Zaterdag 2 Mei. tmkhsi (jlNNENLANDSCHE BERICHTEN. M 3377; *0$ 10. 1874. De Fransche en Buitsche bladen, gaan naar aaulei- ling van het gebeurde voort, elkander terecht te zetten, en ies te geven, in geschiedenis. De Spencrschs Zeitung houdt staande, dat de bewoneis vau het graafschap Nizza niet ;an Fransch ras zyn. In het Journal des ïtébats woidt egen dit beweren het volgende aaugevoerJ De Spenersclto Zeituvq houdt vol, dat de geanneveerden tan Nizza geen Franschen zijn. Het Duitsche blad levert bier het bewijs van een diepe onwetendheid. Het moest niet onbekend zijn met het feit, dat Nizza 300 j. v. C. werd ;esticht door een kolonie Marseillanen; van daar de eerste mam der stad Nicoea MassïViensiurn. Nizza bleef toon tot lip de verovering door de Romeinen, onder de heerschappij pan Marseille. Het maakte toen een deel uit van de Romein- Iche provincie der Zec-A.1 pen waarvan Cimiez (Cemelinum) op den heuvel van Carabaeel, de hoofdplaats was. Daarua gehoorde het tot Narbonneesch Gallie en Piovence tot 1388, op welk tijdstip de burgeroorlog tusschen de Huizen tan Duras en Anjou, den afstand vau het graafschap aan den Hertog van Savoie ten gevolge had. Intïisschen bleef ile Bisschop van Nizza onderhoorig aan den Aartsbisschop jan Embrun, daarna aan dien van Aix tot 1814. Aldus was bet graafschap van zijn stichting af, eu voor dat het 400 aren ouder de heeischappü der hertogen van Savoie of (oningen van Piemont stond, 1688 jaren onderhoorig aan Marseille, aan de Pioconsuls van Gallie of de graven van 'rovence. Dit zijn historische feiten, waarmede men niet «bekend mag zijn, en die vooral de geleerden der Spener- cher Zeitung hadden moeten terughouden van de verkla- ing, dat de bewoners van Nizza niet van Fransch ras zyn. De ontvangsten bij gelegenheid van de kunsttentoon- telling ten behoeve der Elzas-Lotharingers zijn steeds ümmeade. Maandag werd er 4500 francs, Dinsdag 5390 rancs ontvangen. Het is opmerkelijk, de meest verschillende personen, de wintig zalen, die thans geopend zijn, te zien doorkruisen jaarbij niet zelden de grootste tegenvoeters met elkander i aanraking komen. Zoo zag men den heer Thiers, den hertog van Nemours, e koningin van Spanje, Prinses Mathilde Bonaparte zich ereenigen in een algemeene bewondering, even weinig erwonderd zich hier samen te vinden als de portretten pgehangen aan de wanden der groote galerijwaar oningin Maria Antoinette, Frederik de Gioote, Talleyrand, 'apoleon I, Lode wijk XV en Robespierre hun beeltenissen ra strijd aan den blik der schaie aanbieden, Op een der bijtreinen van een der grootste spoor- egen in Wisconsin bleef een jonge dame tegen het einde :r reis alleen en de conducteur, met haar in aanraking urnen degaf haar een kus I De conducteur werd ge resteerd, met 25 doll, beboet en door de maatschappij, io als het behoorde, afgezet, doch bovendien werd de igelukkige maatschappij veroordeeld in een boete van )00 doll, voor den kus van haien agent. Vrij sterk en vrij lur tevens, indien de maatschappij bij finale uitspraak dwongen zou worden die 1000 doll, te betalen. Welke cellente TanTcce-zaken zouden de conducteurs daaruit mnen maken, indien zij zicii slechts met de lieve schoonen er de verdeeling der profyten kunnen verstaan. (.Brieven Franco.) SCHIEDAM, 1 Mei 1874. 'e openbare zitting van den Gemeenteraad alhier, jjéren gehouden, werd door 14 leden bijgewoond, wezig waren de heeren van der Drift, Melchers en a der Schalk. 1. De notulen van de zitting van '22 April werden lezen en met 10 tegen. 