H Tmcltjit iaplijts, nitpaiW DWap. Vrijdag 3 April. M' m4>s+j^\tïëhvv^v v7tT5Ir5i7xF v A°. 1874. r 3357. Om den Goeden Vrijdag, zal heden (Vrijdag-avond) geen Courant worden uitgegeven. Nationale Militie Kennisgeving. BUITENLAHDSCHE BERICHTEN. SMEMLAfilOSCHE BER1CHTEI8, (Brieven Franco.) Burgemeester en Wethouders van Schiedam, If De 11. Zondag plaats gehad hebbende aanvullings- verkiezingen voor de Nationale Vergadering in de de partementen Haute-Marne en Gironde, zijn weder even zoovele slagen in het aangezicht van den Minister de Broglie en zijn politiek. Beide departementen hebben een re- publikeinsch afgevaardigde gekozen. Haute-Marne, dat totnogtoe zeer conservatief -was, heeft den heer Danelle Bemardin met 35,612 stemmen afgevaardigd, tegen 24,142 stemmen op den clericaal-Orleanistischen heer Lesperut uitgebracht, ten wiens behoeve nog bovendien de Bonapartistische candidaat Chauchard, afstand had ge daan van zijn candidatuur. In Gironde hebben de Bonapartisten het een heel eind weten te brengen, doch niettegenstaande hun candidaat Bertrand tweemaal zooveel stemmen op zich heeft weten te vereenigen als de conservatieve Larrieu, hebben toch beide partijen het veld weder voor de republikeinen moetenruimen. De heer'Roudier verkreeg 68,877 stemmen of 2200 stemmen meer als de beide andere candidaten te zamen. De Regeering is geheel ter neder geslagen door den uit slag der verkiezingen en niet zonder reden. In minder dan twee maanden is daardoor het getal harer nederlagen tot zestien geklommen, van de zeventien verkiezingen welke in dat tijdsverloop plaats vonden, en zulks niettegenstaande de veranderingen, die zij in het personeel der prefecten en maires heeft gebracht. De nieuwe maires hebben niets onbeproefd gelaten om de verkiezing meer in den zin der Regeering te doen uitvallen; doch beloften noch intimida- tiën hebben geholpen. Vooral de prefect in de Gironde, de heer Pascal, reeds van vroeger bekend, moet zich weder onderscheiden hebben en men voorspelt de schandehj leste onthullingen wat betreft diens handelingen, bij gelegen heid dat het onderzoek der nieuw benoemde kamerleden aan' de orde zal komen. Volgens een gerucht zou hij door dien ongelukkigen uitslag der verkiezing ten zijnent zijn ontslag nomen. Zulks verdient echter nog bevestiging. Wat men ook ducht, is dat de Bonapartisten zeer het hoofd zullen gaan opsteken, nu hun candidaat in deGironde, hoewel niet gekozen, toch het dubbel aantal stemmen van den Regeeringscandidaat heeft bekomen. Het geeft die party weder een zeker aanzien, waardoor zij ook zal trach ten zich meer te doen gelden. Tegenover deze resultaten zijn de legitimisten zeer ver deeld. Sommigen hunner willen meer dan ooit hunne be ginselen bevestigen, anderen weer meenen dat zij zich bij het septennaat moeten aansluiten en desnoods van den graaf van Chambord trachten te verkrijgen, dat hij ten bate van dea graaf van Parys afstand doet. Het vice-Presidentschap der Republiek, aan den hertog van Aumaïe opgedragen in ïyn hoedanigheid van aanstaand President der Eerste •Kamer, zou de brug zijn, waarover de familie Orleans weder saan het gezag zou komen, -5 Het lijk van dr. Livingstone wordt dea 13 der vol gende maand por Engelsche mail te Southampton verwacht en zal ia Westminster-Abdy worden bijgezet. Bij gelegenheid van het aanstaande bezoek van Engeland door Keizer Alexander II van Rusland, zal door H. M. Victoria een groote wapenschouwing over de Britsche vloot te Spithead gehouden worden Het aantal der nog in leven zijnde Britsche officieren, die aan den veldslag van Waterloo deelnamen, is weder met één verminderd. Generaal W. H. Elliot, die zich bovendien