Tersciym teplijis, jgpaaiM Dinslais. Donderdag 23 Juli. M 3433. A0. 1874. BU!TENL&fliOSSHE BERICHTEN. BiNNENLANDSCHE BERICHTEN. A B ON WEMDN'l': Abonnementsprijs, oer ill it1 Momtiinf 1.85. Franco per Posl% duur liet gebeele Htjk2.50, rtwxg-tr.; .urg n* -i^cfc raaLxgrvafgrs a zrrt.-^otf-a. ticra Spanje. Nietalleen rle \oornaamsteDuitsclie orga nen, maar ook de de Engelsclie zijn van gevoelen, dat de Pruisische Regeering zich zal laten gelegen liggen aan den moord op kapitein Smidt, door de Carlisteu gepleegd. De Times en de Globe zijn in dit opzicht van hetzelfde oordeel. Laatstgenoemd blad zegt nog: do Pïrtfznws-kweslie bleet' niet zonder invloed op de gruwelen in den Cubaanscheu oorlog gepleegd, en dergelijke handelwijze zou zeker een gunstige uitwei king op de Cai listen hebben. Hetgroote gevaar is thans dat de Republikeinen wraak gaan oefenen, en dan zou de oorlog een karakter kijjgen, dat de inmen ging der Europoescbe mogendheden noodzakelijk zou maken. Ook het Journal des Délats is in zijn beschouwing van den tegenwoordigen toestand van Spanje van bet zelfde gevoelen: »De burgeroorlog zoo zegt hot blad verwoest voort durend de noordelijke provinciën van Spanje, neemt van dag tot dag een meer barbaarseh karakter aan en geeft van beide zijden aanleiding tot vreesebjke wraakoefening. Wij betreuren bet, dat wij bet Nationale Gouvernement en het geregeld bestuur niet geheel en al k unpen vi ijspreken van de blaam, die zulke onmiskenbare overtreding van't volkenrecht en de wetten der humaniteit verdienen. Men hei innert zich de toespraken en de proclamation, waarin de maarschalk Concha de oproerige bevolking vau Navarra eu Biscaye aanzeide, dat hij haar al deafgrijslijkheden van den oorlog zou doen gevoelen, om haar ai'te schrikken van het oproer door de zwaai te der kastijding; het schijnt be waarheid, dat de troepen ophuunen maisch naar Estella gehuchten-en boerenhutten hebben verwoest. De Carlisteu hebben die wreedheden overtroffen. Men kan niet zonder diep gevoel van afkeer en droefheid de instruction lezen, welke de cabecillaOnnaecheaonlaugs in naam des Konings aan den gouverneur van Mnnguia richtte. In dit stuk, ge dateerd uit Zornoza 9 Juli, gelast deze chef aan zijn luite nant om zonder onderscheid als gijzelaars te nernen al de liberalen met hunne familie, vrouwen, kinderen en grijs aards en er evenzooveel ter dood te brengen als hij kanon schoten zou tellen, door hetrepublik. escadron opcle havens ter zijde van Biscaye gelost, waar het leger der opstan delingen zich van tijd tot tijd van leeftocht gaat voorzien. De cabecilla behoudt zich intusschen liet recht voor den dag en het uur dei' doodvonnissen te bepalen, die hij iege- leu zal naar de kouonschoten, gewaai mei kt door het rap port van zijn luitenant. Wat de materieele schade betreft, door de projectielen van don vijand aangericht, deze zullen vergoed worden overeenkomstig do middelen der gijzelaars, die (bovendien) verplicht zullen worden om al de gezinnen der visschers langs do kust te onderhouden. Ziedaar hoe de Cai üstische bevelliebbeis te werk gaan. Maar is het gedrag van het gouvernement geheel onberis pelijk "Wel is waar spreekt men bet tegen, dat de troepen van Concha brand gesticht en geroofd hebben. Maar zal men de besluiten tegenspreken door de officieele Oaceta openbaargemaakt." Bedoelde decreten luiden aldus: 'io. geheel Spanje wordt in staat van beleg verklaard2o wordt machtiging verleend tot het in beslag nemen van personen die tot Carlistische benden behooren, of het Car- lisme dienen; 3o. wordt gelast van de inkomsten van genoemde bezittingen af te nemen 100,000 pesetas, ter scliadevergoeding aan de familie van eiken gefusilleerden hoofdofficier. Voorts wordt in het decreet gelast dü ontbin ding van alle maatschappijen, genootschappen en vereoni- giugeu, welke