Tmclwt SapUjts, nittoiert Mistais. Zaterdag 18 Juli. •- -IU ,-Vï A 1874; M 34!0r BUITENLANDSCHE BERICHTE». •K -f! BiHBEHUWDSCHE BERICHTE». COURANT. ABONNEMENT Abonnementsprijs, por Drie Stalden Franco per Poit, door hot geheelp Rijk f 1.85. 2.50. (Brieven Franco.) ADVBBTEHTIENj Prijs: van 1 tot 10 gewone regelt f 1.00; iedere regel mrer /'O.IO Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vju den prijs. niiHscJtland. De misdaad van Kuilman blijft nog aar. de orde vau den dag. Alle bladen hebben als liet ware hun oog vau het gewone staatsbelang afgewend om hunne ceiste kolommen te openen \oor tindTe btjzondet heden omtrent de hoofdpersonen van liet tieurig drama, en buutte „ware of vermeende medeplichtigen. Zooais te verwachten was, ziju bij de beschouwing van het feit terstond de poli tieke hartstochteu in liet spel gekomen, en is weder bet ware standpunt uit het oog vetloren, Immeis, tot wijl een liberaal Pruisisch blad deze misdaad maar plomp weg op rekening der sultramontaansche" pat tij zet, ti acht een Katholiek orgaan het snood bedrijf te vergoelijken als had von Bismarck zulks verdiend en moeten verwacht' n. Het eene is al even veiachtelijk als liet attdete. Een waardige houding wordt in dit opzicht door de Qermania aangenomen; '/ij zegt o. a.«Geheel Duitseh- land, onverschillig tot welke paitij men behooi t, heeft niet afschuw en verontwaardiging vernomen dat een niets waardige de mooidende hand tot het bedrijven van een zoo snoode euveldaad heeft opgeheven. De geschiedenis wijst, helaas! zoovele moorden en pogingen tot moord aan, alle ondernorneu uit staatkundigen iinat, maar do afschuwe lijkheid van het feit woidt daardoor niet in liet geringste verminderd. Maar hooger stijgt onze verontwaardiging, indien wij zien dat deigelijke afschuwelijke daden worden ondernomen door heil. die, voorwendende op den grond slag des Chtistendoms te staan, zich uit haat of eerzucht zoozeer laten verblinden, dat zij de Goddelijke wetten op het zwaaist oveitreden, en dit geschiedt somtijds uit tie vetkeerd begrepen zucht, oin hetzij het Katholicisme of do Kerk een gewichtigen dienst te bewijzen. Het laat zich meer en meer begrijpen, dat de zware vervolgingen, waar aan onze pai tij en onze ketlc blootstaan, bij dezen of genen de haitstochten, den haat en de woede derwijze hebben doen opvlammen, dat zij, met tei achting vau goddelijk en menschel ijk recht, tot een uitbarsting hebben doen komen. Maar niemand, die de zaken rijpelijk overweegt, zal onna- - denkend weg de schuld van de bedreven uitspatting wei pen op onze partij, omdat een of meer peisonen, daartoe be- hoorende, zich aan dat feit hebben schuldig gemaakt. Immers, dat er dén razende of uitzinnige dweeper onder l(j millioen Katholieken wordt gevonden, zal zefs den Rijkskanselier wel niet bevreemden."' De gegevens omtrent het karakter van Kuilman zijn niet gun'tig. Het blijkt dat hij zeer driftig en woest van aard is. Reeds als knaap zou hij daarvan bewijzen hebben gegeven. Eduard Kullmaun, de bedrijver van het snoode feit op den lieer van Bismarckzoo leest men in een blad is uit Katholieke oudeis te Neustadt-Maagdenburg geboren en heeft thans den leeftijd van 21 jaren bereikt Zijn vader, een goedig man, ventin do stad zijnor inwo ning bokking en deigelijke waarlangs de stiaten. Zijn zoon werd, nog jong zijnde, iu de leer gedaan bij een kui per, de firma Gebrs. "Welsch, in Neusladt gevestigd. Reeds destijds zat er een kwade aard in den jongen. Toen zijn meester hem eens een paar zakpistolen, welk «speeltuig" Eduard voortdurend hanteerde, ontnam, ontstak de knaap daarover derwijze in "woede, dat hy zijn snijmes naar zijn kameraad wierp, maar hem gelukkiget wijze niet trof; hij werd hierop doof zijn meester uit den dienst gejaagd. In '1873 bracht hij, geholpen door een anderen