Zaterdag 5 September. ■A". 1874. M 3468. gUITEiLANDSS^E BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. INGEZONDEN. STEDELIJK NIEUWS. "285™ S T A.ATSLUTÏUU. 'it9 ABONNEMENT ;>u("ineniriilsprijsper Due M.i.niden franco pa Port, door hot geheole llijk 2 mn óaaasatascos» dis3«aaaraiau)ftiaat3>>asgiKs b.^-^ xcd^xs z*grytirsna Jltiitscblaiul. Te Munchen werd het Sedan- feest aangevangen met clo onthulliug van het monument dat ;ewijd is aan de nagedachtenis vau de Beiersehe helden, ie in den Fransch-duitschen oorlog gesneuveld zijn. Ter- vijl de geestelijken gQweigerd hebben om bij die gelegen heid de kerkklokken te doen luiden, verneemt men dat de bisschop van Passau integendeel bevolen heeft den plech- tigen dag met algemeen klokgelui te beginnen, wijl het een echt nationaal vreugdefeest gold, waarmede de strijd der partijen in geen verband staat. Ofschoon dit verschil ■van meening onder de Katholieke kerkvoogden volstrekt niets te maken heeft met eenig dogmatisch vraagstuk, kan men hunne zeer verschillende houding met den geest van eensgezindheid, die hen beheerschen moet, maar zeer moeielijk rijmen. Of er zou bij het vrome streven soms hartstocht in het spel moeten zijn. De Duitsche bladen hebben de Franschen zoolang beschuldigd van ge heime begunstiging der Carlisten, dat nu de Frausehe bladen op hunne beiut de Duitschers van dezelfde feiten beticht hebben. Te Hamburg moeten aan het station van den Rhijn-spoor 60 kisten met geweren aangehouden zijn die, hoewel mét ecu Eugelsch schip aangebracht, door Hamburgsche kooplieden naar Estella werden verzonden. Op den vrachtbrief stond de haudteekeniug van een Zuid- Amerikaanschen consul, die echter bleek valsch te zijn. Frankrijk. Zooals 'men weet worden, gedurende de afwezigheid van de leden der Nationale Vergadering, de belangen des lands door de Permanente Commissie be handeld. Gisteren moest zij weder vergaderen. Ofschoon men nu nog niets van hare zitting heeft vernomen, kan meu wel zoo wat gissen waarover zij het gehad heeft. Vooreerst zal het BaZaiue geweest zijn; vervolgens is zeker een bekend kapitein ter sprake gekomen. Deze gaat, geheel in strijd met zijne roeping, als een andere Pe trus. van Amiens van stad tot stad om de geloovigen ter kruisvaart op te roepen tegen de liberale Saraceneu, die de Kerk, het Vaderland en de geheele maatschappij in ge- gevaar brengen. Als dat zaakje opnam, dan zouden wij nok weldra de hedendaagscbe Godfried van Bouillon aan liet hoofd der dapperen zien. Er zou nu nog maar enkel eene keuze moeten plaats hebben tusschen don Carlos en den graaf van Chambord. Spanje» Men zal zich herinneren wat last do Spanjaarden reeds van hun buitenlandsche bezitting Cuba gehad hebben, De opstanden en ,de wreedheden, waar mee zij gewoonlijk gepaard gaan, zijn reeds in de jaarboeken der geschiedenis vereeuwigd. Meermalen is er reeds op gewezen, dat zij door Amerika, aan welks kusten heteiland ligt, begunstigd werden. Thans meldt een telegraphisch bericht uit Rio-Janeiro, dat de regeering van Chili aan de 1 amers het voorstel heeft gedaan om te Lima een Ameri- l.aansch congres bij een te roepen. Men heeft besloten om de Cubanen te helpen hunne onafhankelijkheid tcher- '1 rijgen, en <-eeds heeft men met dit doel voor 100.000 doli. ingeschreven. Men heeft met het oog op den radeloozen 1 oestand, waarin Spanje thans verkeert zeker wel het ge- «hiktste tijdstip uitgekozen Zoo ging het ook Oostenrijk met de Venetianeu in '1866, toen namelijk dit land met Pruisen in oorlog geiaakte. Engeland. -Het-parlementslid Morley, wiens fa brieken te Nottingham dezer dagen door brand werden vernield, heeftaan zijne honderden werklieden