mm*. Maandag 31 Augustus. M 3461. BINMENLAMDSGHE BERICHTEN. Iter Hl "8ÜITE9HB0SCHE BERICHTE». -•C-zV'C Hl •ij,3 - - itr' K MEANT. A B O N N.B MENT: Abonnementsprijspur Drie AJ.r.iinlpii A.gs. franco per PoU, dooi liet pdieete llijl, 2,50. (Brieven Franco.) ADVERTENTIEN: Prijs- vjii 1 lot 10 gewone regcis f i 00; iedere regel meer /"O.tO \mi- den weikcinleii st nul en vuur welil.idigliciil, do helft vu den prijs. run HKlir^r JSjX Italië. De rechterlijke macht houdt zich ijverig bezig met het onderzoek naar de onlangs in de Romagisa voorgevallene rustverstoringen. De beschuldigden zijn, uanr dü Qazzetta d'Italia opgeeft, in drie klassen te ver- dcejon.'Tot de eerste behooren al degenen, diu zich aan 'lief plegen van buitensporigheden schuldig gemankt heb- ibeh'; tot dtf tweede degenen, die onder toezicht der politic stonden en met de wapenen inde hand betrapt zijn; tot de derde eindelijk de jonge knapen, op wier gedrag vroc ger niets te zeggen is geweest, en dienuöf bij de eerste verschijning der carabiniers uiteen liepen 61'zich zontlei tegenstand te bieden liebben ovetgegeven. F.ene geheel andere groep vormen degenen welke niet aan dc eigenlijke rust 'ei'stoi ingen deel genomen hebben, maar ter zake van bij de huiszoekingen gevonden papieren als samenzweer ders iu hechtenis genomen zijn »Want, zegt het genoemde blad, van dag tot dag blijkt liet duidelijker dat et, wat ook daartegen ingebracht moge wordeneene wezenlijke samenzwering gestaan heeft, ten doel hebbende een opeii- bai en opstand te verwekken 1 De minister van binncnlandsche zaken beeft van de prefecten op bet eiland Sicilië berichten omtrent den geest der bevolking gevraagd met bet oog op de waarschijnlijk eeiiang te verkondigen schorsing der rechtspjaak door ge zworenen en instelling van militaire rechtbanken op ge noemd eiland. Frankrijk. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Koning van Beieren, die een kunstlievend uit stapje naar Parijs is gaan maken, een bezoek gebracht, 't welk een Italf uur duurde. Daarna heeft de Minister den Koning naar de waterwerken te Versailles en naar groot Tiianon begeleid. Men kan bijna niet aannemen dat don joügeiV voist dit geleide bijzonder aangenaam geweest is. Misschien ook weet hij niet dat het 't orgaan van den hertog de Decazes was, t welk ter gelegenheid van den aanslag te Kissingen zijn verwondering te kennen gaf dat men in Beieren, daar verontwaardigd over was. liet plan, omEugelaud en Frankrijk door een onrler- zoeschen tunnel te verbinden, schijnt in -zóóver een stap vooruit gedaan te hebben tot verwezenlijking, dat een ka pitaal van 4 nttjlioen fr, bijeengebracht is Lot iiet instellen van een voorloópig onderzoek. De ziel van het plan is tie ingenieur Lavalley. Ilij schat de kosten der onderneming op 150 millioen fr. en twijfelt niet aan haar succes. Ilij wil dat Engeland en Frankrijk gelijktijdig elk van een kant be ginnen te boren, en dat een premie uitgereikt wot de aan hom, die het in zekeren tijd het verst brengt. §(»nnjc. De Londensche Mommy Tost zegt, dat do loop 'van het beleg van Puycerda bewijzen zal of het dor Fransche Regeering ernst is geweest met hare instruction om den verkoop van wapenen en oorlogsvoorrnad aan de Garlisten te beletten. Zoo inderdaad de gr ;us gesloten ge houden of althans met eenigegesti engheid bewaakt svortll, zullen de Carlisten volgens dat blad de stad niet kunnen vermeesteren. Het meent ook dat er aan oen behoorlijke bewaking der grenzen geen onovetlcomclijke bezwaren ver bonden zijn. Voorts wordt de doelmatigheid eikend van het door Frankrijk aan de Spaausclte Regeeiing gedane voorstel om de Bidassoa door een Fransche en Spaansche kanonneerboot af te zetten, daar dit riviettje een open kanaal opleverde voor den