deugniet, den jongsten "Welsch, lid der firma gebrs. Welsch een mes steek toe, nadat zij met hun beiden hem vooraf op den grond hadden geworpen. Beide, bedrijvers van dat feit hebben daarvoor een gevangcnisstiaf ondergaan. Men weet, dat hij omstreeks Pinkster de bedreiging heeft geuit, dat hij naar Bellijn zou gaan, om von Bis marck te vermoorden. Ook hier (het bericht is uit Maag denburg) heeft de justitie een onderzoek ingesteld, o. a. ten huize van den vader vau Eduard Kullmann. Van de spits van den kathedraal te Metz woei nog altijd de Fransehe vlag, tot groote ergernis van de Duitschers. 100 thaler werden uitgeloofd voor wie het koene waagstuk durfde ondernemen, om die vlag van de spitste verwijderen, 't Was toch ecu daad waaraan levens gevaar verbonden was. Als men de in Gothischcn stijl ge bouwde spits beklommen had, moest meifeeu kogel vau verscheidene voeten iu diameter beklimmengelukte dit waagstuk, dan stuitte de stoutmoedige klimmer, 200 voet boven den grond, op een tweeden kogel vau minderen om vang; eerst daarna kon men den vlaggestok bereiken. Een pionier uit Brandenburg bood zich aan het ge vaarlijke werk te ondernemen. Met volle muziek mar cheerde Zaterdag een afdceling troepen naar het pleiu der kathedraal, in het midden bevond zich de pionier, die wei dt a zijn taak begon. Eerst werden van de galet y, vanwaar zich de Golhische spits verheft, twee ijzeren stangen, een voet van elkander bevestigd, waarop hij staaude zware spijkeis in het houtwerk dreef, diehern ■successievelijk lot trap dienden. Al klimmende vervaardigde hy dezen weg, tot hij den grooten kogel bereikte..Hlier rustte hij eenige oogenblikken. Hij vnltj: riepen" (luizende angstige - KBngifr .(in stemmen 'die van het plein en uit de vensters 't vermetele waagstuk zagen; 't duurde echter niet lang of hij hervatte zijn gedurig moeilijker wordende taakhij kwam over den grooten kogel heeu, bereikte den kleinere en eindelijk den vlaggestoknog eenige minutenen de Ft ansche drie kleur die zoolang de macht der Duit'cliers had getart, zonk naar beneden om plaats te maken vooreeu reusachtige zwart-wit-roodevlag, die de moedige man om zijn midden naar boven had gedragen. Langzaam begon toen de terug tocht en de pionier herstelde al dalende zoo veel mogelijk de schade die hij aan den kogel had toegebracht. Na een tocht van vier uren stond hij weder op vasten bodem. Met een hauddi uk der officieren en eeu hoera der troepen ont vangen, werd hij onder vroolyke muziek weder naar de kazerne begeleid. Frankrijk. De Minister Magne is onder al de slagen die zijne belasting-outwerpen ondergingen eindelijk zelf bezweken. Ei-i st werd do zoulbelasting vei worpen en nu werd ook z'yn voorstel om de diiecte belastingen met ecu half opcent te verhoogen der vergetelheid prijsge geven. Na 's mans politieken dood behoeft men geens zins btjgeloovig te ztja, om te vreezeu dat dit veegeteeken nog meer lampspoeden in het ininisteiieele huis houden voorspelt. De lieer Ventavon, lid der Subcommissie uit die van Dertigen heeft Woensdag het rapport nopens bet voorstel van Casimir Póiier ooi gelezen, waarbij kort en goed ge- viaagd wordt, dat Mac-Mahon zeven jaren pre sident zal zijn dei' Republiek, maar niet dat hij president zal zijn van eene Republiek van zeven jaren. Men vat het groote verschil. En daarom is het gemakkelijk te verklaren, dat door de monarchale subcommissie dit vooistel nutteloos en gevaailijk wordt genoemd, dat de proclamatie der Republiek de politieke hartstochten zou j opwekken enz. Daai om oegde de rapporteur er gemoede lijk bij«Behouden wij ons c^e mogelijkheid voor, om bij het eiude van het gezag vau den maatschalk deregeerings- vorm te veranderen of de bestaande te behouden zonder revolutie." Verder woidt in het rapport ge vi aagd dat de Nat Vergadering het