teiiitf flaplijis, nitpzoMml Mais. Vrijdag 22 Mei. "TumfSuM DSCHTbër]chtëw7 A0. 1874. M 3380. K De Burgemeester van Schiedam, e 11111 s o' c v i n g. m COURANT. ABONJVBMBNO?: Abonnementsprijsper One Maandenf 1.85. franco per Post, door het geheele Rijk>9 50. (Brieven Franco.) Brengt hij deze Ier kenms van de IngezetenenD it do Kohieren voor de belasting op liet Personeel, No 1) en 12 dezer Gcnieenii oier het Dionsljair 1813/1tdoor don Hoer Provinci den Inspecteur dei Directe Belastingen te Rotterdam, op den 10 Slei 187.1 executoir ver klaard en op lieden aan don Ontvanger der Directe Belastingen, lei invorderingzijn overgemaakt Voorts wot dl hij dezo herinnerd, dat een ieder verphgl is zijnen aanshg op den bij de wel bcpnildon voet, te voldoen; alsmede, dit van lieden af, de termijn van dnc maanden ingait, binnen welke i de reclames tegen dezen aanshg behooien te vvoidon ingediend Ivo is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, don 19 Mei 187-1 De DurQemeesier voornoemd, P. J VAN 01 IK VAN AIATKNI'SSË De dagbladen van St. Petersburg hebben bevel ont vangen geen berichten op te nemen omtrent de i eis des Keizers. Zij mogen die alleen overnemen uit het officieele dagblad. De Daily News deelt de volgende bijzonderheden mede van het banquet, dat 12 dezer ter eere van het Zilvegen Kroningsfeest van "Willem III door de Nederlanders, verblijvende te Londen, onder de leiding vau onzen gezant in Engeland, den gtaaf van Bylandt, in Cannon Street Hotel werd gegeven. Onder de aan wezigen werden opgemerkt de admiraal Sir William Hall, de consul-generaal te Londen May, de heeren Turn- bull, Koch, Loos, van der WilligenBolleL. J. Jacobson enz. Na het uitbrengen van een heildronk op de Koningin vau Engeland stelde graaf van Bylandt een toast in op Z. M. Willem III. Onder de banden van sympathie, die Nederland aan Engeland hechten was, zoo zeide de spieker, ongetwijfeld een der belangrijkste het feit, dat een der vorige Engelsche Koningen een Stadhouder dei- Nederlanden was. Veelal wordt als een soort van verwijt tegen Engeland aangevoerddat het een natie van winkel- en nering doenden is. Het commercieel katakter van het Neder- laudsche volk maakte dat juist in den handel een nieuwe oorzaak en aanleiding wordt gevonden voor de vriendschap die tusschen beide natiën bestaat. De heer van Bylandt wees op het gezegend regeerings beleid van onzen Koning. Met luide blijken van enthousi asme en het zingen vanhet Nederlandsche Volkslied werd deze toast begroet. Vervolgens werden de andere leden van de Vorstelijke familie herdacht en een toast gedronken op Sir William Hall. De grijze admiraal gaf in antwoord hierop een uitvoerige beschrijving van den overtocht van de Warrior, welk oorlogschip den Prins van Oranje in '1813 naar Nederland moest overbrengen. Be admiraal was toen adelborst en kommandeerde de boot, die den Prins op het strand bracht. Deze bijeenkomst werd besloten met het uitbrengen van een toast op de ïlollandsche Club te Londen, door wier leden dit feest was georganiseerd. Sprekende over hetgeen hij noemt ï't politieke zil veren bruiloftsfeest der Nederlanden," wijst de Daily Telegraph er op, dat Nedeiland en Engeland deéénige landen zijn, die sinds 1815 hun nationale schuld vermin derd hebben; de éénige lauden ook. die niet hebben meegedaan aan «den krankzinnigen wedstrijd" van kost bare wapeningen en oorlogstoebereidselen in tijden van vrede, 't Eervol gevolg is, dat Nederland op de Engelsche geldmarkt goedkooper een leening zou kunnen sluiten, dan éénige andere natie, r Treurt Nederland" (zoo vi aagt de Telegraph) sover 't verleden, waarin zijn admiraals de zee schoonveegden, zijne