Yrtijiit iaplljb, süiemlerl Dinsüais. n> Vrijdag 14 Augustus. i A°. 3449. BUTTEHUMDSCHE 8EBICHTEH. BMENLANDSGHE BERICHTEN. e- >g- 5e 5832 aan des den ik- srt de >m eu ize ea ag e- T- er ia ÖIIRANT. ABONNEMENT-. Aliaiinementsprijspur Drio M.i.imleii Franco per Post, donr hel gcheele Rijk F 1.85. 2.50. (Brieven Franco.]} A.DVEBTENTIEN*. Prijs: van 1 lot 10 gewone ifgols f i iedere regel meer U. 10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prij». y^ggjtv r^^nr^agaqsgsM-.gdBggamt^r.'Tagig.TJttisg Frankrijk. liet Journal des JDéhats is van oordeel dat krachtens den aard der veroordeeling van den maar schalk Bazaine, er termen zijn, om met de mogendheid, op wier grondgebied de vluchteling zich bevindt, met vrucht over zijne uitlevering te onderhandelen, wanneerFrankrijk met die mogendheid een tiltlevei ings-tractaat heeft. Het blad geeft èn aan de ïtogeering èn aan den vluchte ling een strenge berisping, aan de eerste over hare zorge loosheid, aan den tweeden over zijne eerloosheid, daar hij zijn woord van eer gebroken heeft, waarmeó hij de hoop op eerherstel verliest. De limes schijnt liet eergevoel en de kieschheid van Bazaine in twijfel te trekken. »De ontvluchting van den maarschalk zegt het blad is volmaakt ia overeen komst met liet egoïsme, dat hij in Mexico en te Metz aan den dag gelegd heeft." Daily News zegt, dat men den maarschalk oumoge- gelijk met zijne ontvluchting geluk weuschen kan. Ilij kon de hoop voeden in het lot van Frankrijk eene rol te spelen, zoo hij eervol bevrijd ware, maar zijne ontvluchting gelijkt te veel op zijn gedrag te Metz, ont hem in de achting zijner medeburgers aan tc bevelen, vooral wanneer hij misbruik gemaakt heeft van de verlichting van straf, die hem was toegestaan uit eerbied voor zijne echtgenoote, Dezer dagen deelde een Frankforlseh blad den volgenden brief uit Parijs van 3 Augustus mede: sliet is volkomen juist, dat de hertogin van Madrid, de gemalin van don Carlos, uitgenoodigd is Pau te verlaten. Toen de genoemde hertogin te Pau kwam, om zich daar te vestigen, deelde haar de prefect Nadaillac, op last van de Broglie mede, dat zij er niet blijven kon, omdat Pau te dicht bij de Spaansche grenzen ligt. De hertogin zeide, dat zij reeds eene villa gehuurd had, maar de prefect nam op zich de huurpenningen te betalen. De hertogin vertrok echter niet en toen de profeet er nogmaals op aandrong, liet zij hem een eigenhandigen brief van Mac Malton zien, waarin hij haar toestond te-Pau te blijven; de hertogin had niet to vergeefs de voorspraak van mevrouw Mac Malton inge roepen. Van dien tijd af aan bewezen zeer vele ambtenaren den Carlisten goede diensten en vooral de geestelijkheid trok partij van de goede gezindheid der regeering jegens de de hertogin. De prefect van de Monden der Rhóne schreef aan een goeden vriend te Metz, dat liet veel moeite koste generaal Espivent, die te Marseille kommandeei t, te be letten wapenen en ammunitie aan de Carlisten te zenden." Spanje. Uit Madrid wordt bericht, dat liet gesciril nog niet bijgelegd is tusscheu de Banque de Paris en deu Minister Camacho, die op de vervallen renten wegens de door die instelling aan de regeering gedane voorschotten de bepaling wil toegepast zienwelko voor alle vervallen schuldvorderingen ten laste der regeering is veroidend, eene gedwongone vernieuwing namelijk,- onder borgstel ling van de Bank van Spanje. Ook de Spaansche hypo theekbank weigert zich aan die bepaling te onderwerpen eu is voornemens de zaak voor den rechter te brengen. Tenslotte wordt gemeld dat de maarschalk Serrano zich eerstdaags weder te Madrid zal komen vestigen, en dat de ministerraad dagelijks vergaderingen houdt, waarin zeer belangrijke vraagstukken worden overwogen. Aan de ter dood veroordeelde muitelingen, die te Grenada bijgele