V r ij d a g S e p t c m b e r. A". 1874. M 3464. BU1TENUNDSSHE BERICHTEN. (KrleVen Franco.) Spanje. Volgens de laatste telegraphiscbe berichten hebben de generaals Del&tre en Ax'ando tusschen Tohus en Naves ten zuidwesten _van de Seu d' Urgel de benden van Tristafcanj en Mora geslagen. Van de Carlisten werden 400 man buiten gevecht gesteld. Zij namen de vlucht naai de Seu d'Urgel. De Carlisten wenden alle mogelijke middelen aan om Puycerda te bemachtigen Viermaal hebben zij reeds vruchteloos beproefd de stad te bestormen. De belegerden weren zich dapper en hebben den vijand vijf kanonnen gedemonteerd. AI de Carlistischo aanvoerders hebben gepoogd de stad te bestormen, maar telkeus werden zy teruggeslagen. Men zegt dat zij, wanneer hunne pogingen blijven mislukken, de stad in brand zullen steken. De benden van don Alphousus, die weder in Catalonie pogen te dringen, worden ijverig vervolgd door liet leger van Teruel. Portugal. In berichten uit Lissabon van 2b Aug. wordt gemeld dat de voordeelen, welke de Carlisten in hot Noorden eu Oosten van Spanje behaald hebben en ook op andere punten van hot schiereiland hunnen invloed doen gevoelen, de Portugeesche regeering genoopt hebben om hare waakzaamheid aan de grenzen te verdubbelen, sin de provincie Galicie, dus bericht men, welke evenals Navarra en Biscaye bij uitstek voor den guerilla-oorlog geschikt is, zwerven onderscheiden bc-nden rond, aan welke de ten Noorden van Orense en Monterey gelegene bergen tot basis van hare operatiën dienen, vanwaar zij in geval van nood naar Portugal de wijk kunnen nemen. Van de aanwezig heid dier benden onderricht, heeft de Portugeesche regee ring bevel gegeven de militaire posten tusschen Chaves en Braganza te versterken; ook zijn aldaar reeds een aantal verdachte vluchtelingen gevangen genomen. Aan de ooste lijke grens cijn mede voorzorgen genomen, en van daar zijn een aantal Carlisten naar Lissabon vervoerd, die zich aldaar naar Londen ingescheept hebben. De bevolking van Por tugal juicht deze maatregelen der regeei ing toe, daar zij bepaald vijandig gezind is tegen de denkbeelden, welke de Carlistische beweging vertegenwoordigt. Uit Portugal ont vangen de Carlisten volstrekt geene wapenen. De stem ming van hel Portugeesche volk blijkt onder anderen uit het feit, dat cenc inschrijving, welke door eon Miguelis- tisch comité ten gunste der Carlisten den 5deu dezer ge opend is, tot heden in hot geheel 19,000 reis of *106 francs heeft opgebracht." Frankrijk. In sommige gemeenten van Chambéry zijn de jacht-akten van liet opschrift sFrausch Keizerrijk" en het onderschrift »In naam des Keizers" voorzien. Aan een maatregel van zuinigheid, een gebruik van den ouden voorraad, is niet te deuken. Het vorige jaar droegen ze den stempel der republiek en werden ze in haar naam uitgevaardigd. Zondag is te Brest de Yirginie naai- Niouw-Caledonie uitgezeild, met het laatste transport politiek veroordeelden aan boord. Maandag jl. heeft men den laatsten steen gelegd aan de kolom-Vendóme. Het monument van F rank rijks mili tairen roem, dat door de commune vernield werd op aan stoken van den schilder Courbet, prijkt nu weêr in vollen luister. De werklieden hebben er een driekleurige vlag op geplaatst, die er vooreerst wel op blijven zal, aangezien het nog onzeker is, welk beeld van Napoleon er op geplaatst zal worden, met of zonder den keizerlijken mantel. Duitschland. Daags voor liet nationale feest schreef de Nordd. Algem. Zeiiuiig het volgende: sMorgen breekt de dag aan, dien het Duitsche volk in het Duitsche rijk voor zijnen nationalen feestdag verkozen heeft,- Gelijk al wat groot eu schoon is heeft ook het denk beeld van dit feest tegenstanders gevonden, die deels uit