H TerscMjit iajjlfjb, aitpuM Diaslip. li I Donderdagj,25 Juni. A o. 1874. ..W 3413. i gUITEIBLARiQST^g JSERiSHTEfé. "llSiEMLAibsöHE BERICHTEH. ,'j ïïial pl m II „ff if.) if ■I i h -Sil 'li!) COURANT. abonnement, him Drie M miuIpii Abonnementsprijs Franco per Poit, door hoi üi'lieelr lliik i.x:,. 50. Schiedam, 24 Juni. Men zou nog geenszins kunnen zpggën~welk~lot het- voorstol van Casimir Périer in de commissie van Dertigen zal beschoren zijnook is liet nog niet bekend wat er van het tegenvoorstel van den heer Lainbeit de Saiute-Croix worden zal. Deze commissie maakt intusschen in do Nat. Vergadering een dubbel treurige figuur, eu als zoodanig ware het wellicht veel beter dat zij zoo spoedig mogelijk werd opgeruimdzij heeft wel iets vau een antiek meubel stuk in een huiskamer, dat bewaard wordt omdat het nog een erfstuk is, maar om zijn ondoelmatige inrichting zeer belemmerend op den gang van liet huishouden werkt. Immers de commissie voor decentralisatie, zooals zij ge woonlijk genoemd wordt, werkt nu reeds jaren aan de constitutioneele wetten, die ten grondslag moeten dienen voor de toekomstige Republiek, en nog altijd moet men het eerste artikel vernemen. Geen wonder dan ook, dat nu en dan personen uit de verschillende fraction opstaan en zelve voorstellen indienen omtrent degrondslagen, waarop de nieuwe Regeering moet gebouwd worden. Dit is bij al dat dralen zelfs natuurlijk, vooral bij ongeduldige Fran- schen, en daarom is het te bejammeren, dat de goede voor stellen, die door zulke goedgeziude patriotten als een Casimir Périer ter tafel gebracht worden niet in het eigen oogenblik aan het oordeel der afgevaardigden worden onderworpen. Daarmede ware meer spoed achter het werk gezet en werd de gelegenheid aan de Legitimisten en Monarchalen benomen om, terwijl de commissie "Ondei'zoekt,""door"allerlei intriges den goeden indruk weg te nemen, dien de voorstellen der Republikeinen mochten maken en zoo den weg voor hun monarchaal streven open te houden. Ten opzichte der gemeente-wet is de commissie van decentralisatie al niet veel gelukkiger. De wet bevatte vier hoofdbepalingen namelijk den leeftijd, welken de kiezer moet bereikt hebben eu dien men op 25 jaren stelde, werd verworpen; het privilege der hoogst aangeslagenen in de belasting, en dat der minderheden ondergingen hetzelfde lot; ook de vierde hoofdbepaling der wet, hotfameuse art. 14, leed ten halve schipbreuk. In dat art. werd be paald, dat de gemeenteraad de maire zou benoemen, maai de Regeering behield het recht om de gekozen ambtenaren al of niet te erkennen. Doch de heer Clapier, een lid der rechterzijde, stelde op dit artikel als amendement voor, om de bestaande wet van 20 Januari jl, te hand haven. Volgens deze wet is de benoeming der ir.aires aan het uitvoerend gezag opgedragen, dat ook de bevoegd heid heeft de maires buiten dc leden van den gemeente raad te benoemen. Dit amendement werd na discussie met 358 tegen 329 stemmeu aangenomen. Hieruit blijkt dal er van het oorspronkelijk voorstel der commissie bijna niets is overgebleven, dat alzoo èn de commissie èn de Regeering nieuwe nederlagen hebben geleden. »Men kan, zegt het Journal des Dchatsde nederlageu van het minis terie niet meer optellen. Het aanschouwt ongevoelig en sprakeloos den parlementairen strijd en stelt zich tevre den met zijn machteloozo stembriefjes in de bus te werpen." Men had .bij de voorstellen Perier en de Sainte-Croix een lichtpunt in deFransche politiek meenen te ontdekken, omdat de beide voorstellen in hoofdzaak dezelfde strekking hadden, en er dus eeno republikeinsche mcerdeiheid zou worden