tabijiit iaielüb, aitjoiiert linsiais Donderdag 11 Juni. 1874. M 3403. BUlTEmWDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. if 1 ■9S ABONNEMENT: Abonnementsprijs, pur lino Maanden Franco per Port, door liet pchcolo Kijk f 1.85. S 50. (Brieven Franco.) Frankrijk. Do Nationale Vergadering is weder met de beraadslagingen omtient de gemeentewet begonnen. Ai itkol 1 is in z\jn geheel met 403 tegen 283 stemmen aangenomen, na de verwerping van een amendement van den afgevaardigde Jozon, die liever twee afgevaardigden dan een uit de gemeenteraden zag deel uitmaken t an de commissie die de kieslijsten opmaakt. Een tweede amen dement is ingediend om het kiesrecht op gemeentelijk gebied gelijk te stellen met dat op politiek gebied. De constitutioneele commissie heeft besloten hierover niet in debat te treden. De linkerzijde hoeft in ecne heden gehouden bijeen komst beraadslaagd of zij moest antwoorden op het mani fest van hetlinker-ccutuim. De heer Jules Favre met nog enkele leden ondersteunden dit voorstel, inaar de heer Grévy heeft de vergadeiing overgehaald niet te antwoor den door een ander manifest, want dat zon hetzelfde zijn alsof men deconstilueerende macht van de kamer aannam. Het linker-centrum heeft thans op haar politiek piogiain- ma: öf vestiging der republiek óf ontbinding der verga- dei ing, het zal nog deze week een voorstel van dien inlioud bij de Nat. Vergadering indienen. Men bericht datGambetta deNationale Vergadering zal interpolleercn over het feit dat getieiaal Fleuiy in uniform aan de zijde van den keizerlijken prins te Londen eene revue heeft bijgewoond. Men spreekt overigens ook van eene interpellatie, die de heer Giraal zal doen nopens een brief afkomstig van het ïcentraal comité van beroep op het volk"deze brief zag bij gelegenheid van de verkiezing van Bourgoing het licht, en werd opgenomen door La Répulliquo van Nièvre. De bonapartisten houden vol, dat doze brief valsch is. Dezer dagen heeft op het Elysée de receptie plaats gehad van den nieuwen pauselijken nuntius. Maarschalk Mac-Mahon heeft, in antwoord op eene toespraak tot hem gezegd: nik ben diep getroffen door de gevoelens, die dc Paus mij door uwe welwillende tusschenkomst doet be tuigen, en de weuschen die hij voor het geluk en dc wel vaart van Frankrijk koestert. Ik verzoek u hem de uit drukking onzer dankbaarheid wel te willen overbrengen. Ik wensch mij zelven geluk, dat de II. Vader u gekozen heeft om hem alhier te laten vertegenwoordigen," De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den heer Guizot zijn allertreurigst. De hoop op zijn herstel is, volgens de laatste tij dingen, vervlogen en Frankrijk dus op punt spoedig een zijner grootste mannen te verliezen. De berichten bij het Ministerie van Laudbouw ont vangen, bevestigen de hoop op oen goeden graanoogst. Ook aangaande den wijnbouw luideu de berichten gun stiger dan het zich voor 14 dagen liet aanzien. De nacht vorsten in 't begin van Mei hebben slechts betrekkelijk weinig schade aangebracht. Spanje. Er is in de tegenstrijdige berichten, die men van het oorlogstooueel verneemt, thans eenige gelijk luidendheid op te merken. Concha rukt van Vittoria naar Estella voort, de Carlistisch gezinde hoofdstad van Navarra, waar de Cavlisten, gelijk men weet, hunne hoofdmacht hebben sameugetroIckeD. Concha, zal daar binnen eenige dagen aankomen, zoodat inen in het algemeen verwacht, dat voor Estella een beslissende slag zal geleverd worden. Totnogtoe bepaalde zich de strijd tot onbeduidende scher mutselingen. De Minister van Binnenl. Zaken maakt in de Oaceta eene circulaire openbaar, waarin aan de vertegen woordigers van Spanje bij de