Verschijn} Sap®, titiniÈri BMais, Maandag 8 Juni. U. 1874. Tl JÜ JW 3401.1 8UITENUNDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. .tó Éh ABONKBMEHT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het geheeie Rijk f 4.85. 2 50. Schiedam 6 Juni. Dat dwaze en lichtzinnige voik hoort men dikwerf van de Fransche zeggen. Hebben zij een gouvernement, dan haasten zij zich het omver te werpen, nauwelijks zijn de bittere rampen van een vreesdij ken oorlog doorstaan, of zij "zuchten reeds met ongeduld naar het oogenbiik om zich te kunnen wreken. Doelt het zou hier slechts de vraag zijn wie lichtzinnig is: het Fransche volle ofzijn roekelooze mis leiders? De tegenspoed vanhetongeluk men vorgete het niet vindt vaak inplaals van medelijden slechts de ver achting van de misdaad. De vorstandigen woidenbjj de beschouwing der dingen dikwerf misleid door het ge schreeuw der massa, die van ontwikkeling, zelfstandigheid karakter en vooruitgang droomt, en zondereen (lauw besef der dingen zich slechts geneigd gevoelt tot de party van de plompe macht en het ruw geweld. De groote hoop volgt slaafs de huurlingen der zoogenaamde officieele bladen, die den triomf van den geweldenaar bezingen. Ja, zoo vormt men de «publieke opinie", zoo weet men zelfs toestanden te scheppenMaar die blijven niet. De Franschen zijn een te wakker volk om niet in te zien, dat zij slechts behoefte hebben aan den viede, om weder van hun diepe vernedering tot hun vroegei en bloei te geraken. En mogen zich nu en dan ouder de verstan- digen al ongeduldige stemmen verheffen, dan is het om dat zij van een gouvernement zonder kracht en zonder edel beginsel evenmin iets goeds kunnen verwachten als van eene Regeeringloosheid die tot de demagogie of het caesarisme zou leiden. Het volk wil slechts een gouver nement, waaronder Frankiijk veilig zijn herstel te ge- moet gaat. Men is den toestand van dralen en weifeling moede. En zoo zijn er twee kansen voor het land geboren, waarvan de beslissing met den dag nadert. Zij zijn de con servatieve republiek en het bonapartisme. Alles hangt slechts af van de onderhandelingen, die in de Nationale Vergadering door de leden van het rechter- en het linker centrum zijn aangeknoopt, om tot een vergelijk te komen. Mochten deze twee pai tijen, die toch in hoofdzaak het zelfde,'t belang van het land beoogen, het onderling eens worden, dan ware er eene overwegende meerderheid ge boren,"die de republiek voor den tijd van zeven jaren door de constitutioneele wetten, met of zonder het persoonlijk Septennaat van Mac-Mahou, kon. verzekeren. Door de veieeniging der twee centrums zou in de Vergadering een machtig tegenwicht ontstaan, waardoor van den ecnen kant het bekrompen streven van een al te tiaditioneel en gedwee gouvernement, en van den anderen kant de toene mende invloed van de bonapartisten zou geneutraliseerd worden, die aan Frankrijk de tweede zeer gevaarlijke kans bereiden. Het bonapartisme, zegt het Journal des Débats, is georganiseerd het bezet een talrijk politiek en administratief personeel nog in de volle kracht, het wordt geleid door bekwame en ervaren hoofden. De bonapar tisten weten wat zij willen, huu Regeeringsstelsel is ge heel gereed, en het zou terstond in werking kunnen tieden zonder dat het lang voorbereid en bepleit behoefde te worden door eene constitueerende Vergaderiug. De vijanden der Franschen zijn op dit oogenbiik tal rijker dan ooit. Terwijl de bezadigde Thiers, uit vrees voor de anarchie met hare treurige gevolgen, zich naar de om standigheden schikt en de partijen der afgevaardigden tot vrede en samenwerking aanspoort, predikt de al te vurige Gambetta overal de ontbinding der vergadering als het eenig redmiddel uit de gevaren. Beiden hebben hetzelfde