TeraUiit flaplijb, nitwanM Diriais. -V 3386.- Maandag 18 Mei. j$Kq (ion a l e M V lilt e. BIIHEHLARDSCHE BERICHTE». >11 m 'ül,-if CO BRANT. '1 I AB^ONJfEM EN 0?j Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 4.85. Franco per Postdoor het gehcolc Rijk2.50. Oproeping van Verlofgangers *j') Hj j'inii DER De Burgemeester van Schiedam Gezien de circulaire van den lieer Commissaris des IConings in doze Provincie, van den GMsijl., A, no '1307'2 (2eAfd.) Prov. Blad no. 50. lloopt bij deze op de Milicien-Vertofgangers dezer gemeente van do Hgling van 1870, die belmoren tot liet Regoment Grena diers en Jagers en het lc, '2e, 3e, 5e, Ge en 8e ltegement Infan terie, om zich op den 20 tVoi e. k. bij hunne korpsen aan te molden, ten einde in werkelijke dienst te worden gestold. De betrokken "Verlofgangers, die vóór bet tijdstip dezer op roeping gehumd zijn, zullen op bet vei tooncn hunner huwelijks acte van dezo oproeping worden vrijgesteld. Zij zullenna alvorens hun verlofpas op de Secretarie dor gemeente to hebben laten afteckcnendeze gemoontohetzij dat zij zich regtstreeks naar bun korps begeven, bet/ij dat zij naar do hoofdplaats dor Provincie worden overgebragt, zoo tijdig moeten verlaten, dat zij op den dag van de opkomst ouder do wapenenbij hunne korpsen aankomen. Wordende zij bij deze herinnerd aan de verpligting om be hoorlijk in uniform gekleed te zijn en voorzien van al do voor werpen van kleeding on uitrusting, welke door hen bij vertrek met groot verlof zijn medegenomen. Ingeval ziekte die opkomst mogt verhinderenzullen zij daarvandoor overlegging van eene geneeskundige verklaring tijdig op do gemeente Secretario moeten doen blijken. En opdat de milicien-verlofgangers gcene onwetendheid dezer oproeping zouden kunnen voorwenden is hiervan afkon diging "geschiod, waar hot behoortden 15 Mei 1874. Burgmeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. b. FESTIVITEITEN. (Vervolg.) Vrijdagavond is reeds vroeg liet Feestlocaal geheel bezet o.a. door de weezen, wion alzoo oen vroolijkon avond bereid wordt. De Vaderlandsche zangendio Dinsdag op de Markt door de gezamenlijke Znngvereenigingen ton gelioorc werden gebracht, worden met sucres, vooral dat bezielende Hollands Glorie, voorgedragen. Daarna neemt het lid der Feestcom missie, do beer P. van Vlaardingen, bij afwezigheid van den Voorzitter der bijzondere Commissie voor muziek-on zang uitvoeringen, liet woord, en brengt den hartelijken dank der Feestcommissie aan de zangers, dio zich Dinsdag en weder heden zoo recht verdienstelijk hebbon gekweten, doch bovonal aan den, schoon grijzen, toch zoo wakkeren en ijvcrigon lieer "\V. llutsclienruyter, aan wiens uitstekende leiding hot bovenal toe te schrijven is, dat zoovele ver schillende zangverecnigingon tot hetzelfde dool hebben mede gewerkt, en dat dit deel van het Feestprogramma zoo uitstekend geslaagd is. Deze warme toespraak wordt met fanfaros en oen daverend applaus begroet, een bewijs, in welke liooge achting de lieer llutsclienruyter bij Schiedams burgerij staat. Vervolgens betuigt hetzelfde lid dor Feestcommissie den zelfden dank aan Apollo" en don kundigen directeur F. Denzier. «Apollc" voert daarop de beloofde schoone nommers uit op eon haar waardige wijze. Gcon wonder is liet, dat allo aanwezigen luid beamen wat liot lid der Feestcommissie de beor S. A. Vcrnède uitspreekt, al§ hij namens dio com missie krachtige woorden van erkentelijkheid richt tot doze vereeniging en haar voorzitter den beer G. Maltha. De tableaux vivants, door bet gezelschap «Harmonie" uitgevoerd, mogon inderdaad schoon en prachtig genoemd worden. Zo zijnEen Beeldengroepvoorstellende de 4 Jaar getijden. De slaande engol. Neerlands Glorie. Hulde aan Z. M. Koning