vreemde mogendheden wordt verklaard, dat hot gouvernement alles zal doen, om den oorlog zoowel in Spanje als op Cuba ten einde te brengen. liet kabinet wil zich van grootspraak bij de vreemde mogendheden onthouden, maar hoopt dat zijne pogingen, om dc regerringloosheid en het absolutisme te vernietigen, door haar zullen gewaardeerd worden. Daar na zullen de Spanjaarden vrij hun verlangen kunnen uiten. De Times bevat eene depêche uit Madrid van 7 dezer, volgens welke de nieuwe minister van financiëu den vorigen dag aan den vertegenwoordiger "van hot bestuur der houders van obligation der buitonlandsche schuld had verzekerd, dat de getroffen schikking omtrent de betaling der vervallen coupons behoorlijk zal nagekomen worden. Pruisen. De officieuse Nordd. All'g. Zeit. zegt, dat het jougst genomen besluit door de Beijersche kamer vau afgevaardigden, in zake den .Tesuïeteu-pater, graaf Fugger, niet zal ten uitvoer gelegd worden, Men zal zich herinneren, dat de meerderheid dor Kamer, do bezwaren welke de graaf tegen zijue verdrijving als Jesuïet heeft ingebracht, gegrond verklaard had. f Uit Kassei bericht men van gisteren, dat men thans een begin gemaakt heeft met Vilmar .en andere vroegere Evangelische orthodoxe predikanten, die door het opper- consistorie" aldaar, wegens hun voortdurend verzet tegen udvIfAftl/olittrA bnftrOAln»ifVoM aarof ïn iVumnn Ainnl-tnH schoislen toen uit hun ambt ontzet zijn, gerechtelijk te vei volgen, en wel omdat zij, in weerwil van hunne afzet ting, onwettig voortgaan mot hunne voiige titels te voeren. «clglc. Bij de gislereu plaats gehad hebbende perio dieke verkiezingen voor leden van den senaat en de kamer van afgevaardigden was het resultaat, dat de liberalen in bet geheel 4 zotels winnen in de kamer en 3 in den senaat. Do clericalen behouden in de kamer eene meei derheid van 13 en in den senaat van 7 stemmen. Te Gent hebben de clericalen do overwinning behaald; er heeischt zóó gioote agitatie, dat men voor ongeield- heden vreest. Volgens inlichtingen vau bet Weenor TagMatl ui len aau het aanslaand mtei nationaal congres te Brussel hoofdzakelijk do volgende vier punten tor beraadslaging worden voorgelegd'1. Internationale regeling der positie en behandeling van krijgsgevangenen; 2. regeling van een stelsel van requisition, oveicenkomstig de beginselen der billijkheid; 3. vaststelling vaneen beginsel, dat, in geval van oorlog, de gewapende inacht van deneenen staat alleen de gewapende macht vau den antlei en bestrijdt, maar dat niet de vieedzame burger, die niet ten oorlog uitgeiust is, als vijand zal beschouwd worden; 4. vaststelling van net volkenrechtelijk beginsel, dat in bezet grondgebied bet bezettingsleger beschouwd wordt uitsluitend wettig gezag te hebben. Reeds 18 gouvernementen hebben aan het Russisch gouvernement een gunstig antwoord gezonden op de uit- noodiging, om zich op dit congres te doen vertegen woordigen. Engeland. De insein ij ving op de 4pCts. leening van 2/'. millioen p. st. ter voorziening in de behoeften van de noodlijdenden in eenige districten van Bengalen, is den 5 dezer te Calcutta door de regeering opengesteld. De krankzinnige Pool Gennovitsch, die den jongsten aanslag op pi ins Eduard van Saksen-Wei mar gedaan heeft, is, na andermaal voor de politie-rcchtbank alhier ver schenen te zijn, vrij gelaten en, onder borgstelling, aan de verdeie zorg zijner betrekkingen loevei trouwd. In een der voornaamste goudsmederijen van Londen wordt, voor rokeuiug van den Koning van Siam, een prachtig eetservies voor vijftig couveits vervaardigd, dal niet minder weegt dan 130 kilo en 260,000 francs kost. Het middelstuk stelt het symbool