Woensdag 5 Augustus. A°. 1874. 1 IK. M 3442. Is, BI POLITIEK OVERZÏCHT. ^ÜmENLAiDSGHE BERICHTE». BI S rif«k (V alio ti ale M i li I i e. "ïJ !?i »t> is te straat. w, ge» N Jr. »0K vér- u COURANT. ■f j ABONNï'tENiT: Abonnementsprijspur Brio M naden Franco per Post, door het gcheele li ijk r i.85. Ï.50. CBrlcven Franco.) ABÏBBTIHTIltNl Prijs: vjn 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft vin den prijs. Oproeping van Verlofgangers Dim DC BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM, Roept bij dezo op de Milicien-Verlofgangers van de lig- tingen '1870. 1871 en 1872, die behooron tot het 4e en 7e Regement Infanterie en van de ligling van *1871, die bebooren tot liet 3e en 4o Eskadron van het Isto Rogement en de Veld-Eskadrons van bet 3o Regement flussaren en bij de Kompagnion Hospitaal-Soldaten en die der ligting van *1872 welke bebooren tot bot Rogement Grenadiers on Jagers en hot le, 2o, 3e, 5o, Ge en 8e Regement Infanterie welke binnen deze gemeente gevestigd zijn, om zich op den 12 Augustus o. li. bij hunne korpsen aan te meidon, ten einde in werkelijke dienst te worden gestold. Re betrokken verlofgangers, die voor bet tijdstip dezer oproeping gehuwd zijn, zullen op bot vertoonen hunner huwelijks-acte van dezo oproeping worden vrijgesteld. Zij zullen, na alvorens hun verlofpas op de Secretarie der gemeente te hebben laten afteekenen, dezo gemeente, hetzij dat zij zich rechtstreeks naar hunne korpsen begaven, hetzij dat zij naar de hoofdplaats der F 'incio worden overgebragt, zoo tijdig moeten verlaten, dat zij don dag van do opkomst onder de wapenen, bij hunne korpsen aankomen. Wordende zij bij dezo lierrinnerd aan do vevpligting om be hoorlijk in uniform gekleed te "zijn en voorzien van aT do voor werpen van klceding en uitrusting, welke door hen bij vertrek met groot verlof zijn medegenomon. Ingeval ziekte die opkomst mogt verhinderen, zuilen zij daarvan, door overlegging van eene geneeskundige verklaring, tijdig op de gemeente Secretarie moeten doen blijken. En opdat de milicien-verlofgangers goene onwetendheid dezer oproeping zouden kunnen voorwenden, is hiervan af kondiging geschied, waar het behoort, den 8 Juli 1874. De Burg ancestor van Schiedam P. J. VAN RIJK VAN MATEN ESSE Een paar vraagstukken, dio aanvankelijk van onderge schikt belang schenen, worden thans iu de Pruisische pers niet den gewonen ernst behandeld. Het eerste is: welke eigenlijk de bedoeling der Pruisische regeering is met de zending van een eskader naar de Spaansche wate ren. Terwijl menigeen het er voor houdt, dat het hier slechts te doen'is om ook op maritiem gebied eenig gross- artig vertoon te maken, zeggen weer anderen, dat het we! degelijk de bedoeling der Pruisen is, om bij de eerste gelegenheid de beste zich in den Spaanschen burgeroorlog te mengen. Terwijl nu de Katholieke bladen beweren dat de Pruisen de verheffiug vau don Carlos op den Spaan schen troon willeu bcletten, omdat zij bevreesd zijn voor het" Catholicisme en het Legitimisme, zegt de Nat. lib. Cor rep., dat hare regeeriug slechts zijne onderdanen tegen Garlistischen moord- en roofzucht wil beschermen, en dat dit niet alleen haar recht maar ook haar plicht is. Daarom wil de regcering allen steuu, die men uit vroomheid of speculatie aan tie Carlïsten verleent, zoo veel mogel-jk beletten. Eu zoo zijn alle verzamelingen van geld tot onder sleuning voor don Carlos on zijn heldenschaar in Pruisen verboden. Een ander vraagpuni, waarover niet weinig kolommen zullen volgeschreven wordeu, is het volgende. Door het Hoog Gerechtshof te Berlijn is dezer dagen op grond van het Strafwetboek beslist, dat een geestelijk ambt geen openbaar ambt is. Deze beslissing wordt door de regeerings- partij als een zaak van zeer ernstigen aard beschouwd, want is deze beslissing juist, dan geiaakt de regeeriug in een lastige positie tegenover den aartsbisschop Lcdo- chowski, dien zij uit zijn kerkelijk ambt ontzet heeft, welke handeling niet tot hare bevoegdheid behoort. Op deze inconsequentie is natuurlijk terstond door de Germania gewezen, en tot heden toe is daarop nog door geen der bladen van de regeeringspartij een afdoend antwoord gege.