Willem Hl. Rlictorika en liare aanbidders. In Musis Sacrum wordt ton tweeden male do tooneol- voorstelling gegeven. Do zaal is (link bezet. Dezo voorstel ling slaagde boter dan do eerste, dat zeker mag toegeschreven worden aan de vele vermoeiende werkzaamhedendie do regeling dor feestviering bobben voreisclit, daar liet alge meen bekond isdat velo leden dor Feestcommissie aan dó uitvoering, liebbon medegewerkt. De lierliaaldo bijvalsbe tuigingen loverden liet bewijs, dat do toeschouwers zich zeer amuseerden, Aan bot eind van do voorstelling nam do Burgerheester liet woord on wilde vooral tot lof sproken van do Feeltcommisso, die aan doze feestviering een hooger wijding beeft gegevendoor bet lijden van hot vaderland, zijn vrijworden, het verdedigen zijner rechten en bet verster ken van don band, die Nederland en Oranjo voreenigt, aan- schouwlijk voor te stellen, en dit alles door do edele zangkunst te doen opluisteren, omdat we ons niot genoog kunnen herinne ren) dat ons gezegend Nederland een eigen roemrijk Verleden bezit. - Bij don dank aan allen.bótuigde hij in liet bijzondor zijn dank aan den ,"Voorzij.tór der Feestcommissie den lieer II. W. M. Roelarits ydor zijn voortreffelijk spel, en wensclite, terwijl do gordijn-Opgehaald wordt, nog een anderen sluier .op te, heffen, I* Hnn H HAnlAAratVi dorüeëstcömmiss (Brieven Franco.) liet tooneelstuk. Ilij deed een beroep op de aanwezige feest vierenden, om in te stemmen mot een algemeen bravo en oen daverend applaus. De wanden der zaal getuigen, of aan dit beroop gevolg wordtjjegeven, terwijl een lauwer krans, aan e!!c der beidc""lfcoreii geschonken",""'tóF eon strooiende voldoening op bun werk zal zijn geweest. ADVERT EN TÏEN: IC BEI. Omstreeks en /elfs reeds vóór liet middaguur ziet men tal van not gekleede kinderen zich naar den Doele spoeden: de optocht, door de 11.11. SvlieUevis en de Goederen geor ganiseerd, sedert Woensdag uitgesteld, zal plaats hebben. Tc 1 ure vertrekt do stoet. Voorafgaat muziek, welwillend door oenigo leden van do onderscheidene muzickvcioomgingcu gevormd: oouigo leden \an do Feestcommissie maken de achterhoede uit. Recht aardig inderdaad! Die jongens en meisjes in hot wit, oranjo cn blauw gekleed, vele meisjes liet hoofd omkranstonderscheidene jongens met banieren en vlaggen, dio afdeolillg sierlijk gekleede meisjes met olijf- lakken in de banddie stoet beklagenswaardige Surinaam- sclio negerslavenaan elkander gekoppeld en door drijvers niet zweopen geleidmaar die tocli naar Afrikaanschen aard bun leed door dansen trachten te verzettendat alles maakt een gelukkig effect, en do lieve z.on wil liet genot der kleinen vorlioogonen zendt vriendelijke stralen op die vroolijkc blozende gezichten. Op do markt houdt de trein stil voor do woning des Bur gemeesters, dio uitgenoodigd wordt, zicli aan de kleinen te vertoonen. Do Burgcmcoster begeeft zich naar de tribune, waar bij onder inuziektonen ontvangen wordt, Be kinderen zingen heel aardig oenigo gepaste liederen. Do lieer Schel- levis ontvouwt den Burgi meestor in korto woorden bet dool van dezen kindoroptoebtwaarop de Burgemeester zijn groote ingenomenheid met deze uiting van bet kinderlijk govoel betuigt en vooral wijst op de gelukkige gedachtedo op heffing van de slavernij in Ncderlandscb West-Indic alle gorisch voor te stellende kwijting van een schuld •door ons volk, dat zelf 80 jaren om do vrijheid gestreden heelt. ïntusschen is den gebonden slaven, do vrijheidhun door en onder Willem III gosclionken, aangekondigd, worden hun handen geslaakt en liun borst met oranje versierdals nieuwe burgers van Nederland. Dansend en jubelend roemen ze dio verlossing. Een lief meisje nadert don Burgemeester en biedt hem uit naam der jeugd