van den Siameeschen godsdienst een driekoppïgcn olifaut voor, dat met het voetstuk IV, M. hoog is en 20 kilo weegt. Hel tuig van den olifant is van goud, en hij wordt geleid door'twee cornacs iu militair costuum, die elk een Siameesche vlag in de hand houden. Bij dit servies behooren 1800 lepels en vorkendie ieder van het wapen van Siam zijn voorzien. Italic. De Voorzitter van het Italiaansche parle ment, do heer Biancheri, heeft zijue collega's bij het schei den niet vleiend toegesproken, hij moet tot de vergade ring, nadat de verschillende budgetten afgehandeld waren, gezegd hebben Dat zij zeker wel begreep dat hare taak afgoloopen was, en dat de regeering, met het oog op het weinige dat in deze zitting tot stind gobi acht was, beslo ten had een nieuw beroep op het volk te doen. SCHIEDAM, -10 Juni 1874. De Gemeenteraad aihiev zal Donderdag 11 dezer, des namiddags te twee uren, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aau de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Mededeeling der Commissie van den uitslag der conferentie met het college van Schieland Blijkens een mededeeling vau zijner Majesteits zaak gelastigde te Lissabon, dd. 27 Mei, is door dc Portugeesehe regeering liet besluit genomendat voortaan schepen komende van havens die hetzij besmet, hetzij verdacht van besmettelijke ziekte, alhoewel zij in quarantaine mochten zijn geweest in vreemde lazarettenniet toege laten zullen worden, ingeval niet op officieele wijze voor de bevoogde gezoudheidsbeambten kan bewezen worden dat de formaliteiten, waaraan zij onderworpen geweest zijn, niet minder gestreng waren dan die, welke door de Poi tugeesche gezondheidsreglcmentcn vereisebt worden, Do vijfde algemcone vergadering vau hot Aardrijks kundig Genootschap, zal gehouden worden op Zaterdag 20 Juni'1874, 's voormiddags te 11 ureu, inliet gebouw der Kouinklijko Nederlnudsche Yachtclub te Rotterdam. De punten van beschrijving zijn 1. Kort verslag van de reis van Jhr. T. M. Lycklama a Nyeholt door Perzik in I860, mot ecu overzicht van deu vroegeren handel der Ncdcrlaudors en van dentegemvoor- digen staat des handels in dat Rijk, door Jhr. Mr. J. IC. J. de Jonge. 2. Bespreking van het zenden eenor wetenschappelijke expeditie naait Sumatra. Inteleiden door den heer W. F. h'j* J I- s ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 lol 10 gewone regels 1 00; iedere regel meer ƒ0.10 Voor don werkenden standen voor weldadigheid, de helft v»n den prij«. 3. Voordracht over het verleden en de toekomst der Baudagroep, door den heer A. J. ten Brink. 4. Voordracht van professor P. J. Veth, over het voor naamste, dat in het afgeloopen jaar tot vermeerdering van de kennis der bijzondere geweste-n van den aardbol is verricht. De voorstanders van liet behoud der veelbesproken, historisch belangi ijke Gevangenispoort te 's Dage, hebben als't waar is, wat de Haagsche correspondent der Roti. öt. meldt een nieuw eu wezenlijk ferm aigumentvoor hunne zaak bedacht. Er wordt namelijk sinds eenigen tijd op de plaats naast do poort, een huis of een soort van toren iu den stijl van deze gebouwd on wol om de poort daardoor te beveiligen togen verdere aanvallen, welke men dan tegen zulk een harmonisch geheel niet zal durven richten. Het kameilid, de lieer Begram, laat den toren bouwen, en dit weer geschiedt onder toezicht van jhr. Victor de Stuers. Een paar dagen geleden heeft boven Usquert en omstreken in de provincie Groningen, een kolossale hagel bui gioote schade aan do veldgewassen aangericht. Bijna een etmaal later kon men nog handenvol hagelsteenen zoo groot als knikkers van de velden oprapen. In de vorige week vond te Kampen