-en. De regeering heeft intusschen weder een tiental Katho lieke vereenigingen opgeheven. De Italiaansche regee- - ring wil volgens do Corresp. Tranco-Itaüenne eveneens alle ^Katholieke vcreenigingen en ook de werklieden bonden opheffen. Doch genoemde - Corrcspondance is van'gevóelen, dat het oproer wat in sommige streken van Italië plaats had (men wilde iu het algomeeu verlaging van den broodprijs) slechts te wijten is aan de toenemende drukking der belasting Immers vóór i860 beliep de staatsbegrooting 750 millioen francs en thans 2 miliiarden. 'Maar zoo voegt het Journal de Délats. er bij vóór T8G0 bad Italië niet zooals nu een schoon leger van 737,514 manl 1 Men weet dat de Nationale "Vergadering na veel kra- keelen, wie zijn zin zou krijgen, eindelijk zoover gekomen ls> leden vaeautie zullen gaan houden en daarna mogel^erugkomeu. Kon men het er nu maar over eens worden hoe lang do pret mag duren, daa was alles Ulaijr. Maar dat schijnt oog al wat voeten in de aarde to hebben. Eeuige willen voor vier •maanden uit; du generaal Clian- gamier, die een zonderling my tisch ve: baud tusvchan dc vaeautie der vergadering eu de koi kol ij ko feesten ziet, wil tot 5 Januari 1875 gaan rusten, terwijl uunbotta oordeelt, dat ua do onbeduidende werkzaamheden der Vergadering één maand vacanlie rijkelijk genoeg is. Water eindelijk beslist zal worden kan men nog niet met zekerheid zeggen. Misschien zullen daaromtrent nog meer bepaalde voor stellen moeten gedaan worden, en er alzoo een dertigste commissie (er zijn er al 29 geweest) moeten komen, om het dertigste voorstel te onderzoeken. Die moeilijkheid /.al overigens wel uit den weggeruimd worden. Maar lastiger schijnt het, dat men bij do behandeling van het budget nog altijd op een te kort van 65 millioen francs stuit. Intusschen maken de bladen gewag van een hevig inci dent of standje, dat Zaterdag jl. in de Vergadering heeft plaats gehad. De heer Calloui d' Istria had namelijk in cone vorige zitting gezegd, dat ade Republiek in het slijk gezon ken en by alle fatsoenlijke lieden in verachting gekomen was." De heer Schoelcher vroeg uu of hij deze uitdrukking, in hut Journal Ofdciel opgenomen, slaande hield, waarop de heer Ca vardie antwoordde, dat Calloui afwezig was, maar dat, zoo deze weigerde, hij die uitdrukking wel voor zijne rekeniug zou nemen. Intusschen tieedl Calloni de vergadering binnen en bestijgt het .spreekgestoelte om te vei klaren, dat hij zijne woorden staande houdt. Daarop dreigden de heeren Tostelin, Ordinaire en Schoelcher hem met de vuist, zeggende: dat men geenszins tegenover de mannen van December zulke woorden gebruiken moet. In middels snelde eenigc audere leden naar de tribune om to voorkomen dat men handgemeen werd. Indien de heer Buffet niet oogeublikkelijk de zitting voor eenige minuten geschorst had, dan zou de vei gadeiing te elfder ure wel licht nog eens krachtig opgetreden zijn. De regeeriug heeft over het herderlijk schrijven van den aartsbisschop, waardoor liet Italiaansch gouvernement gekrenkt was, het gebruikelijk sleedwezen" te kennen gegeven en de dagbladen uitgenoodigd