vriendschap door Vorsten ge zocht werd, en oorlog met Holland" iets ernstigs was? Is eene natie gezonken, óf vooruitgegaan, wanneer zij noch overmoedig noch twistziek is, in elke politieke ver wikkeling de hand niet heeft, niet altijd haar zwaard doet flikkeren, of haar kanon bulderen, of haar vlag wapperen op vreemden bodem? Het is onzinnig, te spreken (gelijk sommigen doen) alsof Holland van zijn oude grootheid vervallen ware, terwijl zijn krediet op de wereldmarkt zóó hoog staat. Een volk, zóó rijk, zoo trouw aan zijn Koning, zóó veilig in eerbiedwaardige vrijheden zulk een volk mag wel met vreugd en staatsie zijn vorstelijke en nationale verjaardagen vieren." Het Gouvernement der zedelijke orde in Frankrijk is gevallen. Nadat het sedert 24 Mei'1873 het bewind had gevoerd en op zonderlingenooit gekende wijze, de meest absolute maatregelenin de jeugdige republiek had door gedreven, heeft een votum, waarbij de Nationale Verga dering verklaarde eerst de gemeentewet en daarna de kies wet in behandeling te zullen nemen juist het tegenover gestelde van do wenschen der regeeringden Hertog de Broglie en de zijnen tot deu aftocht doen besluiten. Een nieuw Ministerieels nog niet gevormd. Drukke on derhandelingen worden gevoerd, en zeker kan men aanne men, dat Legitimisten en Bonapartisten beiden verlangend ujtzien naar het, oogenblik, waarop zij een slag zullen kun- m slaan, - c- ADVEBTENTIBN: Pnjs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer f 0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den pnjv BnBHBanBHnBMEHDBBMHBHM *!>T**!iXUht£r Te Parijs beerschle groote vicugdo op het bericht van den val van het ministerie. Do rust is echter ovetal onge stoord gebleven. Ook Spanje beeft een nieuw ministerie, dat zich tot hoofdtaak heeft gesteld, een einde aan den ooi log met de Carlisten te maken,- en zoowel in Spanje zelf als in de Koloniën don-vrede te haium2von. Ook de toestand dei- schatkist, 't is waarlijk ook wel noodig, /al een voor werp van de zorg van het nieuwe Kabinet zijn, Het levenspad vau een kunstenaar loopt vaak langs een dorenhaag, waaraan hij zich wondt om aan het einde van de lange baan soms machteloos en des strijdens moede neer te zinken. De voorbeelden, dat bekwame kunstenaars door de omstandigheden des levens er toe gebracht worden de hand aan ziciizelven te slaan, zijn bedroevend talrijk Nog slechts weinige dagen geleden leverde Parijs er voor beelden van. De kunstschilder Octave Tossaert, een be kwaam man, wiens doeken in vrocgei dagen herhaaldelijk bekroond werden, is door kolendamp vei stikt gevonden. De 74jarige man had de kiacht niet gehad langer het hoofd te bieden aan zijn bekrompen omstandigheden, Zijn laatste stuivers besteedde hij aan de noodlottige houts kolen. Een ander artist, de bekende pianist Tremka besloot ineen aanval van zwaarmoedigheid zicli te verdrinken en was reeds onder een der bruggen van de Seine gekropen, doch de moed voor den zelfmoord ontzonk hem daar. Hij aarzelde, geraakte in slaap en werd zoo door eeniga politie agenten gevonden. Van de laatste lichting in Oostenrijk konden van 53110 lotelingen slechts 27042 schrijven. In Hongarije konden het slechts J2075 van de 38415; in Neder-Oosten- rjjk 985 van de 1000 en in Dalmatie 43; in Tyrol waren op 1000 lotelingen 336 ongeletterden. In Engeland konden in '1861 van 1000 militairen 190 lezen noch schrijvenin '1872 was dit getal tot 60 vei mindei'd. De Carlisten blijven de omstreken van Bilbao nog steeds onveilig maken, en vooral sedert het vertrek van Concha is hun overmoed toegenomen Den 13 en 14 dezer zijn er meer dan 20,000 brieven op het Vatikaau gekomen uit alle kanten van Italië, om