4 stemmen goedgekeurd. Tegen de heeren J. F. Legner, L. W. Jansen, Lechner en Zoetmulder, Door den heer J. Lechner wordt een voorstel gedaan, i in de Dotulen te vermelden, dat" de heer van der '■fVhad gezegd, dat de Commissie voor de Bank van sning ongeneigd was, om zich met de liquidatie der nk te belasten, daar zy het behoud dier inrichting 1 verlangd; maar dit vooistel werd met 9 tegen 5 mmen verworpen; waarna de notulen, zooals wij den, in omvraag gebracht en aangenomen werden. 2. Is ingekomen een missive van den Commissaris i Konings, ten geleide van een Koninklijk besluit, schorsing van een raadsbesluit van 31 Maart jl. trent het verslag der handelingen van den Raad, Augustus a. s. Aangenomen voor kennisgeving. J. Proces-verbaal, van do opname der kas en boeken t den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor ken- geving. 1. Rekening van hét beheer der Commissie voorde dsen der vernietigde gilden over 1873. Ter inzage en igehouden. - ).:Rekening van dè Bank van Leening over 1873. In handen van de Fiuancieele Commissie ten fine van onderzoek en rapport. 6. Rekening van het Handels-Entrepot over 1873, Hetzelfde besluit 7. Adres van de eeiste hulp-onderwijzers tot ver hooging van hunne jaarwedden. In handen gesteld van de Plaatselijke Schoolcommissie ten fine vau be ticht en raad. 8. Adres van J. D. Pigeaud, tot afstand in huur -Ter vau het wachthuisje aau de Vlaardtngsclte Poort, inzage en aangehouden. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het doen van een af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven. Aangenomen met alge meene stemmen. 10 Op voorstel van Burgemeester en Wethoudeis wordt besloten tot het richten van een adres van gelukwen- sching aan Z. M. den Koning, by gelegenheid van het 25jarig kioningsfeest. 11. Op vooistel vau den heer J. F, Legner, ge wijzigd door den heer J. B. Nolet, wordt besloten, dat er op 12 Mei aanstaande geen Koopmansbeurs zal worden gehouden, zoo daartegen bij de Kamer van Koophan del en Fabrieken geen bezwaren mochten bestaan, hetgeen door den heer J. F. Legner verzekerd werd, dat liet geval niet was. 12. Door den heer ,T. Lechner werd het volgend vooistel gedaan: De Raad overwegende, dat sedert het spuirad, aan het eind der Korte Haven, weggenomen en vervangen is door een ander opwind-toestel, het veische water uitdeNieuwe Haven niet snel en hoog genoeg kan worden doorgevoerd, tot zuivering der buitenstad. Gelast den Gemeente-Architect om binnen vier dagen nadat dit besluit te zijner kennis zal zijn gebracht, aan den raad te rapporteeren op welk een wijs en door welke mid delen de bestaande schuif spoediger en liooger zal kunnen worden opgewonden, en tevens de berekening van kosten der noodige verandering op te geven. Dat voorstel zal een onderwerp van beraadslaging uitmaken in een volgende vergadering. '13. Daarna werd er een langdurige zitting met ge sloten deuren gehouden. Verslag van het verhandelde in de vergadering van deKamervan Koophandel en Fabrieken alhier van30Apiil. Afwezig de heer L. "W. C. Walraven. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Naar aanleiding van het vei zoek van H. J. Oomes, te Maastricht, om vergunning voor eene stoombootdienst tus schen Maastricht en 's Gravenhage vice versa tot vervoer van goederengeld en vee, en tot het sleepen van schepen, hetwelk aau de Kamer ten fine van bericht en raad is toe gezonden, wordt besloten te kennen te geven, dat bij de Kamer geen bezwaren tegen de inwilliging van dat verzoek zyn gerezen, dat zij nochtans het wenschelijk zou achten het taiief bepalende de maxima der vrachtprijzen voorgoe deren te verduidelijken door opgave dier maxima voor het vervoer van de eene tusschenliggcnde plaats tot de andere of van de wijze, waarop die zullen worden bepaald; terwijl het haar voorkomt dat, indien