partijhartstocht, deels uit bekrompen inzichten hetzelve bestreden. Maai' de overgroote meerderheid van ons volk liet zich daardoor niet afschrikken! In steeds ruimeren kring v*ond het denkbeeld bijval, om de nationale wederge boorte van Duitschland op waardige wijze te vieren, en schier eenstemmig heeft de openbare meening in hetllijk zich eindelijk ook er voor verklaard den dag van Sédan voor deze feestviering te kiezenden dag, op welken voor de eerste maal sedert lange jaren Duitschers uit alle ge westen als getrouwe broeders en krijgsmakkers naast elkander streden, op welken de Duitsche heldenmoed een keizerrijk ten val bracht en daarmede tegelijkertijd den grondsteen legde voor het nieuwe Duitsche keizerrijk. sliet is echter niet de slag bij Sédan, dien wij morgen vieren zullen de Duitschers hebben vele veldslagen ge leverd die niet minder eervol en roemrijk waren maar de op het slagveld belichaamde eenheid van Duitschland, den geboortedag van het nieuwe Duitsche rijk. Wel mogen morgen ook met rechtmatige trotschheid dè heldendaden herdacht worden, welke op den 2den September onver- welkbare lauweren aan de Duitsche vanen hechttenwel zy eene weemoedige herinnering gewijd aan de dapperen wier bloed den schoonsten prijs voor ons verwierf, maur het eerste gevoel zij gewijd aan liet grootc dat verkregen is; hetzij een steeds vernieuwde eed v<n. trouw aan Keizer en ll.jk, e 'ne jaarlijks nieuw bezegelde gelofte van on verbreekbare eensgezindheid en trouw. Daarmede zal het feest Zijne wijding verkrijgen Italic. Aan de Florij-jtijuer Omzetta dy Italia wordt uit Rome geschreven: ïDötbt'dtisververlcregen uitkomsten van het onderzoek in de zaak der gearresteerde repuhlie- keiuen en internationalen bevestigen volkomen, dat een deel dor eerstgenoomden een opstand in vereeniging mot aanhangers der Intei nationale op liet oog had. Aan hen, die er zich over verwonderden, dat de regeering vooi tgaat met het arresleoreu van personen, zij opgem-rkt, dat de overheid eerst door de vroegere avrestotiën eu huiszoekin gen in het bezit is gekomen van do stukken, welke tot do volgende arrestatiüu geleid hebben. Te Massa Carrara en Florence worden bij voortduring verdachte personen in hechtenis genomen; carabiniere en troepenafdeelingeu patrouilleeren des nachts ia om die sleden. Twee compag nieën bersaglicri hebben onlangs de bergen van Massa on derzocht en verscheidene gevangenen van daar medege bracht." Voorts wordt aan het blad gemeld, dat niet de Fransche regeeriug de Ilaliaausche heeft gewaarschuwd voor het plan der republikeinen, om in vereeniging met de internationalen een opstand te beproeven, maar juist om gekeerd, de Italiaansche regeering daarvan het Fransche kabinet had verwittigdeu hot gevolg daarvan is dan ook geweest dat zoovele personen te Marseille on elders in Frankrijk zijn gearresteerd." Engeland. De correspondentie over de Yirginius- kwestie is thans door de regeering openbaar gemaakt. Daaruit blijkt hoofdzakelijk, dat Spanje aan Engeland en Amerika* om een uitstel had govraagd. Lord Dei by ver langde echter, dat er een datum voor de regeling der zaak zou vastgesteld worden. Den 7 Aug. jl. stemde de Spann- sche minister .'an buitenlandsche zaken er in toe, om de kwestie onmiddellijk te regelen, evenwel ouder eenig voor behoud. De gedelegeerden..van 50,000kolenrnijnwerkersin Merthyr Tydvil hebben met '2G tegen 24 stemmen de voor gestelde vermindering der werkloonon met *10 pet. aange nomen. De werklieden uit Mommoutshire waren niet ver tegenwoordigd men gelooft dat zij het voorstel niet zullen aannemen. De gedelegeerden uit Lancashire zijn to Wigan bijeengekomen en verwerpen eeue vermindering van het loon met 15 pet., doch zijn bereid zich aan eene scheids