genheid van do oproeping der reservisten een oproer had den verwekt, is door de regeering lijfsgcuade geschonken. Den 9 dezer bestond er te Barcelona groote vrees, ten gevolge van de verschijning van een paar duizend Car listen in den omtrek. Toen deze benden Olot verlieten zijn ze slaags geweest met de achterhoede van generaal Mola, die den aftocht blies na een 20tal manschappen te hebben verloren. De regeeringstroepen hebben geen enkel weer baar man gevonden in de streken die zij doortrokken; allen hadden dienst moeten netnen bij de Carlisten. Lopez Dominguez eu Bedoya zijn de provincie Bar celona. weder binnengerukt. De Carlisten hebben de douane van Perthus hernomen. Men gelooft dat zij van plan zijn Figueras te gaan blokkeeren. Duitscliland. Betreffende de rechterlijke vervol ging tegen de voorloopig gesloten Katholieke vereeuigingen te Berlijn wordt thans gemeld, dat de vervolging is inge steld op grond dat die vereeuigingen blijkens de iu beslag genomen stukken, zich met verkiezings-agitatiën hebben bezig gehouden, zoodat zij werkelijk een politiek karakter hebben, en mitsdien in de termen van art. 8 der wet op het recht van vcreeniging vallen. Door den minister van binnenlandscbe zaken is het besluit afgekondigd waarbij de bevoegdheid lol de open bare uitoefening van kerkelijke ambten ontzegd wordt aan alle Katholieke priesters, die de wijding eerst ontvangen hebben nadat de nadere wetsontwerpen betrekkelijk de kerkelijke aangelegenheden bij den Landdag in behande ling waren genomen. Rusland. De regeeriug schijnt er ernstig aan te denken do talrijke Nomaden-vol ken tusschen de Wolga en het Aral-meer aan zyn militaire doeleinden dienstbaar te maken, zooals reeds mot de bevolking van het Kaukasisch nebergte geschied is. liet offtcieele Staatsblad maakt een ukase openbaar, kt aebtens welko de vorming van oscadrons uit de Basehkiren in de groote Orenbuvtrer steppen in Zuid Siberia als proefneming bevolen wordt, terwijl uit Turkestan gemeld wordt, dat tusschen Krasnowodsk en de nieuwe Russische provincie in Cenlrual-Azie reeds door de inct Rusland verbonden Turkomannen een veldpost- dienst in 't leven is geroepen, welke bediend wordt door gewapende ruiters. De stoutmoedige Tut komannen, se dert lange jaren uo schrik van Centraal-Azie, zijn dus reeds op weg om langzamerhand in Russische esoadrons her schapen to worden. SCHIEDAM, -13 Augustus 1874. Volgens gerucht zou Z. M. do Koning, wiens terug reis naar Nederland op 20 dezer bepaald was, voornemens zijn langer in Zwitserland te vertoeven. - De eind-examens der IIoogereBurgerscholen inZuid- Ilolland, deu 10 Juli te Schiedam begonnen, zijn den 12 Augustus geëindigd. Van de 52 kandidaten, die zich aan vankelijk hadden aangemeld, hebben er 48aau het geheele examen deelgenomen. Van dezen waren er 12 van de lloogero Burgerschool te 'sGravenhage, 14vandelIoogere Burgerschool te Delft, i van de Polytechnische school, 2 van de Iloogere Burgerschool te Schiedam, 12 van de Hoogerc Burgerschool te Rotterdam, 4 van de Iloogere Burgerschool te Dordrecht en 3 van de Iloogere Burger school te Gorinchem. Het getuigschrift zal worden uitgereikt aan de Hoeren W. M. Boreel, A. 3. M. A. Gerlaeh, B. J. II. Haitink, 3. Heken, J. Lefeber, S. R. Smit. F. J. II. Verhoef, II. P. M. A. VogelO. van der Wijck en A. Zon van de school te 's Gravenhage; L. van Capellen, J. P. C. Ilartevelt, C. J. L. Kersbergen, E. A. Klerks, J. A. Pecqucur, E. L. van Rouveroy van Nieuwaal, M. C. van Rouveroy van Nieuwaal, J. G. de Serière, V. P. G. de Serière, E. F. In 't Veld en M. P. Voute van de school te Delft A. A. de Jonglt van de school te Schiedam; D. S, Bouwmeester, ,1. B. Breukelman, J. van Dusseldorp, II. Elion, H. N. Ftancois, W, B. van Goor, C. J. Ludolph, J. M, Maury, H, C. van