het de bedoeling mocht zijn het tarief aangegeven voor de goederen, waarvan de ku bieke meter minder dan duizend kilogrammen weegt, op al zoodanige goederen toe te passen, het, althans voor gra nen, veel te hoog is. 4. Op voorstel van een der leden verklaart de Kamer met algemeene stemmen en in verband met de ophanden zijnde feestelijkheden, van oordeel te zijn dat er voor den handel geen bezwaar bestaat tegen het sluiten der beurs op 12 Mei e. k. V. Wordt besloten zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Geneiaal te -wenden met het verzoek het inge diende wetsontwerpvoor zoover het strekt tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, niet aan te nemen. Afschriften vau dit adres zullen aan eenige Kamers van Koophandel en Fabrieken worden toegezonden met ver zoek om ondersteuning. Zaterdag jl. werd aan het bestuur der zangver- oeniging »Euterpo" alhier, ten behoeve dier vereeniging, door de dames-leden, onder gepaste loespi aak, bij monde van een harer, een pi ach tig vaandel aangeboden. Het is vervaardigd van ïood satijn met gouden franje en kwasten. In het midden van liet vaandel bevindt zich een gouden harp waardoor een witsatjjnen lint loopt, waarop in gouden letters is geborduurd »Euterpe". Daarboven staat, mede in gouden letters j> Schiedam", terwijl onder de harp het jaaital 4852 is geplaatst, zijnde dat waarin de vereeniging is opgericht; dit alles is verder omgeven door gouden lauwertakken. Het geheel mag als een waar kunststuk ge noemd worden, waarvoor aan de dames dier vereeniging, die zich met het vervaardigen daarvan hebben onledig gehouden, alle lof en eer toekomt. Het vaandel, hoofdzakelijk vervaardigd om te dienen bij de a.s. feesten, waarbij, naar wij vernemen, die vereeniging zichindenalsdan te houden aiiegorisch-historischenoptocht op luisterrijke wijze zal doen vertegenwoordigen, prijkte reeds op het concert door haar jl. Dinsdag aan de buiten gewone leden gegeven en droeg de bewondering van al de aanwezigen in hooge mate weg. Deledender tooneelveieeniging»Othello" gaven Don derdag jl. een voorstelling in het gebouw Musis Sacrum. Ze voerden op: Jeanne, de wouw van den diamantslijper, drama in 5 bedrijven, door II. de Saan. en als toegift Gefoptblijspel ia 1 bedrijf van J. M. Sinderam. Deze voorstelling was niet van de minste, welke reeds door dit gezelschap ten looneele zijn gebiacht; de aauwezigen amu seerden zich best en vooral het blijspel, een niet onver dienstel jk stukje, niet ontsierd door smakelooze aardig heden, maar hier en daar goed gekruid, vond veel bijval. .Tammer is het, dat de meeste schrijvers voor het tooneel hun personen geen natuurlijker taal laten sprekenop de planken moet inen toch dezelfde taal (altijd beschaafd? hooren als in het maatschappelijk verkeer; anders is het tooneel geen beeld van het laatste, en zoo behoort het immers te wezen Het cadeau aan den Koning aangeboden door de Amerikaansche Hollanders zal bestaan uit 4 gravuren in prachtige lijsten: 1. the Return of the May flower, 2. the Rocky Mountains, 3. the Heart of the Andes, 4. Lake Superior. Daaibij ontvangt Z. M. een alphabetische lijst van de namen van al de daaraan gecontribueerd hebbenden. De Minister van Koloniën heeft den 28 April jl. aan den Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal het volgende doen toekomen: »Ter voldoening aan het mij, uit een heden ontvangen telegram van den civielen Regeerings-commissaris en mi litairen opperbevelhebber bij de expeditie in Atsjin, ge bleken verlangen, heb ik de eer aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal deu dank van Zee- en Landmacht als ook van den opperbevelhebber over te brengen, voor het votum, door haar in de zitting van den 9 dezer als dankbare hulde aan de vloot, het leger en diens opperbevelhebber uit gebracht." In de tweede zitting van de Tweede Kamer der Staten 'M Generaal, gewijd aan de behandeling van het voorstel- van Houten (kinderarbeid in fabrieken) hebben de H. H. Mackaij, Bredius, de Bruijn Kops, Bergsma, doch bovenal Wintgens zeer ten gunste van het voorstel gesproken. 