Maandag 13 April. A0. 1874; JW£3363. BI Waarschuwing BUITENUNDSCHE BERICHTEN. bInWEMLaFdSCHE BERICHTEN. (Brieven Franco.) SCHOUW over de Wateringen en llclnslooien in liet Oud- en Nieuw-West-Frankeland. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een bestek niet de daarbij behoorende teekeningen van den onder- en bovenbouw voor een draaibrug aan het Rabat te Gouda, met de daarmede in verband staande werken. Schiedam, den 11 April 1874. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Volgens loopende geruchten is Mac-Mahon voorne mens, bij de hervatting der werkzaamheden van de Kamer, zelf tot dat lichaam te spreken, door het voorlezen van een boodschap, waarin het septennaat, als een onafhankelijke en bijzondere macht buiten eenige andere staande, afgetee- kend wordt, in de hoop dat, tengevolge van die boodschap, de partijen zich zullen vormen en afbakenen zonder eenig nieuw initiatief van de Regeering af te wachten. Bij de behandeling van het wetsontwerp nopens de over de civiele lijst des ex-Keizers gesloten overeenkomst, hebben verscheiden afgevaardigden het voormalig voorstel om de goederen van den ex-Keizer liever te verkocpen, weder opgerakeld. De ontvluchting van Rochefort is nu officieel. De Fransche Regeering heeft er bericht over ontvangen van het Engelsche Kabinet. Het brievenvervoer in Frankrijk is. blijkens een overzicht der Parijsche Economists, sedert de hervoi ming van het Fransche postwezen in 1848 verdriedubbeld. Ia dat jaar werden 122 mill, brieven verzonden. Dit aantal klom in 1849 tot 158, in 1853 tot 185, in 1857 tot 252, in 1864 tot 300 mill, en is in 1872 tot 349 mill gestegen. Het aantal aaogeteekende brieven, dat in 1851 335,000 be droeg, was in 1861 tot nagenoeg 2 mill.in 1865 tot ruim 3%, in 1869 tot ongeveer 5'% mill, geklommen, in 1870 daalde het tot 3vs mill, en in 1871 steeg het weder tot 4J/5, in 1872 tot 4Vs mill. Het aantal postwissels bedroeg: in 1847 ruim l'/j mill., vertegenwoordigende een som van 39Y4 mill. fr.in 1860 nagenoeg 3'/, mill.vertegenw. een som van 87 'A mill. fr.in 1870 ruim 6'A mill.ver tegenw. een som van ongeveer 168 mill. fr. Sedert nam deze wijze van geldverzending aanmerkelijk af: in 1871 werd nog voor een bedrag van 139, in '1872 voor niet moer dan 87 mill. fr. verzonden. Het hooge cijfer in Frankrijk, tengevolge waarvan gestadige en belangrijke geldver- zendingen naar de korpsen plaats hadden, en de afneming van het cijfer gedurende de laatstvermelde twee jaren uit de verhooging van het recht of de provisie, een maatregel, waarop men wel spoedig terugkwam, maar die toen weldra opgevolgd werd door de uitgifte van banknooten van een gering bedrag (25, 20 en 5 fr.), die, met of zonder aan- teekening, per brief kunnen worden verzonden. L' Indépeniance Beige zegt naar aanleiding der door den heer Jules Favre in Belgie gehouden voordrachten »Om zich een juist denkbeeld van de redenaarsgaven van den heer Favre te kunnen maken, moet men hem voor de balie in eene belangrijke crimineele, civile of politieke rechtszaak hooren pleiten of hem in liet Parlement hooien deelnemen aan debatten, waarin, ten aanhoore van Europa, levenskwestiën voor Frankrijk worden behandeld. Jules Favre de verhandelaar is nog wel altijd Jules Favremaar niet Jules Favre in zijne volle kracht. Het publiek in het Brusselsche Cercle heeft niettemin zijne wijsgeerige en his torische causerie over den toestand der vrouw in de oud heid, in de middeleeuwen en in de moderne samenleving met de meest gespannen aandacht gevolgd." K xTe:Gent, waar de^heer Favre het eerst is opgetreden, en waar hij eene lezing over "Washington heeft gehouden, heeft hij zulk een opgang gemaakt, dat men hem de belofte heeft afgedwongen- om eene