den Paus met zijn verjaardag geluk te wenschen. Eenige arbeidersdie bezig waren eeu weg door een rotsgebergte in Amerika te maken ten behoeve'van een spoorlijnbouwden van de uitgebroken steenbrokken een vuurhaard, en toen zij er vuur in bi achten, begonnen ook de stecneu lustig te branden. Bij nader onderhoek bleek, dat men uit 1000 kilo steen met gemak ongeveer 175 kilo beste petroleum distilleeren kon. Het petroieum- houdende rotsgebergte strekt zich uit over eene lengte van 159 en eene breedte van 40 mijl en kan dus eene nieuwe rijke bron worden, waarvan de ontginning vrij wat min der kosten vordert dan die der aardolie, die onder den grond opgespoord en door diepe putten bereikt moet wor den; de kosten tot 't in werking brengen enner gewone petroleumbi'on bedragen van f 9000 tot f 15000 en wor den bij het winnen van olie uit steen bijna geheel bespaard. Het is dus te verwachtendat de petroleumthaus reeds goedkoop, eerlang nog belangiijk in prijs zal dalen. SCHIEDAM, 21 Mei 1874. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn heden morgen ten 9'/i ure met de overige leden van de Koninklijke familie en HH. KK. IIH. de Groothei tog en Groothertogin van Saksen-Weimar, uit den Haag, langs den Holi. Spoor weg, per extratiein naar het feestvierend Rotterdam ver trokken. Een tah ijk gev olg vergezelde de hooge personen, waar onder werden opgemerkt graaf van Rand wij ckgroot meester; mevr. de douairière van der Oudermeulen, giootmeesteiesse; luit.-kolonel de Koelt, kapitein ter zee Arntzenius, baron Taets van Amerongeubaron Bentinck adjudanten en baron van Heemstra, ordonnance-officier, in groot uniform. Aan het station alhier was een talrijke volksmenigte verzameld. Van de torens en molens waaide de drie kleur. Z. IC. H. Prins Alexander was reeds gisteren naar Vlissingen afgereisd. Bij Z. M. den Koning zijn gisteren voormiddag ten 10 ure toegelaten verschillende Commission, uit wier han den do Koning de huldeblijken en geschenken, bij gelegen heid van het kroningsfeest, welwillend heeft aangenomen. Voor zooverre bekend werd de jubilaris heden vereerd met geschenken van I. De Vrijmetselarij in Nederland overhandigde aan Z. M. den Koning eene gedenkpeuning van wego de Orde, waarvan drie exemplaren: één in goud, één in zilver en één in brons, die door Z. M. met de grootste welwillendheid en ingenomenheid zlju aangenomen. Hierbij was gevoegd een adres van hulde en trouw aan Z. M. den Koning van wege de Orde. De aanbieding van dit cadeau geschiedde door de opper, besturen van 'de°' verschillende loges met Z. .IC. H. Pring rvw-s.-. rr. .-rasar*? Frcderik, grootmeester nationaal der orde, aan het hoofd. In rijtuigen werden de leden van II. D. paleis, naar dat van Z. M. geleid. 2 De Gcuzonvereeniging die Z. M. onder een toespraak van haren president den heer A. T. Schaapsma uit Utrecht, overhandigde, de teekening van eene prachtige en fraai geornamenteerde lamp 3. Eene commissie uit 's Ilei togenbosch, bestaande uit de hoeren Cooijmau«, van der Liaden en Stokvis, die even- eeus Z. M. complimenteerde en tevens eeu kostbaar ge schenk aanbood. 4. De ingezetenen van Zeeland wier ïZeeuwsch" geschenk bestaat in een pièce de milieu van zilver, met het Kon. wapen in goud en afbeeldingen van de Vlissingsche lmven, met het album der 15,000 gevers, Z. M. wei d ter hand gesteld door de heerenllennequin, Borsitis, Bijbau, Ma- sure en v. d Hove. Naar wij vernemen is dezer dagen een prachtig geschenk deu Koning aangeboden, namelijk een borst beeld van Z. M. vervaardigd langs galvano-plastischen weg uit zilvermetaal (aigent arlistique), sierlijk bewerkt op zilveren vergulden voet. Om dat voetstuk heen bevindt