verder over het bisschoppelijk mandement te zwijgen. SCHIEDAM,4 Augustus 1874. De gemeenteraad zal Woensdag 5 dezör, desnamiddags ten l ure, een openbare vergadering houden: de alsdan ter be handeling aan de orde gestelde onderwerpen zijningeko men stukken, deliberatie over rekening der Bank van Lee ning over 1873rekening over 1 S73en begrootïagvoo)T875 van het St. Jacobs-Gasthuis; rapport gas-commissio, met voorstel tot verlaging van den gas prijs enz.ach es bestuur Zangschool om gebruik van een lokaal boven de Koopmans beurs; adres G. Muurrnans om aanstelling tot makelaar in vaste goederen en meubelen of hubund; adres P. Brillen- burg om aanstelling tot makelaar in effecten, disconleering on beleening. Eu veidere voorstellenen mededeeiingen. Door het Departement vuu Financiën is rnededee- liug gedaan van de volgende opgaven der op 31 Juli 1874 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveel heid ruwe suiker Amsterdam32,718,322 kïlogr. Rotterdam19,771,923 Schiedam778,450 Dordrecht1,274,510 r Middelburg*1,327,656 Totaal 55,870,86*1 kilogr. Naar men aan de Wins. Ct. mededeelt, moei door wijlen den heer P.. Warinolls, dezer dagen le Groningen overleden, aan de algemeene armen diér gemeente eene som van f 80,000 zijn vermaakt. De nalatenschap van dien heer wordt op vijf ton geraamd. Te Groningen is een vrouw ten gevolge van een zonnesteek overleden. Bij het jongste ouweer is tc Bathmen de bliksem in een woning geslagen waar men aan 't eten was een paar borden werden verbrijzeld en de bewoners voelden schok ken of worden ecnigen tijd bedwelmd overigons werd er geen schade aangei icht. Als antwoord op de vraag in do Arnli. Courant komen van velschillende zijden berichten in vau men- schen, die wel beuken door den bliksem getroffen hebben gezien, zoodat do waarborg, in liet planten vau beuken in weilanden gezocht, niet heel zeker schijnt. (17. D.) Van de aanhouding van Skene, don ge vluchten ad ministrateur van de dienstverrichting te Amsterdam, is noch bij de politie iu den Haag noch te Scheveniugen iets bekend. Als aanleiding tot de standjes op de Amsterdamsche beurs wordt door sommige bladen medegedeeld, dat de heer S., die bij speculation iu dividenden verloren had en een deel der beursmannen verbittering ontstaan en zóó kwam het, dat men den man in den Effectenhoek niet wilde toelaten en van de beurs drong. De verdedigers van den heer S. werden aangevoerd door twee hoeren lieer, vader en zoon, een groote en een kleine. Vandaar dat dadelijk het volgende b on mot als eon vuurtje werd verspreid. S. is een komeet, hij ver schijnt van tijd tot tijd en staat dan tusselien den Grooten ou don Kleinen Beer. De heerS. wordt, zooals uit de ge schiedenis blijkt niet gei egeld op de beurs gezien, - In een groenten winkel in de Berkenrodesteeg te Haarlem, werd laatst uit een welpomp water gepompt, dermate met petroleum bezwangerd, dat een nachtlampje met dat water gevuld eu door een lucifer aangestoken, llink brandde. Men vermoedt dat in de nabijheid van die welput een hoeveelheid petroleum door de aardlaag ge trokken en do wel daarmede doortrokken moet zijn. En- kolen echter achten het ook mogelijk dat, aangezien onze bo lem veenlagen bevat, daaronder ook steenlagen kunnen bestaan. Als dit zoo is, dan zouden er ook petroleum- bronnen kunnen zijn Zooals men weet, heelt zich het geval van opwelling van petroleum uit drinkwaterputten ook elders in ons land herhaaldelijk vooigedaan. Volgens een later bex'icht vermindert de petroleum in de welpomp, zoodat het water weer drinkbaar wordt. Dezer dagen kwam een oud vrouwtje op het loterij kantoor van de heeren Gebr. Mooymau