m YflKMjit iaplijb, iparieri DUgs. i I I k J Woensdag 29 April. :ft. 1874. M 3374. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BIMNENLANDSCNE BERICHTEN. 101* il i; p I 284™ S T A A T S L U T E R U. 9 I I li -Ml m M- u *wV» Shafifoï ASORKBIBHÏ! Ahoiinemenlspnjsper Drift Maanden Franco per Post, door hot geticele P.ijt f 1.85. 2 50. De Gazette van Moskou maakt een belangrijke circu laire openbaar van den gouverneur van liet Gouvernement Pensa over de nieuwe leger-organisatie in bet Russische rijlt. Zy herinnert vooreerst, dat volgens de bepalingen van de nieuwe wet op den militairen dienst, de duur van den diensttijd in het leger te land, voor do personen, die tengevolge van de loting worden ingelijfd, op vijftien jaar is bepaald, waarvan zes in actieven dienst en negen in de reserve, maar dat de duur van den diensttijd aanmerkelijk wordt verminderd voor zulke jongelieden, die onderwijs hebben ontvangen. Vervolgens wordt hieraan in de circu laire nog het volgende toegevoegd: Men zal de groote voordeden opmerken toegestaan aan die jonge lieden, welke onderwijs hebben ontvangen, boven lien, die dit niet hebben genoten. Een boerenjongen, opgevoed in den schoot zijner familie, die nimmer zijn dorp heeft verlaten, maar de school heeft bezocht, heeft een gewichtig voordeel boven zijn onwetenden kameraad. Deze laatste dient zes jaar, de eerste slechts vieren een verschil van twee jareu is veel waard voor iemand, die arbeidt. Zulleu echter de boeren bet nut der scholen op prijs stellen, dan moet hun dit dui delijk gemaakt worden. Daarom, zoo gaat de gouverneur in zijn circulaire voort, gelast ik aan de kantonnale admini stration in alle gemeentelijke vergadei ingen artikel 56 van de wet op den militairen dienst en deze circulaire te doen voorlezen, en ik noodig alle vrederechters uit, elke gele genheid aan te grijpen, om den landlieden de noodzake lijkheid van het oprichten van scholen aan te toonen. In Londen heeft, een inzameling van gelden plaats gehad voor de noodlijdenden door don hongersnood in Britsch-Indië. 't Is waar, Londen is een groote stad en telt ruim 3 millioen zielen; maar toch kan de opbrengst der inzameling uitmuntend genoemd worden, daar zij meer dan een millioen gulden bedraagt. Dezer dagen werd door den protestantschen Aarts bisschop van Manchester in het Engelsche Hoogerhuis een kerkelijk wetsontwerp ingediend, waarbij aan de vereenigde bisschoppen de bevoegdheid wordt gegeven, te oordeelen over de wettigheid of onwettigheid van nieuwig heid door geestelijken bij den eeredieust ingevoerd. De voorsteller had hierbij vooral het oog op dc de zucht van vele Engelsche geestelijken naar uitbreiding van ceremo nieel, voornamelijk aan de Roomsch Katholieke Kerk ontleend. Het is zeer begrijpelijk, dat deze daad van den Aarts bisschop de belangstelling der geestelijkheid heeft op gewekt. De tribune in de vergaderzaal was dau ook, naar een der berichtgevers schrijft, letterlijk zwart van geeste lijken. "Verscheidene sprekers hebben hun goedkeuring aan het ontwerp gehecht. SCHIEDAM, 28 April -187.1 De gemeenteraad alhier zal Donderdag, den 30 April des namiddags ten twee ure, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukkeu. Voortzetting der beraadslaging over het iu de besloten Vergadering van 22 April 1.1. aan de orde gestelde onderworp. Zondagmorgen had onder een zeldzaam groeten toe vloed van belangstellenden, de begrafenis plaats van den heer B. J. Levi, die in de kracht des levens aan zijn gezin, aan de Israeliotischo gemeente alhier, aan de maatschappij werd ontrukt, en wiens verscheiden met algemcenc deel neming was vernomen. Dat hij ook buiten zijn gemeeute gewaardeerd werd, bleek uit de aanwezigheid van zoovelen, die van