een lauwerkranseen zoen is do bclooning voor liet zoete kind. Eon banier is tot nu toe opgerold ge bleven de drager nadert liet Hoofd der stad, en deze wordt vofzoebt die te ontrollon. Een fraai stuk! Hot vertoont een engel met oen olijfkrans in do band, liet opschrift Vrijheid, Suriname, '1 Juli '18G5, en eenigo bevrijde slaven. De Bur gemeester roept: o.Lovc do commissie voor dezen optocht! Leve do Schiedamselio jeugd! Lovo de vrijheid van Neder land!" cn na hot zingen van nog cenigc liederen en het dofileercn 0111 het stadhuis, vervolgt de trein zijn weg door do straten der stad. Na doz.e wandeling komt do stoot zingende weder op do Markt en begeven do begeleidende leden der Feest commissie zich in de woning des Burgemeesters, waarin de ÏUL Scbollevis on de Goederen, benevens liet kind, dat den Burgemeester den krans heeft overhandigd, ook genoodigd worden. Daar binnen onderhoudt do Burgemeester zich ccnigen tijd met do lieve kleine, do jongsto van alle deelnemers aan den optocht cn begiftigt haar tot gedachtenis met eon geschenk in goud. De 1IH. Scliellovis en do Goederen hebben eerc en wcl- vordionden lof voor liun werk ingeoogst 1 SCHIEDAM, 10 Mei 1874. Ingevolge onze mededeelitig ineen vorig nommer laten wij hier het verslag van de feestviering van het Honderd jarig Bestaan van liet R. C. Weeshuis volgen. Deu 8 Mei jl. vierde liet R. C. Weeshuis alhier zijn Honderdjarig Bestaan. Het was daarbinnen recht feest en ook feestelijk getooid, vooral een der school-lokalcn, dat voornamelijk als feestzaal was ingericht. Smaakvol ge tooid, kondigden al aanstonds dicht en chronicum het dankbaar gevoel der 79 thans zich daarin bevindende weezen aan. 's Morgens te 8 uren had er in de kerk vau den II. Joan nes den Dooper eene plechtige Mis plaats, waaronder de weezen, vele oudweezen, do Eenv. zusters en de leden van hot li. C. Parochiaal Armbestuur, ouder wier beheer het weeshuis staat, tot de Tafel des Heeren naderden. Te 12 uren kwam hot Parochiaal Armbestuur in de Feestzaal bijeen, waarbij zich weldra al de Geestelijken der stad en zeer vele II. C. stadgenooten voegden om van hun belangstelling in het feest en huis te doen blijken ook eene deputatie der oud-weezen, zoowel mannelijke als vrouwelijke, kwam met hetzelfde doel, terwijl de tegen woordig verpleegden in gevoelvolle taal en "zang, hun welkomstgroet, dankbetuigingen en gelukwensclien den bestuurders kwamen aanbieden. F Prijs; v<w 1 tol Voor den werkenden >tand en \oor weldadigheid, de helft va» den prijs. GUrx&tssiyfvam vaww Des avonds 'te 7 uren,''had er' een plechtige,'feestelijke vergadering van 'het R. C. Parochiaal Armbestuur plaats, waarbij de geestelijken, de bekende weldoeners ón de 'ver schillende godsdienstige corpóiatien uitgönoodigd wnrem Zij werd mot op'wVlckoiule woorden dooi' tleu President deu ll.-er P. 3. Bruineman geopend on de Hoer Mr. A. K. 3. v. d. Drift, lid van bovengenoemd Armbestuur, trad ais feestredenaar op on verplaatste zijn auditorium eigenaardig in 1774, in"de eerste nederige huizing oh schetste,' op wel sprekende wijze den eeuw kring tot op dit oogenlilik, nu het R, G. Weeshuis in zijn grootheid op der Schiedam mers mild- en'liefdadigheid zoo zeer pralen kan, én besloot met een hartelijk woord van dank aan alle weldoenors én begunstigers. Ook vergat hij de Ecrw. Zusters Domicanes- sen niet, onder wier leiding het deu sveczen zoo wel gaat. Hierna sprak de lieer P. 3. van Leeuwen, Pastoor, Commis saris des Bisschops bij het parochiaal Armbestuur, den Feestredenaar, Bestuurders, weldoeners en genoodigden een woord van dank en opwekking toe. En thans kwamen de weezen ten tooneele; zij voerden vrij aardig, ten minste voor hen, een stukje uit, «Honderd Jaren" in