zich ecu fiaai rood lluweelen foudraal, waarop met gouden geborduurde letteren voorkomen de jaren 1849—1874 waaronder de kroon prijkt. Dit geschenk wordt volgens bet opschrift aangeboden aan Z M. den Koning "Willem III, door zijn dankbare on derdanen C. Abercrornbie Co., Amsterdam, 's Graven- hage en Arnhem. Het borstbeeld en voetstuk ter geza menlijke hoogte van 2 meter, doen, wat de vervaardiging betreft, het etablissement Abercrornbie alle eer aan, De Minister van Marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat tot ultimo December dezes jaars de gelegenheid blijft opengesteld voor zes artsen mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren om als officier van gezond heid der 2de klasse bij de zeemacht in dienst te treden. De veibintenis geschiedt voor slechts vier jaren; de premie bedraagt zes duizend gulden. Artsen, die hiei toe genegen mochten zijn, worden uit- genoodigd zich, bij verzoekschrift, tot het Departement van Marine te wenden. De 32ste Vergadering der Zuid-Hollandsche predi- kantcn-vereetiiging zal plaats hebben op Vrijdag 29 Mei, des voormiddags te 10 uren, in de groote zaal van AdlePs Hotel des Pays-Bas, te Rotterdam. De algemeene vergadering van het Nederlandsch schoolverbond zal gehouden worden te Utrecht, op Woens- dagl7 Juni e. k., des voormiddags te 11 uren, in het lokaal boven de sociëteit de Vriendschap (Keistraat). Tot de werkzaamheden zal o. a. behooreu Rapport der Commissie, ten vorige jare benoemd, tot onderzoek naar de wenschelijkheid en mogelijkheid der invoering van leerplicht hier te lande.. Bij de herstemming, voor een lid van de Provinciale Staten, in het hoofd kiesdistrict Vlaardingen, op den' 19 dezer, welke moest plaats hebben tusschen de heeren I. van der Poort, en J. A. van der Goes, zijn 708 stemmen uitgebracht waarvan 7 in blanco. Volstrekte meerderheid 351. Hiervan verkreeg de heer I. van der Poort 441 en de heer J. A. van der Goes 260 stemmen, zoodat eerstge noemde verkozen is. Van den nieuwen Rotterdamschen waterweg maakten in April gebruik, uit zee: 138 stoom-en 34 zeilschepen, naar zee 214 stoom- en 196 zeilschepen, te zamen 347 stoom- en 230 zeilschepen, of in het geheel 577 schepen. In de vier eerste maanden van 1874 bedroeg het aanlal gepasseerde schepen alzoo 1384,waarvan 1003 stoomschepen, tegen 860 in de vier eerste maanden van 1873, waarvan 605 stoomschepen. In dö Haagsche Nieuwsbode komt het volgend inge zonden stuk voor, dat ook hier een plaats behoort te vinden, wijl wij in der tijd medewerkten om het plan van A. Z. algemeen bekend te doen worden. «Rotterdam, '14 Mei. De ondergeteekende brengt door dezen aan A. Z. schrij ver van het ingezonden stuk in de JTaagsche Nieuwsbode, waarin hij de kinderen, die 12 Mei 14 jaar of daaronder werden, opriep om zich schriftelijk bij de Redactie van genoemd blad aan te melden, zijnen hartelijken dank' voor de verrassende teleurstelling, die hij op 12 Meijl. den jarigen kinderen bereid heeft. jEen der jarige jongen»." Uit 's Hage schrijft men aan de Dev. Ct. de volgende niet onaardige canard: Het wordt den gasten aan een maaltijd gepermitteerd om, ten behoeve van hun thuis ge- bleven kinderen, in meer of min bedekte wijze beslag te) leggen op de versnaperingenzooals amandelen, rozijnenS? enz., die het desseit aanbiedt, Onlangs gaf de Duitscher Kroonprins een diner en had tegenover zich zitten, naast elkander geplaatsttwee der rijksministers, waarvan de édn zijn echt mot kroost gezegend ziet, terwijl de andere kinderloos is. Van bovenbedoeld voorrecht gebruik ma- p keude, smokkelde de eerste, zeer bescheiden, slechts éen

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1