gevormd uit liet linkercentrum, de rechterzijde en do conservatieve republikeinen. Die hoop schijnt thans weer vervlogen, wanneer men in aanmerking neemt dat regeering en monarchalen bij liet amendement Clapier dc zege bevochten hebben dooreenigc hulptroepen, die uit het Bonapartistische kamp naar hen oversncldcn. Moesten Re geering en monarchalen, naa! hetgeen er in den laatsten tijd voorviel, zulk eene hulp niet verachten? En wat mag er verwacht worden van eeue coalitie lusschen de monarcha- leu en Bonapartisten, twee partijen die het in nevendoel eens zijn, maar in hoofddoel lijnrecht tegenover elkander staan. Beide partijen willen door het voorstel Clapier aan de re geering den machtigen hefboom der verkiezings-machine in handen te laten, om dan later elkander het bestuur daarvan op leven en dood te betwisten. - (Brieven Franco.) "Frankrijk.tie comtnissie^ahrte Centralisatie hoeft de algemeens beraadslagingen ovbr het beleende voorstel van deu heer Casimir Périer ter. einde gebracht en begint lieden met de behandeling der artikelen. Keu bkui beweert dat de commissie het vooistol aldus hooft gewijzigd: Art. I. Do Regeering in Frankrijk bestaat uit twee Ka mers. Art. II. De uitvoerende macht weidt uilgeoefeud door don president der republiek, liiei bij wordt nog een amendement van de rechterzijde gevoegd, aldus luidende: Art I. Zooals boven. Ait. II De maarschalk Mac-Mahou is liet hoofd van de uitvoerende macht. In het Lagerhuis van den Ilongaarsch 'n Rijk dag heeft de miuister-president Ditto op de vermelde interpellatie van den afgevaardigde Tisza in hoofd mak geantwoord, dat de rijksminister van oorlog von Kulm op eigen ver zoek ontslagen is. Dat het koninklijk besluit betreffende dat ontslag niet door den minister was oude: teekond, ver klaarde de min. van binnenl. zaken als een louter verzuim. De lieer Marshall, de eigenaar van Trent, het paard, dat te Lougchamps don grooten prijs van 100,000 francs won, heeft bovendien nog 500,000 ftaucs aan wedding schappen gewonnen. Dinsdag jl. heelt hij in het Maisoti- l)orée een groot souper gegeven aan zijn landgenooten, ter viering van zijn zegepraal. Minder gelukkig was dien dag het 42tal pick-pockets dat te Lougchamps en bij Mabille werd gearresteerd. Onder hen bevond zich een -ekere Phillips, 77 jaar oud. met een patriarchaal deftig voorkomen. In Malborouglistreet werd die eerwaardige heer zeventieninaal, en door de Fransche rechtbanken driemaal veroordeeld. Engeland. Te Manchester heeft Zaterdag jl, eene groote demonstratie ter gunste der vcldarbeiders plaats gehad. De werkstakers trokken in eene processieverge zeld van 20,000 loden van verschillende arbeiders-vereeni- gingen, naar Pomona-Gardens, waar enkele resolution tot goedkeuring van het beginsel dier vereenigingen werden aaugenomen. Omtrent den vélocipède-wedstrijd tussclien de stu denten vau Oxford verneemt men het volgende: Cam bridge heeft den wedren gewonnen. Om tien minuten over tienen vei lieten de zes mededingers Oxford. De universiteit, waarvan twee studenten liet eerst te Cam bridge aankwamen, zou winnen. Ilalvenveg viel een der Oxford-stiidenlen-.en brak zijn tweewieler. Een dor kam pioenen van Cambridge gaf vervolgens uit vermoeienis den strijd gewonnen. Te 5.55 kwam de heer Mildmay liet eerst te Cambridge aan en te G.32 volgde de heer Pinnkctt hem, zoodat Cambridge won. De afstand tussclien Oxford en Cambridge is 84 mijlen of, voor een goed wandelaar, die vier mijlen in liet uur aflegt, 21 uur gaans zonder rusten. De overwinnaar legde dien afstand in 8 uur en 5 minuten af. De stiaatweg dicht bij Cambridge was zwait