tweede conferentie te komen houden, waartoe hij in het aanstaande najaar naar Belgie zal komen. De aan la Ville du Udvre overgekomen ramp heeft de Fransche Ti ansatlantische Stoomvaart-Maatschappij bedacht doen zijn op het nemen van proeven met verbe terde hchttoestellen. Een barer sloompakketlen, de Saint- Laurent, is voorzien geworden van twee lantarens of toe stellen, welker licht op een afstand van tien of twaalf mijlen, in,zee zichtbaar is, iu plaats van de twee mijlen, die tot dusver, ingevolge de bestaande reglementen, met opzicht tot de verlichting van zeilvaartuigen gevorderd worden. Deze toestel schrijft men kost weinig. Hij bestaat uit twee op de uiteinden der bi ug {■passerelle) geplaatste lantarens, ingericht naar het beginsel der zeebaken of kust lichten, andeis gezegd voorzien van sterke en goed aange brachte reflectoirs. In die lantarens wordt gewone olijfolie gebiandten einde de verkoling der pit te voorkomen en een zuivere vlam te erlangen. Dit stelsel staat nog wel niet met dat der electriciteit gelijk, maar liet verdient toch de voorkeur boven alles wat tot dusver electrieke toe stellen uitgezonderd gebezigd werd, en bezit de verdien ste, dat het toegepast kan worden op alle schepen, zelfs op koopvaarders van het geringste charter, aan welker boord geen piaats zou zijn voor toestellen, gelijk die, waarvan de bodems der Maatschappij Alliance voorzien zijn en die minstens vier duizend dollais kosten." "Naar wij vernemen is bij den Duitschen Rijksdag een voorstel ingekomen van Graaf Frankenberg, om door dezelfde firma die thans het brandtelegraafnet door Amster dam legt, in die Vergadering een toestel te maken, waar door het tijdroovend stemmen zeer vereenvoudigd worden zal. De inrichting komt daarop neer, dat iedere lessenaar van de leden door een telegraafdraad wordt verbonden met een inrichting bij den zetel van den President, Op iederen lessenaar komen rechts en links twee knoppen, en de afge vaardigde heeft slechts op één van beiden te drukken om vóór of tegen te stemmen. In een halve minuut is dan de geheele stemming afgeloopen en op de inrichting bij den Presidents-zetel blijkt hoe ieder der leden heeft gestemd, terwijl de lgst van namen zoo is gesteld, dat de geheele vergadering die zien kan, zoodat vergissingen onmiddellijk worden hersteld. Nu eenmaal de telegrafie haar toepassing in de vergader zalen zal vinden, ligt de illusie niet ver meer, dat die toepassingen steeds op ruimer schaal zich een weg zullen banen, ja dat misschien het tijdroovende, verbonden aan het uitspreken en toehooren vau uitvoerige moties, inter pellaties enz. langs den weg der telegrafische gemeenschap geheel en al geëlimineerd zal worden. Gaat men dan bij zulk een systeem van parlementair debat gebruik maken van Hughe's toesteldan ontrolt zich de welsprekendheid der afgevaardigden in een louter zichtbaren vorm aan de oogen hunner collega's, er ontstaat minder gevaar voor algemeene hilariteit, en de vrijheid om redeneeringen, waarin men geen belang stelt, niet te zien, is ongetwijfeld grooter dan bij ons oude systeem, om ze niet te hooren. Bij zulk een systeem van telegrafische parlementaire welspre kendheid zou misschien zelfs een Fransche Vergadering rustig en kalm kunnen blijven. Onder de vele adressen, welke dezer dagen uit ver schillende steden van het Duitsche rijk aan den Rijksdag zijn toegezonden, en waarin die vergadering dringend wordt verzocht, om geen conflict met de Regeering over de legerwet in het leven te roepen, komt onder anderen ook een adres van een kiesvereeniging te Koningsbergen, in de provincie Pruisen voor. Daarin wordt de Rijksdag integen deel aangemaand, om het besluit der commissie, belast met. het onderzoek van dat