in den Haag haar twintigste kooptot ter verwisseling voor de volgende klasse aanbieden en maakte reeds de daarvoor verdubbelde som van f0.70 gereed, toen zij tot hare groote verbazing hét verblijdende antwoord ontving, dat haar voor dit briefjé f850 ter hand gesteld zou worden. Het moedertje was in de voorgaande klasse buiten haar weten zoo gelukkig ge weest, op het briefje in kwestie een gedeelte van de f 20.000 als prijs te trekken. Van de klei- en woudstreken in Friesland meldt I men, dat de varkens schier huis aan huis door de ge- vreesde varkensziekte zijn aangetast; reeds honderden mestvarkens zijn dientengevolge gestorven en nog is het einde niet te overzien. Op sonnnmige plaatsen in het arrondissement Maas tricht is onder het vee de tongblaar en klauwziekte uitge broken, terwijl bovendien in het naburige Heugem zich een tot hiertoe onbekende ziekte heeft geopenbaard, waar aan reeds 18 beesten zijn bezweken. Intusschen schijnen de veeartsen het middel gevonden te hebben om ook deze laatste ziekte te bestrijdenalthans zijn vier beesten door eene spoedige geneeskundige behandeling volkomen hersteld, (D. v. Z.-Ii.) Dezer dagen werd een jaarlijksche verkooping.van volbloed jarige merrie-veulens te Londen gehouden. Een daarvan, die Blair Athol tot vader en Seclusion tol moeder had, gold 2100 (f 25,200) Laatstgenoemde merrie bracht met een veulen 2625 (f 31,500) op en de hengst Vespasian gold 3150 f37,800.) 60 pCt. heeft betaald, verklaard heeft wel de volle 100 pCt. te künnm betalen, maar dat niet te willen. Daaruit isjbij met allen, die er zich op bevonden, in de lucht springen. GEMENGDE BERICHTEN. Hoe een rat soms oorzaak van een brand kan zijn, bleek volgens de Tijd in den nacht van den 26 op den 27 Juli, In eene woning iu bet Zwaanstraatje te Breda had men onder den schoorsteen een kaarsje te branden gezet. Dit schijnt door een rat tot onder het bed te'zijngesleept, althans omstreeks *12 uur werd de nachtwacht dier wijk een brandlucht gewaar, waavop na onderzoek bleek, -.dat in gemelde woning brand was ontstaan. Het bed, 'alsmede de zoldering,waren reeds in brand, doch werden door hulp der buren spoedig gebluseht. r_ Aan boord van een Italiaansch koopvaardjj-vaartuig, de Napoléon Camnrero, is den 10 Juli jl,, twee dagen nadat het do haven van Macao verlaten had, eene muiterij onder de naar Callao bestemde Chincesche koelies uitgebarsten, die hel ten getale van 663 scheep had genomen. Ofschoon de kapitein, zoodra hij bespeurde, dat er een complot ge smeed was, de helft dezer gevaarlijke passagiers had,doen opsluiten, barstte het oproer desniettemin uit. De gezag voerder verdedigde zich met zijne met geweren en revol vers gewapende veertig manschappen manmoedig; de muiters namen daarop de wijk naar het voorschip en staken dit in brand, in de onderstelling, dat de equipage zich alsnu uitsluitend met het biusschen daarvan zou bezig houden eu het hun zoodoende gemakkelijk zou vallen de gevangenen te bevrijden en het scheepsvolk.te over rompelen. De kapitein liet echter, toen hij hef. plander- koelies doorzag, jjlings op het achterschip de*sloep.en "de booten in zee brengen en verwijderde zich met het grootste gedeelte der equipage. Slechts de scheepsdokter, de maga zijnmeester, de tolk eu een paar matrozen blevetn,aan boord achterdeze deden al het mogelijke om de vlammen le stuiten, maar zij konden niet beletten, dat aeze zièh aan eene groote hoeveelheid vuurwerk, die zich in achtduizend kisten aan boord bevond, mededeeldenen niet lang.dan ook nadat de kapitein zijn schip verlaten had zag hüjdh» f I "Hf»

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1