Mens, A. P. L. Spuybroek en L G. de Val van de school te Rotterdam; C. T. van Deventer, P. A. Giltay, W. de Jongh en G. Ropsa van de school te Dordrecht J. E. van Cleef, L. W. Groeneveldt en L. D. van Omver- kerk van de school te Gorinchem. Aldus zijn er 8 kandidaten afgewezen. Bij beschikking van ucu Minister van Koloniën is, o. a., de hulponderwijzer N. Rijnbende, gesteld ter beschik king van don Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse, voor 'den dienst daar te lande. Aau bet verslag der 89ste algemeen® vergadering der afgevaardigden uit de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dezer dagen te Amsterdam gehouden, is het volgende ontleend: De Maatschappij telde, volgons dat verslag, over het af- geloopen jaar 573 honoraire en 15,020 gewone leden, zijnde te zamen 374 meer dan in het voorgaand jaar, en 323 departementen, waarvan 3 nieuwe, o. a. te Puttorslioek mot 18 leden. Over hel geheel be Iroegeu do uitgaven f 15,'129,25'/.!, de ontvangsten f31,242.75Vj. liet kapitaal der maatsch. vermeerderde met f11,000- Op hunne aan vrage ontvingen 58 departementen eereblyken voor '110 personen. De Maatschappij, zegt het verslag, wijdt voort durend hare krachten aan het onderwijs cn de school. Met dat doel werd aan tien departementen subsidie verleend ten bedrage van f7180. Een som van f1050 werd aansub- sidiën toegekend voor volksvoorlezingen aau 13 departe menten. Wat aangaat de tooueelschool, ondervond de Maatschappij 'aanvankelijk groote teleurstelling, doch zij is er thans in geslaagd een schikking te treffen met het Neder- landsclt Tooneolverbond tengevolge waarvan het Tooueel- verboud zich ouder medewerking van het hoofdbestuur zal belasten met het verder onderricht dor nog overgeblevene kweekelingeu der Maatschappij. Ill y keus het verslag nog heefteen onbekende f1000 ter beschikking van liet hoofd bestuur gesteld om te worden uitgeloofd als prijs voor ollet beste ontwerp tot regeling van liet armwezen en tot leiding vau de liefdadigheid." Tot leden van het hoofdbe stuur zijn gekozen de lib. mr. J. G. Gleichman, W. F. Lomau en prof. J. G. de Hoop Scheiïer. Na lezing van het verslag kwamen 'de punten van beschrijving in behandc- liug en daarvan in de eerste plaats de voorgestelde her ziene wet. Daarbij werd o. a. na eenige discussie besloten, om alle vertegenwoordigers van de pers, zonder uitzoude- -ring van politieke richting, uit te noodigen de algenteene vergaderingen bij te wonen. -Als een bewijs hoe hoog hot onderwijs op sommige plaatsen van Zeeland geschat wordt, dienehet volgende: ueaetowxeesocttia»** In Driewegen werd oulangs een hulponderwijzer benoemd, tot groot genoegen van vele weldenkenden; hij had echter img niet geheel aan de militie voldaan, waarom hij een maand naar het Kamp werd opgeroepen. Bij zijne tehuis komst werden hem vier-en-det tig .lagen van zijn tracte. mout, zonder opgaaf van eenige reden afgetrokken, waar onder nog con week voor het schoonmaken der school. De, hulponderwijzer nam dadelijk ontslag. Te Ovezande staat sedert geruimen tijd een onderwijzer alleen aan liet hoofd van een aantal kinderen; en te Oude- lande geniet de hulponderwijzer, een oud man, een jaar wedde van f 65. (N. v. d. LX) Men leest in 'if Vaderland; Zijn wy wel ingelicht, dan is de ftnancieele toestand ten aanzien van Oost-Indie op dit oogenblik boven verwachting gunstig. Het, slot der rekening over 1806 (vroegere dienst) zou eindelijk zyn ge constateerd, en dien ten gevolge ook dat van het dienstjaar. 