zonder vergunning bestaau, en verbodeu liet mededeeleu van andere berichten betreffende den Car- listisclien opstand dan die, welke door de Qace/a worden openbaar gemaakt. Ook houdt het decreet in de bepaling, dat een reserve van 80 bataillons en een buitengewone reserve van 125,000 man georganiseerd zullen worden. De inlijving bij deze corpsen moet geschieden tusschen 23 en 30 Augustus a. s. Eindelijk wovdt bij het decreet aan eiken dienstplichtige de bevoegdheid gegeven zich voor 1250 pesetas vrij te koopi-n. Het Journal besluit op deze wijze: Het is hoog tijd, dat er aan dezen snoodeu oorlog een einde komt. De dagbladen van Madrid spreken sedeit eonigen tijd van een mogelijk overleg tusschen Engeland, Pruissen, Frankrijk én Italië om een einde te maken aan dien bctreuienswnaidigen toe stand. Wij weten niet of deze verschillende mogendheden dit plan in werkelijkheid hebben opgevat; maar voorzeker zou de humaniteit nog meer dan bun belang hun dit tot een plicht maken." frnnluljU. Uit Versailles wordt geschreven: »Men verzekert, dat het Gouvernement zich tegen het voorstel Périer verklaren zal. Het denkbeeld dat gisteren in de kringen der rechterzijde de boventoon, hadom namelijk bij den aanvang der zittiug van Donderdag voor te slelleu do discussiön over do constitutioneelc,wetten tot de maand November te verdagen, heeft veel terrein ver luien. Men is van gevoelen, dat dit eerst zal plaats hebben na de stemming over het voorstel Périer." Volgens nadere berichten zou de minister Mathieu Bodet (Brieven Franco.} het programma der linkerzijde geiwgen zijn. Terwijl de nieuwe Minister van Biimonlaudscho Zaken, do lieer Chahaiid La Tuur een volbloed aanhanger der rechtei zijde moet zijn. Het bericht, dat liet neh-'ele ministerie aan Mao- Mahoc -zijn onlsiag had aangeboden, blijkt thans onjuist geweest te zijn. De uiterste linkerzijde 1 jesfl weder enne, bijeenkomst gehouden. Do heer Gainbetla heeft daar eeno uitgebreide redevoering uilgospi okeil oin de nog weifelende leden Quiiiet Louis Blanc en Peyiat over te halen voor het vooi- stel Périer te stemmen. Spieker tiachtte de noodzakelijk heid van liet voorstel aan te tooiieu. Zijne ïede maakte diepen indruk, en het valt niet te betwijfelen of de ui te: s te rechterzijde zal nagenoeg eenparig inet de andere groepen van de linkerzijde medestemmen. Pruisen. Aangezien bij de staalsregeeiiug bezwaar tegen de practijk der lechtbanken tePaderborn heerscht. om namelijk do betaling der aan den bi-schop Martin op gelegde geldboeten door een der Ie te doen gelden, zijn do staats-procureurs van hoogerhaiul aangesclueveu, tegen het voortbestaan dier practijk langs wettigen weg op te komen en op hare wijziging voor het vervolg aan te diiugen. tiet kapittel te Elhvangeu had dezer dagen den heer Schvvarz, den leider der clerieale pai üj in Wut terrtberg eu icdactcur van het Kircltenblaiftot deken benoemd Bisschop vou llefole heeft echter deze keuze niet bekrach tigd en gelast dat tot een andere keuze zal worden over gegaan." Dit is zegt de Weser Zeit. het eerde voor beeld in Duilsehlaud, dat een dergelijk verzet legende partij der Roomsche curie door een lid der hooge geeste lijkheid, een bisschop, openlijk geschiedt. liet is nu echter de vraag, of de bisschop gehoorzaamheid zal inden. Dezer dagen verschenen verscheidene vrouwen voor den rechter. Het waren adellijke dames uit Westphalen, die een adi es van condoleance gezonden hadden aan den bis schop van Munster, ten gevolge van onwettige function veroordeeld. Zij moesten van 100 tot 200 thaler boete betalen. üe beschuldigden schenen van de zaak een sooi t festi viteit te maken, want allen kwamen zij met hare equipage, vergezeld van hare echtgenooten en ouders, terwijl een ontzaglijke menigte elkander iu het paleis van Justitie vei drong. De houding der