twee derden van hun loon toegezegd, totdat zij weder aan Het werk kunnen gaan. f 1.85 2.50 (Brieven Franco.]) ADV ERTBNTIBN: Prijs' vjii 1 mi 1(1 genune u'cel* ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0 10 Voor don wi'iicpmlcii st.mil en sin)'" weldadigheid, (iehelft v»n dee prip. S C HIE D A M 4 September 1874. Iledeu wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 34ste verjaardag van Z. K. 11. den Prins van Oiauje. Z. M. de Keizer aller Russen heeft Z. M. onzen Koning benoemd tot kolonel van een regiment der keizerlijke gar de. Dit eerbewijs is Z, M. geschonken bij gelegenheid van liet verblijf van Z. K. II. prins Alexander aan hetRussi- eche hof. Bij Zr. Ms. besluit is aan mr. J. Heemkerk Az. op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als raads heer bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Bij Koninklijk besluit is aan den heer dr. A. Vrolik, op zijn daartoe om redenen van gezondheid gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des ICouings bij de Nederlaudscho Handelmaatschappij, en tevens als Zoodanig benoemd de heer mr. J. D. "W. Pape, vice-presi dent van den Hoogen Raad der Nederlanden. Uit den Haag woidt heden gemeld; Voor de ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Hol land, in de plaats van den heer jhr. mr. II, J. vau der Heire, is gisteravond door de kiesvereeuiging »de Grond wet" candidaat gestold de heer mr. IG. Greeve, kanton- rechter alhier. Van conservatieve zijde wordt te Tiel jhr. mr. II. A. Ridder van Rnppard, procureur-gene;aal bij hot hof in Gelderland, oud-lid der Tweede Kamer, als candidaat ge- L'onoemd voor de vacature ah lid dor Tweede Kamer. Van liberale zijde noemt men Frauran van de Putte. De Indópcndimcc Beige zegt, over het nieuwe Neder- luudsche Ministerie sprekende, dat de ultfanioiitgnen liet minst tevreden zijn, niettegenstaande er twee Katholieken zitting in hebben. Reeds is de chef vau 't kabinet, de heer Heemskerk, ofschoon Katholiekbij hen verdacht, (Sic/) - De Si, Cour. van heden bevat een Kon. besluit vau dea 24 Augustustus 1S74, tot vaststelling van twee model len voer gezouilheidsbrieren ton behoeve van uitgaande zeeschepen. -De magazijnen van het Jtoode Kruis vinden ge lijk Z. IC. II. Prins Hendrik onlangs bij een bezoek ver klaarde hare wedergade niet in Europa, Op dit oogen- blik is men in staat, eeno gehoelc sclieepsladiug, met al liet noodige voor het liefderijke doel der vereeniging, op het eerste aanzoek af te zenden. Zoo goed is daarbij de organisatie, dat alles bitumen twee uren tijds kan ver zonden worden. Naar Alsjin werd van hier uit reeds verzonden voor eene waarde van f SO,000, waaronder voor f 500 aan tabak. De Vereen iging van en voor Nederlamhche Indus- triaelen zal op Woensdag 6 September 1874, namidags ten half een ure, (ten huize vau den secretaris, Gedempte Burgwal, 30, te 's Hage) haar 51e Algerncene Vergadering houden. De dan te behandelen punten zijn de volgende; '1. Driemaandelij ksch overzicht van den secretaris; 2. Maat regelen door de Nijveiheid te nemen, na de opheffing van de jongste ministerieele crisis, bepaaldelijk ten aanzien der accijnseti3. Oorzaken en gevolgen van den algemeenen nrbetdsnood. "Welke middelen dienen er te worden aange wend om de Nationale nijverheid tegen die gevolgen verder zooveel mogelijk te dekken? 