1867, het eetste jaar van werking der comptnbiliteits-wet van 1864. Allo uitgaven tot en met 1874, do buitengewone wegens de Expedition naar Atsjin inbegrepen, zijn gedekt, even als de gewone bijdragen tot de begrooting van het moederland. Do ontworpen begrooting voor 1875, met inbegrip van de buitengewone uitgaven voor oorlog en marine, zou evenzeer met een overschot van ongeveer 10 millioen als gewone bijdrage voor Ne Jorland, sluiten. De vergoeding aan de inlandsche hoofden voor ingetrokken heerendieusten schijnt onder de uitgaven ingetrokken', evenzeer als onderscheidene openbare werken. Die gunstjge uitkomst zou zijn verkregen, zonder hooge opvoering van de raming der middelen, daar de gemiddelde koffieprijs in 1875 zou zijn geraamd op slechts 47 cents per 5 hectogram, de tin op f55 eu de landrente op 15 millioen gulden. De; hoeveelheid koffie zou geschat zijn op 750,000 picols., Ook de overige middelen zouden met matigheid zijn begroot. Een dronken jager lieeft eergisterenmiddag in de Oranje-kazerne te 's Hage vrij wat opschudding veroor zaakt, door het lossen, van een 7tal schoten op verschil lende manschappen, waarvan hij echter niet dén trof. Met eenige moeite is de man, die pas uit arrest ontslagen was, weer in hechtenis genomen. Het Dili, vestigt de aandacht op de gevaarlijke omstandigheid, dat de manschappen, steeds middelen tot moord bij de hand hebben, 't Is inder daad onverantwoordelijk bij de vele gevallen van dronken schap in ons leger en vooral in Den Haag. Hot te Nieuwediep liggende Italiaansch stoomschip Maddaloni is eindelijk verkocht voor 50,000 en over gegaan op andere reeders. Omtrent de aanleiding tot den verkoop van dit kolossale stoomschip wordt medegedeeld, dat eenige deelhebbers, na het overlijden van den gezag voerder Bixio, een aanverwant van den bekenden generaal Garibaldi, eu in O.-I. aan de cholera bezweken, aan diens weduwe eenblijk van sympathie willende geven, aan haar hunne aandeelen in het schip afstonden. Daar nu de weduwe die aandeelen te gelde wilde maken, moest men tot den verkoop van het stoomschip overgaan. Het schip zal spoedig naar Newcastle vertrekken om steenkolen in te nemen en aldaar verdere bestemming ver krijgen. liet stoomschip trok om zijn buitengewone lengte de aandacht en bewondering van ieder, vooral van vreem delingen, die deze havenplaats kwamen bezoeken. Zondagmorgen te 4 ure werd Frederiksoord en de naaste omgeving door een zwaar onweder, vergezeld van buitengewoon veel regen en hagel getroffen. De hagel heeft aanzienlijke schade aan de veld-en tuin vruchten, alsmede aan het jonge plantsoen, veroorzaakt De rijpende haver leed zeer veel; de boekweit werd van haar bloesem beroofd; de nog in schoven staande rogge had veel te lijdenook de tuinvruchten werden zeer geha vend, Van jong dennenplantsoen zijn de naalden (het blad) verhageid. l)c hagelbui heeft een strook grond, ter breedte van ongeveer uur, getroffen, in de richting van het westen naar het oosten. Hageisteeueu als groote knikkers vielen loodrecht neder. Hier en daar waren plaatsen waar ze 1 a 2 decimeter dik lagen. Bij het onweder dat eergisterenavond woedde, zijn per sonen uit Wormerveer, vader en zoon, even buiten die gemeente door den bliksem getroffen, met het treurig ge volg dat de zoon, een jonggehuwd persoon, onmiddellijk een lijk was eu de vader in'levensgevaar verkeert. Dienzelfden avond sloeg de bliksem in een hooiklamp^ op een hofstede, bewoond door de wed. Blom, onder Spaarusvoude. De klamp brandde geheel af. Een dag te voren is te Hardiuxveld een watermolen ge troffen. De bewoner werd aan den schouder gekwetst, de stoel, waarop hij zat, aan stukken geslagen. GEMENGDE BERICHTEN. «K> - Ouder de negers, die Livingstone vergezeld hebben op zijne laatste reis door Afrika, was-ook zekere lacob, Waiuright, die, lezen en schryven kuunende, zelf een dag-, boek beeft bijgehouden, beginnende op Livingstone's sterf;; j dag, den 4 Mei 1873. De vroegere lotgevallen van dezen, neger zyn zeer merkwaardig. Als kleine jongen werd hy f

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1