rechterlijke beslissing te onderwerpen. Amerika. Blijkens een schryven uit Utah, in de Vereenigde Staten, maakt thans het Mormonisme, zoowel ouder den Indiaans hen stam der Roodhuiden, als onder de bevolking der Samhvichscilauden, vele proselieten. Een der apostelen van die leer was aanvankelijk door den koning dier eilanden gevangen gezet, maar door de tusschcnkomst van twee ouderlingen weder ontslagen. De Mormonen heb ben nu hoop, koning David Kalekaua ook tebekeeten. Yan zijn onderdanen zijn er reeds 4347 lot hot Mormonisme overgegaan. BINNENLANDSGHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 3 September 1874. De verkiezing van leden der Prov. Staten voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage, in plaats van den heer van der Hoim, en in het hoofdkiesdistrict Oud-Beierlaud, in plaats van wijlen den heer van Driel, zal plaats hebben op den 22 dezer. De Nederl. Handelmaatschappij wenscht scheepsge legenheid te zien aangeboden voor het transport naar Tjilatjnp van 250,000 stuks Utrechtsche klinkers, in te laden te Amsterdam. Aanbiedingen worden ingewacht bij de Agenten te Rotterdam, vóór of op Maandag 7 Septem ber e., k., des namiddags vóór 2 uren. Door het Departement van Financién is mededee- ling gedaan van de volgende opgaven der op 31 Augustus IS74 in de onderstaande entiepot's aanwezige hoeveel heid ruwe suiker Amsterdam26,511,021 kilogr, Rotterdam16,870,276 Schiedam778,450 Dordrecht1,274,510 Middelburg1,324,562 n Totaal 46,758,819 kilogr. De Minister van Financiën vestigt de aandacht der be langhebbenden op do gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nedeilandsch-Indie, door middel van het stoomschip Tromp, van de Commercial Steamship Company, waarvan het vertrek uit Ylissingeu op den Gden September a. s. is bepaald. De daarmede te verzenden correspondentie behoort uiterlijk in den namiddag van den 5den September te Vlissingen aangekomen te zijn. Naar liet Yad verneemt, heeft generaal van Swieten per telegraaf bericht, dat hij eerst den 9 dezer te Marseille 1 denkt aan te komen Behalve de heer van de Putte is even wel ook de heer GeerLema gisteren reeds naar Marseille vertrokken, om den generaal aldaar op te wachten. Hot Ahj, HM. van Neêrl. Indie schrijft o. a.iWij zagen uit het verslag van het debat over de motie Fabius in de Tweede Kamer, dat men in Nederland de onaange name gevolgen ondervindt-van de overdreven verwach tingen, welke aan het vertrek van den generaal van Swie ten naar Indie zijn vastgeknoopt. Elk, die göènvrëèmde- liug is in de geschiedenis-der Indische oorlogen, kon reeds toen voorspellen, dat de man, die als halfgod herwaarts werd gezonden, niet als halfgod naar Nederland terug- keeren zou. Te verwonderen is het, dat terwijl zoovele Nederlanders in de gelegenheid zyn geweest den generaal van Swiotou van nabij te loeren keunon, zoo weinigen zich een juiste voorstelling hebben gevormd van hetgeen de opperbevelhebber der tweede expeditie ging uitrichten. Had de generaal van Swieten vóór zijn vertrek uit Neder land in een volksvergadering het woord tot de opgewonden menigte gevoerd, hij zou gezegd hebben: »Meent toch niet, mijne viienden, dat het veroveren van een Indisch rijk op dezelfde wijze toegaat als het bezetten van een Em opeesch. De krijgskunst is» niet onder alle hemelstreken dezelfdeen al gelukt het mij, dank zij den strijdlust en de dapperheid van het Indische leger, de macht van Atsjin voor goed te breken, deukt daarom niet dat wij in dat rijk op dezelfde wijze vasten voetzuilen bekomen, als Pruisen in Hanover of Nassau. Het kan maanden, misschien kan het nog jaren duren eer het laatste inlandsche hoofd zich aan ons onderwerpt." De uitkomst heeft bewezen', zoo gaat het