een jongmensch met name Autonie Mensink een pakje met bankpapier en bracht het terstond uabij de plaats der vinding ten huize van een hoer, die, zooals de vinder te kennen gaf, dat wel kon verloren hebben; het was intusschen niet van dien heer, maar door diens bemiddeling kwam het spoedig in handen van den verliezer, die aan Mensink een ferme belooning gaf. Dezer dagen hebben visschers uitHattem op den IJsel een paar sleuren gevangen die samen meer dan 300 pond wogen. Ze zijn gesneden op den afslag verkocht en heb ben weinig geld opgebracht. De verspreide geruchten, over het mislukken van den peren- en den kersenoogst in Gelderland, blijken, althans wat de Betuwe betreft, onwaar. Daar doen peren-, en kersenboomon een overvloedigen oogst verwachten. Van de appelboomen kan nog niets met zekerheid gezegd worden. Uit Middelburg meldt men van 5 dezer. Heden is bekend geworden liet rapport van den hoogleeraar J. W. Gunning, te Amsterdam, aau wien tijdens zijn verblijf alhier iu de maand April 11. door den rechter-commissaris een stukje der beruchte leverworst was ter hand gesteld, teneinde het scheikundig te onderzoeken. Uit dit breed voerig rapport blijkt, dat noch het uitvoerig bericht noch het microscopisch, noch het scheikundig onderzoek iets hebben aau het licht gebracht, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de worst zelve na de vervaardiging, of bij de ingrediënten, of bij de vervaardiging met eenige vergiftige bestanddeelen is vermengd geweest, of dat slachtdieren die ingrediënten hebben opgeleverd, vergiftigd of ziek zouden geweest zijn, of dat die ingrediënten in bedorven staat zouden zijn aangewend. Volgens dr. G. kan men tot geene andere opvatting van deze treurige geschiedenis komen, dan deze, dat hier een van die gevallen heeft plaats gehad, waarbij vlecschspijzen tot vergiftiging van men- schen aanleiding hebben gegevenzonder dat in den toe stand der slachtdieren of in de toebereidselen der spijzen eenige aannemelijke reden daarvoor te vindon was, welke gevallen in verschillende Landen jaarlijks in niet onann- zienlijken getale voorkomen, hoewel zeldzaam op zoo uit gebreide schaal als thans alhier heeft plaats gehad. CEHENCDE BERICHTEN. Navorschers en bewonderaars der natuur worden niet zelden de slachtoffers van hun edel streven, zoo viel een groot Eugelschman bijv. bedwelmd in den gloeienden krater van den vulkaan, dien hij wilde onderzoeken; dezer dagen meldt men weer uil Zwitserland het volgend treurig ongelukDe heer en mevrouw Liskeard een jong Engelsch echtpaar hadden op hun huwelijksreisje met eenige vrien den partij gemaakt, om den Mont-Blanc te beklimmen. Toen zij den top van den corridor bereikt hadden, kregen de dames zooveel hinder van de koude, dat de gidsen, het gezelschap ernstig aanrieden om terug te keeren. Allen waren met koorden aan elkander vastgehecht en de jonge vrouw ging vooruit, leuuende op den arm van haar gids. Nauwelijks hadden zij eeu honderd schreden afgelegd, toen mevr. Liskeard cn haar geleider plotseling verdwenen in een klove, die slechts met een dunne laag bevrozen sneeuw bedekt was. Ongelukkig brak het touw, waarmede zij aan de overige tochtgenooten verbonden waren, en er was geen spoor meer van hou te zien. De heer Liskeard ontbood onverwijld buitengewone hulp uit de Grand Chalets, maar de ongelukkigen waren in de peillooze diepte verdwenen. Na den angstigen gil deed zich geen stem of geluid meer hoorenl Een der tegenwoordig meest gezochte predikers te Londen is de heer Donald Froser, die zijne toespraken in een Presbyteriaansche kapel in Berkeleystreet houdt.! l

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1