vaderlandlievend streven, maar terwijl de eerste zich naar de omstandigheden schikt en de conservatieve republiek aanbeveelt, verwacht de ander, al te radicaal, alleen heil van de liberale republiek. Endoordenallergevaarlijksten maatregel, dien hij in zijn ijver doordrijft, wordt hij een vijand van zijn vaderland. Neen, de Franschen hebben de minachting, waarin zij in den laatsten tijd gekomen zijn, niet alleen aan zichzelven maar ook aan den partijgeest en eerzucht van weinigen binnen hun land. aan do onedelste verdachtmaking daarbuiten te danken. Het zijn vooral de mannen der Duitsche pers. Nu eens verhaalt men dat Frankrijk vijandige bedoelingen heeft jegens Pruisen, dan weder zal het aan Italië den oorlog verklaren, of heelt het de hand in den Spaanschen burgeroorlog, of wil het zelfs de neutraliteit van België schenden. En noglans hoe belachlijk zulke bekrompen insinuatiën ook zijn, zij vormen de «publieke opinie." Voeg daar nog bij den koelen spot, het koude en berekende sarcasme, waarmede Fran krijks ellende door de Duitsche organen, tot walgens toe, wordt opgerakeld, dan heeft men een machtigen f a c t o r te meer, waarmede men de «publieke opinie" vormt. Waarom toch wordt altijd de lichtzinnigheid der Franschen gegispt en de overmoed der Pruisen gevleid? dikwijls ook in ons land. Ware het niet beter, dat men op onze verhouding tegenover den cultur-staat wat ging letten. Als do Bank und Mandehz. ons reeds komt verhalen dat de regeering plan heeft „van de Nederlanders Ouragno te koopon (an- nexiren?)'zou men dan bij het vernemen van zulke be richten niet geneigd worden te gelooven, dat Pi'uisen, in f zijne bezorgdheid voor de Belgische neutraliteit,, gaarne de COURANT. (Blieven Franco.) MHinilWlB zuidelijke grenzen van het kleine landje tegen de hiiss- liche Franz'osen zou komen bezetten, om vervol gens naar de rijke haveus van Antwerpen en eindelijk naar het veel belovend Vllssingen voort te rukken. Het ont breekt't grossartig? Pruisen immers nog aan goede havens en overzcesche-handelsbetrekkingen om tot het toppunt van matorieele grootheid te komen. Eu waarvoor deinst dc macht vau v. Bismarck terug De Franschen hoe vernederd ook, boe veracht om hun ongeluk, zij blijven de aandacht en de belangstelling ti ek- ken van het verstandig Europa, waarin alle ontwikkelden, die vrij zijn van partijzucht, misschien even sterk naar het oogenbiik van zija bloei verlangen als de Franschen zelf; want van Fransche "ydelheicl heeft Europa minder te duchten dan van Duitschen overmoed. Frankrijk. In de Nationale Vergadering zijn heden namiddag de algemeene beraadslagingen over het kies- wetsontwerp afgeloopen. Na verschillende redevoeringen, o. a. vau Gambetta, Dufaure, Batbie en de Meaux, te heb ben aangehoord, besloot Je kamer met 393 tegen 318 stem men tot de tweede behandeling van het wetsontwerp over te gaan Ook werd in deze zitting door den minister de Cissey een ontwerp van wet ingediend, strekkende om de Ooste lijke grenzen van Franluijk te vei beteren, welk ontwerp met eenparige stemmen urgent verklaard werd Pruisen. De geldboetenwaartoe de gevangen aartsbisschop Melcheis door de rechtbank, wegens het in strijd handelen met de kerkelijk-politieke wetten van 11 Mei 1873, tot dusver veroordeeld is, bedragen te zamen reeds 18,900 thl. Alle te Dusseldorp nog verblijvende Dominikaner- monniken, behalve één, die het burgerrecht bezit, hebben de aanzegging ontvangen om die stad dadelijk te verlaten. Uit Westfalen schrijft men aan de Gr er mania het volgende «In uw laatste wekelijksch overzicht hebt gij er ten on rechte over geklaagd, dat de Regecring geen ofïicieelon vertegenwoordiger naar de begrafenis van den rijksafge vaardigde von Mallinckrodt gezonden heeft. Toen. de lijk stoet van liet landgoed Bddecken in het stille, liefelijke en boschrijke dal in de kapel van den heiligen Meinulf nederdaalde, waar naast het familiegraf gelegen is, en aldaar liet laatste requiem gezongen werden vervolgens te midden eener diep geroerde menigte, de kist in het graf werd uedergelaten, verschenen drie gendarmes, die zich in de nabijheid van den priester plaatsten, om diens woor den nauwkeurig af te luisteren. Een hunner had reeds te paard het rijtuig vergezeld, waarin eenige vreemdelingen van liet spoorwegstation Sal.