Alg. Dbl. voort, dat zelfs de grootste machtsont wikkeling en de krachtigste inspanning onzerzijds, gelijk die, waarvan de uitrusting der tweede Atchineesche expe ditie blijk heeft gegeven, die woorden niet onwaar kunnen maken. Geen oogenblik is de generaal van Swieten zich- zelveuontrouw geworden of beneden zichzelven gebleven. Met een vertrouwen inboezemende kalmte heeft hij te midden der opgewekte hartstochten cn der geprikkelde gevoeligheden den veldtocht geleid. Geen enkele maal is van het door hom vastgestelde plan kunnen afgeweken geworden, of onze troepen hebben bloedig leergeld betaald. Met betrekkelijk geringe offers is de hoofdzetel van 's vijands macht door hem veroverd en bezet. Van een derde Atsji- neescbe expeditie behoeft geen sprake te zijn. Generaal van Swieten heeft op de hem eigen eenvoudige wijze, warsch van ophef en ongevoelig voor wufte volksgunst, zijn moei lijke zending roemrijk volbracht." Onlangs vernam men, dat d" Haagsche Nieuwsbode uit liberale in conservatieve handen was overgegaan. Thans maakt do drukker en uitgever bekend, dat hij de uitgave van liet blad zal staken, wijl de ondernemer niet aan zijne verplichtingen jegens hem voldoet. Als men don boom te dikwerf ent, sterft hij. i De sWerkmans-vereeniging" te Middelburg heeft onderstaand adres aan den Ministei van Justitie gezonden: De Werkmans-vereeniging te Middelburg heeft in hare laatste algemeene vergadering besloten, zich eerbiedig tot Uwe Excellentie te wenden, opdat in onze wetgeving de leemte moge verdwijnen die het oprichten van Cooperative voorschot vereenigingeu in den weg staan. Daar de wensch tot het oprichten eeuer dergelijke ver eeniging zich meor en meer begint te openbaren, en de behoeften, voor den handelaar en werkman zich als het ware doet gevoelen, zoo zoude eene soortgelijke vereeni ging in Middelburg worden opgericht, indien zij slechts rechtspersoonlijk kon erkend worden Met genoegen heeft het bestuur van bovengenoemde vereeniging kennis genomen, dat een ontwerp van wet bij Uw departement wordt in gereedheid gebracht, en eerlang aan onze geachte vertegenwoordigers zal worden aan geboden. Op grond van dit bovengenoemde nemen ondergetee- kenden de vrijheid zich bescheiden tot Uwe Excellentie te wenden, met het dringend verzoek, zoo spoedig doenlijk, een wetsontwerp aan de Kamer onzer volksvertegenwoor diging te willen indienen. Het groote gewicht der belangen van handelaar en werkman, doet aan ons de hoop koesteren, dat bij Uwe Excellentie geen bezwaar zal bestaan, op ons verzoek eeue gunstige beschikking te verteenen en de Nederïandsche wetgeving te verrijken met eene wet, regelende de rechts toestand der Cooperative vereenigingen. In de te Groningen gehouden derde en laatste bij eenkomst der Juristen-Vereeniging is over de aansprake lijkheid der spoorweg-maatschappijen gesproken. De ver gadering heeft de wenschelijkheid erkend, dat voor de aansprakelijkheid van spoorweg-ondernemingen by het vervoer van personen en goederen niet worde afgeweken van het getneene recht, maar tevens de meening uitgespro ken, dat aan spoorweg-maatschappijen geen vrijheid moet worden gelaten, om bij overeenkomstafwijkingte bedingen van de wettelijke regelen tot beperking harer aanspraken lijkheid, Do heer Hora Siccama, civiel-ingeuieur, heeft een geschrift uitgegeven, getiteld: .Eene haven te Scheveningen vergezeld van een plan tot toelichting van een ontwerp. .1 ..'ra.; ABONNEMENT:, Abonnomontsprysper Drio Mmnden1.85. Franco per Port, door liet geheoto liijk2.50. ADVESTENTIBNt I'rys- ïjii 1 lot !0 gewone regels f 1,00; iedere regel meur j'0.10 Voor den werkenden stnid en voor weldadigheid, de helft vsn den prijs.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1