door zyn wapenfeiten op het Spaansche schier eiland en in Britsch-Indie onderscheidde, is Zaterdag morgen overleden. De Spen. Zeit. meldt, dat twee afgevaardigden van den Rijksdag dezer dagen een gehoor bij den Rijkskanselier von Bismarck gehad hebben. Zij vonden dien staatsman niet zoo ziek, als ztj dit, volgens de offtcieele berichten, hadden verwacht, doch troffen hem in een ontevreden stemming over den loop der pailementaire politiek aan. Hoofdzakelijk doelende op de wetsontwerpen, op de druk pers en de legerorganisatle, gaf de Rijkskanselier openlijk te vei staan, dat, ingeval die beide ontwerpen door den Rijksdag niet in een bevredigenden zin voor de Duitsche Rijksregeering en in overeenstemming met do gebiedende noodzakelijkheid van het oogenblik mochten opgelost worden, er dan, naar zijn zienswijze, slechts twee middelen overblijven, om aan den niet meer houdbaren toestond, veroorzaakt door de weifelachtige houding van vele liberale en andere afgevaardigden, een einde te maken, t. w, of zijn uitti eden uithet Kabinet, of de ontbinding vanden Rijksdag. De dief van de schatten in de Grieksche kapel op den Rothenburg, is gevat. Htj bleek een Hanoveraaa te zijn, die reeds twee jaren lang op den kostbaren inhoud van den grafkelder had gevlast. De voorwerpen daar aanwezig geweest, maar nu by den dief teruggevonden, waren o. a. een prachtbybel met kostbare gouden sloten metdiamauten en paarlen versierd; hij weegt 12 ponden wordt geschat op een waarde van 80,000 roebels, Russische heiligenbeel den in gouden of verguld zilveren lijsten, ook weder rijk met paarlen en edelgesteenten versierd, hingen aan de wanden. Twee gouden crucifixen van verschillende grootte, dicht met kleinoodifen bezet Zilveren altaar-en avondmaal- serviezen versierden het altaar. Zilveren lampen hingen aan den zolder, en een model der Izaakskerk, zilver verguld, strekte tot herinnering aan St. Petersburg. Men meldt uit Weenen, dat de Oostenrijksche Re geering er aan denkt de coupons der zilverrente te voldoen m kwartguldenstukken, die op het oogenblik veel minder waarde hebben dan de guldenstukken. De Weener Mmtagsrevue meldt echter tot wederleggin, dezer mededeelingen van enkele Duitsche dagbladen, dat de Oostenrijksche Minister van Financiën daaraan in de verste verte niet gedacht heeft. L'Océan, een te Brest verschijnend blad, bespreekt den toestand van St. Helena, Dit eiland, dat vroeger zoo sterk bloeide vooral door het proviandeeren van al de schepen, die naar Padie gingen, gaat tegenwoordig snel achteruit; het kanaal van Suez vernietigt zijn handel; hare bevolking van 8000 zielen is tot 4000 verminderdzij emigreert naar de kaap de Goede Hoop en het grootste ge deelte der huizen is in een ruïne veranderd, Het officieels dagblad van Madrid van 23 Maart be vat het besluit tot oprichting der nieuwe Nationale Bank, waarin alle bestaande banken moeten opgelost worden, tenzij zij mochten verkiezen tot een likwidatie over te gaan, vallene, zoo goed zij kon, mededeelde, Eenige jagers, die terstond uitgingen om den roofvogel op te sporen, zagen hem wel een paar malen, maar kregen hem niet onder schot. SCHIEDAM, 2 April 1874, Naar wij vernemen, zal het concert, ten voordeele der verminkte krijgslieden van Atsjin, uitgesteld om reden, dat er een uitvoering zou gegeven worden door eenige officieren van het regiment Grenadiers en Jagers, welke uitvoering echter niet doorgaat, in de eerste of tweede week na Paschen plaats hebben. Naar wij vernemen, is door Z. M. den Koning aange kocht het aanzienlijk huis op den Kneuterdijk, op den hoek van het Hartogstraatje, vroeger bewoond door den raad pensionaris Johan de Witt, laatst het eigendom van baron Eagel, om te worden ingericht en gebruikt als paleis voor Z, K, II. Prins Alexander der Nederlanden. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is, onder öagteekening van 26 Maart 11., de volgende missive gericht aan de Ged. Staten der provinciën: sAan hetslotvan mijn circulaire van 15 April 1873, lett. B, werd voorgeschreven, dat de burgemeesters, overal waar ontsmetting volgens de regelen, bedoeld bij art. 25 der wet van 4 Dec. 1872 (St.lL no. 134), mogelijk is, be- hooren te overwegen of niet daaraan boven onteigening en vernietiging de voorkeur te geven zij. ïDit voorschrift, hetwelk ik u verzocht ter kennis van de gemeentebesturen in uw provincie te brengen, heeft niet overal de gewenschte gevolgen gehad. sHerhaaldelykzyn goederen onteigend en vernietigd, die, volgens het Kon. besl. van 17 April 1873 (St.bl no. 43) ontsmet hadden kunnen worden. aNoodeloos werden, naar het schijnt, een aantal bedden, dekens, linnen en katoenen voorwerpen vernietigd. sik verzoek u aan de burgemeesters in uw provincie de bovenvermelde zinsnede uit mijn circulaire van 15 April 1873 te herinneren De Minister van Koloniën, ad interim Minister van Marine, bi engt ter kennis van belanghebbenden, dat in Mei aanst. bij de directie der marine te Heilevoetsluis een ver gelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenschen té worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jonge lingen zal zich tot 15 bepalen. Ouders of voogden, die ver langen dat hunne zonefi of pupillen tot voorschreven exa mens worden toegelaten, dienen vóór of uiterlijk op'den laatsten April a. s. een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het Dep. van Marine. De opening van de vooijaars-vergadering der alge- meene Synodale-Gommissie is bepaald op Donderdag 7 Mei e. k. De benoeming van den heer N. Trakranen tot voor zitter der Nederlandsche Handei-Maatschappij geeft on3 aanleiding met een enkel woord van den afgetreden voor zitter, den heerE P. de Monchy, te gewagen. De heer de Monchy heeft sedert 1 Jan. 1851 het directeurschap der groote handelsvereeniging bekleed en onder zya leiding heeft de Maatschappij, niettegenstaande de veranderingen, welke de laatste 25 jaren in haar werkkring hebben ge bracht, zich op haar hoog standpunt gehandhaafd. Richtte Het kapitaal der nieuwe bank is 100 pes groot, en zy is j zy voorheen hare werkzaamheden bijna geheel op de gou- bevoegd vijf maal het bedrag van haar kapitaal aan bank- vernements-consignatiën, in het tweede 25jarig tydvak papier uit te geven; daarentegen is zij verplicht 125 mil- Uoen pes, aan de Regeering voor te schieten. Aangaande een gedwongen koers der biljetten wordt in dat besluit niets vermeld. Alleen is vooralsnog bepaald, dat het bank papier al pari zal worden aangenomen voor de betaling der directe belastingen, der in- en uitvoerrechten en der kooppenningeu van nationale goedeien. Daar de kesten van den oorlog tegen de Carlisten dage lijks niet minder dan 750,000 pes bedingen, en de staats inkomsten in het geheel slechts 375 milhoen pes., heeft de Regeenng doen bekend maken, dat vooreerst alleen de kosten van oorlog en marine en die, welker wanbetaling tot verstoring der publieke orde zoude leiden, zullen wor den voldaan. Een Amerikaansch blad deelt het volgende mede, onlangs te Cleburne County voorgevallen: De veertienjarige' dochter van een landbouwer, werd in de nabijheid der ouderlijke woning, door een arend aange vallen, die haar, na ze eerst met zijn vleugels zoodanig ge slagen te hebben dat ze op den grond viel, met zijn snavel in het aangezicht pikte, en vervolgens zijn klauwen in haar lichaam slaande, herhaalde malen