wetsontwerp, te handhaven en paragraaf 1 daarvan, handelende over de vaststelling der legersterkte op voet van vrede, te verwerpen. Volgens overoud gebruik heeft op jl. Goeden Vrijdag te "Weenen aan het keizerlijk hof de voetwassching plaats gehad. Vier en twintig grijsaards, evenveel mannen als vrouwen, van welke laatste een den leeftijd van 107 jaren bereikt had, namen aan de plechtigheid deel. Na een mid dagmaal, waarbij de bediening door het keizerlijk echtpaar en hun kinderen geschiedt, worden de vrouwen door de dames der keizerlijke familie en de mannen door de aarts hertogen van hun schoeisel en hunne kousen ontdaan. Vervolgens bevochtigen de Keizer en de Keizerin de voeten der oude lieden en drogen die daarna af, terwijl een gees telijke van het hof iumiddels een gebed doet. Na den af loop der plechtigheid ontvangen de grijsaards ieder een geschenk in zilver. Te Rome zijn dezer dagen proeven genomen met een nieuw, door den inspecteur Viauissi uitgedacht telegraaf- stelsel, waarmee men door middel van denzelfden draad tegelijkertijd in tegenovergestelde richting seinen kan en wel zonder dat men, gelijk met het stelsel van den Ameri kaan Stearus noodig is, andere werktuigen en toestellen behoeft, dan die, welke thans in gebruik zijn. Aan dc werk tuigen van Morse, die in Italië zijn ingevoerd, worden slechts geringe veranderingen vereischt, berekend op niet meer dan vjjf en twintig gulden voor elk toestel. Men zal zich een denkbeeld kunnen maken van de voordeolen, welke Vianissi's uitvinding oplevert, indien men weet, dat hij aanneemt in. een uur tijds, langs denzelfden draad, ze ventig berichten over te seinen. SCHIEDAM, 11 April 1874. Zooals vroeger reeds door ons met een enkel woord ver meld werd, herdacht de lieer H. W. Roelants, luitenant- kolonel-komraaudant der dd. schutterij alhier, heden zijn zestigjarigen werkelijken schutterlijken dienst. Mochten wij reeds herhaaldelijk op verschil lende feestvieringen, de scliutterhjke loopbaan van den heer Roelants betreffende, wijzen en van de blijken van sympathie en onderscheiding gewag maken, een jubilé als het tegenwoordige, een der groote zeldzaamheden, verdient sympathie en waardeering. Vele belangstellenden, en daaronder het Dagel'ijksch Bestuur met den Secretaris der gemeente, brachten den ju bilaris hun gelukweuschen op dezen voor hem gewichtigen dag, waaiop hij zich met trouw eu ijver gedurende 60jaren had toegewijd aan den dienst van het Vaderland; bij monde van don Burgemeester wei d 0. a. herinnerd aan de vele en belangrijke diensten, in moeilijke tijden aan het vaderland en ook aan de gemeente bewezen, ter bewaring van de inwendige rust. Hij wenschte hem toe, dat een terugblik op de afgelegde eervolle loopbaan bij hem de aangenaamste herinneringen zou verlevendigen; terwijl hij hem, gedu rende den tijd, dat hij nog aan het hoofd van de schutterij zou gp-'iatst zijn, de belangen dier schutttrij met ver trouwd bleef aan lie velen. Een deputatie van het Metalen Kruis gaf, bij monde van den heer J. Nederveen, een blijk van hartelijke belang stelling; deze werd opgevolgd door eenige officieren der dd. schutterij hier ter stede, die den feestvierende een prachtig cadeau aanboden, waarbij de oudste kapitein, de heer Mari M. Kerdel ongeveer de volgende toespraak hield Geachte KommandantAls oudste kapitein is mij door eenige officieren onzer schutterij de vereeren de taak opge dragen, aan u onze wenschen over te brengen. Mocht eenige weken geleden uw huiselijk geluk dooreen*" nevel bedreigd worden en is deze thans opgeklaard, na een" gevaailtjke doch gelukkig geslaagde kunstbewerking, waaraan gij u onderworpen hebt, wees overtuigd van onze deelneming daarin. Wij wenschen u daarom met te meer