elders waren opgekomen om den hooggeschatte:: vriend de laatste hulde te brengen, onder anderen van do hli. mr. S. M. A. du Mosch, van Utrecht, president der vc- genteu van het centraal-Israëlietisch weeshuis, dr. Ph. Frank uit Haarlem, president van de commissie van toe zicht van het centraal Israëlitisch weeshuis, Roelof Citroen, uit Amsterdam, S. J. Moscoviter, secretaris dor Israelietische gemeente te Rotterdam. Allen was het een behoefte bun gevoel lucht le geven en l:et verlies te vermelden, dat werd geleden door het afster ven van den verlichten, beschaafden man, die nog zoo nuttig had kunnen zijn. De heer S, G. Fi ankfort drukte zeker ieders gevoelen uit toen bij in kernachtige woorden de verdiensten van den overledene huldigde. Genoemde heer nam bij deze gelegen heid de kerkelijke function waar, die zouden vervuld ziju door den eerwaarden heer B. S. Bcrenstein, opperrabbijn te 's Gravenhage, indien deze tot zijn leedwezen niet door treurige huiselijke omstandigheden verhinderd wasgeweest zich van dien plicht te kwijten. En de heer dr. Ph. Frank jxdeed wol, toen hij opzettelijk nog eens uit het verslag der I/Commissie voor een algemeen verplegingsgeslicht voor 'Israelietische weezen in Nederland over het jaar-1809, de „volgende woorden in herinnering bracht CBrievcn Franco.) De eerste plaats komt toe aan Schiedam, omdat't een voorbeeld was voor- en gaf aan andoren. Daar arbeidde voor ons een man, wiens naam met glans zal prijken in de geschiedenis van do wording van ons ge sticht, de Heer B. J. Levi. Had hij reeds voor de:raa:nang onzer werkzaamheden de aandacht van 't algemeen inde bladen gevestigd op de noodzakelijkheid onzer stichting, hij ging van tijd tot tijd daarmede voorthij gaf wenken ei: aansporingen ei: voegde dc daad hij 't woord. Ir: zijn gemeente werd door zijn invloed eon vereeuigiug oïgdra (Magadle Jethomim genaamd) opgelicht met het doel om ieder, zelfs de minvermogenden in staat te stellen mede te werken aan de oprichting van 't weeshuis, aan zijn instand houding en aan hot plaatsen van weezeu daarin. In onder scheidene gemeenten vond datschoane voorbeeld navol ging in deuzelfden of gewijzigden vorm. Ook op 't deel- nemeu van andere bijliggende gemeenten iu Zuid-Holland had do Heer Levi grootou invloed. De Commissie voor de viering van 's Konings Jubilë, sloot zich op de begraafplaats bij den lijkstoet aan. Namens haar werd door haren Voorzitter, don lieer II. W. M. Roelants, het volgend gesproken Met diepen weemoedMijn Hoeren! hebben wij, leden eener commissie, waarvan ook hij, wiens stoffelijk over schot aan liet graf zal worden toevertrouwd, deel uitmaakte, ousaau deze plaats veieeuigd, om daarmede onze laatste hulde te bieugen aan een man, dien we niet licht vergeten zullen. Wij, die in de laatste maanden het geuoegen hadden, gedurig met hem samen te werken, hebben hem leeren kennen als zorgdragend huisvader, als goed staatsburger, als ecu humaan tnousch. Ijverig in de zaken van zijn beroep was zijn oog echter niet gesloten voor de groote belangen der maatschappij, en, waar liet gold den toestand van weezon en weduwen te verlichten, of aan de verspreiding uin kennis en bescha ving mede te werken, daar was hij met de gaven van zijn hoofd ea hart bereid tot de grootste opofferingen. Warm vaderlander en vurig aanhanger van het Iluis van Oranje, waardeerde hij de zegeningen, door allen, welke ook hun Godsdienstige of Staatkundige meenin gen zijn, in liet vrije Nederland genoten. En om van die liefde voor land en vorst te getuigenwas hij bereidvaardig in onzen kring gekomen, waar hij het meest werkzame aandeel nam aan alles, wat strekken kon tot het welslagen van ons doel. Mogen zijn deugden op zijn kinderen overgaan. Die