitgereikt. Wordende voorts een ieder aingeiniand zijnen aanslag op do be paalde termijnen to voldoen, op straffe van vervolging volgens do WoL En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 21 Maart 1874 Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. i. VAN HUK. VAN MAÏENESSE De Secretaris, A W. MULDER, AIVÏÏTBHIIBNi Prijs: van 1 tol 10 gewone rogels f 1 00; iedere regel meer f0.10, Voor den werkenden stond cn voor weldadigheid, de helft van den prijs. iamv«en»^nisratttfmasgttaa»gagwagafaas Jl 1 -3 üi i ri j 4 1*r V f N\iv./ v '•c.'-.Alb'a.5.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1