i cgeerings-vooistel der subcommis sie zelve vóór dat van Péricr in behandeling zal nemen. Iu dit voorstel wordt ei op aangedrongen om het consti tutioneel karakter der wet van 20 Nov. en daar na het septenium van Mac-Mahon te bevestigen. Inmiddels drukthet Journal des Débats 7,'yne vet wondering uit, dat de heer Ventavon nog komt praten over de macht en den titel van den piesnleut, hetgeen alles reeds bepaald en afgehandeld is by de wet van 20 November. Het is in der daad moeilijk om uit zulk een chaos wijs te vvordeu. Amerika. De schade door den brand te Chicago veroorzaakt bedraagtó,000,000 dollars, waarvan 2,500,000 verzekerd zijn. SCHIEDAM, 17 Juli 1874. Z. K. II. prins Frederik is Woensdagavond te8 uren uit Neuwied per Rijnspoor iu de Residentie teruggekeerd. Deze week weid te Amsterdam dealgemeene ver gadering van de Uederlandselie Vereeniging tut bevordering der koepok-inenting gehouden, ouder voot zittorschap van den heer mr. G. Mees R.Az. Uit het verslag bleek o. a.dat in 1873 vijf nieuwe nf- deelingen waren opgericht en het aantal leden met bijna 300 werd vermeerderd. De vereeniging telt thans 19 af- dceliugen. Na uitvoerige discussie werd besloten, bij de Regeeriug nogmaals aan te driugen op het geven vau afzonderlijke revaccinalie bewijzen. Vervolgens werden eenige punten besproken, die konden medewerken om liet vvelslageu der inenting te bevordeten. De heereu G. Bosch en mr. van Naameu van Eemnes hadden hun ontslag als leden van het Hoofdbestuur ver zocht; in hun plaats werden gekozen de heereu mr. D. 11. Delpral te Roti Tdam en mr. F. van Lanschot, oflicier vau justitie te 's Hertogenbosch. De volgende aigemeene vergadering zal in '1875 te Groningen gehouden worden. De Gemeenteraad van Gouda heelt op voorstel van de gezondheids-commissie aldaar, lieden besloten vvctler gezuivet d water gi atis verki ijgbaar te stollen nu daar ecu cholei a-geval is vootgekomen. Dit laatste werd echter door een der raadsleden Dr. Luyten zeer betwijfeld. Als een bewijs, hoe hetgeen in Nederland reeds voor de zalinleelt gedaan is, ook zonder tractaat, ïeeds gunstig werkt voor onze naburen, kan dienen dat de zalmvisscherij op den Rijn, van Emmerik tot Wezel, die vroeger voor 300 thaler verpacht was, laatstelijk 4000 thaler heeft opge bracht. (W. Arnh. Ot.) In het Dcelerwoud, van don baron van Hceekercn, nabij de Woeste Hoeve, richt de gestreepte dennenrups thans over een aanzienlijke oppei vlakte belangi ijko schade aan, die, naar men beweert, reeds enkele tonnen gouds zoude bedragen. Meu herinnert zich dat diezelfde rups reeds in '1844 zulke groote verwoestingen in de omstreken van At ithem te weeg bracht, dat toen binnen die gemeente 322 bunders en op den Imbosch -450 bunders 20 d 30jarig dennenhout geheel vernield werden. Het weeshuis van den heer van 't Lindenhout, ta Neerbosch bij Nijmegen, ontving van JanuariMaart f 13,934,02'/» en van AprilJuni f15,027.40, behalve de goederen. Onder deze gelden zyn ook de bruto inkomsten van de drukkerij begrepen. In deeeiste drie maanden gin gen er slechts twee dagen, 15 en 24 Januari voorbij, dat er geen gelden inkwamen. G£MM«oTbÏRICHT£¥ U Men leest in het Dagblad van gisteren o. a. het vol gende: «Aan een ons welwillend ter inzage afgestaan schrijven uit IOssingen, in dato 13 Juli, van de hand van een stadgenoot die zich thans daar bevindt, ontleenen wij het volgende met betrekking tot den op vorst von Bis marck gepleegden moordaanslag: «Wij zaten juist aan tafel toen de kellner met doodsbleek gelaat binnenstoof en uitriep: Bismarck ist todtgescliossen! Ik behoef u den schrik der aanwezigen niet te beschrijven; allen waren hevig ontsteld. Eenige oogenblikken later kwam de kellner echter op nieuw binnen met de geruststellende mede- deeling, dat de prins slechts licht aan de hand was gewond. Dat