-kotten werden afgehaald. Dit was de laatste eer, welke ue Regcering aan den zoo rijk begaafden von Mallinckrodt bewees 1" Oostenrijk. De ministerraad te AVeenen heeft thans reglementen voor de toepassing der confessioneele wetten vastgesteld. De Bisschop Rausscher heeft tegen de wetten (die overigens een veel milder geest ademen dan de Pruisische)in verband meteen pauselijke encycliek, met kracht geprotesteerd. De meeste bladen houden het ervoor, dat de bisschoppen geen openbaar verzet zullen wagen. De ultra's zijn hiermede volstrekt niet tevreden. Hunne bladen hitsen echter de bisschoppen te vergeefs op, want deze zullen verstandig genoeg zijn, om geen strijd als in Pruisen uit te lokkon. Itome. Met de gezondheid van den Paus gaat het beter. Naar men verzekert, hebben de geneesheeren Z. II. aangeraden naar het kasteel Gandolfo te gaanmaar de Paus weigert het Vaticaan te verlaten. Engeland. Het gerucht, dat dezer dagen een pistool schot op den hertog van Saksen "VVeimar gelost is, schijnt waarheid te bevatten. De kranzinnige dader is een Pool, die zich dvvaas genoeg verbeeldt een ueef van den hertog van Cambridge te zijn. Nu wilde hij zich bij den hertog van Saksen-Weimar indringen, doch daar de toegang tot diens hótel hem ontzegd werd, heeft hij zijn misnoegen daarover door dien aanslag kenbaar gemaakt. Voor alsnog is het onzeker, of liet pistool al dan niet met een kogel geladen is geweest. Kapitein Wignns, van Sunderland, is voornemens een nieuwe Noordpool-expeditie te ondernomen en Nova- Zembla aan te doen. Hij zou met het stoomjacht Diana reeds den lsten Juni uit Dundee vertrekken en ongeveer vier maanden weg blijven. Amerika. Naar men vermeldt, hcefl er een verschrikkelijke ramp plaats gehad in Massachusetts. In de vallei aan de Mill River liggen vijf dorpen, wier tal rijke fabrieken de noodigo beweegkracht aau het water ontleenon. Daartoe zijn di ie groote reservoirs aangelegd omringd door dijken, waarin sluizen gemaakt zijn die het water toegang verleenen. Den'lGden Mei brak de afsluit dijk van het tweedeen grootste meer door, des morgens ten 8 ure. De ontzettende» watermassa ADVEBTEKTIKN! Prijs- van 1 tol 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer ƒ0.10 Voor «Icii woikenden stand en voor weldadigheid, de helft vau den prijs. derJe reservoir. De dijken barstten uiteeu als waren zij van papier gemaakt en met een donderend geluid stortte deze waterlawine zich nu in het dal. Een der geredden uit liet eerste dorp meldt, dat hij, bi] het hooren van verschrik kelijk donderend gerommel in de verte, uit zijn huis snelde, doch geen water zag. Een muur van opeengestapelde boomslammen, aarde, steenen enz,, dertig voet hoog en vele honderden voeten breed, rolde en tuimelde krakend en met onweerstaanbaar geweld, met een snelheid van twintig mijlen in het uur, op de dorpen af. Van Hayden- ville af tot aan dc Connecticut-rivier toe werd alles weg gevaagd van de aai de. Er was nauwelijks tijd in de verst- venvjjderde dorpen om slechts het leven te redden, want behalve het looiend geluid en de luchtstroom, welke het water vooraf ging, was er niets dat waarschuwde, In enkele dorpen was de helft der huizen op de berghelling gebouwd en deze