de ver schillende weezen-eostumes der eeuwliet vloeide over van dank- en jubeltonen aan God, de overledene en nog levende bestuurders en woldoeners. liet behoefl niet gezegd te worden, dat den geheolen dag do feesttafel voor de weezen rijk en ruim voorzien was. Zondagsavonds, deu *10 Mei, waren al de oud-weezen, de gehuwden met hunne echtgeuooten, uitgenoodigd om feest te vieren, en verschenen ten getale van '140. Er was er nog een van 93 jaren, een van 84 en verschei dene van tusscheu de 60 en 70. liet was niet alleen tref fend om daar de geslachten, van een eeuw vergaderd te zien, te hooren die duizenden herinneringen, welke bij hen herleefden, getuigen te zijn van de ongekunstelde vfoolijk- hcitl vau oud en jong; maar het was recht opbeurend voor de weezen-verzorgers, gade te slaan, wat er van zoo velen geworden was. Allen zagen er netjes uitde meesten heb ben hun brood, sommigen kunnen zelfs onder de gegoeden en fatsoenlijke burgers gerangschikt worden, en wat meer zegt: de heeren geestelijken getuigden, dat bijna allen goede en. brave katholieke 'huismoeders zijn, De avond werd zeer vroolijk doorgebracht; tot afwisseling herhaal den de weezen hun stukje, werd er een luchtballon opge laten en hield de heer Maju hen met zijn voortreffelijke tableaux vivants bezig, terwijl hun vroolijk gezang het overige aanvulde. Te 10 uren werd deze genoeglijke bijeenkomst door een der heeren geestelijken gesloten. 1 Donderdag heeft de diaconie der Hervormde ge meente alhier een buitengewone uitdeeling van brood en 1K kilogram vlecsch aan haar armen uitgereikt. Het bedrag van het nationale geschenk aan den Koning bedraagt niet, zooals we gisteren gemeld hebben, een ton gouds, maar nagenoeg het dubbele dier som, Z. M. heeft aan den President der Fx-ansche Repu bliek, maarschalk Mac-Mahon, het grootkruis der orde van den Eikekroon geschonken. Do Minister van Koloniën, ad interim Minister van Marine, heelt ter kennis vtfn belanghebbenden gebracht', dat, krachtens bepaling des IConings, in dit jaar twee en twintig jongelingen als adelborst der 3de klasse voorden zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op liet Konink lijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen wor den aangenomen. De admissie heeft plaats op den lsten September aanstaande. Het Staatsblad no. 66 behelst de Wet van den 18 April '1874, tot vaststelling der tarieven van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis'néémt, en no. 67 de Wet van den Ï8 "April '1874, tot vaststelling van een tarief van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de militaire rechter kennisneemt.' Di overleg met den heer Luitenant-Kolonel Provin cialen adjudant in 'dit gewest, heeft de Commissaris des Kouings bepaald dat al de verlofgangers (miliciens) die op 30 of meer kilometers van hun garnizoen wonen,zich 11 rechtstreeks, voorzien van reisgeld naar hunne korpson moeten begeven, met uitzondering alleen van die, bestemd voor do garnizoeueu vau Middelburg en "Vlissiugen, voor wie als verzamelplaats is aangewezen het terrein van het station vau den staatsspoorweg te Dordrecht. "Vlaardingen bekleedt onder de gemeenten, die deze week gejubeld hebben,- niet de minste plaats. Ook hier had door vlaggen, groenen andere versieringen liet geheel een reeht prettig voorkomen. Geen steeg,.,zelfe geen alleenstaande woning was in gebreke gebleven,"de- stad een vroolijk aanzien te geven. Trots het ongunstige weder bewoog zich den 12, dezer reeds vroegtjjdig een aanzienlijke menigte in feestgewaad langs do straten, en een hoezee uil volle borst begroette te 7 uren liet klokgelui en geschutgebulder, die de opening van het feest aankondigden.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1