regelmatigen toevoer van alle mogelijke oorlogsbehoeften, welke aan de Carlisten van buiten's lands werden toegezonden. Rusland. Uit Russisch Polen wordt aan dcdagbla- den te St. Petersbuig geschreven, dat de daar telkens voorkomende groote branden niet aan toevallige oorzaken kuunen toegeschreven worden. Men vermoedt, dat eene geheime vereouiging daarbij de hand in het spel heeft, die zich, overeenkomstig de beginselen der Russische soci alisten, ten doel stelt alles te vernielen en te verwoesten, wal geen gemeenschappelijk eigendom is. Daar men grond heeft om aan te nemen, dat Russische uitgewekenen in het buitenland tot die vereuniging behooreu, zroo worden de grenzen streng bewaakt en zijn eenige districten iu staat van* beleg verklaard. S CIIIE D A M 29 Augustus -1874. Alkmaar heeft zijne Bank van Leeniug dapper op geheven. Men ziet het meer, dat do kleinste huikjes den breedston stroom kiezen. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Leiden enz. ,.zij komen alle achteraan. Alcmaria Viulria J t'De Minister van Binnenlandsehe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een gedeelte van het vaarwater in het zoogenaamde Vuile Gat, bij de quaran- iaine-piaats de Tien Gemeten, met vier ruode ionnon zal jyworden afgebakend, tot liet nemen van proeven met itouwvevspet'riugenmen wordt gewaarschuwd niettus- ''fife c'° !-?nuüa te ankeren of door te varen. Vaartuigen vau de Oost komende, moeten de mode tonnen aan stuur boord houden. 5 De Minister van Oorlog maakt bekend, dat onge huwde ontleroflicteren, die gepaspot teord zijn, weder eene erbinteuis kunnen aangaan bij tien militairen dienst met beltoud van bun graad. Naar men verneemt, zal de oud-Minister Fransen van de Putte zich naar Marseille begeven, om daar tie ornst van den generaal van Swieten, tlio zich thans op -/iju terugreis uit Indie in de Roode Zee bevindt, af te wachten. Ten gevolge vart liet optreden van de vijl nieuwe Ministers zijn vacant geworden de volgende betrekkin gen; 1. Raadsheer in den [longen Raad der Nederlanden; 2. lid van de Tweede Kamer, voor het kiesdistrict Tiel lid van do Tweede Kamer, voor het kiesdistrict Amers foort; 4. lid van Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid- Coinrnissaris des Konings in het Hertogdom Luxembuig Te rekenen mot 1 September aanst., zal er gelegen heid bestaan om brieven met aangegeven geldswaarde uit Nederland naar Frankrijk te verzonden en van daar te ontvangen. Do bedoelde blieven worden tot geen hooger gewicht dan van 250 gram ter verzending toegelaten, ter wijl de ingesloten waarde, die iu de Fransche taal op het adres is te vermelden, het beding van 2000 francs niet mag te boven gaan. Omtrent devordere voorwaarden van alsmede omtrent het verschuldigde poit en recht zijn op 's rijks postkantoren de vereisehto inlichtingen te verkrijgen. Op dc voordracht ter benoeming van een onder wijzeres le kl. aan de meisjesschool 2e ld. te Leiden, komt o. a. voor mej. M, Ankersmit, hulponderwijzeres aan dc school voor openbaar, gewoon tevoas meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes alhier. Door mgr. II. van Beek, bisschop van Breda, is aan de aimbestnreu der Hervormde. Evang. Lutliersehe en Is- ïaèlitische gemeenten te Breda ieder f 50 geschonken, ter herinnering aan zijn intrede als bisschop. "Woensdag is te Groningen de 5de ju risten verga dering geopend. Een 70tal rechtsgeleerden waren opge komen. De voor dien dag aan de orde gestelde vraag, of de lijfsdwang in burgerlij keen handelszaken behoort le worden afgeschaft? werd in ontkennende» zin beantwoord met 50 tegen '15 stemmen, doch met ecu groote meerderheid sprak tie vergadering de wcnschelijkheid uit, om bij be houd vau dit dwangmiddel wijziging te brengen in te