vreugde geluk, met het zoo zeldzame voorrecht, dat u op heden, te beurt valt, door den dag te mogen herdenken, waarop gij n, nu 60 jaren geleden, aan de Nederlandsche' schutterij hebt verbonden. Behoort het feest eener GOjariga werkelijke dienstver vulling, waarvan gij 39 jaar aan het hoofd dezer Schutterij hebt gestaan, tot de hooge zeldzaamheden, en is dat van veel waarde voor u en de uwen, niet minder is het dit voor ons, die onder uwe bevelen staan, en dankbaar zijn voor de leiding tot hiertoe van u genoten. Brengen wij ons in her innering de verwikkelingen waarin ons Vaderland zich be vond tijdens uwe indiensttreding en later; het werkzaam., aandeel dat door de Schutterij daaraan werd genomen, de moeilijkheden bij een getrouwe en nauwgezette plichts vervulling, aan uw gewichtige betrekking verbondenen denken wij daarentegen aan de onderscheidingen welke u in dien tijd van het Koninklijk Hoofd van den Staat zijn tebeurt gevallen, zien wij hier de tegenwoordigheid van Kommandanten, Hoofd- en verdere Officieren van onder scheiden afdeelingen Schutterij in Nederlanddan voelen wij ons groot, door die blijken van hulde aan u gebracht, en zijn wij trotsch een Kommandant te bezitten zooals gij rijt. Wij hebben gemeend u ter herinnering aan dezen dag, een geschenk aan te biedenEen Commissiegevormd op voorstel van den eersten luitenant P. Maas en met hem be staande uit de HH. H. Hoppe en H. W. M. Roelants. eerste luitenant kwartiermeester, heeft met de meeste bereidwil ligheid daartoe de noodige stappen gedaan, en bij schier allen een gunstig onthaal gevonden. Was het nu tien jaren geleden, ter gelegenheid uwer 50jarige dienstvervulling, een aangename taak voor mij, als onder-officier u den gouden, gedenkpenning te over handigen, thans is het mij, als oudste kapitein, een dubbel genoegen u dit ons geschenk aan te bieden, u daarbij de veraekering gevende van onze medewerking en onder steuning bij de schutterij. En nu, Overste I gaarne spreek ik den wensch uit en, naar ik vertrouw dien van ons allen: Blijf zoolang uwe krachten het toelaten aan het hoofd der Schiedamsche schutterij 1 Moge uw levensavond in alle opzichten ge lukkig zijn. Het geschenk door eenige officieren der Schiedamsche schutterij, den heer Roelants aangeboden, bestaat in twee madera kannen van gegraveerd kristal met zilveren voeten, waarop de namen van de schenkers gegrifd zijn. Op de kannen zijn groote stoppen van gepoljjst zilver, en om d«1 4 »i*r »,v-i *1 t v sJS -• ,i&Sm Té,® i ■-S«, jb t f v$4>* a 4/1 COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, pur Drie Maandenf 1.85. Frunco per Post, door hel geheele Rijki 50. APTElTïSIIEHi Prijs: vjn 1 lot 10 gewone regels (1 00; iedere regel meer (0.10: Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do liolft vin den prijs Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art 9 der Verordening op liet reinigen en op dorzelvcr biecdto en diepte honden vail do Wateringen en Hemsloolcn in liet Oud- en Nicuvv- VVesl-Frankeland binnen genoemde Gemeente, van den 2t Mnarl/25 April 1865; Drengen bij dezo ter kennis van de Bruikers van Landerijen in ge noemd Frjnkelanddat op Maandag den 27 April 1874, des voormtddags ten Negen ureeeno SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde Walenngcn en Hcinslooten Wordende bij deze ieder, dien zulks mogt aangaan, gewaarschuwd, om te zorgen dat aan liet voorgeschrcvcno hij de bovenaangehaalde Verordening, alsdan behoorlijk voldian zij En opdit niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd waar hel behoort. Schiedam, don 10 April 1874. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESsE. Da Secretans, A. W MULDER.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1