'De heer Mackaij noemt het beginsel, in het voorstel nedergelegd, een beginseldat geschreven staat in elk program, dat zich menschenrecht en beschaving ten doel stelt. De heer Bredius is overtuigd, dat niet alleen de Staat hier bevoegd is, tusschenkomst te verleenen, maar daartoe zelfs verplicht is. De heer "Wintgens acht het doen ophou den van de verwildering der mindere standen van moreel belang, waartoe alle richtingen behooren mee te werken. De heer van Loon oordeelt het beter, dat deze zaak van wege de Regeering aanhangig -ware gemaakt; de heer van den Berch van Heemstede verklaart zich in beginsel een voorstander van dat voorstel, doch geamendeerd. De Telegraaf zegt: Geen nieuwe partijvorming, waarvan herhaaldelijk werd gerept, en waaraan de heer van Houten bij het laatst gevoerd Atsjin-debat zyn zegel hechtte maar partij hervorming was de leus, die voor zat bij het opstellen van het ontwerp-program, door eenige leden der liberale kiesvereenigingen de Grondwet en Bur gerplicht te Amsterdam dezer dagen ontworpen, om zoo mogelijk alle liberalen tot éen partij te vereenigen, en tot vernieuwde krachtsinspanning en verjongde geestdrift op te wekken; om naast de individueele zelfstandigheid het gemeen overleg te bevorderen, als eerste eisch van het constitutioneele regceringsstelsel. De vruchtbare werking daarvan wordt onmogelijk, wanneer niet ieder lid der groote staatspartijen doordrongen is van zijn plichten jegens de partij, waartoe hij behoort. Over dit punt zegt verder het Vaderlands Naar wy ver nemen, hebben de confeienties van een twintigtal liberale Kamerleden over eenige hervormingen, die naar hun mee ning thans in de eerste plaats dienen1 ter hand genonéen te worden, voorloopig tot een gunstig resultaat geleid. Op drie punten, belastingstelsel, levende strijdkrachten en rechtspleging, is reeds de noodige eenstemmigheid verkre gen. Waarschijnlijk zal het daarbij ook wel vooreerst blij ven. Het is niet te doen om een bepaald politiek manifest uit te vaardigen, ook niet om een programma voor een po litieke party samen te stellen, maar alleen om, meer dan vroeger Jiet geval was, door voorafgaand overleg te voorko men dat rationecle pogingen tot het verkrijgen van wensche- lijke hervormingen afstuiten op overdreven individualisme, grootendeels het gevolg van gebrek aan samenwerken. Den 25 April werd te Delft in het lokaal sEensge zindheid" de jaariijksche algemeene vergadering gehouden van deelhebbers in de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek, die in 4869 werd opgericht en in 4870 in werking kwam, met het doel voornamelijk om gist naar een in het buitenland gevolgde verbetei de methode te bereiden. Uit het verslag van den directeur bleek, dat deze onderneming, na gedurende.de eerste jaren van haar beslaan met groote irei'vC-Df tC >n>^ >;,ww,. -•< -J f i ^«T vv^i- J t- I!»t T- £i 1-4 J e jj - V >f v "■^«Vi; SCHIEDAMSCHE ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Mmndcn1.85>. Franco ptr Posl, door het geheele Rijk S 50. COURANT. AtVlBUNTIllBl Prijs: van t tot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer /O.lOi Voor tien werkenden stmd en voor weldadigheid, de helft v»n den prijs. t'j

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1