drie vier voet hoog op tilde om haar dan weder te laten vallen. Eindelijk had hjj een hoogte van ongeveer tien voet bereikt en wilde op een boom gaan zitten, toen hy het arme kind op nieuw op den grond liet vallen. Het meisje verloor daardoor geheel haar bewustzijn. Het, ondier schynt toen zijn prooi te hebben opgegeven, althans het meisje kwam, eenige uren later, weder! b'y en sleepte zich naar huis, waar zy het voorge- t r-Jx. van haar bestaan, dat thans ten einde loopt, heeft zij met hare groote middelen ook een aantal ondernemingen van handel, landbouw en nyverheid gesteund en aan haar roeping beter dan te voren beantwoord. De heer de Monchy, die gedurende bijna dat geheele tijdvak aan het hoofd stond, komt voor een groot gedeelte de eer van deze betere richting toe. Hem mag by zijn aftreden een openlijk woord van dank niet worden onthouden, waarby wij de hoop uite spreken, dat de rust, welke hij thans is ingetreden en waarop zijn hooge jaren en hooge verdiensten hem zoozeer aanspraak geven, hem op de meest gewenschte wijze blijve toebedeeld. (Sbl) De Leidsehe broodfabriek, die in 1873 ongeveer zeven tien honderd duizend kilogrammen aan broeden verkocht, geeft over dit jaar een dividend van 10 pet. aan de aandeel houders, terwijl bovendien het reservefonds belangrijk ver sterkt wordt Volgens de ontdekking van Andersen kunnen huiden even goed met houtskool als met kalk onthaard worden. Hij neemt poedervorraïge houtskool en vermengt die met zooveel water, dat het een dunne brei wordt. Hierin worden de huiden gedompeld en daarna op elkander ge stapeld; na vier of vijf dagen laat het haar lés. De ver betering bestaat daarin, dat de houtskool gemakkelijk kan weggespoeld worden en er geen looistof verloren gaat, zoo als bij het gebruik van kalk altyd plaats vindt (A V' -4 %HÓjl K COURANT. A B OHHEKBST: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. franco per Post, door bet geheels Rijk 2 50 ADVEBTEHTIEN: Prijs van 1 tot 10 gewone regels (1 00; iedere regel meer f010} Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Brengen Ier kennis vaa de belanghebbenden, dat de Militieraad in hel ïdo district van Zuidholland, voer dere Gemeente op Dmgsdag, 14 April aanstaande, des vmrmiddags ten tien ure, zijne Tweede Zitting zal houden te ROTTERDAM, w het Oude Mannenhuis, aan de Hoogstraat aldaar, en brengen wijders m herinnering Artt 88 en 92 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1801 (Staats blad eo 72), luidende: Art. 88 Voor den Militieraad moet verschijnen.- 1. enz. 3. Hij, die voor een LoteUng als Plaatsvervanger of als Nummerver- wtsselaar verhngt op te treden. Art 92 In de Tweede Zitting van dm Militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent alle m de Eerste Zitting met afgedane naken en omtrent hen, die als PLAATSVERVANGER of NUMMER VER WISSE LAAR verlangen op te treden. Da Loleimg omtrent wen de Militieraad m zijne Eerste Zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft NIET in de Tweede Zitting te ver schijnen, ten ware htj daarm een Plaatsvervanger of Nummerverwisseiaar mogt willen voorstellen Burgemeester en Wethouders waarschuwen dien ten gevolge de Lote- Imgtm der ligtmg van 1874, welke verlangen mogten zich voor de dienst der Nationale Militie te doen vervangen om voor gemelden Militieraad ten bepaalden dage en ure te verschijnen, ten einde hunnen Plaatsver vanger of Nummerverwisseiaar te doen onderzoeken. En ts hiervanalkondigtng geschied,waar het behoort, den 1 April 1874 Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J VAN DIJK VAN MATENESSE De Secretaris, A VV. MULDER te 11

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1