bleek ook waar te zijn Ziehier hoe de zaak is toege gaan. Gij kent die huizen wel aau de overzijde der Saaie, die zoo hevig beschoten zijnwelnu daar heeft von Bis marck zijn intrek genomen bij dr. Dit uf. Ue vorst heeft, de gewoonte, alle middagen te één uur, als ieder aan tafel zit, naar de Saline te gaan baden. Toen hij nu zijn rijtuig instapte stonden er een paar menschen, die hem groetten. Daaronder bevond zich de goochelaar Bellachini, wien Bismarck scheen te kennen, want diens groet beantwoorde hij bijzonder. Juist op het oogenblik dat hij den hoed daar toe afnam, trof hem een schot in de hand. Had hy de hand dus niet opgeheven gehad, dan zou het schot hem zeker in het hoofd hebben getroffen. «Op het eerste oogenblik waren er niet veel menschen bij. De eerste die den moordenaar gréep was Lederer, ook den Hagenaars wel bekend, als tenor van de Duitsche opera te Rotterdam waarbij hij voorhetaaustaandsaizoen weer geëngageerd is. In zijn woede om te ontsnappen beet de moordenaar hem in de hand. Lederer is nu de held van den dag; waar hij zich vertoont, zijn hand in eeu verband dragende, wordt hij door menschen omringd, zooals op dit oogenblik in Kurgarten, waar ik dezen schrijf." Aan eene familie te lleerenveen is eergisteren een bijzondere veriassing ten deel gevallen. Onverwachts stond zekere Jelte Overdiep vóór zijn bioeder, die hem dood bad gewaand daar hy iu 40 jaren niets van zich had laten hooreu. Hij had dieu tijd in zeedienst en iu Oost-Indie doorgebracht. Niettegenstaande die langdurige afwezig heid herkende zijn broeder hem onmiddellijk. Te Loenen op de Veluwe is in de vorige week een 20 jarig meisje o vei leden, aan wier overlijden de volgende tieurige geschiedenis verbonden isZij diende als meid bij mej. de wed. W. te Drummen en was om haar oppassen zeer bemind, doch kreeg voor een paar weken koorts, zoo dat mej. W. haar onder geleide der werkvrouw per rijtuig naar haar nog al welgestelde» vader te Loenen zondhet schijnt, dat haar vader en stiefmoeder haar noode zagen komen en haar den volgende morgen weder weggejaagd hebben, een ziekelijke broeder heeft haar naar Bi urnmen geleiddoch onderweg schijnt de koorts baar verstand beneveld te hebben, dat zij niet wist wat zij deed. Zij is ten minste haar broeder ontloopen en in de struiken ge kropen, zoodat haar b:oeder en anderen, die zich bij hem voedden, haar niet konden vinden. Deii volgenden dag heeft men het zoeken voorgezet, doch zonder beter gevolg den derden dag heult men haar eindelijk geheel uitgeput en doodelijk ziek gevonden, zoodat zij twee geheele dagen en nachten in de-i regen buiten gclegeu heeft; hierop heeft men haar naar haren broeder gebracht, waar zy na een zorgvuldige verpleging van '11 dagen overleden is. Om 's zomers vleesch goed te houden, leggen de Japanners het in een kom en gieten er warm water op, totdat het vleesch er geheel door bedekt is. Dan gie'.en zij op het water olie. Zoodoende wordt tie lucht geheel afge sloten. Het vloeibaar worden van het eiwit aau den buiten kant \an het vleesch werkt mede om liet goed te houden. .In de rnilitaiic straf-divisie te Vilvoorde is oproer uitgebroken ouder de 'soldaten ccuer straf-compngnie. Zy wilden zich met geweld bevrijden. Aanvankelijk "seinde men naar Brussel o.n hulp en daar werden de troepen in de kazernes geconsigneerd, 't Is echter nog aau de wacht gelukt de oproermakers te overmeesteren en voor't oogen blik onschadelijk tc maken. Bij warm weder is er niets beter dan het Eau d'Anvers. Men giet van deze parfumerie in de holte der hand en wrijft er het voorhoofd en de slapen mede in. Na eenige oogenblikken wisselt een aangename koelte de zoo lastige hitte af. Iu den zomer is er geen verfrisschender parfumerie dan het Eau d'Anvers. L

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1