bepalingen ointieut tien duur en de wijze van toepassing van den lijfsdwang. Dezer dagen hebben te Amsterdam de verpleegden in de verschillende gestichten van liefdadigheid het concert iu het Paleis voor Volksvlijt bijgewoond. [Iet bestuur vau hot Paleis had bovendien de vrijgevigheid de kinderen te onthalen, hetgeen do vroolijkestemming dei jeugdige be zoekers niet weinig verhoogde. Bij de veieeniging dit het volk -voor het volk, te Middelburg, bestaat liet plan het voot beeld van Amster dam, Leiden, Zwolle en elders te volgen en onder do hand werkslieden zaden uit te reiken, teneinde hetaankweoken va-t planten te bevoi doren, liet bestuur overweegt verder dien hersteld, het plau waarvan hier te lande nog geen voorbeeld is I om de gymnastiek te bevorderen door het plaatsen vau I enkele gymnasliek-loesteilen op een of meer openbare j plaatsen in de stad, gelijk zulks in liet buitenland met goed j gevolg geschiedt. Ook denkt men aan liet inrichten van een algemeen gymnastiek-feest. I Te Utrecht werd gisteren do algomeeno vergadoiing geopend van den Ne>l,prl. Weerbaarheidsbond. Er waren 23 verecnigingcn vei tegenwoordigd, uitbrengende 29 j stommen. Uit bot verslag bleek van veel belangstelling van Z. M. den Koning, llll. KIC. UIL do Prinsen vau Oranje en Hendrik, alsmede van do Ministeis van Oorlog en Binuonl. Zaken De bond telt thans Gilleden. Do ft- naucieele toestand was niet gunstig. De vergadering zal voornamelijk gewijd zijn aan het bespreken van middelen om daarin vei betering tc bi engen. Men schrijft uit Broek op Langcmtijkaau de N. It. Courant het volgende: Eenige maauden geleden werd alhier het plan beraamd lot het stichten van een bijzondere school. Men achtte deze voor het zielehoil der kinderen noodzakelijk. De be kende grieven tegen het zoogenaamd godsdienstloos onderwijs der openbare school worden nogmaals breed uitgemeten. De lieer D. Rijndcrs uit Alkmaar kwam her waarts, en hield i.i toen het nu op geven en telkens wedergeven aankwam, verkoelde de eerste ijver een weinig. Tot overmaat vau ramp ontstond er tweespalt onder de broederen over den'ri? naam, aan de school te geve t. De eonfessioueelen wensch-- ten haar te doopen: aChristelijk-Natiouaie", de afge scheidenen: sChristelijk-Gereformeerde School." Hier over kou men hel niet eens worden. Nu onttrokken zich - de Christelij k-Gereformeerde broeders, eutlecoufessioneele vrienden zijn alleen niet bij machte tie zaak tot stand te brengen. Zoo is er alle kans, dat van de Christelijk- Natiouale of Christehjk-Gerefonnecrde School in deze ge meente vooreerst niets zal kornen. In de gemeente OosLstelliugwerf is eene voor die plaats belangrijke quaestie tot eene beslissing gekomen. Vóór eenige jaren rees verschil overliet seliuti echt van liet Nanninga'ster vallaat, iu de groote Gompagnonsvaart bij Ooslenvolde, De Hooge Raad heeft in die zaak uitspraak gedaan. Dezer tlagen verscheen een ambtenaar der rechter lijke macht, oin, in naam des Konings, volgens het arrest van den lloogen Raad, het recht van schutten op te dragen aan den door de Arrondissements-Rechtbank te Heeren veen henoemdeu sequaestor die de schuthaak heeft over genomen, zoodat do opbrengsten van liet Nanninga'ster vallaat nu voortaan voor rekening van de massale familiei \an Rozen komen. Volgens bewering van soinmigeirzaljef nu een proces ontstaan over het recht van eigendom. (2V. v. d. D.) De instructie in zake een deel der bemanning van de stoomboot Sumatra heeft geleid tot hunne invrijheid stelling. Er zijn geen termen gevonden tot beschuldiging. liet' hoofd-comité der Nederlandsche Veieeniging van liet JRoode 'Kruis heeft van het centraal-comité te Batavia een aanvraag om lectuur ontvangen voor de zieke en gewonde krijgers van Atsjin, in de