van de meuschen, eu de overwinnaar reed liet laatste uur tusschen tweoheggeu van rijtuigen, waaruitchccrnachecr hem begroetten. Hierdoor aangemoedigd legde hij de laat ste twee mijlen in tien minuten af. Pruisen. Heden wordt de achtste conferentie der gezamenlijke bisschoppen van Pruisen te Fulda gehouden. De conferentie val gepresideerd worden door den prins bisschop vau Breslau, mocsgr. von Förster. De bisschop pen van Keulen, Posen en Trier, die naar men weet in de gevangenis zijn, zullen door vicarissen vertegenwoor digd worden. Er loopen geruchten, dat rneu de vraag zal behandelen, in hoever do strijd tegen de Pruisische Regeering zal vomtgezet worden. Het ware wellicht wen- schclijk dat er èn van de zijde dor bisschoppen èu van do zijde der Regeering eenige matiging in acht werd geno men de toenemende verbittering der partijen leidt slechts tot treurige gevolgen. Dr. Petri te Berlijn heeft Vrijdag II. in liet openhaar proeven doen zien van eeue uitvinding, waarmede hij reeds tien jaren bezig was. Hij heeft namelijk liet middel ont dekt om van mensehelijke uitwerpselen zoogenaamde fae- eaal-sleeneu te maken, dio even goed branden en dezelfde hitte geven als steenkolen; terwijl de overblijvendeascli phosphor-zout van grooto waarde bevat dat uitstekend als bemesting is te gebruiken. Hij zal thans zijne proef nemingen op gtooter sclmal voortzetten. &p«mje. Do grooto operation, die men reeds ver scheidene dagen van liet Spaausche oorlogsgebied denkt te vernemen, laten zich nog altijd wachten. Algemeen wordt als reden der vertraging opgegeven, dat er zware stormen hebben geheerscht en datdeEbro uitzijn oevers getreden is. Omtrent de krachten der beide legers wordt aan de KoJn. Zeit. het volgende medegedeeld: De troepen uit Bilbao, die te Ladosa zijn aangekomen, tellen 5000 maa. Reeds zijn daar gedurende acht dagen nieuwe stukkeu geschut aangekomen, waardoor de batterijen, die tot lieden vier stukken telden, thaus op zes gebracht zijn. Het Noorderleger zou 40000 maa tellen met 84 stukken, waar onder ook krupp-kanormen en verscheiden mitrailleuses. De sterkte der Carlistischo troepen wordt geschatop 34 batailions, die ieder uit ongeveer 700 man bestaan. ADVEBTENTIKN: Prijs: van 1 tul 10 gewone regels f I 00; iedere regel meer f0.10 Voor den werkenden stand en vour weldadigheid, de lielft van den prijs. is gisteren ochtend ten S C II L E D A M24 Juni 1874. ,De heer J. IJeijkamp, priester van de Bisschoppe lijke Clërcsie alhier,;."viert heden_godachtenis van zyn 'JSjarig priesterschap, waarvan ongeveer 16 jaren bij-zijn tegenwoordige gemeente. Algemeen zijn de bewijzen, welke den genchten jubilaris, zoowel van zijne gemeente als van leden van andere gezindten, te beurt vallen. Op dezen zelfden dag viert de heer II. Hey kamp, bis schop \an Deventer der Bisscli. Cieresie en pastoor der St. Laurenskoric in den Oppert te Rotterdam, oom vau den lieer J. Ileijkamp alhier, het jubilé van zijn 25jarig pries terschap aldaar. Door den brigadier-majoor der Ryksveldwacht A. vau Pelt en den brigadier 13. Tilly, zijn eenige personen opge spoord, dio medeplichtig ziju aan de baldadigheden, onder do gemeente Üverschie, op eene koe in de weide gepleegd, van welk feit wij reeds melding hebben gemaakt Z. K. II. Prins Alexander 7 u. A1 min. per Rhijnspoor naar Hannover gereisd, ver gezeld van deu lieer hofraad Camp, intendant der opvoe ding van Z. IC, II., IlDs. adjudant kapitein Beyerman eu baron de Posson, adjudant van Z. M. den Koning. De minister van Financiën heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat ter opleiding voor telegrafist in