4. De werking van het Indisch tarief. Het bewind vestigt bijzonder de aandacht der leden op het uur van aanvang der Vergadering. De algemeen bekende en wakkere schipper op den schokker de Watergeus van Z. K, H. Prins Hendrik der Nederlanden, Francois Rijnbergis in den ouderdom van 56 jaren overleden. Rijnberg, die door zijne vele verdien sten door Z. M. den Koning broeder der orde van den Ned. Leeuw werd gemaakt, was nog versierd met de ridder-orde van den Koninklijken Diadeem van Spanje; 80 reddings medailles waren in zijn bezit voor het redden van schip breukelingen. De Gemeenteraad te Rotterdam heeft eene subsidie van f 2000 toegestaan aan de sVereeniging tot iiulp van minvermogende ooglijders" in de provincie Zuid-IIollaud. De laagste inschrijvers vau de tien aannemers voor den bovenbouw der brug over de rivier de Maas te Rotter dam waren de heoren Cail Co. te Parijs, voor f872.000. Omtrent de ontploffing in den winkel van don ge weer-fabrikant A. Libosan te Haarlem, wordt nader mede gedeeld, dat hot ongeluk waarschijnlijk ontstaan is door een vonk welke in een kistje mot patronen viel. Door de ontploffing werden kozijnen, ramen en winkelkasten ver nield en cle in de winkel voorhanden zijnde voorwerpen op de straat geslingerd. De zoon die bezig was met het vullen van patronen, is deerlijk in liet gezicht, aan de armen en handen gebrand; hij is naar het gasthuis vervoerd. De vader en een ander persoon, II. G, J. Sailet geheeten, hebben mede brandwonden bekomen; het hoofd van laatstgenoemde was schier onkenbaar zwart geworden. - Het onderzoek der Ileldersche politie in de zaak vau de beweerde aanranding aldaar van een manufacturen- koopman door drie of vier matrozen der marine heeft alle reden tot ongerustheid omtient de veiligheid in den Heldor opgeheven. Men vreest, dat de bewuste koopman nu in eeti eenigszins lastige verhouding tot de politie komt te staan. Dc St. Öt. bevat hot volgende verslag van de ver wachtingen omtrent don oogt in Zuid-Holland, in 1874: Tarwe staal vrij algemeen uitmuntend to velde. Er tnag een overvloedig beschot vau keurig graan van worden te gemoet gezien. - Rogge weiuig gezaaid. Voor zooverre dit product werd verbouwd, kan er een middelmatig gewas van worden verwacht. Gerst. Hoezeer over het alge meen het stroo goed is, voldoet dit product sveimg aan de verwachting en zal het waarschijnlijk minder dan een ge woon beschot opleveren. Haver heeft veel van de droogte geleden. Er bestaat eveuwe! vooruitzicht op eene vrij goede opbrengst. Meekrap weinige hoeveelheid. In het land van Voorue en Putte geeft dit gewas slechts uit zicht op een zeer middelmatig resultaat. Vlas tamelijk goed gewas, middelmatig van lengte. Hoezeer dit produkt mede veel van de droogte had te lijden, zal het evenwel een ruime opbrengst van lijnzaad opleveren. Koolzaad. Meerendecls luiden de berichten omtrent dit gewas zeer gunstig. Over het algemeen mag er oen ruime oogst vau worden verwacht. In het laud vau Voorne en Putte wordt de gemiddelde opbrengst geschat op ruim 30 hec toliters per hectare, zelfs geven enkele stukken land ruim 40 hectoliters. Hennep. In den Alblasserwaard belooft dit product eeno schoone schoof en ruime opbrengst. Ook inde Yijr-IIeerenlanden wordt eene bevredigende uitkomst verwacht Aardappelen, De rnededeelingen ten opzichte van dit gewas mogen ook ditmaal gunstig worden ge noemd. De opbrengst belooft ruim te zullen zijn. Van de ziekte worden op enkele uitzouderiugen na tot dusverre geen sporen 'ontdekt, zelfs niet in het loof. Over het alge meen zal echter de knol niet groot van stuk zijn. Daaren tegen zal over de kwaliteit vrij algemeen te roemen vallen. Erwten en boouen hebben zeer door de droogte en het aanhoudend koude voorjaarsweder geleden. Daar enboven wordt zeer geklaagd dat deze producten veel van de luis hadden te lijden. Dientengevolge mag er niet eens een middelmatig beschot van wordeu verwacht. Deze gewassen kunnen in liet land van Overfiakkee en Goedereede zelfs