beschuldigden moot vol waar digheid geweest zijn. SCHIEDAM, 22 Juli '1874. Blijkens een telegraphisch bericht van den Gouver- nenr-Geneiaal van Nederlandsch Indie zijn dc luitenants W. L. V. von Massovv en C. J. Zwager aan hunne wonden overleden. Beide officieren werden gewond bij het gevecht om kampong Ganouw en ICota Radja Bedil op 28 Juni jl. Uit den Haag wordt het volgende gemeld: De heden loopende geruchten ornlient de vermoedelijke samenstelling van het Ministerie komen hieiop neder. De heer Heemskerk Azu. zou de portefeuille van Binnen- landsche Zaken, baron van Zuijlen die van Buitenlandsche Zaken, graaf Schimmelpenninek die van Financiën, de heer "Wintgens die van Justitie, generaal van der Schriek die van Oorlog, de heer van don Bossche die van Koloniën eu de heer Nierslrasz die van Marine aanvaai den. Onder directie van den heer C. II, J. Geesinkon medebestuur van een aantal personen is men voornemens een Vereeniging tol stand te brengen voor een Neder landsch Kunst-Industrie Museum. Die Vereenigiug stelt zicli het loffelijk doel, de Nederlandsehe volksvlijt in ver band met haar roemrijk verleden te helpen vei heffen tot zoodanigen trap van ontwikkeling, dat zij met eere het hoofd kan bieden aan de mededinging op dc wereldmarkt Naar de Prov. N.-Br. Ct. verneemt, zou generaal Verspyck gisteren avond uil Parijs te Brussel aankomen eu wordt hij binnen enkele dagen in den Bosch verwacht, om zijne ouders, die aldaar woonachtig zijn, te bezoeken, alvorens zich naar den Haag te begeven. Door den ijver der politie te llillegersberg is men er eindelijk in geslaagd, drie personen te ontdekken, die zich hier iu den morgen van den J2den dezer schuldig maakten aan poging om visch te stelen uiteen in de Rotte liggend blok van den visscher L. v. d. T. alhier. Gemelde visscher hoorde in den vioegen morgen aan de overzijde der rivier, ter hoogte van zijn vischblok, eenige personen beweging maken. Weldra zag hij bij zijn blok een peisoon zwemmen. Dadelijk roeide hij er op aan. Dc zwemmer haastte zich uit het water te komen, doch de visscher gunde hem geen tijd om zich te kleeden. De beide andere personen, die op den wal waren gebleven, namen zijne kiceding mede en allen begaven zich op de vlucht, de zwemmer geheel ont kleed. De visscher zette hen, in vereéuigiug met zijn in middels toegesneklen buurman, achterna in de richting van Rotterdam. Eindelijk gelukte het hun de vluchten- COURANT. ADVEBTENTXSNs l'rij- un t ml to gov,mie regels f I 00; iedere rourl meer ƒ0.10 Vuur dun w iv krullen Miiml eu vuur weliljilifheid. de lielft vin den prij«, den iu te halen, doch de vervolgers waren te zeer afgemat om hen mede te nomen. De politie echter, die dadelijk van het voo! gevallene onderlicht werd, is hen op het spoor gekomen. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje op 4 September a. s., zal te Loos- duinen oene groote harddraverij van paarden, plaatsheb ben, waarvoor twee prijzen zijn uitgeloofd, de eerste'-ter waarde van f 100 en de tweede van ƒ50. Sinds geruimen tijd vernam men uit Java dat de Dolftsche boter aldaar minder gezocht was, door de aan- voeren van Deeusche boter in blik, welke bijzonder om de hardheid der kwaliteit veel aftrek vindt. Blijkens een. in gezonden stuk in de Dolftsche Gourant heeft nu eet: be langstellende zich van Java zulke Deensche blikken doen toezenden, teneinde den inhoud aan eene scheikundige analyse te doen onderwerpen. Eu wat bleek nu uit het on derzoek? Dat, volgens eene verklaring van dr. D. de Loos, bekend scheikundige en iliiecteur der Iloogere Burgerschool te Leiden, de boter vervat iu het blik ge merkt »Rud Tli. Andersens Kiobeuhavn" was van on- zuiveie kwaliteit en ongeveer 8 pCt. aan talk bevatte; voorts dat de boter vervat in het blik gemerkt »'Busck Jun Comp.Copenhagen," mede was onzuiver en ver