huizen bleven boven den vloed. Doch alle bruggen, hoornen, fabrieken en gebouwen in het dal zelve werden letterlijk weggemaaid. In bet dorpje Shin- nerville werdeu '15 bruggen, 12 fabrieken en 75 woon huizen weggevoerd door den stroom. Twee honderd men- schen verloren bet leven. Gebouwen werdeu opgelicht van hun grondslagen en in een oogwenk vernield, ijzer en steeoen werdeu tegen elkander vergruizeld en alles in een onlierkenbare massa dooreengesmeten. Groote steenen bruggen werden opgenomen en, eer zij nog gebroken waren, in haar geheel op volgende bruggen neergeworpen. Het geheeie dal is in eene woestenij herschapen. Door de te Chicago aanwezige Nederlanders is op 12 Me< 's Konings jubilé met het houden van een feestmaal gevierd. SCHIEDAM, 6 Juni 1874. De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, noodzakelijk geworden door het nemen van ontslag van mr. E. L. baron van Harden- broek van Lockhorst, zal geschieden op Dinsdag 23 Juni 1874; en de herstemming, zoo die noodzakelijk is, op Dinsdag 7 Juli daaraanvolgende. De Commissie van enquête naar den toestand der Nedeil. koopvaardijvloot heeft de verschillende Kamers van Koophandel uitgenoodigd, haar voor 20 Juni eenige inlichtingen te verschaffen tea aanzien van hoofdzaken, die haar bij 't onderzoek zullen leiden. De Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland zal de jaarlijksche bijeenkomst dit jaar te Haar lem houden, op Zaterdag 27 Juni en Zondag 28 Juni e. k. Den eersten dag zal de schietwedstrijd voor de leden plaats vinden in het duin op «Klein Beatvelt" aan den Zand- voortschen' straatweg, en des morgens de loting op het terrein geschieden. De tweede dag is bestemd voor de algemeene vergadering waarin verschillende punten zullen worden behandeld, alsverslag van het bestuur, rekening en verantwoording, keuze van bestuurders, bepaling van de volgende bijeenkomst enz., terwijl voorts een gemeen schappelijke maaltjjd zal gehouden worden in het lokaal der Sociëteit «Vereeniging". Voor den schietwedstrijd zijn bereids prijzen toegezegd. Prijzen kunnen vóór 25 Juni e, k. aan den luitenant kolonel Muller, te Haarlem, ingezonden worden. Er zal worden geschoten op militaire schijven, staande en uit de vrije hand, zonder bajonet of laadstok en zonder eenige hulp middelen van versnelling enz,, op 200 passen voor het Snidergeweer en op 30 passen voor het pistool. vOp het terrein van den schietwedstrijd zal behoorlijk gelegenheid zijn tot het bekomen van allerlei ververschiugen en een muziekkorps zich doen hooren, terwijl ook dames daarbij zullen tegenwoordig mogen wezen. Te Rotterdam is de brievenbesteller B. S. in hech tenis genomenonder verdenking van diefstal van ver schillende in den laatsten tjjd vermiste brieven met geldswaarden, Van Bergschenhoek meldt men dat het zachte weder eene gunstige verandering heeft gebracht in den staat der gewassen. Het koren staat uitmuntend te veld, en ook de vruchlboomea beloven veel, Naar men verneemt, hebben de grondboringen, die van wege het dep. van binnenl, zaken in den jongsten tijd worden gedaan ten behoeve van het plan tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, eenezeergunstige uitkomst opgeleverd. i Het gerechtelijk onderzoek in de zaak van de ge heimzinnige verdwijning van den schipper, wiens vaartuig, door den knecht te Zwartsluis binnengebracht, sporen van bloed droeg, heeft nog niet tot een uitslag geleid. De knecht verhaalt volgens de Zw. Ot. dat zjjn meester onderweg eenige aanvallen van razernij zou hebben gehad, zoodat lnj, Lassche genoodzaakt was hem te binden. Na; eenigentyd, toenKisjes verzekerde dat hij hersteld was,* had de knecht de touwen losgemaakt; daarop zou de schip-;

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1