verschillende zieken- inrichttngen in Indie verpleegd wordende. Het heeft de aandacht daarop gevestigd en verzoekt dat zij, die illustra tion, tijdschriften, reisbeschrijvingen en andere niet in spannende lectuur ten geschenke mochten willen geven, daarvan mededceliug doen aau den secretaris van het hoofd-comitd, dr. Vcnvey, te den Haag. De genet aal Smits heeft de volgende inlichtiugen gegeven umtreut de 71 invaliden van Bronbeek, die in 1S73 op verzoek zijn ontslagen 50 invaliden hadden zich onmiddellijk aangeboden om naar Atsjin te gaan, *15 van hen hebben slechts dat geluk gehad, omdat de overigen te oud en ongeschikt waren. Vijf gingen naar hun geboor teland met vergunning 'om aldaar hun gagement te vei teren. Getrouwd zijn er -15. Terwijl de overigen, zijnde 30die ziek en hulpeloos waren aangekomenhunne krachten en gezondheid hebben herkregen,'en zich toen weder om iu de meer werkdadige maatschappij willen bewegen, een ambacht bij de hand hebben genomen, of als veldwachter, politie-dienaar, ziekenoppasser, palfre nier, koetsier als andersgeplaatst zijn." ofvooruitzichten hadden als zondeling-leeraar gebruikt te worden.u f' i 'r,t De' onlangs ingevallen storing öp den "telegraaf kabel tusschen Singapore en Batavia is wederopgeheven en de rcchtstreeksche telegrapliische gemeenschap van Nederland met Nederlandsch Oost-Indie en Australië mits- CËJIElfOOË BERICHTEN. Op een spoortrein die dezer dagen uit Nantes te Parijs aankwam bevond zich een klein meisje van vijfjaren dat door niemand vergezeld werd. Op haar mutsje was een adres iu Parys bevestigd. Aldaar aangekomen b acht een der conducteurs, die zich het kind had aangetrokken, haar naar den stationschef, die de kleine aan het aangeduide adres liet bezorgen. Ilicr wilde echter niemand iets van het kind weten; het wist zelf niets aan te duiden en ant woordde op alle vragen alleen met tranen en met naar lmar moeder te vragen. Teu einde raad bracht men haar einde lijk naar een vomleliugsgesticht en hier blijft zij, terwijl de politie naar hare ouders onderzoek doet Op de Goesche kermis is ever te Middelburg het geval was eene kraam geplaatst waarin bijbels enz. verkocht en tractaatjes uitgedeeld worden. Naar wij ver nemen heeft dit gisteren avond aanleiding tot eenige moeilijkheden gegeven van i.e zijde van eigenaars van tenten en andere kermisvermakelijkheden"die zich iu hun bedrijf benadeeld achten dooi* de wijze waarop boven- - - bedoelde verkoop plaats hoeft. De uitgedeelde tractaatjes het kerkgebouw der Hervormden eene werden doof velen veiseheurd en uu ulzoo verkregen snip- toespraak tot de verzamelde menigte, waarin hy, ouder herinnering aau de belofte, by den doop hunner kinderen afgelegd, hel den ouders op het geweten boud, al hel hunne te doen, om eene Christelijke school te verkrijgen. Aan vankelijk scheen dan ook alles naar wensch to zullen gaan. De bijdragen vlooiden mildeltjk, en weldra was men in staat van de bijeengebrachte penningen een huis aan te koopen, dat bestemd was tot een Christelijke school te worden gewijd. Mant allengs begreep 'men, dat tot be reiking van het doel nog meer noodig is dan een huis. En pers over de uitdeelers uitgestrooid. Het einde was dat de kraam ouder luid gejubel gesloten werd. Het zaad viel dus in de daad op de steenrots. (Af, O.) -Op de brug de la Tournelle in Frankrijk had Maandag - een ontzettend ongeluk plaats, üe omnibus van de Bastille naar Gronellle was die brug juist overgegaan, toen eens klaps de kinketting brak van een der paarden en de koet sier, zijn paarden niet meer meester, niet bij machte was het rijtuig staande to houden, dat tegen het trottoir slin gerde en als een zware massa tegen den grond sloeg.De 1f

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1