als bijna geheel mislukt worden be schouwd. Boomvruchten. Algemeen wordt de hoeveel heid geroemd. Zij zullen echter vrij klein vau stuk zijn. De steenvruchten beloven mede een voldoende opbrengst. Dit is tevens hot geval met appelen en peren, van welke laatste vrucht een overvloedige oogst wordt verwacht. Hooi- en weiland. Ook dit jaar werd de hooioogst be gunstigd door schoon weder en viel schier algemeen bevre digend uit. De giaslanden hadden echter veel te lijden van de langdurige droogte. Desniettemin wordt de kwali teit van hot hooi zeer geroemd. Het weiland leverde tot dusverre genoegzaam gras ter beweiding. De justitie te Maastricht heeft een telegram ontvan gen van den ober-procuiator van Dusseldorf, meldende de gevangenneming van Hendrik Beckers, den dader van den dubbelen moord, te Vaals op de echtgenooten Nicolaas Joseph Schillings en Maria Josepha Putz gepleegd. Men herinnert zich, dat den '12den April jl. de echtge nooten Schillings in hun woning gevonden zijn, badende in hun bloed. De vrouw was dood, haar echtgenoot was stervende en overleed na twee dagen lijdens. Hun knecht II. Beckers was verdwenen met een som vau omstreeks 400 Pruissische thaler, welke zij eenige dagen te voren hadden ontvangen. De nasporingen, die te zijner ontdekking gedaan werden, doch langen tijd vruch teloos bleven, hebben eindelijk tot zijn arrestatie geleid. Te Diepeuveen is den 31 Aug. mede de kwade droes bij drie paarden geconstateerd. Zij zullen worden afge maakt eu verbrand. Het heeft de aandacht van sommige bladen getroffen, dat de med. dr. II. de Cock, hoewel hij tot de Chr. Geref. Kerk behoort, voorde lykenverbranding is, als zijnde dit noch met de Schriftuur noch met het Christendom in strijd. De staudbeeld-quaestie van wijlen mr. ,T, Thorbecke is na de beslissing van den gemeenteraad te 's Gravenhage, om door het opstellen van een latwerk te onderzoeken of het beeld de communicatie op »de Plaats" niet zou be lemmeren, niet meer in de gemeentelijke vertegenwoor diging tc berde gebiacht en ook Burg. en Wetli. hebben nog geen uitvoering aan dat besluit gegeven. Deze stil stand heeft het hoofd-comité voor de oprichting van het huldeblijk aanleiding gegeven tot het indienen van een adres aan den gemeenteraad waarvan in de gisteren ge houden vergadering mededeeliug is gedaan en dat de strekking heeft, om den mad to verzoeken een beslissing te nemen omtrent de plaats, waar het standbeeld zal ver- rijz.en. Het verzoek is in handen gesteld van het dageltjksch bestuur. Mijnheer dc Redacteur.' "Wees zoo goed en maak hot Gemeentebestuur door middel van uw blad eens attent op den toestand der brecde sloot, die aan liet einde van de Leliestraat, den weg van do weilanden scheidt. Die sloot, waarin waar schijnlijk al do riolen van al de nieuwe straten in dio wijk uitloopenstaat tot aan don rand toe vol met modder. Er is geen plaats moer voor water. Het kan niet anders of de uitdampingon aldaar moeten hoogst nadcelig werken op den gezondheidstoestand der bewoners van die straten. Verplicht met do opnamo dezer regelen Uod, Div. Dienaar, X. Prijten en prentten van f 100 en daarboven. Vc Kt. 7o TiekK3 Sept. Nos 537 en 15385 ieder flOOO. - Nos 10700, 11890 en 12587 ieder f400. Nos. Ö34, (213, 0351, 10872 on 16024 ieder f 200. Nes. 2131, 7049. 14612 en 15418 m ier f 100. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 2 September. Wilhelmine Frederique Louise Elisabeth, dochter van J. T. Wittkampf en N. "W. Hopp, TFestvcst. Hendrik, zoon van G. Hout man en M. Emeis, Krankolandsche Laan. Autonie, zoou van XV. vau Mem-s en S. Tettelaar, Eeerenstraat.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1