de maand September aanst. een tiental leerlingen bij den Rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten, aanvanke lijk op een daggeld van één gulden. Deze leerlingen kun nen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de-betrekking van telegrafist derde klasse, waaraan pene jaarwedde van acht honderd gulden verbondon is. De candidaten moeten zich vóór of op 15 Aug. aanmelden bij het dep. van Financiën. Zie verder de Staaü-Courant \an 23 Juni. De Minister van Marine brengt ter kennis dat,'voor do verlichting van het bovenste gedeelte van de rivier het, Scheur, zijn ontstoken 2 lichten, staande vóór en bij den molen Noordzijde van Rozenburg. Van Rotterdam komende zal men voor liet inloopen van het Scheur de lichten iets Noord opeu moeten houden om die dan gaandeweg in eu aan elkander te brengen. Is men verzekerd de ton van de vergulde hand voorbij te zijn, houde men de lichten inéén tot dwars van de op den wal van Rozenburg staande keet, die zelfs bij donker weer altijd nog te zien zal zijn, als wanneer men gaandeweg de vurenlijn verlaat, langs den wal vaart tothet buitendijks slaande licht dwars is, eu dan overhoudt naar den wal van Maassluis. Door het vertrek van den heer J. van Duijneveld, 'le ambtenaar ter gemeente-secretarie te Vlaardingen, is iu diens plaats benoemd, de heer W. Waning, 3e ambte naar, en tot 3cn ambtenaar benoemd, de heer N. L. P. Roldanus te Drummen. Van de haringvloot zijn Maandag jl. tijdingen aange komen behelzende, dat door de ongunstige weersgesteld heid nog niets gevangen is eu dus nog geen haring door den Ion jager was overgenomen. N.Vl.öt Iloe hoogstvoorzichtig men moet zijn met het ver voer van hoornvee, werd gisteren middag op de Croos- wijksche Singel te Rotterdam weder bewezen, waar een jongen van twaalf jareu op zulk een schrikkelijke wijze door een stier werd aangevallen en herhaaldelijk in de hoogte geworpen, dat hij zwaar gekwetst naar liet stedelijk ziekenhuis is vervoerd. Op liet verzoek van de concessionarissen van de spoorweglijn Loiden-Woerden wordt door Burgemeester en Wethouders voorgesteld, dat de Rand don termijn voor hare inschrijving van f250,000 gesteld (1 Juli 1874) ver lengt tot 1 Januari 1875 of desnoods zooveel lauger als het belang der gemeente veroorlooft. De Zto. Ct. spreekt het bericht der aanhouding van den voormaligen directeur der Overijselsche Bank, L. 11. J. Scheurleer, bepaald tegen. liet veenbranden nadert voor dit jaar zijn einde. Onlangs is een maatschappij tot stand gekomen, ge- - vestigd te Parijs, die ten doel heeft uitgestrekte veeuen in Drenthe aau le koopeu en te ontginnen. Door diezelfde maatschappij zou eeuTnachinale turfmakerij opgericht worden, waaraan een fabriek van geperste turf zou ver bonden worden. Die geperste turf zou geschikter zijn voor den handel.. Op den Oosterspoorweg, op ongeveer 2 kilometers afstand vau het station Amersfoort, is door eene locomotief het eenjai ig kind overreden vau eene baauwachtster, die, zich op haren post begevende, dit aan den tuinman, die in de nabijheid werkte, had toevertrouwd. Deze schijnt niet te hebben opgemci kt, dat liet kind zich al spelende te ver had verwijderd, zoodat de moeder, toen de locomotief voor bij was, terwijl zij zich naar hare woning begaf, haar kind vermorseld op de spoorbaan vond. Dat geldbelegging in schilderijen en teekeningen niet altijd onvoordeelig to achten is, bleek duidelijk op de onlangs te Haarlem 'gehouden verkooping van dr. van der Willigeu. Onder de 315 nommers dezer verkooping kwamen 4 33 IJM t, j O l Ï3 f, I4

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1