mengd met een vet, waarschijnlijk van plantaardige natuur met boog smeltpunt ten bedrage van ruim 5 pCt. Uit een en ander blijkt, dat het vermoeden alsof de onge wone hardheid in Indie dezer Deensche boter alleen door kunstmiddelen of vervalsclnng ware te wees; gebracht, volkomen gegrond was. In hoeverre nu de zuiveie smaak en de gezondheid gebaat worden door deze vermenging en vervalsching is niet twijfelachtig. In zake de vordering tot teruggave van betaalden hoofdeltjken omslag, door den heer van Lennep tegen de gemeente 's Gravenhage, heeft heden de kantonrechter, mr. L. G, Gi eeve, vonnis gewezen. Z.E.Achtb. heeft daar bij o. a overwogendat de kennisneming der zaak geheel en al ligt binnen de grenzen zijner bevoegdheiddat uit de woorden en de geschiedenis van art 245'der gemeente wet vooi tvloeit dat er onderscheid gemankt wordt tusschen hoofdverblijf en verblijf en men maar één hoofdverblijf kan hebben, doch iu eene andere gemeente vei blijven, üo vraag was alleen of de eischer aangetoond heeft te Heem stede en niet in den Haag hoofd vei blijf te hebben, die hij" bevestigend beantwoordde. Het mede onderteekenen van een adres aan deu gemeenteraad en het hebben in eene gemeente van een gemeubileeid huis, behoefde geen hoofdverblijf aldaar mede te biengen. Vei mits de eiocher derhalve de gegrondheid zijner vordering heeft bewezen, werd zij toegewezen. De kantonrechter veroordeelde alzoo het gemeentebestuur om aan den eischer terug te betalen eene som van f 146.67, zijnde 5/12 der onverschuldigd betaalde belasting, met de enten. De axrondissements rechlbaukt te 's Gravenhage nam gisteren kennis van de vervolging, ingesteld door het openbaar ministerie, tegen mevrouw Boreel, geb. Dedel en haar koetsier Coehoorn, die op den verjaardag van H. M. de Koningin, ter gelegenheid eener ovatie die H. M. op' het huis ten Bosch werd gebracht, met haar rijtuig de passage belemmerde en niet wilde gehoorzamen aan de bevelen, die haar deswegen door de politie werden gegeven. De substi tuut-officier van justitie, mr Roest, eischte tegen mevr. B. een geldboete van f 100 of'14 dagen subsid. gevangenis straf en tegen den koetsier twee boeten van f,25 of subsid. gevangenisstraf van 6 dagen. Uitspraak Dinsdag a. s. De commissie, die zich ten doel stelde voor den ver minkten C. Vermeere, te s Gravesande, gelden in te za melen, ten einde hem een oa onbezorgde toekomst tege moet te doen gaan, is hierin volkomen geslaagd, daar zij het vereisclite kapitaal bijeen beeft gekregen. Op de markt te Appingadam is een paard verkocht, waarvoor in betaling werd gegeven een oogenschijnlijk bankbiljet van f100, maar zeer geschikt om te worden geplakt op een kistje van honderd sigaren. Van deze soort van biljetten zijn er ook van f25 en f40 met dezelfde kleuren en nagenoeg gelijke wapens als de bankbiljetten.' Ieder wachte zich dus voor schade. In do provincie Overijsel bevinden zich omstreeks 30 geregistreerde eendenkooien, waarvan er 9 in deze gemeente zijn. Ook van de ruim 1300 verleende visch aktenzijn er in deze gemeente 498 aaugevraagd. Deze vermeerdering van visschers is zeer nadeelig- voor de visscherij, omdat daar door weinig, zelfs niet de onbe duidendste visch, ontzien wordt» Dezer dagen beproefde te Angerlo, nabij Doesburg, een zestal jonge meisjes «net een schuitje den llsel over te varen, toen het vaartuigje omsloeg met het ongelukkig ge volg, dat twee meisjes vau 18 en 20 jaren verdronken. Een ander meisje werd op het veld door een zouuesteek getroffen. Gisteren morgen zijn de kleederen van hetSjarig kind van een koffiehuishouder te Haarlem, tengevolge van het spelen met lucifers, in brand geraakt, zoodat het ge- heeie lichaam aan eene zijde is verbrand. Men vreest, da,t het aan de bekomen wonden zal bezwijken.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1