zulk een edelen vader betreuren, hebben groote verplichtingen te vervullen. En wijM. II.Gaan we van hier met de betuiginger is een goed, een edel man van ons weggeuomeu, en met do bede, dat zijn heengaan een overgang zij tot een beter leven, een leven van eeuwige gelukzaligheid. De oudste zoon van den overledene en de Heer Moscovi ter brachten eindelijk den dank der familie voor de laatste eer den overledene bewezen. Ingevolge bepaling vin Z. M. den Koning zullen te dezenjare, in werkelijkeumilitnii en dienst worden opgeroe pen; lo. tot het houden van herhalingsoefeningen: bij dc le, 3e en 4e divisie infanterie eu de reserve brigade (regement grenadiers en jagers), tegen den 20en Mei de milicien-verlofgangers der ligling vau 1870; tegen 20 Junij, die der ligling van '1871 en tegen den '12deu Augustus, die der ligting van '1872, welke ligtingeu res- pectivelijk met groot verlof zullen gezonden worden op 22 Junij, 21 Julij en 16 September. Dij de regementen vesting-artillerietegen den 16en Julij, de miliciens-ver- lofgaugeis der ligting van 1870, met uitzondering van. die behoorende tolde torpedo-kompagnio, zullende de opge komen artilleristen in het genot van groot verlof worden gesteld, nadat zij dertig dagen ouder de wapenen hebben doorgebragt; bij het korps pontonniers tegen 16 Julij e. k. de miliciens-vei iof'gangers der ligting van 1871, die even eens na dertig dagen onder de wapenen te zijn geweest mot groot verlof zullen vertrekken; 2o. Tot het houden van oefeniugeu op groote schaal en liet bijwonen van wapenvereeuigingenbij de 2e divisie infanterie, de miliciens-verlofgangers der ligtingeu van 1870, '1871 en 1872bij het 3e en 4e eskadron van het 'le ïegcmont hussaven eu bij de vekl-eskadrous van het 3c regement van dat wapen, de miliciens-verlofgangers der ligting van '1871; bij de kompagnicn hospitaal-soldaten, de miliciens-verlofgangers der ligting van 1871. Alle deze verlolgaugeis moeten den 12en Augustus onder de wapenen komen en "17 September met onbepaald verlof vertrekken. Bij de 3e, 4e, 5e, 9e, '11e en 13e kompagnie van hot le regement vesting-artillerie cn de 10e kompagnie van het 2e regement vau dat wapen, voor den tijd van 30 dagen de miliciens-verlofgangers der ligting van 1871. Tegen den 3 Augustus, de miliciens-verlofgangers van 1871 van het 3e rog. vesting-artillerie en die behoorende tot de 2e, 6e en '12e kompagnie van het le reg. van dat wapen, zullende zij met onbepaald verlof gezonden moeten worden op den 29sten dier maand; van 27 Augustustoti ADVEBTENTIENt Prijs: ian 1 lol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer fO-IO, Voor den, werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den pry». 23 September do miliciens-verlofgangers der ligting van 1871, behoorende tot de 7e, 8e, 10e en 14<' kompagnie van liet le reg. vesting-artillerie en die van het2e reg. met uit zondering van de '10e kompagnie van'15 Juni tot 25 Juli; bij het bataljon mineurs en «nppcuis, de miliciens-verlof gangers der ligtingeu van 1870 en 1871, De miliciens dor ligting van 1870, die voor het tijdstip der oproeping gehuwd zijn, zullen voor ditmaal buiten oproeping gelaten worden. In verband met deze maatiegelen zullen de miliciens der ligting van 1873 op 21 Mei e. k. met groot verlof naar hunne haardsteden vertrekken. Bij besluit van 25 April 1874, no. 22, heeft Zijn Majesteit goedgevonden, met ingang van den eersteu Mei daaraanvolgende: o. a. den kapitein-luitenant tor zee J. L. Nierstrasz, op zijn verzoek, krachtens la van gemeld wetsartikel, op pensioen te stellen, onder toekenning van den titulairen rang van kapitein ter zee, met vergunning tot liet dragen der activiteitsuniform van dien vang2. aan voornoemden kapitein-luitenant ter zee, ingevolge lit. a van art. '14 der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 127), een jaariijksch pensioen te verleenen, van f'1500. Blijkens bericht van Zr. Mr, zaakgelastigde te Lissabon is dd. 14 dezer in Portugal een wet in werking getreden, welke de voigendo bepalingen bevat 1. Vaststelliug der rechten op ongeraffineerde suiker (tot dusverre per typen geregeld) op tachtig reis per kilo gram voor alle kwaliteiten. 2. Vermindering der rechten op duigen en ijzeren of houten hoepels voor vaatwerk, op pereent der waarde- 3. Vermindering van het tonnengeld voor alle stoom- booten, die lading innemen of aanbrengen, of die passagiers iu-of ontschepen, voor 50 op 30 reis per kubieken meter. Tot dusverre waren stoombooten, wat passagiers alleen betrof, echter vrij, hetgeen thans niet meer het geval is. Door den Commissaris des Konings ia deze provincie is tot lid der Commissie voor de eind-examens, in plaats van den heer F. Bückmann, van 's Gravenhage, die heeft bedankt, benoemd de heer B, de Regt, leeraar aan de Iloogere Burgerschool te Rotterdam. Door de Eerste en de Tweede Kamer der Staten- Generaal is besloten, Z. M. den 12 Mei een adres van ge- lukwensohing aan te bieden. In de week van 19 tot 25 April jl. is aan Aziatische cholera overledente Dordrecht éen persoon. Door de Commissie van Rapporteurs over hetcensus- outwerp is voorgesteld daaromtrent een nieuw onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. Naar wij vernemen, zal generaal van Swieten, die, zooals bekend is, in de laatste dagen van April van Atsjin naar Batavia vertrekt, slechts eenigen tijd tot regeling van zaken te Batavia blijven en nog in den loop van dit jaar naar Nederland tertigkeereu, Vad Naar het TT. D. verneemt, heeft zich nog geen enkele ai ts aangemeld bij het Ministerie vau Koloniën, om als of ficier van gezondheid 2de lil. bij het leger in Oost-Indie geplaatst te worden. Zooals men weet, heeft de Regeering een premie van f 6000 beschikbaar gesteld voor heD, die zich aanmelden en aan de eischen voldoen. Het Algemeen Nederlandsch Zendingsfeest te Mïd- dachteu zal op 15 Juli gevierd worden. Mej. AUetta Jacobs, van Sappemeer, heeft den 25en aan de Groningsche hoogescliool met lof het examen af gelegd als candidaat iu de geneeskunde. Het aantal gevangenen in de correctioneele ge vangenis te Hoorn is sedert eenige jaren sterk aan het af nemen. Het is nog niet vele jaren geleden dat het aantal 800 a 900 en soms nog iets hooger was; thans is dit ge daald tot beueden de 400. Of dit toegeschreven moet worden aan meerdere zedelijkheid of aan het minder straf opleggen zijdie weinige jaren straf krijgen, komen niet allen hier blijft steeds de vraag. Dit staat echter vast, dat de toestand der gevangenen, wat de zede lij kheid in do gevangenis betreft, een groote verandering iu hun voordeel heeft ondergaan door het stelsel van cellu laire slaapplaatsen cn door liet onderwijs, waaraan alle gevangenen moeten deelnemen. -Hoe men goedkoop viscb kan eten. Dezer dagen kocht A. op een zekere vischmarkt een zoo scholletjes voor 30 ct. Op weg naar zijn woning ontmoet hem vrouw B, die hein vraagt, de helft er van aan haar te willen afstaan. A. verklaart zich daartoe bereid, maar eischt voor de helft 60 ct. Vrouw B. dingt af en meent een prachtigen slag te slaan, toen ze de halve zoo voor 35 ct. kreeg. Beide gingen daarop tevreden huiswaarts, doch de man het meest Prijan en premien van f IÜ0 en daarboven. Vo Kc. lo Trokk., 27 April. No. 9842 f 1500. Nos 48 en 12304 ieder f 1000. Nos. 5324. 16798 en 18235 ieder f400, Nos. 6336, 15592, 16300, 17391, 18721 cn 19570 ieder f100. .--.CA -rV'"S Ab"' &.V- V.& b'Sbl

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1